Myanmari reisiinfo

Jaanuaris ja veebruaris sai külastatud Myanmari. Tegime läbi klassikalise marsruudi (Yangon-Thazi-Inle Lake-Mandalay-Monywa-Bagan-Bago-Yangon) läbi 24 päevaga. Allpool väike ülevaade kohalikust elust, hindadest ning kõigest muust, mis võib olla kasulik inimesele, kes planeerib oma reisi sellesse huvitavasse ning vastuolulisse riiki. Kogu allpool olev info on toodud seisuga veebruar 2009.

Kellele Myanmari soovitada?

Riik sobib reisimiseks ainult inimestele, kel on seljataga mõningane reisikogemus ning kes ei oota reisilt suuri mugavusi. Riigi külastamine eeldab keskmisest kõvemat närvikava ning nii füüsilisist kui vaimset vastupidavust.

Riigi infrastruktuur (maanteed, raudtee) on võrreldes Eestiga halvas olukorras ning liikumine riigisiseselt on vägagi aeganõudev. Riigi miinusteks on ajutine elektripuudus, rahavahetusega seonduvad probleemid ning viletsas olukorras infrastruktuur. Riigi plussiks on rikkumatu loodus, imeilus arhitektuur ja väga sõbralikud inimesed, kes teevad iga turisti reisi riiki meeldejäävaks.

Kokkuvõttes soovitaks isiklikult riigi külastamist inimesele, kes otsib puhast loodust, ajaloolist arhitektuuri ning kes ei lase end liigutada elektripuudusest või transpordiprobleemidest.

Viisaga seonduvast

Viisa on Myanmari külastamiseks vajalik kõigile turistidele. Viisat väljastatakse 30 päevaks, kauemaks kohalolekuks peab taotlema viisapikendust, mida antakse 2-4 nädala ulatuses. Seda saab teha juba riigisiseselt riiku turismiameti (Myanmar Travels Tours) vahendusel.

Viisa taotlemine maksab 25 eurot.

Kõige mugavam on eestlastel viisat taotleda Berliini saatkonna kaudu.

Samuti on viisat võimalik saada Bangkokis paiknevast saatkonnast, kuid sealne taotlusprotsess on aeganõudev ning ei pruugi kõigile inimestele sobida. Kui plaan enne Myanmari minekut pikemalt Bangkokis viibida, tasub kaaluda viisa tegemist seal.

Rahast

Riigi ametlik rahaühik on kyatt. Rahatähed on 5, 10, 20, 50, 100, 500 ja 1000 kyatised.

Kyattideks vahetatakse Myanmaris peamiselt dollareid ning mõnes kohas ka eurosid. Ametlik rahavahetuskurss kõigub 500 kyatist (Yangoni lennujaamas olev valuutavahetuspunkt) 1200 kyatini (must turg) 1 dollari eest.

Rahaautomaate Myanmaris ei ole ning raha ei saa ka pangast välja võtta. Krediitkaarti saab kasutada ainult mõnedes kõrgema klassi hotellides. Raha väljavõtmine krediitkaardi abil toob kaasa tavaliselt sõltuvalt summast 15-20% teenustasu. Kogu reisiks ning ootamatusteks (arsti külastamine) vajaminev raha tuleb endal kaasa võtta.

Raha tasub vahetada ainult mustal turul. Raha vahetamiseks tasub Yangonis siirduda Aung San Marketile, kust valuutavahetajad sind kohe üles leiavad. Samuti tasub neid otsida Central Hoteli eest. Raha vahetamist tasuks kindlasti vältida linna Sule Paya juures, kus tegutseb rahavahetajate kahtlasem kiht.

Rahavahetamiseks on soovitatav võtta kaasa suuremad rahatähed (100 dollarilised), mis peavad olema väga puhatud ning sirged. Murdmisjälgedega ning isegi väikese tindiplekiga rahatähest on riigis väga raske lahti saada.

100 dollariliste kõrval tasub kaasa võtta ka väiksemaid rahatähti, mis võimaldaks osta rongipileteid ning tasuda vaatamisväärsuste juures. Nimetatud kohtades võetakse vastu ainult täpset raha ning USD dollarites raha tagasi ei anta. Kolme nädalase reisi puhul on soovitav kaasa võtta 10 20 USD ja 10 10 USD rahatähte. Väikest vahetusraha dollarites saab ka hotellidest.

Raha vahetamisel saab kõige paremat kurssi Yangonis. Väiksemates kohtades (Mandalay, Inle Lake, Bagan) pakutakse keskmiselt 200-300 Kyatti halvemat kurssi. Sellest tulenevalt on soovitav vahetada enamik raha Kyattidesse Yangonis.

Raha vahetatatakse peamiselt 100 000 kyatiste pakkide kaupa, mis on omavahel nööriga kokku seotud. Raha peab alati üle lugema ning soovitav on seda teha mitu korda. Petmine rahavahetamisel pole harv ning seetõttu tuleb olla väga ettevaatlik.

Kohalikud rahatähed on äärmiselt mustad ning räpased. Vastu võetakse kohalikku raha hoolimata välimusest.

Transport

Peamiste transpordivahenditena on riigis kasutuse bussid ja pick-up autod. Bussidega saab sõita peamiselt pikemaid linnadevahelisi otsi ning pick-upid pakuvad linnasiseseid transpordivõimalusi.

Raudtee ühendab Yangoni Mandalay ning Inle Lakega (läbi vahepeatuse Thazi). Samuti on võimalik sõita rongiga Mandalayst põhja poole.

TransporMyanmaris on äärmiselt aeganõudev. Bussisõit klassikalistele turistimarsuutidel võtab sõltuvalt marsuudist 10-22 tundi – Bagan-Yangon 15 h, Inle Lake-Mandalay 10 h, Yangon-Mandalay 12-15 h.

Rongisõit Yangon Thazi otsal kestab 14 tundi ning Thazi-Shwenyaung (Inle Lake) 8 tundi.

Linnasiseses transpordis kasutatakse peamiselt vanasid Toyota ja Mazda pick-upe. Linnasisese transpordi hinnad kõiguvad sõltuvalt otsast 200-400 Kyatini (2-4 krooni).

Samuti on võimalus kasutada linnasiseks sõidus taksot, mis maksab sõltuvalt otsast 1000-5000 kyatti (10-50 krooni) ning trishawsid (veloriksa), mis maksab 1000-4000 (10-40 krooni) kyatti. Mõlemaid sõidukeid saab palgata ka terveks päevaks, umbes 5000-10 000 (50-100 krooni) kyatti

Linnadest eemale jääavate kohtade külastamiseks on soovitav palgata takso. Tavaliselt võtavad taksod-väikesed minibussid peale 4-6 inimest ning sõiduhinna saab jagada kõigi osalejate vahel. Sõite tasub jagada teiste turistidega.

Takso palkamise peale tasub mõelda kindlasti Pindaya koobaste, Mandalay ümbruskonna (Amarapura, Sagaing, Inwa), Bago ning Mount Popa külastamisel. Taksosid on võimalik palgata hotellidest (kes lisavad hinnale 10-20% vahendustasu) ning otse taksojuhtidelt tänavalt.

Kommunikatsioon (telefon, internet, post)

Mobiiltelefonidega pole Birmas hetkel midagi peale hakata. Rahvusvahelist roamingut Eesti firmad seal ei paku. 2009 aasta alguse seisuga hakkas riik pakkuma turistidele telefonikaarte.

Interneti saab kasutada riigis enamikes turismipiirkonda jäävates linnades. Internet on väljaspool Yangoni väga aeglane ning meenutab kiiruselt dial-upi kiirust 1996. aastal. Interneti kasutamine maksab 800-1400 (8-14 krooni) kyatini ühe tunni eest.

Kohalike telefonikõnesid saab teha hotellidest ning tänaval asuvatest telefonilaudadest. Kohalik kõne maksab umbkaudselt 500 kyatti (5 krooni) minuti eest.

Kohalikku posti ise ei kasutanud. Postkontorid on olemas kõigis suuremates linnades ning postiühendus peaks olema võrreldes muu infrastruktuuriga väga kiire. Välismaale kirjade saatmine on odav.

Hotellid

Valisime hotellid välja Lonely Planeti alusel. Hotelle ette ei broneerinud ning üldiselt seda ka ei soovitaks Eestist ette teha. Seda küll ühe erandiga. Kindlasti võiks ette broneerida esimese hotelli Yangonis, et saabudes ei peaks hotelli otsimisele suure palavusega palju aega kulutama

Ööbisime budget klassi hotellides ning keskmine toa hind oli 10 dollarit kahese toa eest. Kõige kallim tuba oli Inle Lake ääres Nyaungschwes (14 dollarit) ja kõige odavam Thazis (6 dollarit). Toa valimisel oli meile oluliseks puhtus ja sooja vee olemasolu.

Kuna elektrit antakse riigis aeg-ajalt töötasid enamik hotelle generaatorite peal. Tihti lülitati aga hotellis generaator sisse alles hiljaõhtu, mis tähendas ka seda, et sooja vee ootamiseks oleks pidanud ühe-kaheni öösel üleval olema.

Hotellid olid valdavalt puhtad. Enamikel juhtudel pakutakse hinna sees hommikusööki (pannkoogid, omlett, kohvi).

Tubade hinnad ühele inimesele jäid tavaliselt 4-10 dollari vahele ning kolmese toa eest pidi välja käima 12-20 dollarit.

Populaarsemates turismipiirkondades (Yangon, Inle Lake, Mandalay, Bagan, Mount Popa) on olemas ka kõrgema hinnaga hotellid, kus saab nautida lääne mugavusi – elekter ja soe vesi 24 h, toateenindus. Hinnad jäävad sellistel puhkudel 20-200 dollari vahele.

Kui jutu põhjal tekkis küsimusi, siis vastan neile hea meelega – [email protected].

1
234

Hea ja kasulik lugu. Aga räägi, mis tegi Birma eriliseks võrreldes Taiga näiteks? Seal ju samamoodi inimtühje rikkumata randu ning dzhungleid, kaunist arhitektuuri ja sõbralikke inimesi, kellega suhtlemine on keelebarjääri tõttu suht võimatu? Milles Birmas see "reisi meeldejäävaks tegev sõbralikkus" näiteks väljendus?

0
0

Birmalased on südamest siirad ja seda on tunda igal hetkel. Sõnadesse on seda raske panna. Kohtasime reisi jooksul mitmeid teisi reisijaid, kes olid käinud kümnetes erinevates riikides ning nemad rääkisid ka birmalaste erakordsusest. Arvatavasti on tegemist riigi pikast isolatsioonist tingitud kohalike uudishimu ning budistliku eluhoiaku seguga, mis mõjutab kohalike elu igal sammul.

0
0

Väga kasulik info! Kuidas täpsemalt see viisa taotlemine Berliinist välja näeb?

Ja hästi tore oleks lugeda ka sinu reisimuljeid sellelt klassikaliselt marsuudilt. Ehk mõni soovitus kuhu kindlasti minna või millist kohta vältida.

0
0

Viisa taotlemise kohta saab täpsema info saatkonna kodukalt http://www.botschaft-myanmar.de/resources/Tourist_Visa.pdf. Posti liikumine Berliini ja Tallinna vahet võttis detsembris aega kaks pool nädalat, selle aja peaks kindlasti viisade kättesaamiseks arvestama.

Kindlasti soovitaks külastada Yangoni, Inle Lake, Mandalayd ja Bagani. Mandalay võib mõneti olla kõige ebahuvitavam, erinevad vaatamisväärsusest asuvad üksteisest väga kaugel. Kui võtta piisavalt endale aega (kaks päeva Mandalays, kaks-kolm päeva linnast välja jäävate vaatamisväärsuste juures) avab ka Mandalay oma võlud. Kui pole just eriline arhitektuuri fänn soovitaks vahele jätta Bago ning pühendada aega Yangonist lõunasse jäävate deltaalade külastamisele (praegu turistidele ligipääs piiratud) ning riigi lõunaosa uurimisele (ligipääs samuti turistidele piiratud, osadesse piirkondadesse pääseb lubadega), kus peaksid asuma imeilusad ja rannad, mis väidetavalt ületavad oma iluga ka Tais Krabi ja Surat Thani provintsis leiduvaid saari.

Turistimarsuutidest kõrvale jäävatest kohtadest soovitaks kindlasti käia Monywas, mille lähedal asub maailma üks kõrgemaid Buddha kujusid.

http://en.wikipedia.org/wiki/Monywa

Samuti leiab lähedusest mitmeid huvitavaid payasid, mis erinevad teistest Birmas nähtud vaatamisväärsustest.

Kui peaks Birmasse tagasi minema külastaks kindlasti Baganile sarnanevat Mrauk U-d ja riigi põhjaosa, mis peaks oma ilusa ja puutumatu loodusega meenutama Nepaali ja Tiibetit. Samuti soovitaks kindlasti kaaluda jõeretke tegemist mööda Irrawaddy jõge (pikemad retked võtavad aega 1-2 nädalat).

Kirjutan praegu reisiblogi ning varsti peaks üles saama ka valik reisipiltidest. Kui need tehtud, panen ka lingid siia üles.

1
0

Rõõm kuulda, jään suure põnevusega ootama!

0
0

Mõne aasta eest sai Bangkokist viisa järgmiseks päevaks. Kas see kord on muutunud? Birma teeb eriliseks see, et kui midagi on, siis see ongi nii ja pole mingi turistivuffel. Paar turistilõksu ehk välja arvata.

0
0

ma arvan ka, et Birma on Põhja-Korea ja Kuuba kõrval üks vähesed EHTSAID kohti stiilis: "kui midagi on, siis ongi nii". Mingid turistivuhvlid ei peaks seal käima, muidu varsti on kõik võlts. näete paar kohta ongi ühe vuhvli meelest juba turistilõksudeks muudetud! Kohutav.

0
0

Kasutasin eelmisel sügisel viisa saamiseks kohalikku reisikorraldajat, täitsin mulle saadetud ankeedi, sain kinnituse paari nädalaga ja maksin paypaliga. Piiril oldi mul vastas ja korraldati viisa passi saamine. Väga mugav.

0
0

Väike fotoülevaade reisist Myanmari leiab http://picasaweb.google.com/tarmo.seliste

1
0

Tänud jagamast!

0
0

See on võrratu maa. Kunagi sai seal tehtud suht lühike trip, kuna lihtsalt aega ei olnud tookord. Aga elamused olid kirjeldamatud. Selleks, et seda ise tajuda, peab sinna minema, seda ei oska sõnadesse panna. Asi on atmosfääris. See on midagi sellist, mis leiab üles iga inimese südame, kes on sellele avatud. Inimesed, just need lihtsad inimesed, kes elavad seal oma tavalist elu, on kohutavalt sümpaatsed ja hoopiski erinevad teistest naaberriikide rahvast. Nad on rikkumata massturismist ja kõige sellega kaasnevast. Kui sõtkusin jalgrattaga mööda maanteed ja sõitis mööda veoauto, kus kastis trobikond kohalikke, siis tõusid nad kõik püsti ja lehvitasid mulle järgi. Ja kui ma ka lehvitasin, siis nad hõiskaid ka rõõmust, kuni kurvi taha kadusid. Ja see oli siiras. Ja sellist käitumist tajusid igal sammul. Muidugi ei ole mõtet reisida Birmasse nendel, kes armastavad mugavust ja soovivad rannapuhkust nautida 5* hotellides. Sest ebamugavust tuleb taluda transpordiga sõites palju. Aga see on seda väärt. Olen väga õnnetu Birmas hetkel valitseva riigikorra tõttu ja loodan kõigest südamest, et see kuidagi ja mingil põhjusel muutub.. Need inimesed, kes seal elavad on seda miljon korda väärt. Kahju, et sain seal vaid ca 8 päeva veeta, kuigi tegime selle aja jooksul küllalti arvestatava tripi: Yangon - Bagan - mööda jõge Mandalaysse ja siis ka tagasi. Tahan sinna maale tagasi ja ka arvatavasti lähen ja siis ka pikemaks ajaks. Soovitan seda reisi kõigile, kes tahavad kogeda ajarattas vähemalt 50 aastat tagasi minna ja kogeda midagi sellist, mis jääb saamata tavalistes eksootilistes turismipiirkondades.

0
0

Kylastasime Myanmari m2rts 2012 natuke hindadest,mis meile suureks yllatuseks olid kuna motlesime oma pika tripi lopus säästureisi Myanmaris teha.

Transport taksoga Yangoni lennujaamast kesklinna ca 30min min 8 usd kui korralikult kaupled ja oled nõus täieliku vana peldikuga soitma uuem A/C masin 10usd. bussipilet Yangoon Mandalay 18usd,mandalay bagan 15usd.

Majutus Yangoonis odavaim oli kahene tuba 17 usd mis meenutas vana ja räpast yhikatuba, kus linades suitsuaugud ja lagi voib olla ka meeter kuni 1,5 kõrge. Enamvähem majutus ca 35usd. Valgete linade vahel magajad peaksid ikka a la 50 usd välja käima siis saab Aasia moistes 2 kuni 3 tärni kätte.

Söök jook Õlu maksab Myanmaris enamasti 1,8 - 2 usd ringis pudel(0,66). Lõuna korralikumas s66gikohas 3- 5usd. Kohalike kohas on hinad kordades odavamad aga tursitilt kysitakse yldjuhul ikkagi mitmekordset hinda. Süüa burmalased eriti teha ei oska ja toidud on yldjuhul õlised, voibolla oli omajagu süü ka selles, et tulime just Vietnamist ja Taist.

Raha Meie pidime oma lennu tagasi muutma kuna LP(2011 Dec) hinnad olid täiesti mööda ja isegi ilma lennupiletiteta poleks 1000 usd-ga kuidagi 23 p2eva välja tulnud. Raha automaatidest votta ei saa ja vahetatake ainult väga korrektseid sedeleid õige kursiga. 1 USD 800K 1 EUR 1000K

Minu soovitus> varuda korralikult uuemaid 100usd sedeleid, bussireisil mitte bussist pausi ajal väga kaugele minna,kuna meie bussijuht soitis kokkulepitud ajast varem minama,jättes meid öösel keset Myanmari(olime ainukesed valged bussis). Mandalayd voimaluse korral mitte kylastada kuna see on yangooni sarnane suht räpane suurlinn ja seal on enamvähem söögikohta kesklinnas raske leida. Amarapura U bien sild oli hea. Väljasoit suitsusest linnast (kohaliku transpordiga 200K, rendiauto juhiga välistasime kalli hinna tõttu ja rollerimehed ka kysivad kuskil 8 kuni 10 usd inimene. Kindlasti varuda rohkem päevi Baganis, mis on fantastiliselt ilus, yks minu lemmik vaatamisväärsusi Kagu Aasias koos Ankor Watiga. Ja muidugi Swedagon pagoda ka.. Inle järve ääres ja randades ei käinud.

1
0

Kiire info, juhuks kui keegi veel ei tea ja lahiajal Myanmari minek. Raha nuud tuleb vahetada pangas ja ainult pangas - pakutakse parimat kurssi. Ca 2 nadalat tagasi oli kurss 1 USD = 815 kyati (Maldalay, Yangon) ja 775 kyati (Bagan, panka ei leidnud - vist ei ole). Tanavapealsed rahavahetajad ja hotellid pakuvad kehvemat kurssi. Selline olukord siis alates vist detsembrist, kui Myanmaris muudeti rahapoliitikat vms - seejuures ka uusimas LP-s veel teistsugune info.

Rahaautomaate jatkuvalt ei ole. Kaardiga maksta ei saa.

Kaibel uued 5000 kyati kupuurid (lillad ja elevandipildiga) - kuigi uldiselt need suhteliselt ebapraktilised ja vajalikud ainult suuremate ostude jaoks.

Bussisoiduajad oluliselt luhemad kui LP-s kirjas. Yangon - Bagan ca 7 tundi, Mandalay - Yangon ca 6 tundi. Seega arvestage, et sihtkohta saabumine oobussi puhul vaga varajastel hommikutundidel (4-5 ajal). Bussipileti hind Mandalay - Yangon koige parima firmaga (SweMandalay) 10500 kyati.

Lennujaamas jatkuvalt 10 USD lahkumismaks.

Luhikokkuvottena, et nii minu eelmine LP valjaanne, kui uus on tais vaiksemaid ja suuremaid vigu ja puudulikku infot. Kahju. Palju varsket infot leiab ThornTree foorumist.

0
0

Tip, ma oletan, et sa seda "pangas, ainult pangas" nii resoluutsena ei mõelnud ehk nii nagu sa isegi mainid, siis on võimalik raha vahetada ka tänaval ja hotellides, aga seal on lihtsalt kurss kehvem.

Ja lahkumismaksu osas on mul ka erinev kogemus selle aasta jaanuarist. Air Asiaga lahkudes seda maksu ei küsitud, kuna see on pileti hinna sees. Ametlik teada alljärgnev: Effective 1 July 2011, our All-In-Fares will include a Passenger Service Charge of USD 10. This is in accordance to the announcement that was released by Yangon International Airport recently. For those who have purchased your flights before 1 July 2011, please make your payments of USD10 at our sales office or airport counters before checking in.

We thank you for your kind understanding and cooperation.

Sincerely, Your airline that cares - AirAsia

0
0

Tõukudes margusk kommentaarist võiksin enda kogemustest märkida, et juulis 28-päevasel Birma reisil tuli 1200 dollarist välja 3 lennupiletit (kokku ligi 300 dollarit), ööbimine kahetoalises oma vetsu-dušiga valgete linadega (sic!) toas (keskmine ööbimise hind nii 15 dollarit toa kohta/öö, inimese kohta siis jagatud kahega), transpordivahendid nii linnade vahel kui ka piirkondades, mõnusad rikkalikud kohalikud õhtusöögid ning veidi kallimate ja spetsiifilisemate suveniiride ostmine. Marsruut hõlmas Yangoni, läänt (Mrauk U), keskosa (Bagan, Mandalay) kui ka idaosa (Hsipaw ja mägised alad seal ümber). Millegagi kuskil ei koonerdanud.

Nii et kui keegi sel aastal madalhooajal Birmasse minna plaanib, siis ei tasu end kohe kringliks ehmatada. Hinnad on Birmas kindlasti veidi kõrgemad kui Tais ja Kambodžas, kuid mitte midagi röögatut. :)

P. S. Mandalay on igati kena linn, kui seal inimestega jutu peale saada (see kehtib kogu riigi kohta) ja vaadata veidi enamat-kaugemale kui tavapärane turistidele mõeldu.

1
0
1
234
Lennupakkumised
Reisikaaslased