Läti-Leedu (lapsesõbralik) reis

Pakun välja ühe (läbikäidud) marsruudi Lätis ja Leedus, mille eesmärgiks olid:

  1. näha nädala ajaga optimaalset valikut Läti ja Leedu vaatamisväärsustest
  2. teha seda lapsesõbralikul viisil (kaasas oli 2,4a neiu).
  • Reis algas Tallinnast ja piiri ületasime Iklast, sealt mõnikümmend km edasi Duntes oleks saanud minna Parun Münchauseni radadele - teemapark/loodusrajad. Ise ei käinud kuna ilm oli vihmane aga kiidetakse. Koduleht: http://www.minhauzens.lv

  • Kuna Riias oleme korduvalt käinud, siis selle peale aega ei soovinud seekord raisata ning sõitsime mööda Riia ringteed Jurmala poole (tee on küll km pikem, ent säästab Riia ummikute tõttu aega kõvasti). NB! Jurmalasse sissesõidul tuleb vahetult enne viimast viadukti maksta automaadis teemaksu (1 latt), politsei patrullid olid teisel pool silda kohe ootamas... Kohe sealsamas linna sissesõidul asub ka Livu veepark (kuhu paljud kindlasti minna tahavad), meie käisime niisama linna ning randa vaatamas (eriti "toredad" on ranna ääres suured ja uhked villad, AD 2002 ja AD 2004 ilusti peale kirjutatud :))

  • Jurmalast edasi võtsime suuna Talsi linnakese poole (kus on võimalik teha väike kohvipeatus, ronida mööda treppe vaateplatvormidele, vaadata "7 mäe ja 2 järve peal asetsevat linna") ja sealt edasi juba Roja kaluriküla poole (kust saab praamiga muide Ruhnu saarele) ja Kolka neemele.

  • Kolka neemest hakkasime sõitma edasi alla lõunapoole Ventspilsi poole (teepeale jäävad Irbenes 2 paraboolset raadioteleskoopi, mis siiani toimivad http://www.virac.lv/), kus oli ka meie esimene peatuspaik. Kokku oli esimese päeva teekond kogu reisi kõige pikem (ligi 600km) Ventspilsis leiab öömaja kas külalistemajadest (8latti täiskasvanu), hotellidest (40 latti tuba) või hoopis üli-ilusast kämpingu-kompleksist (mis oli tõeliselt kvaliteetne ettevõtmine) Seaside Camping *** http://www.camping.ventspils.lv

  • Järgmise päeva alguse veetsime Ventspilsis (suur tasuta lastepark, jõeäärne promenaad, lehmakujud, vabaõhumuuseum, vanalinna peatänav (Kuldigas iela), lillekell (jm kujud) jne jne). Meil oli ilm poolpilves ja vihmane, ilusa ilma korral oleks kindlasti ka nende sinise lipu rannas ära käinud. Tegemist on seal palju. Linn on ilus ja turistidele väga loogiline (palju infoviitasid igalpool).

  • Ventspilsist sõitsime edasi Kuldigasse (Baltimaade Veneetsia), vaatasime üle Venta joa, Kuldiga vana kivisilla ja Läti kõrgeima joa. Lisaks veel imeilus pisike vanalinn koos läbi linna, majade vahel lookleva jõega ning kohvikutega selle kohal.

  • Kuldigast järgmine sihtpunkt oli Liepaja (seal on vaatamisväärsusteks sõjasadam ja -vangla (kus pakutakse turistidele võimalust veeta ekstreemöö sõjavangina), promenaad merevaigu kellaga, sinise lipu rand ja palju kirikuid. Meil oli ilm endiselt kehv, nii et piirdusime nendega mida autost sai vaadata ning sõitsime edasi - piiri poole.

  • Õhtuseks sihtpunktiks oli loomulikult Palanga, ent hiljem kuulsime, et vahetult enne Palangat olev linn Sventojii on paljudele lastega reisijatele meeldivaks puhkamiskohaks (sama ilus rand nagu Palangas aga rahulikum ja turistivabam õhkkond). Öömaja võib Palangast leida igasugusele maitsele - kohe linna sissesõites olid teeääres vastas kõikvõimalikud "agendid",kes oma kortereid ja tube üritasid meile maha müüa - käisime ka paari neist vaatamas (ei olnud just kõige ilusam vaatepilt). Hinnad kõikusid 60 litti (kohutava peldiku eest) kuni 120 ja 150 litti juba 2 toalise korteri eest. Sellegi poolest sõitsime linna sisse ning otsustasime iseseisvalt midagi sobivamat leida. Rannapoole viivatel teedel on pea igas eramajas vähemalt 1 tuba "üürile anda" , paljud lausa selletarbeks ümber ehitatud. meie leidsime 2 magamistoa ja köögiga külaliskorteri 75 litti eest öö (tegelikult oleks see hind olnud 150 litti 4le inimesele aga kuna ilm oli kehv, siis saime kogu korteri "2 inimese hinna eest"). Palanga vaatamisväärsuste kohta on siin nii palju kirjutatud, et ei hakkaks siinkohal kordama (kindlasti rõhutaks, et merevaigumuuseumis tuleb ära käia!). Teise päeva teekond oli kokku umbes 250 km

  • Kolmanda päeva õhtupoolikul hakkasime sõitma edasi Klaipeda poole (et järgmisel hommikul kohe Neringale minna), kuigi tegelikult ei ole see vajalik. Klaipedas pole suurt midagi teha ja vahemaa Klaipeda-Palanga vahel on tühised 50km, mida oleks võinud ka rahus hommikul sõita, sellega oleks saanud 2 ööd veeta Palangas ning ööbimise ka odavamaks kaubelda. meie leidsime öömaja lõpuks Giriliaust veidi Palanga poole (Giriliaus on kümneid endisi pioneerilaagreid, mis nüüdseks kämpinguplatsidena funktsioneerivad. Hinnad võrdlemisi kallid. Telkida sai 10 latti telk pluss samapalju inimeste ja autode eest. Majakeste hinnad (ilma vee jmt) algasid 80 litist. Meie leidsime puht juhuslikult ühe endise pioneerilaagri staabihoone, mida nüüd sportlastele välja renditi. Kuna parajasti oli maja tüh, pakkus omanik seal tuba 25 litti inimene (lapse eest raha ei küsitud). Hinna sees oli ka voodipesu, duširuumide kasutamine ning köögi kasutamine. Asus see Klaipedast 13km ning Palangast 12 km, Giriliau kandis. Kolmanda päeva teekond piirduski siis tegelikult vaid paarikümne km'ga :) sest Palangas on lihtalt nii palju teha. Oleks veel randa läinud, oleks kauemgi läinud.

  • neljas päev oli loomulikult planeeritud Neringal. Kohe hommikul läksime praamiga autoga üle (NB autoga saab ainult uuest sadamast!), hinnaks oli 40 litti auto + 2 litti inimese eest (lapse eest raha ei võetud). Päeva esimene pool kuulus meremuuseumile ja delfinaariumile: http://www.juru.muziejus.lt/inside.php?id=delfinai

Päeva teine päev ülejäänud poolsaarele (judokrante, Nida, liivadüünid jmt) Ökomaksu tuli maksta poolel teel 20 litti auto eest ning paekimine maksis Nidal 3 litti tund (oli ka 1 tasuta parkla, ent see oli mõistagi täis ja sinna võis auto jätta maksimaalselt 2ks tunniks). Kokku oleks tulnud km neljandaks päevaks vast 100km kanti, ent kuna õhtu oli ilus ja meil tuju edasi sõita, siis võtsime suuna kohe selsamal õhtul ka Klaipeda poole. ja kuna sinna viiv kiirtee sai väga kiiresti otsa, siis ka lausa Vilniuseni edasi. Täpsemalt sõitsime lausa 250 km Trakaisse (sinna jõudsime muidugi päris hilja õhtul). Täiesti juhuslikult leidsime Trakaist ühe väga korraliku (kirjade ja nime järgi 4-tärni) kämpingukoha, mis pakkus nii külaliskortereid, majakesi, karavaniplatse kui ka telkimisplatse. Viimase kolme juurde kuulus väga korralik duššikompleksidega, wc'dega ning pesu pesemisvõimalusega eraldi maja (seal oli p.mõtteliselt köök, ent see piirdus tööpinna ning kraanikaussidega). Oli ka korrlik kohvik. Nime ei mäleta, sest oli pime (nimes sisaldus International Camping XXX(midagi) ja siis veel **** ka). Aga kämpingu sildid näitasid seda kohta juba maanteel ning ka Trakai linnas sees.

*Viies päev oli mõeldud Trakai lossile ning Vilniusele (kus me küll peatuma ei jäänud, ent läbi sõitsime ning autost vaatasime) ja siis läbi Leedu ülejäänud 2 suurema linna (peale Vilniuse, Kaunase ja Klaipeda) ehk siis Panevezyse ja Siauliai juba Läti piiri poole tagasi. Viienda päeva õhtuks sõitsime Lätisse välja ja ööbisime Bauska linnakeses ühes külailskorteris (hinnaks küsiti 20 latti toa eest, mille 15 peale allakauplesime) kokku tuli läbitud km'eid nii 300 kanti

  • Kuues päev kuulus Rundale lossile (ja kui ilm oleks ilus olnud siis ka Tervete loodusradadele, ent meil sadas vihma) ning lõunapaiku alustasime teed Sigulda poole. (Siguldas saab nt sõita köisraudteega, bobiga mäesuusanõlvast alla lasta, turnida seikluspargis ja muudki põnevat). meie tee viis edasi Ligante loodusradadele (gauja jõe ürgorg), kus muide on ka 5km pikkune "matkarada" auutoga läbimiseks, mis aga kella 5st õhtul oli juba suletud ning seetõttu ka meil läbimata jäi. Selleasemel sõitsime edasi Cesisesse, mis põhja-läti turismikeskusena pakub juba ise palju erinevaid atraktsioone http://www.latviatourism.lv/info.php?id=502 see viimane link on üldse lätis reisimisel tohutult hea abimees. Teekond oli kokku nii 250 km kanti

  • Kuna lõpuks oli ilm piisavalt ilus saime reisi viimase öö olla telgis :) Soovi korral oleks veel Cesisest edasi saanud sõita veidi ida poole ning käia ära Gulbene-Aluksne kitsarööpmelise raudteega sõitmas ning sealt juba lõuna-eestisse tagasi. Meie tee tõi meid aga Cesisest läbi Valmiera Valka ning sealt juba Eestisse tagasi. Kokku veel paarsada km.

7nda päeva lõpus näitas odomeeter koduväravas 2544km. Abiks oli läti vaatamisväärsuste osas http://www.latviatourism.lv/info.php?id=50 Leedu puhul peamiselt trip.ee ja kohalikud turismiinfo keskused. Igaljuhul oli reis väga muljeterohke. Palju jä veel tegemata-nägemata ning vaatamata halvale ilmale on elamused kordumatud. Julgen kõigile soovitada.

1
2

Kui palju kuulutati bensiini peale?

0
0

Läbisõit 2544 km. Kui sinu auto võtab näiteks keskmiselt 10 l/100 km peale, siis väike arvutus ja kütusekulu käes. Kütusehinnad Lätis: http://www.autoclub.ee/kytusehinnad.php ja sisse logides ka siin: http://www.iru.org/index/en_services_fuel_index

0
0

Meil oli keskmine kütusekulu 7,4 (pardakompuutri järgi). Rahaliselt läks bensujaamades ~2800.- Kõige odavam oli bensiin Eestis (tasub paak täis võtta)siis tuli Leedu 123 jaamad (meie võtsime Kaunasest), muidu oli Leedus veidi kallim kui Lätis.

0
0

See on tõesti tiptop.Võtame selle reisi ette kolmapäeval,18.juulil.Kahjuks peame nats lühendama marsruuti ,kuna aega jääb meil väheks.mida soovitaksite väja jätta-2 päeva maha.

0
0

Tere,

jagan ka omapoolseid kogemusi. Kuldiga lähemal on vahvad liivakoopad. Kahjuks ei mäleta kohanime, kuid giidiga jalutuskäik on omaete elamus, mis pakub veidi närvikõdi, kuid ka silmailu. Veel tasuks käia Tukumsi limnnakese, Dobeles, seal lähedal asuvas Tervete loodupargis, palju põnevat tegevust just pere väiksematele, aga suurematel ka igav ei hakka. Müstika- ja ajaloohuvilstele on "kohustuslik" Pokaini mets, kus asuvad iidsed ohvripaigad, millel on väidetavalt ka tänapäeva inimestele teatud mõju.

Ikka vahvaid reisilelamusi ja ärge siis unustage oma muljeid ja leide jagamast.

0
0

Maha ei oskaks ma küll midagi võtta. Pigem oleks igal pool palju rohkemgi teha. Aga võtke kaart ette, märkigi need punktid peale ja siis vaadake milliste ärajätmisega enim aega võidaksite...

Muide, Lätis tasub peatuda esimeses ettejäävas Statoilis ning võtta sealt 2007a teeremontide kaart. Ülikasulik, kui väiksemate kohtade vahel seiklemiseks läheb.

Ja kui ma nüüd õigesti mäletan, siis Tukumsi linnake jäi täpselt teepeale Kuldigast Liepajasse sõites. Kas see oli see koht, kus Veoautodega sisse ei lastud, st. teel olid konkreetsed betoonist kitsendused ees, mis vaid sõiduauto läbi lasid? (See oli üks armas pisike linnake ka jah).

0
0

mina plaanin lätti sõita augustis. Olen üritanud kokku panna mingisugustki kava, et mis oleks need kohad, mida kindalsti peaks vaatamas käima, kuid suht raske seda teha:P..Peamine eesmärk reisil on ära käia Livu veepargis, kuid tahaks käia ka muid huvitavaid kohti vaatamas(kui juba nii kaugele minna)..Sõit algab Tartust, seega kas keegi oskaks head reisi pakkuda tartu-livu veepark, et kust kohast piiri ületada ja millised kohad teepealen jäävad, mida külastada..Kas keegi oskab ka öelda, kui palju kilomeetreid on piiripuntkist jürmalasse ja Ventspilsi???Vereisi pikkuseks on 3-4 päeva. Ootan põnevaid ettepanekuid

0
0

Lätiga on ju imelihtne. http://www.latviatourism.lv/info.php?id=50 vali sealt populaarsemad vaatamisväärsused ja otsi kaardilt üles.

0
0

eelmisel aastal tegime ka lastega umbes sama tuuri. sel aastal tahaks korrata. kas keegi teab mõnusat ja odavat kämpingut nidal? ja kas peaks kohti ette broneerima kämpingutes? eelmisel aastal käisime nii suve algul, et hooajad polnud veel alanud.

0
0

Riiast Kuldiga poole sõites saab läbi sõita Sabilest. Jumalik väike asula kahe voore vahel. Seal asub viinamägi aastast 1480. Mõned huvitavad majad ja nn. kelgurada, mis läheb sinka-vonka mööda mäekülge.

0
0

Roja - Ruhnu praam??? Kust selle kohta infot saab?

0
0

Siguldas soovitan väga Krimulda kämpingut, see on Turaidast m¨ni kilomeeter edasi soita Riia poole (Turaida parklast mööda), seal on ka köisraudtee teine ots. Väga kena vana moisapark, oues on omaette toakesed ja hinnad 6 voi 7 latti oo. Väga vaikne ja ilus koht.

0
0

ruhnu kodulehel selline lause nt: 2001 - Augustis käivitus laevaliin Roja - Ruhnu - Roja. Kaks aastat tagasi alustas läti turistide toomist saarele jaht Engure sadamast. Ruhnu kahes kaupluses on võimalik maksta lattides.

http://www.ruhnu.ee/ajalugu.html

koduleht on: http://www.engure.lv/

uurid äkki emmast-kummast sadamast?

0
0

Oskab ehk keegi öelda, kui palju maksab Turaida lossi külastus ning kas seal oli ka parkimine tasuline? Paar aastat tagasi jäi just seepärast Turaida lossis käimata, et tagasiteel läti ringreisilt oli kogu sularaha juba ära kulutatud ning kaardiga polnud seal midagi teha. Plaanis ka sel aastal jätta Turaida külastus tagasitee peale, kuid ei oska arvestada kui palju peaks sularaha alles jätma selleks.

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased