Uus-Meremaa

Tere! Plaan on minna 1.m2rtsil neljakesi kuuks ajaks Uus-Meremaale. Saabume Aucklandi ja ilmselt rendime matkabussi. Kuna mitmetes kohtades on vajalikud eelbroneeringud, siis palun lahkesti abi plaani koostamisel. Kes on k2inud, palun soovitage, millised kohad meeldisid ja millised oleksid v6inud olemata olla, kust tasuks rentida buss, kuidas on lood toitlustamisega mitmep2evastel matkadel jne....Vastutasuks v6in pakkuda kogemusi kolmest kuust kagu-aasias, matkadest Austraalias Blue Mountainsi ja Snowy Mountainsi piirkonnas...v6i siis lihtsalt t2nu

Tere! Minul kahjuks aega nii palju ei olnud, sellepärast edastan Sulle võrdlemisi minimaalse info, juhul kui Sa siit rohkem vastukaja ei saa, siis LP-st on ka palju abi:) NB! vahemaad on võrdlemisi pikad seal - suhteliselt palju aega läheb punktist A punkti B jõudmiseks (eriti koos vältimatute foto- ja muidupausidega). Banaalne on öelda, et Uus-Meremaal on iga nurgakene vaatamist väärt, aga nii on tegelikult:) Kui te alustate Aucklandist, siis ilmselt kõige mõistlikum oleks seal päevakene rahuneda pikast reisist (päevast piisab, linnad ei ole Uus-Meremaal just kõige suurem vaatamisväärsus) ja seejärel põigata kohe Bay of Islandsile ning veeta seal paar päeva. Põhjasaarel ärge kindlasti jätke välja veel Rotorua piirkonda - geisrid ja muidu mulksuv-aurav-värviline, lihtsalt imeline, vabade vahendite olemasolul prooviga ära ka mõni imeline välispa. Põhjasaarel ärge jätke tähelepanuta veel Waitomot ja Tongariro rahvusparki. Wellingtonis on ka mõistlik natukene jalga puhata - üllatavalt mõnusa auraga linn. Edasi võtke praam lõunasaarele. Lõunasaarel sai liigutud mööda läänekallast. Tasmaania rahvusparki ise kahjuks ei jõudnud. Edasi on Punakaikis need nn "pannkoogikaljud" - see on möödasõidu käigus vaadeldav koht. Paar päeva soovitan veeta liustikul. Mina käisin Fox Glaciersil - rahvast on vähem kui Franz Josefil - kohalike sõnul olulist vahet 2 liustikul pole, üks on osanud end paremini promoda. Pigistage silm rahalise poole pealt kinni (ja see põhimõte kehtib igal pool Uus-Meremaal ringi rännates, minu esialgne eelarve lõhkes veel suurema pauguga kui kinnisvaramull) võtke pakutavatest liustikumatkadest midagi, sest ise te liustikule minna esiteks ei oska ja teiseks on vaja erivarustust ning kogenud giidi. FG külakesest kiviviske kaugusel on Cooki mägi, mis sobib külastamiseks varahommikul. Lõunasaarel on kohustuslik veel Milford Sound - enne tehke ära kodutöö ja mõelge, mil viisil tahate seda kohta avastada - matkates vms. Sinna sisenemiseks oli vist ka mingit eriluba vaja - nad üritavad looduse nimel turistide massi kontrolli all hoida. Edasi põikasin mina Queenstowni - käisin Uus-Meremaal nende mõistes südatalvel ja tegu oli Otepää sarnase kohaga (kahjuks muidugi palju lahedam) ning sealt lennukiga Aucklandi tagasi - aeg sai kahjuks otsa.

0
0

Aucklandis teeb Youth Hostel(oli see city või international ma täpselt ei mäleta)mitme tunniseid ekskursioone ja tasuta. Selle käigus sai mu sõbranna Aucklandi kõrgeimast tornist alla hüpata selle eest kui käe tõstis vastates küsimusele kõrguse kartmise kohta. Viiakse vulkaanile ja sõidutatakse niisama ringi. Giid oli tore. Kahjuks olime Aucklandis vaid kaks päeva ja lendasime edasi Christchurchi. Rändasime 10 päeva lõunasaarel. 8 tüdrukut ja 2 van´i(hullumeelne idee eks). Mahtusime ära küll. No need korralikud karavanid kus saab süüa teha ja kabiini peal ka magamisase. Käisime juunis kui seal oli suhteliselt jahe, aga saime hakkama. Mõlemas autos oli 2 autojuhti. Alustasime siis Chirstchurchist ja liikusime ülespoole. Plaan oli ring peale teha kuid plaaniks ta jäigi. Esimese öö veetsime Hanmer Springsis ja käisime kuuma vee allikates. Väga mõnus. Edasi ikka ülespoole Kaikoura (seal elavad hülged looduslikult ja neid saab uudistamas käia. Päris vahva vaatepilt hüljes palmi all :P) Edasi Blenheim, Nelson, Takaka, Westport, Punakaiki, Greymouth, Hokitika jne. Kasutasime nii palju Tourist drive`i kui seda oli ja teed olid väga head kuni Queenstownini. Algas tugev lumetorm ning edasipääs oli võimatu. Suleti kõik teed. Meil oli valik kas oodata öö lootuses, et teed avatakse järgmisel hommikul või tagasi sõita ja mitte riskida sellega, et 3 päeva pärast lennukile jõuda. Teetöölised meile järgmiseks päevaks lootust ei andnud, seega keerasime otsa ringi ja sõitsime Christchurchi tagasi. Seal ju talvekumme ei eksisteeri ning kettide panekule meie mõistus ka sel hetkel peale ei hakanud. Nagu näha ei osanud seda ka meile appi tulnud kohalikud:D Päris koomiline olukord. Vahepeal mägedes sai meil ka kütus otsa ja hääletasime rekasid, kes meid aitaks, oli öö ja väljas miinuskraadid. Vähemalt on Uus-Meremaalased sõbralikud ja aitavad meeleldi. Vastutasuks sai üks rekkamees pool kasti õlut ja teine sooja saamiseks teed. Aga see selleks. Meie käisime ka Fox Glacieril ja ei kahetse. Jaanipäeva veetsime karavani meile rentinud firma lahkel loal kaheksakesi ühes autos Christchurtsi lennujaamas:) Selliseks meie reis siis kujunes. Kokkuvõttes oli väga põnev ja kuuldes, et ka see tee mida mööda me Christchurtsi tagasi sõitsime oli õhtuks suletud, olime rõõmsad et üldse lennujaama jõudsime. Tahan sinna kindlasti tagasi, sest teine saar on ju avastamata ja see oli vaid lühike põige Austraalias trippides:) Ilusat reisi!

0
0

Milford Soundi soovitaks minagi. Võib-olla tõesti on mingit registreerimist vaja, kui tahta sinna matkama minna aga ei tea. Ise ostsin mingist kohalikust firmast Queenstownist päevase tripi, mis sisaldas nii kohalesõitu kui ka laevasõitu Milford Soundis. Tõenäoliselt võimalik ka ainult laevasõit võtta, kui oma autoga lähete, päris ilusad vaated igatahes. Kui juba Queenstownis oled, siis soovitan proovida kohalikku hamburgerisöögikohta-Fergburger.

0
0

pakuksin välja veel looduse nautimiseks Stewarti saare (laev väljub Blufist), Otago poolsaare tipu Lõunasaarel; rahvusmuuseumi Te Papa pealinnas Wellingtonis (külastamine on täiesti tasuta), puzzlemaailma Wanakas ( http://www.puzzlingworld.co.nz ), vanas kullakaevajate linnas Rossis asuva matkaraja, kus asub nii kullakaevaja onn kui ka kalmistu. Veel Hokitika linn ja seal toimuv Wildfoods Festival (sel aastal toimub 14. märtsil), Fiordland ... Ja nagu Arthurs Pass-s ühe nähtud auto numbrimärk oli - GO HIKE!

0
0

Parkide ja radade kohta leiab palju infot ja üldkaarte: http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/.

Aucklandi bussijaama juurest lähevad päevased paadiretked Tiritiri saarele - seal on põlislinnuparadiis - näeb ära kõik olulisemad - Takahe, Saddleback, Kakariki, Pukeko, Blue Penguin on seal tavalised. Kui veab, näete ka Tuatara (ainumas dinosauruse elus lähisugulane, mõistagi oluliselt pisem) ära. Rahvuslind-Kiwi nägemiseks looduses on aga ööd vaja oodata aga turiste Tiritirile nii kauaks ei jäeta..

Aucklandist põhjas Bay of Plenty, Paihiast põhja pool on ka kuulus Maoori kultuuri tutvustav küla - Waitangi - tasub kindlasti minna.

Põhjasaare põhjatipus on Cape Reinga- maooride hingede ärasaatmise koht. See kant on päris mõnus. Reingast itta jääb üks lihtne laagripaik kuhu saab nii autoga kui ka Reingast otse mõni tund jalgsi mööda imeliste vaadetega rannikut matkates. Reingast lõuna pool läänes suured liivadüünid, idas valged liivad. Opononist allapoole läänekaldal on Kauri-coast - kunagiste kuulsate kaurimetsade jäänukid. Paiku 2000 aastast puud saab ka näha, 3000 aastane on metsa ära peidetud;)

Rotoruast kirdes Bay of Plenty's on põnev koht 48 km rannikust asuv White island, kus on NZ kõige aktiivsem vulkaan.

Great Walk'idest (tasulised, peab bronnima, aga keegi giidiks seal pole kui juurde just ei telli) võib uurida Tongariro (saab teha nii 1-2 päeva kui ka 3-4) ja Milford Sound (3-4 päeva) - aga vaade sõltub ilmast - eriti Milford Soundi puhul on oht läbi-vihma-matkaks kuna lõunasaare läänerannik on läbivalt vihmane -nii et meie mõistes ülihea vihmariietus kulub marjaks. Great Walk'id on tihti üle hooldatud (pikad trepid, laudteed, killustik jm) - kohalikud kutsuvad tihti Hikers Highway ja eks nad ülerahvastatud ka kohati on. Hütte ikka jagub, tasud on erinevad, osade puhul peab olema kas hütipass või siis piletid eelnevalt ostetud. Priimust ja sööki tuleb endal tassida kui just firmateenuseid ei kasuta:)Kasuks tulevad ka bahillid (muda ja jõeületused on ka Great Walk radadel kohati) - ilma bahillideta matkajaid näeb harva. GW pole mõistagi ainus võimalus - tihti on ka tasuta rajad väga toredad aga see-eest vaid tavahütitasu eest;)

Lõunasaarel tasub ka Nelsoni järvede ümber kolada - väga kena kant - Angelus Hut on imelises kohas ja sel ajal ei tohiks ehk enam ka üle rahvastatud olla - aga seal päris ühe päevaga ära ei käi - ikkagi mäed:) Golden Bay kanti sattudes tasub kallast pidi põhja suuunas minna ja uudistada ka Farewell Spit'i (26+6 km pikkune liivadüünide poolsaar) - 2 km saab ise minna, kaugemale viib kalli raha eest mingi reisikorraldaja üks kord päevas bussikesega mõõna ajal läbi mere - kui ressursse on, tasub uurida. Mul õnnestus ornitoloogidega kolada - mmmmõnus luitemägimaastik ja palju vaalaluid kui mitte vaalu endid.

Lõunasaare läänerannikul liustikest ja Punakaikist lõunas saab teha 2-3 päevase retke ka Copland Track'il kus on sulistamiseks paar looduslikku madalat kuumaveeallikat (Welcome Flat hut). Aga seal on vahel sillad ära uhutud ja vihmaga mõni jõeületus ohtlik(nagu paljudel radadel). Lõunasaare lõunatipus tasub külastada Curios Bay'd (fossiliseerunud juura-aegne mets) ja ida poole jäävad ka toredad koopad - mõlema puhul tuleb mõõna passida. Idakallas on sõitmiseks väga igav kiirtee aga kui sinna sattuda, siis Otago peninsula väärib külastamist küll

Kui Stewarti saarele ka plaan, aga mudamatkamiseks aega vähe, tasub v6tta paat Ulva saarele - saab väga toreda ülevaate põlislinnuliikidest kui huvi pakub. Pea ainus koht kus Kiwi päeval ära näeb, ongi Stewarti saar - kui matkata pole aega, saab võtta paadi Masoni hütti (või paat piku jõge Freshwater hütti ja sealt matkata Masonisse) - sealkandis Kiwid vahel ka näitavad end. Ise kohtasin neid Northwest Circuit'il Long Harry hut juures aga see on pikk retk.

Märtsis enam mumeelest bronnide pärast tarvis muret tunda aga eks see sõltub erisoovidest. Kohapealt broshüür tasku ja kehva ilmaga vaadake lähimaid võimalusi.

Mõnusat retke ja päikesevedu!

0
0

x

0
0

Tere. Kui soovid raftingule minna, siis soovitan rangitata rafts. Chc-st ligi kahe tunni kaugusel. Nende enda buss toob chc-st väljumisega kell 8 kohale, saad süüa enne ja pärast raftingut, jõel umbes 2.5h ja tagasi chc-s enne 19.00 Terve päev kenasti sisustatud. Maksab koos transpordiga 195$, ilma 185$ Kärestik on pikim 5.kat(kõige suurem sõidetav kat.) Uus- Meremaal. Q-town on kallim ja lühem. Ja kui raha rohkem, siis tasub kindlasti proovimist ka helirafting. Soovitan ecorafting.co.nz. Josh on väga lahe tüüp ja te kindlasti jääte rahule. Ise olen hetkel q-townis. Kui mõni seikleja siit lähipäevil läbi tuleb, andku teada. [email protected] +3725513708

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased