Osale Trip.ee kampaanias ja võida 2 lennupiletit Maltale.

Vaata lähemalt siit

Raha Taisse

Reisisell
Tere

Sõidame Taisse pooleks aastaks, kohapeal plaanime rentida korterit/maja(osa). Huvitaks ideed, kuidas kõige paremini organiseerida rahalist poolt. Kujutan ette, et majutuse eest tuleb maksta sularahas, kas siis võtta kohe poole aasta rendisumma sulas? Kohapeal kasutamiseks enamasti ka kulub sularaha, kas siis veel rohkem sularaha kaasa? Jah, saab küll automaatidest välja võtta, aga iga väljavõtmine on teenustasuga + panga % juures. Kas äkki kohalikus pangas avada konto (et mitte hoida suuri summasid madratsi all:)? Kui keeruline see on?
Mine uusima kommentaari juurde
Rändur / Toimetus
Majutuse eest üldjuhul tasumine sularahas, kui just mõnes uhkemas hotellis ei ole.
Ise olen samuti sularaha kaasas kandnud ning olen ka omal nahal Tais tunda saanud mis tunne on suurest summast rahast varastamise tõttu ilma jääda.

Lahenduseks oleks ilma teenustasudeta pangakaart. Saksamaal pakub seda teenust nt DKB":www.dkb.de/index.html . Üritasin eelmisel aastal seda pangakaarti taodelda aga ei õnnestunud. Aga ka Eestisse on ka nüüd jõudnud "selline visa krediitkaart, millega välisriigis sularaha välja võttes teenustasu maksma ei pea. Samas kui krediit miinustesse läheb siis on kõrged intressid.

Soovitus oleks võtta kaasa mõistlikus koguses sularaha, et esimesed nädalad hakkama saada ning siis edaspidi sularaha ATM-ist.
Uus kasutaja / Toimetus
Ega sulle sularaha ka ilma teenustasuta ei vahetata. Kui otse kirjas pole, siis kursi sisse arvutatakse see niikuinii.

Arvestades ka võimaliku varguse riski, ei tasu sularaha siit kaasa vedamine ennast tegelikult ära. Arvuta välja, palju sa poole aasta jooksul tegelikult pangale teenustasusid maksaksid ning ennustan, et see ei ole summa, mille pealt kokku hoida tasub.
Uus kasutaja
Jah, on võimalik ka kohalikus pangas konto avada. Kui sinna siis korraga suurem ports üle kanda, siis teenustasud ei tapa.
Uus kasutaja
Pangakontot ei ole Tais turistil lihtne avada, enamus panku saadab pikalt ja siit raha ülekanne maksab kokkuvõttes ca 20-30 euri. Tais olles maksab ATMist Eesti pankade kontodelt raha välja võtmine iga kord kohaliku panga teenustasu 150 bahti pluss Eesti pankade teenustasud pluss valuutakurss ehk kokku ca 4-5% summast. Tais kohapeal sularaha vahetamise kulud on ca 1% sest kursid on üldiselt head.
Rändur / Toimetus
walker777, mis valemiga sa selle 4-5% saad? Olen viimased 10a ainult pangakaartidega opereerinud ja enne eurot oli üldjuhul sama ATMist välja võtta või siin raha vahetada ja kaasa tassida. Euro tulekuga asi väheke muutus, kuid kindlasti ei ole see 4-5%. Kuna rahavahetused tahavad ka elada, siis nende kurss on suht alati kehvem, kui pangavahetus kurss. Poole aasta rent on suht suur summa, nii et sellist mina padja alla panna ei riskiks. Nii et siuke 1-1,5% riskikindlustust maksta pole üldse halb.
Uus kasutaja
Sularahakurss ei ole ülekandekursist Tais reeglina kehvem.
Rändur
Enamus ATM-ides tuleb 4.3% kui võtta välja maksimumsumma 10.000.- bahti üle millest annavad korraga välja vaid vähesed aparaadid. Väiksema summa puhul tuleb protsent suurem.
Rändur
andresk kirjutas
aga ka Eestisse on ka nüüd jõudnud selline visa krediitkaart, millega välisriigis sularaha välja võttes teenustasu maksma ei pea.

Kui sa nüüd tähelepanelikumalt loed, siis on sinu kulu 5% ikka
Rändur
Ma isiklikult arvan, et poole aasta rent tuleb ette maksta ja sel juhul ju padja alla polegi midagi panna enam :)
Uus kasutaja
Meil oli kohalikus pangas arve. Kasikornbanka peetakse välismaalaste seas üldiselt kõige paremaks ja väga keeruline seal arve avamine olla ei tohiks. Saad automaadist igal ajal soovitud summa välja võtta, kuigi mingi väike teenustasu oli vist ikka.

Kui väikeste lastega reisite siis soovitan peasumasina olemasolule elamispinna rentimisel tähelepanu pöörata. Väikesed lapsed jõuavad rohkem riideid trööbata kui sa neid pesumajja jõuad vedada. Me mõtlesime veel kolmandal kuul, kas poleks mitte mõistlik pesumasin soetada, aga lasime siiski võiduka lõpuni ja lasime vähemalt paari pesumasina raha tuulde.

Kindlustus läks pere peale pikaks ajaks päris kulukaks aga ilma on ikka suht riskantne, meie jooksime põnnidega mitu korda arstide vahet, küll kõrvapõletiku ja algava bronhiidiga, kuigi lõppkokkuvõttes oleks vist isegi arsti arveid soodsam olnud maksta kui kindlustus ise maksis. Aga ikkagi. Ja vaadake selline kindlustus mille kaudu kõik hüvitised kiirelt kätte saab või millega oma raha kohapeal arveid tasudes alla ei pea panema.

Et lastel päris igav ei hakkaks ja et kogu aeg ei peaks ringi laskma, et neile jälle midagi uut ja huvitavat leida, panime meie oma põnnid kohalikku lasteaaeda...mis oli üks õigemaid otsuseid üldse.

Igatahes, ilusat reisi ja kõige hullem on see, et sellise logelemisega võib täitsa ära harjuda ja ümberlülitumine saab tagasitulles üpris vaevaline olema :)
Reisisell
1000V, kui sa nüüd tähelepanelikumalt loed siis on kulu 0%
Mõistlikule inimesele on see päris hea variant.

Tavalise deebetkaardiga 2.5% + 1% konverteerimist + 150THB teenustasu tuleb küll sinna 4-5% kanti. 1000€ pealt on see 50€ ja 4000€ pealt 200€ tuulde. On mida säästa.
Rändur
Sa Before loe ikka hinnakirja ka, enne kui sõna võtad. See on krediitkaart. sa võtad valuuta välja, ehk kasutad krediiti ja maksad kuutasu 5% kasutatud summalt. Millest sa aru ei saa?
Rändur / Toimetus
Küsimus personaalselt BeforeSunsetile: Kui palju kaotab valuutavahetusega valuutavahetuspunktis sularaha vahetamisega 4000€-lt?
Reisisell
1000V, kuskohas on folkia lehel kirjas 5% jutt? Krediiti kasutades pead sa kulutatud summa järgmise kuu 15ks kuupäevaks tagasi kandma, kui ei kanna hakkab tiksuma intress. Kui maksad ÕIGEAEGSELT tagasi ei tule mingit lisakulu. Kui lepingus peenelt muid lisatingimusi ei ole, ma lugesin ainult esilehe teksti ja selle osa läbi.

punkel, pean tunnistama et ei mäleta enam mis kursiga Tais vahetati küll aga vahetasin Vietnamis omajagu eurosid dongideks ja seal erinesid parimad kursid 0.7-1% keskpanga ametlikust.
Rändur
Võta hinnakiri lahti ja loe, tasuta lõunaid ei ole

Minimaalne osamakse kuus (kui kasutatud krediidi jääk on 5€ või vähem, kuulub tasumisele kogu arve summa)5% kasutatud krediidist + intress ja tasud
Uus kasutaja
Folkia kaardi puhul maksad ikka siis intressi,kui maksad krediidijääki tagasi osamaksetena, kui tasud kogu summa kohe iga kuu, siis ei ole ka intressitasu?
Kaart peaks sobima ka nö tavakaardina kus kannad oma raha peale ning kasutad ainult oma raha kuni krediidilimiidini, sellisel juhul ei ole üldse tasusid.
Kui nii kasutada, siis tekib küsimus mis kasu firma sellest saab, kuid nad vastasid, et loodavad et ehk kasutan ka kunagi nende raha.
Rändur
Põhisissetulek pangakaartidest tuleb reeglina kaupmeestelt võetavatest tasudest - ostjatele võib teatud tingimustel lausa peale maksta.
Uus kasutaja
Peab tõdema, et pole enne kuulnud sellisest firmast nagu Folkia. Samas tundub päris ahvatlev lisakaardina reisidel, kui krediiti ei kasuta. Kas sellisel juhul lisakulu 0?
Uus kasutaja
Folkia on tegelikult sellise toreda SMS-laenu firma nagu Monetti-ga tihedas seoses. Ehk siis- tegelikult ongi tegemist sama firmaga.
Eks igaüks ise teab, mida sellest järeldada ja kas soovib ennast selle firmaga siduda.
Kaardi taotlemisel tahavad nad ka kindlasti viimase 6 kuu väljavõtet pangakontost.
Uus kasutaja
Ei tahaks eriti siduda, aga kohalikke pankasid ei tahaks ka ülearu nuumata. Eks tuleb tagasimaksete kuupäevadel silma peal hoida ja mitte hiljaks jääda. Lisaks tasuta sularaha väljavõtule ei ole ka konverteerimise tasusid. Liiga ahvatlev.

Sularaha on ka riskantne kaasa vedada, kuigi Super Rich on teoreetiliselt kõige-kõige parem variant üldse.
Rändur
oh jah
soomes jookseb praegu raadios reklaam
Kui see asi tundub liiga hea, siis see on jama
ma tegin enda arust puust ja punaseks juba korra
rohkem ei viitsi
Uus kasutaja
Kui kasutad ainult oma raha krediitkaardil, nende krediidilimiidiks võtad min. summa 300 eur ja alla selle ei kuluta, siis mis lisatasud või intressid siin saavad kaasneda? Nende hinnakirja järgi 0 eur.
Mismõttes on on Super Rich parim?
Rändur
Selline lause sealt: Valuutakurss kujuneb turuhinna järgi ning seda uuendatakse iga päev.
Huvitav kas kasutatakse Visa kursse või on neil oma kurss?
Uus kasutaja
Proovin järele. :) Eks annan teada, kuidas lõpptulemus kujunes (umbes kuu aja pärast).

Sularaha vahetuseks ainuke mõistlik variant www.superrichthailand.com/
Uus kasutaja
Vaimuvaene, kas proovisid Folkia krediitkaardi järele- kas õigustas end ära?
Reisisell
Võin vastata Vaimuvaesele lisaks. Pole küll Tai kohta aga vast teemasse. Olen praeguseks paar nädalat Vietnamis elanud ja mitmeid kordi raha välja võtnud - teenustasusid ei ole. Kurss tundub õige, XE äpiga tuli näiteks üks päev 5.6mil VND hinnaks 235.5€ ja kontolt oli maha läinud 236.1€. Mõned ATMid tahavad 20k või 40k teenustasu, sellest ei pääse. Leidsin lõpuks sellise mis andis tasuta raha, vähemalt üks selline on HSBC oma D1-s.
Arve tuleb 1. kuupäeval, maksad enne 15-dat ära ja mingeid lisatasusid ei kaasne.
Uus kasutaja
Minu kogemus Tais näitas, et Folkia kaarti kasutades tahtsid kõik minu poolt katsetatud ATM-d saada teenustasu 200THB. Tundus, et see summa on fikseeritud ja ei sõltu väljavõetava rahasumma suurusest. Näiteks ei ole vahet kas võtad välja 5000 või 10 000 THB, ikka maksad Tai pangale 200THB.
Mingit muud vahendustasu (nt. Folkiale või VISA eest) ei lisandu.
Tegelikult ei oleks nagu mingit vahet kas võtad raha välja Folkia VISa, Swedbanki deebetplussi või LHV deebetiga - ikka maksad 200THB (kõik variandid järele proovitud).
Proovisin mitut erineva panga ATM-i. Kuid on võimalik, et ma kõiki võimalikke siiski ei leidnud.
Tegelikult tunneks huvi, et kui keegi teab, millise panga ATM-st raha välja võttes seda tasu ei lisandu, siis äkki jagaks seda infot ka siin? Oleksin tänulik.
Rändur
Nüüdseks on vist kõigil see 200THB teenustasu. Üldiselt on aeg vist jälle võimaluse korral sularaha peale ikkagi tagasi minna, sest Dynamic Currency Conversion on lisaks ATM-idele vist ka makseterminaalides vaikimisi peale pandud. Kui ATM-is saab sellest veel keelduda, on kaardiga maksmisel asi keerulisem.
Reisisell
Kui pikemaks ajaks minna, siis on kõige mõistlikum avada Tai pangas arve (näiteks SCB Bank) ja sinna Eestist kanda TransferWise kaudu raha arvele. Mõistlik on teha ka SCB pangakaart.

Näide: 1000€ kandmisega hoiad kokku täna ~30€ (You'll save € 30.89 vs your bank).
Uus kasutaja
Kuidas praegu Tais ja Kagu-Aasias sularaha väljavõtmisega seis on?
Kas keegi on leidnud mõne teenustasudeta Eestis väljastatava pangakaardi?
Reisisell

Kopeerisin Krediidipanga kodulehelt:
Deebetkaart (Maestro) võimaldab teostada tehinguid arvelduskontol oleva raha ulatuses. Arveldaja paketis on deebetkaart kuutasuta ning sularaha väljavõtmine tasuta kõikide pankade automaatidest nii Eestis kui ka välismaal, kui kaardiga on makstud vähemalt 100 euro eest kuus.
Uus kasutaja
@lobster - Krediidipanga kaardi muidu ahvatlevates tingimustes on kaks väikest konksu:

1. Kagu-Aasia maades sellega rohkem kui 100€ päevas välja võtta ei saa, nii et pikema kohalviibimise ja suurema rahavajaduse puhul tuleb kohalikke teenustasusid mõnevõrra rohkem maksta kui mõne muu kaardiga. Sellest hoolimata peaks asi teiste Eesti pankade teenustasudega võrreldes kokku tunduvalt odavam tulema.

2. Nagu kirjutasid - selleks, et sularaha väljavõtmisel teenustasu poleks, peab eelmisel kuul olema vähemalt 100€ eest kaardimakseid. On kellelgi kogemusi deebetkaardimaksetega Kagu-Aasias - kas deebetkaardimaksed (ja konkreetsemalt Maestro omad) üldse toimivad seal kusagil ja kui, siis kui levinud nad seal on?

PS. (Kaart pole ka päris tasuta - Krediidipanga paketitasu on 2€ kuus, aga see on muidugi eeldatavalt kokku hoitavate ATM tasudega võrreldes tühi-tähi.)
Rändur
ATM-i kasutamine maksab Tais 200.- THB ja Kambodzas $4-5.
Kui maksimum summa mis päevas saab selle kaardiga on 100.- EUR-i, siis palju õnne, arvesta ise kui kulukaks see kaart läheb.
Uus kasutaja
@isaac - Väga eestlaslik vastus, suur tänu, õnne on ikka vaja. Mind huvitas küll tegelikult rohkem see kaardimaksete küsimus - ja huvitab endiselt.

Mis puutub ATMi, siis üks asi on kohalikud tasud, kuid palju õnne ka iga muu kaardi puhul, mille pealt su Eesti pank nöörib lisaks kohalikele tasudele omalt poolt veel 2€+2,5% summast otsa.

Tais läheb see 100€ kaupa sirtsutamine tänu kõrgetele kohalikele tasudele tõesti kallimaks, kuid Kambodža kohta teatakse internetis rääkida, et seal leiduvat ka automaate, millel kohalik tasu puudub (Maybank, Canadia Bank). Kui see vastab tõele, siis peaks seal Krediidipanga kaardiga sisuliselt tasuta raha kätte saama - selmet maksta mõnele muule meie pangale näiteks 600€ väljavõtmise eest ca 17€ peale. (Edit: Canadia on tasuline, Maybankist saab Visa kaardiga tasuta, nii et Krediidipanga Maestroga see ei toimi).

Laoses ja Vietnamis on kohalikud tasud eelinfo põhjal väiksemad ja summad, mida üldse on võimalik automaadist ühe tehinguga välja võtta, samuti väiksemad (150€-200€), nii et paratamatult tuleb sama näidissumma saamiseks võtta mitu korda ja maksta iga korra eest kõiki teenustasusid. Kokkuhoid Krediidipanga kaardiga vastavalt ca 21€/23€.

Kuid selleks, et see asi pikaajaliselt toimiks, on siiski tarvis ka kohapeal deebetkaardimakseid teha. Niisiis endiselt - on kellelgi sellega kogemusi?
Rändur
Ma ei ole siiani aru saanud, et kohalik pank midagi vahelt võtaks, pigem nöörib sind ikka su oma pank. Kaardimakse kohta loen Nordea hinnakirjast sellise info ka veel välja: "Konverteerimistasu välisvaluutas tehtud kaarditehingu eest2% summast". Nii, et tee selle kaardiga mis tahad, aga kodupank paneb kõikjale näpud vahele, kuhu kannatab. Tundub, et kõige mõistlikum ikkagi kodust sula kaasa.