Marokos, veebruar 2009 (10 päeva) - mõned kontaktid ja soovitused

Käisime veebruaris 2009 neljakesi Marokos. Kuna reis osutus väga muhedaks, siis panen kirja mõned toredad ööbimiskohad ja praktilist infot hindade, ilma, marsruudi jms kohta ehk kellelgi on kasu.

Lendasime Ryanairiga Marrakechi (minnes läbi Dublini ja Bristoli, tulles läbi Düsseldorfi), hind kokku u 2200 kr in.

10-päevase reisi plaan oli selline, et alustuseks kaks päeva Marrakechis, järgmiseks 8 päevaks rentisime auto, et saaks rohkem liikuma. Enne reisi ühtegi öömaja ei broneerinud, kaasas oli Lonely Planet ja mõned ööbimiskohtade aadressid. Veebruar on muidugi "low season", võib-olla aprillis-mais minnes peaks rohkem ette planeerima.

AUTO broneerisime veebis enne minekut, koha pealt oleks ehk soodsamalt saanud, aga ei julgenud kohalike firmadega selles osas riskida (neile tuleb ju oma krediitkaardi nr jätta jms). Parima pakkumise leidsime Europecarist, 300 EURi 8 päeva, suht uus 4 uksega Dacia (päris tillukese auto oleks veel grammi soodsamalt saanud, aga kavas oli mägedesse minna, nii et otsustasime vähe kobedama kasuks). Ja pidas vastu nii mägedes kui kõrbes (kui Marrakechi liikluses!).

MARSRUUT/KOHAD Marrakech (2 ööd) - Ait Benhhadou (1 öö) - Todra Gorge (2 ööd) - Merzouga/Erg Chebbi (2 ööd) - Agadir (1 öö) - Essaouira - Marrakech (1 öö) Kaardi pealt vaadates tegime siis sellise ringi, et algul Marrakechist ida poole kuni Alžeeria piirini välja, siis veidi lõuna poolt tagasi lääne suunas kuni rannikuni (kõrbest rannikuni sõitsime ühe päevaga, see oli veits liiga uhamine, oleks paar päeva rohkem käes olnud, oleks tšillimalt võtnud). Kokku läbisime autoga 1800 km. Marsruut kujunes üsna jooksvalt, varem olime kokku leppinud, et tahame näha liivadüüne ja minna kaamlimatkale, veidi tahaks mägedes olla ja kui aega jääb, siis ka ühte rannikulinna jõuda.

Marrakech - ilus ja hullumeelne mustreid, lõhnu ja urkaid täis vanalinn ehk medina, ohtralt värsket apelsinimahla 3 DH (DH = 1,4 EEK) eest, kohati veidi agressiivne kauplemine (kuid sõbralik), tore aga väsitav! Avalikus hammamis (nö saunas) käisime ka, väga lahe kogemus, pole vist elu sees nii puhtaks saanud!! Küsi kohalikelt, millist hammami nad soovitavad. Meil oli sissepääs 10 DH, pesemine (küürimine-koorimine), must seep ja massaaž 50-60 DH.

Ait Benhhadou - üks poolkohustuslik klots teel Erg Chebbisse, traditsiooniline savist kindluslinn (ksar), mis koosneb nelinurksetest siseõue ja ühe nurgatorniga majadest (kasbah). Võttepaik mitmele filmile (Gladiaator). Kui jõgi linna ees on veerohke, saab väikse nutsu eest üle jõe eeslisõitu harjutada (15-20 DH).

Todra Gorge - ilus jõeorg mägede vahel. Mõnus koht kaljuronimiseks ja mägimatkadeks. Veebruaris õitsesid orus palmide vahel mandlipuud, väga ilus. Matkamiseks saab hotellidest soovi korral palgata giide (u 150 DH päev). Me tegime ühepäevase matka ühe 2300m mäe tippu.

Merzouga/Erg Chebbi - Merzouga on popp koht kaamlimatkade alustamiseks, linnake asub otse düünide servas ja elab vist puhtalt turismindusest. Müük taas üsna agressiivne, kauple kõvasti! 24 h matka eest maksime 370 DH nägu (alghind 600 DH), algus hommikul kell 10, lõuna-, õhtusöök ja ööbimine kõrbes, päiksetõusul alustasime teed tagasi, kell 10 tagasi hotellis, hommikusöök ja dušš (kõik hinnas, aga giidile viskasime jotsi ka).

Agadir - mõttetu koht! nagu mõnda Euroopa imalasse kuurorti oleks jõudnud. Magasime öö ära ja põgenesime!

Essaouira - üsna turiste täis ja Vahemere mõjutustega (valged majad siniste uste-akendega), suur kontrast nii Marrakechi kui mägi- ja kõrbelinnadega; aga väga šeff kalasadam oli seal ja muidu ka kuidagi üsna muhe õhustik. Väidetavalt kunagine hipide meelispaik, täitsa usun!

ÖÖBIMISKOHAD Agadiris ööbisime täielikus urkas (hind ka vastav - 40DH nägu), teistes kohtades sattusime vähe kobedamate võõrastemajade peale. Tundus, et selliste kenamate, hubasemate ja puhaste kohtade hinnaklass jäi peale kauplemist u 450-500 DH öö/4 in, sisaldab korralikku hommikusööki (neli inimest ühes toas - võtsime tavaliselt kahese või kolmese toa ja palusime voodeid juurde tuua; madalhooajal oldi sellega lahkelt nõus, hotellid üsna tühjad)

Kaks kohta kuhu sattusime, olid SUPER:

  • Riad Sidi Omar - Marrakech. Imearmas ja avar maja vanalinnas, vaikses kohas, 7-10 min platsilt (djemaa el fna). Ainult kaks tuba, katuseterrass, siseõu apelsinipuuga, väga tore ja intelligentne pererahvas (kolm venda). E-mail: [email protected], mob: +21274426299; ise on maja võimatu leida, palu pererahval platsile vastu tulla. Hind: 450 DH öö/ 4 in toas, hommikusöögiga

  • Auberge-Camping Le Festival - Todra Gorge. Lahe kivist "loss" mägedes, osad toad on kaljusse raiutud. Seal majandab väga muhe seltskond - kutsusid meid naaberkülla berberi pulma, õhtuti käis mõnus jämm trummidel, väike Bob Marley jms.
    E-mail: [email protected] Asub üsna sügaval Todra Gorge'is, kõigist teistest hotellidest tuleb veel paar kilomeetrit edasi sõita, vahepeale sildid näitavad ka, aga jääb kohe tee äärde, nii et leiab üles. Hind: 500 DH öö/ 4 in toas, hommikusöögiga

Üldse tundus, et veidi "kallimates" kohtades ööbimine tasus end ka selles mõttes ära, et võõrustati ikka suurepäraselt! Inimesed olid nii toredad, et võtaks koju kaasa - sõbralikud, siirad ja huvitavad. Ja oskasid ka keskmisest paremini inglise keelt, mis tähendab, et sai öö otsa juttu ajada, aimu nende elust ja maailmavaatest.

ILM Päeval 15-20 (kohati 25), öösel 5-10 kraadi sooja, aga üsna tuuline nii rannikul mägedes kui kõrbes (jäime liivatormi kätte)

KAUPLEMINE/HINNAD Praad (tänaval, lihtsamas restoranis) - 30-70 DH Kütus E95 - 12 DH/l Toidu ja kütuse ostmisel ei kaubelnud, kõige muu puhul vist küll. Öömaja puhul õnnestus keskmiselt 15-25% alla saada, mõnes kohas üldse mitte. Turukauba ostmisel läks ikka metsikuks kauplemiseks (võta selleks ikka kõvasti aega ka!). Ostsin Essaouirast ühe väga ilusa suure (läbimõõt u 45 cm) peene ornamendiga keraamilise kausi - alghind 500 DH, sain 250-ga (keraamikal on väga erinev kvaliteet, madalama kvaliteediga ja lihtsama ornamendiga võib saada kordades odavamalt). Teise, väiksema ja lihtsama kausi (läbimõõt u 20 cm) Marrakechist sain 65 DH, alghind oli 600 DH (onu jäi päris kurva näoga peale tehingut, ju siis maksin õiglase hinna). Ostsin Marrakechist ka ühe 180x80 cm üsna peene mustriga (punane, ornamendiga triibud) väga ilusa vaiba - alghind 1200 DH, kauplesin 400le. Üldse tundus, et Essaouiras olid hinnad rohkem paigas, algpakkumine tehti odavam ja kaubelda sai, aga mitte metsikult. Marrakechis tundus, et hind löödi vahel alguses ikka väga lakke (naiivse turisti lootuses), aga sai ka 90% alla kaubelda (selleks peab muidugi kõvasti närvi olema).

TERVIS Pasastani kodakondsuse saamise puhuks oli meil välja pandud auhind, mis jäi kahjuks välja andmata. Hoolimata tänavatoidu söömisest ja ohtrast värskest apelsinimahlast kõhuhädasid ei tulnud. Vett jõime pudelist.

Kirjutasin siin rohkem praktilisest küljest, mitte niivõrd reisimuljetest ja seiklustest. Lühidalt öeldes läks Maroko ikka väga hinge. Vaesust on palju, aga inimesed on soojad ja sõbralikud ja seiklusi leidub igal sammul. Mina soovitan Marokot soojalt ja lähen sinna hea meelega kunagi tagasi. Negatiivse poole pealt muutub see kauplemine ja pidev pakkumine kohati väsitavaks, aga mis parata, meie toome ju leiva nende ja nende perekondade lauale.

Meil omal sama siht kohe-kohe ees, seepärast lugesin ahnelt.

dianat: Hää meelega küsiksin veidi juurde, kui sul midagi selle vastu pole. Anna endast palun märku kontaktil merka67äthotmail.com, võtan ühendust!

0
0

Väga asjalik tutvustus. Täpsustaksin igaks juhuks, kas toa hind "öö/4in" on nelja inimese peale kokku või tuli igaühel nimetatud summa maksta?

0
0

Öö/4in hind tähendab ikka terve kamba peale kokku, nii et kui see hind nelja peale ära jagada, siis hinna ja kvaliteedi suhe oli seal ikka väga hea! 150-200 krooni inimese kohta ja ööbid nagu kuninga kass :)

0
0

Hei, me käisime ka just 2ksei nüüd veebruari viimasel nädalal ja olime 7 ööd kohapeal. Sinna lendasime läbi Londoni ja Marrakechi. Bookisime siit kohe 7 ööd läbi hostelworld.comi - hosteliks oli La Casa Del Sol (moroccanviews.com, lacasadelsol(at)moroccanviews.com). Hind oli 36€ öö kahese toa eest, kus vann ja wc ka sees. ja asus mingi 150m DjemaaElFna väljakust, ei olnud just kõige odavam, aga niipalju kui internetist selle kohta lugesin, siis oli palju positiivseid kommentaare ja igati õigustatult! Sai suuremad kompsud sinna jätta ja kindel koht oli olemas. Hostel oli väga hea, eriti just see, et kohalik vend, kes seda pidas oli kogu jõu ja nõuga abiks, tuli lennujaama vastu ja andis korraliku kaardi kuhu ringitas kõik paremad kohad ära. Meie plaan oli võimalikult palju süüa nii tänaval kui restodes ja seda pakub Marrakech küllaga. Sai õhtuhämaruses Marrakechi keskväljakul lambapead, veisekeelt, tuvipirukat, tigusid ja igasugu muud mudru söödud. Päeval proovisime veel erinevaid restorane ja korra käisime ka ühes top restoranis nimega Tobsil, mis oli ikka korralik gurmee maraton, 19.30 astusime sisse ja siis veinid-eel-vahe-pea-ja-järelroad tulid kordamööda lauale, nii et kui mingi enne keskööd lahkusime, siis sai ainult sirgelt käia - käisimegi siis uude linnaossa live muusikaga peokohta AfricanChic, kus sai veel kohalikku õlut peale ja siis vaikselt ka millalgi koju.

Väikse päevase tripi tegime välja Ourika orgu, kus sai külma kose all käe vette pista ja omajagu süüa, ja siis 2 päeva ehk ühe öö olime ka Essaouiras. Sinna läksime kohaliku bussiga Marrakechist (on ka paremad näit Supratours, mille lehe leiab netist), kohaliku bussiga on nii, et buss on täiesti norm, aga väljub u pool tundi hiljem, nii kuidas buss täitub ja peatub ka vahepeal paljudes kohtades). Essaouiras on siis teada tuntud kalameeste grillimese putkad otse sadamas, kus siis veel elusad krabid (KingCrab), krevetid, tundmatud koorikloomad, haikala ja muud merekalad otse silme all grillitakse - seegi lauatäis oli kahele ülejõukäiv, et pakkisime veel mõned kalad hommikusöögiks kaasa, kõrvale ostsime turult veel oliive. Essaouira hostel/riad oli hinnaga 200Drh öö toa eest, selle võtsime lihtsalt bussijaamast mingi 3-4 teise läbivaatamist. Ilm oli sedavõrd kuum, et saime ka korraliku päevituse rannas ja käisime ka ujumas. Vesi oli küll külm, aga siiski käidud! Kauplemist oli ikka korralikult, eesmärgiks tuli seada vähemalt kolmandiku esialgselt pakutud hinnaga kätte saada, mõne vidina sai ka veel parema hinnaga! Suurematest asjadest sai siis kaasa tiritud mõned pudelid kohalikku veini, mida saab Marrakechi uuest linnaosast mõnest poest, siis tagine valmistamiseks savist nõu, mille sain hosteli peremehelt. Sellega sai veel viimasel õhtul tema juhendamisel hostelis lamba tagine küpsetatud ja nii anuma kui ka toidu headuses veendutud. Tänaval müüdavatega peab teadma mida anuma puhul vaadata, paljud ei ole piisavalt valmistamisel kuumutatud ja pidavat katki minema ja tänavalt oli ka tunduvalt kallim seda osta, peremees pidi järgmine päev endale uue muretsema. Ja veel igasugu ehteid-riideid ja maiustusi vedasime ka veel kaasa. Igatahes super koht nendele, kes julgevad süüa võõramaist ja kaubelda nagu sealmail kombeks.

0
0

Agadir-mottetu koht :D Tegelikult pole ykski koht mottetu kui seltskond hea, siis alati motleb valja midagi ponevat ja Agadiri ymbrus on super. Tasub vaid linnamelust korvale astuda ja ongi ponev.

Aga paar km Agadirist valja on vaga lahedad kylad. Kus naeb paris elu. Oleneb, mida keegi otsib. Meie seiklesime kylades. Viimased 2 korda oleme peatunud Agadirist autoga u 30 min soita, teisele poole mage, seal on super kyla Taghazouti. Seal elavad hipid, rastad ja euroopa surfarid. Turistid seda kohta muidugi ei teagi eriti, ainult need, kes tahavad toeliselt surfiga tegeleda. Voi siis lihtsalt rilaxida kohvikutes, kuulates reggaet ja syya head tagine t. Alkoholi seal kylas ei myyda. Vaga sobralik rahvas ja kyla ise ka erimoodi. Paljud pered on seal oma VAN idega euroopast ja elavad seal paar kuud. Hipid on ikka veel olemas ja elavad seal kylakeses ja lihtsalt mangivad kitarri ja rilaxivad.. Ja kui paris rastamehi tahate naha, siis seal neid igas vanuses "suitsud" hambus. Koik teevad ei mitte midagi:) Kindlasti ei sobi see koht igale yhele. Naiteks: kylakene on ysna rapane, kitsed tanavatel, kassid kraunuvad, kuse ja kala hais igalpool. Vahele viskab tagine lohna.

Poodides ainult surfi stuff myygil. Ei mingit no.originaal- Dolce Cabbanat. Ei ole Prada prille myygil. Pole diskoteeki ja muud sellist jama. Ainult sook, spordivarustus, apteek, ookeani soolane ohk, reggae muusika, naeratavad inimesed, paikesest polenud eurooplased kalipsodega, purelevad koerad, naised lastega jalutamas rannas, kaamelid. Uhhhh, yhesonaga koik, mis mulle sobib rilaximisex ja puhkuseks, kus ma joudsin arusaamisele, et miks inimesel yldse nii palju ASJU on vaja. Riideid, ehteid, vidinaid ja miks peab teistega sarnane olema.

Ostke oma Dolce Cabbana riided parem Marocost 40 dirhami eest. Kui siit poest 2000 eest( minge parem reisima ja silmaringi laiendama selle raha eest ). Arvan, et saate sealt 30 kg Dolce Cabbanat 100 dirhamiga. Sorry!

Olen seal juba 2 x olnud(novembris ja veebruaris) ja lahen sinna kylasse kindlasti tagasi. Moned pildid ka www.pilt.delfi.ee jokker777 (surf in africa). Sorry,kui solvasin kedagi. Ja olen sellises kohas kus pole arvutis tappidega tahti. Reisige ja ostke vahem ASJU.

!

Trip.ee on endiselt arvamusel, et kui pole täppidega tähti, siis võiks kasutada rohkem suurtähti ning vähem kirjavahemärke! Postitus on tehtud loetavamaks!

0
0

Kõigepealt tänan rahvast kes nii huvitavat infot on kirja pannud. Plaan minna ja peale teema lugemist kibeleb kas või kohe minema.
Tahtsin küsida ega kellelgi Lonely Planeti Moroccot pakkuda pole ja kui on siis mis hinnaga? Kui miskit, siis palun [email protected] Plaanis oma käe peal ringi vaadata ja LP arvatavasti kasuks. Tänud ette!

0
0

Pühapäeval peaksid tagasi jõudma, siis peaksite värsket infot veel saama. Igatahes mina olen üsna kade, sest kuulu järgi neil seal soe ja mõnus:)

0
0

dianat: Vahvad muljed, tahaksin sarnast marsruuti läbida-küsiksin veidi juurde. Anna endast palun märku kontaktil: [email protected], võtan ühendust!

0
0

Käisime kahekesi aprillis. Olime kohapeal nädala, alustasime Fesist ja lõpetasime Marrakeshis. Oli plaan rendiauto võtta, aga kukkus välja nii, et ostsime hoopis Fesist hotelliomanikult kolmepäevase kõrbe ja Todra kuru tuuri ja pärast liikusime liinibussiga. Kõige kihvtima mulje jättiski kõrb (Merzouga/Erg Chebbi) ja üldse loodus, mis on Marokos väga vaheldusrikas. Aga tasub kindlasti ka mõnda suuremat linna külastada. Pikem reisikiri http://fantasticity.blogspot.com/2010/05/maroko-2903-04042010.html.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased