Laane-Austraalia

Tripi foorumist vana tuttav Hellemai on pikal Aasia-reisil ja kirjutab veidi Lääne-Austraaliast: Tundub, et kui keegi Austraalias kaimas on, siis ikka idarannikul. Sestap motlesin, et kirjutan pisut laaneranniku teemadel. Vaatasin seal hiljuti moned kuud ringi. Vaga huvitav oli. Imeline, suur ja tyhi see Laane-Austraalia. No ikka vaga tyhi, linnad on Perthist pohjapoole nii 500-1000 km vahega. Annab alles reisida. Mottekam on muidugi ookeaniaarde hoida, sisemaal pole yldse peale kangurude ja kaevanduste miskit. Kallas on aga vaga voimas.

Autot me ei muretsenud, kuigi need on Perthis ysna odavad, aga kui ise suurem asi mehaanik pole, siis on parem neist odavaist autodest eemale hoida. Eriti neid tohutuid distantse (nt lahima tookojani voi bensujaamani) arvestades, nagime mitmeid hadalisi keset eimiskit. Meie tegelesime haaletamisega. Ja kuigi tee on pealtnaha vaga tyhi, siis alati sai kiirelt peale. Austraallased on teadagi need "no worries" tyybid. Korra oli meil au isegi 54 meetrise autorongiga soita, kusjuures peatus puhta meie parast. Andis alles kabiinini joosta. Kes kohe kindlasti ei peatu on aga karavanides paikese jargi silkavad penskarid. Yldiselt mida pohjapoole, seda vahem on autosid ja tuleb hoolikalt vaadata, et kuskile ilma joogiveeta pikalt pidama ei jaa. Mida vaadata Mida Laane-Austraalias kindlasti naha tasub on minu subjektiivse arvamuse kohaselt:

Coral Bay ja Exmouth - parim snorkeldamine, mida ma nainud olen. Coral Bays on korallrahu rannast paarkymmend meetrit. Elusad ilusad korallid, suured kalad ujuvad ringi, kilpkonnad ka. Toeline imedemaa. Kaugemal paadist snorgeldades saab mantaraisid ja igasugu huvitavaid elukaid naha. Ka vaalhaid ujuvad sealkandis ringi, aga nendeni saamine (nad otsitakse lennukeilt yles ja parast soidetakse kiirkaatritega kohale) laheb sigakalliks maksma. Sukelduja ise pole, aga Austraalia on kindlasti koht, kus seda teha tasub. PADI kursused algavad nii 300A$. Kaldalt vaikeste haide jalgimine pakkus mulle parajalt pinget - onneks mitte eriti ohtlikku sorti (reefsharks) - korallide kohal voib ysna rahulikult ujuda. Yldiselt teadjad raakisid, et mereelu Coral Bays on rikkam, huvitavam ja kergem naha kui Suurel Vallrahul. Ise ei saa seda kinnitada, aga tore oli kyll. Monkey Mia Shark Bays on ka laanerannikul popp koht, sinna ujuvad iga paev delfiinid kokku ja hooruvad vastu turistide jalgu. Saab naha pikka huvitavat rida erinevaid fotokaid ja nende taga imetlevaid nagusid. Mitte et ma ise ka poleks imetlenud ja pildistanud, ehee:) Delfiinid igatahes olid no kaega katsuda ja armsad. Veelgi enam aga meeldisid mulle rannal ringi jalutavad suured pelikanid. Austraalia teedel on palju kangurusid ja emusid, esimesed enamasti surnud olekus, teised jooksevad autode eest kiiremini ara. Noored emud on armsalt tapilised. Parim rahvuspark Laane-Austraalias on kuulu (ja ylivorrete ja megapiltide) jargi Karajini. Sinna saab esialgu ainult isikliku neljarattaveo voi tuuriga. Kahjuks jai kaimata. Kalbarri, mis kergemini tee peale jai, on igati ilus sygavate joeorgude ja ookeanikaljude rahvuspark. Ookeani aares on vaga head jalutuskaigud,vaated kurrutatud kihilistele liivakivijarskautele umbes nagu kuulus Great Ocean Road, ainult turiste vahe, autoga ei pea soitma ja lihsalt on megailus. Kalbarri lahes seilavad jahid ringi, puude otsas kadistavad kakaduud ja muidu voluv kuurortlinn. Tee Geraltoni moodub Roosast Laguunist, mis on taiesti tosiselt roosa (ja ei mingi visuaalne meelepete). Mineraalide ja merevee yhtimise tulemus. Geraldtonis on hasti huvitav meremuuseum, eriti laevavrakkide, seilajate ja maadeavastajate koha pealt. Laevavrakke leidub kogu rannikul, sukeldujad saavad avastamas kaija. Perth ja Fremantle on hasti rahvusvahelise ja hea ohkkonnaga kenad linnad. Voib ennast sinna ara unustada. Perthist lounapool on elu tihedam kui pohjapool - surfarilinnakesed, viinamarjaistandused, karripuude metsad. Yldiselt sealkandis volub enam vaikekodanlik muretu elustiil kui vaatamisvaarsused.

Tood tegin moned nadalakesed ka. Kel hada kaes ja kaed otsas, see leiab alati midagi. Keegi eriti midagi ei kysi, tax file numbri voib votta laest (esimesed kolm numbrit peaksid siiski reaalsed olema). Palgad on laanerannikul head. Natuke ka hindadest Hostelsikoht maksab nii 15-20 A$. Perthis on marksa odavam. TNT ajakirjas ja igasugu muudes brozyyrides on palju allahindluskuponge,mis tootavad umbes nii - too kupong ja esimesed kolm ood 29A$ eest. Ja siis void jargmisesse kohta kolida. Kel auto ja tahtmist telkida, siis on palju tasuta telkimispaiku (aga mitte linnade lahiymbruses), mis on kirjeldatud vastavas brozyyris. Niisama teeaarde voi rannale jaada pole lubatud, vahelejaamis voimalus on vaike, aga trahvid suured ja reaalsed.

Sook on poest ostes ja ise vaaritades odavamgi kui Eestis, eriti kui pilk peal hoida supermarketite ohtustel allahindluskampaaniatel ja muidu jaada Everyday ja Black and Gold tooteridade juurde. 5 liitrine taiesti joodav vein maksab alates 10A$.

Bensiiniliiter 0.90-1.1 A$. Yhistransport on konkurentsitutel liinidel vaga kallis. Pohjapool tyhised 250 km nt 50A$. Seljakotlaste minibussid, mis koik vaatamisvaarsused Perthist Darwinini labi logistavad, maksavad alates 800$.

Sonal "Backpacker" on Austraalias sonast "Student" marksa suurem kaal. See pole mingisugune hoiaku kysimus, vaid voimalus saada allahindlusi (va need spetsiaalbussid:). Backpackerite business on Austraalias vaga suur. Ja kui keegi kuskil kysib, kas oled Backpacker, siis on parem noogutada. Nii void saada tasuta ohtusoogi, pizza poole hinnaga, joogikupongi, kinopileti voi miskit muud, mis alati ara kulub.

Austraaliasisesed lennud on tanu Blue Virginile ysna odavad, idarannikule on etteplaneerides odavam lennata kui nt rongiga yle Nullabori soita. Adelaide u 130A$, Melbourne 160A$. Odavad lennuliinid on jarjest joudu kogumas ka Austraalia - Uus-Meremaa vahel. Edasi-tagasi laanerannikult Aucklandi alates 450 A$, reaalsem ja paindlikum pilet maksab u 600A$.

Malaysia Airlines Bangkokist Perthi tagasiteel stopoveriga KL-s maksis 425 eurot.

Kokkuvottes tuleb tunnistada, et parast Austraaliat Aasiasse naasta on aarmiselt suureparaselt tore. Austraalia on kindlasti hea kontinent elamiseks ja olemiseks; reisimiseks, kui rahakott vaga paks pole, on aga marksa paremaid paiku.

Paar aastat tagasi piirdusin ise Austraalia ida- ja lõunarannikuga, aga troopika asemel otsustasin Tasmaania kasuks, mis oli minu jaoks vaieldamatult parim elamus Austraaliast. Kõrbes jõudsin Alice Springsini, aga hääletamisega mul küll ei vedanud. Turistid, kes on oma pere sissepakkinud, ei võta mingil juhul järgmiseks 500-1000 km-ks võõrast peale ja enamikel rekkajuhtidel on keelatud hääletajaid peale võtta. Peale 6-tunnist päikese käes kõrbemist õnnestus siiski mingi rekkaga keset kõnnumaad saada, kust kohalik aborigeen mu peale korjas. Lääneosa jäi käimata just ajapuudusel ja toona valitses seal ka Qantase ja McAfferty'se transpordimonopol, mis ajas hinnad kõrgeks. Kui kaugele põhja siis õnnestus jõuda? Piltidelt olen näinud, et Kimberley on üks ääretult kaunis, kuid jällegi väga eraldatud piirkond. Bungle Bungle "mäed", kaunid kanjonorud ja Buchaneeri arhipelaag on kindlasti võimsad. Kas kuskil veebis ka pilte näha saab?

0
0

kas keegi on nendega vähe rohkem kokku puutunud?

tahaks vähe lugeda nende Dream-time kultuurist

0
0

siit saab ka vastuse foorumis hiljuti olnud teemale, kus leiduvad delfiinid :-))

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased