Mäesuusad

 pilt
00

Tere

Plaan soetada endale mäesuusad. Pakutakse enda pikusest 10 cm pikemaid suuski.Oskab mõni targem öelda kuidas on endast pikemate suuskadega sõita?

Tänud!


 

camomilla pilt
0

Kui oled algaja on kergem sõita lühemate ja mitte väga jäikade suuskadega.Kõige targem oleks sul pöörduda suusavarustuse poodi ja seal lasta endale rääkida nüanssidest.

 pilt
0

ära osta pikemaid. ja ära osta sirgeid, võta ikka curved variant.

airwalker pilt
0

Aga kui pikad peavad olema mäesuusad inimestele?
Kui on algaja, siis on ainult välimus oluline?Või mis on curved varinat?

suurpea pilt
0

Võta endast veidi

Võta endast veidi lühemad,see on üsna kindlapeale minek.Pikad nagu rohkem kiirlaskumiseks, nad vibravad suurel kiirusel vähem.Mittecarvinguid enam ei müüdagi või kui siis Uuskasutuskeskuses.

viktor54 pilt
0

teooria, mida isiklik mõningane praktika on kinnitanud

Suusavalik sõltub ka natuke tasemest ja sellest, millist trassi sõidetakse või stiili harrastatakse.
Kõigepealt pikkuse valiku põhimõtetest. Kui on rohkem sirgemat sõitu ja kurvid suht sujuvad, sobivad veidi pikemad (kiirlaskumine, suurslaalom). Lühematega on seevastu manööverdamisvõimelisemad ja nendega on mugavam nõksutada (slaalom, trikid jne). Teiselt poolt jälle nii, et lühemad kipuvad mühklikul pinnal kergemini vingerdama, jäisel veel eriti. Pikemad suusad püsivad stabiilsematena.
Isiklikult olen harrastajana pidanud parimaks endapikkusi suuski, siis saab kõigega hakkama. Sellest võib siis võtta 15cm siia-sinna sõltuvalt huvidest. Mõned tahavad trikitada, teised naudivad kiirust, sealt see vahe tuleb.
Suuski ostma minnes avastad aga, et sama pikkuse juures on neid ikkagi väga erinevas hinnaklassis, nn algaja lauad võib kätte saada vast 2 tuhhiga, samas kui profiklass tublisti üle 10 tuhhi ronib. Ja firma on seejuures sama, värv sama, välimus ka täpselt sama, materjal tundub näpuga katsudes sama olema (ongi tegelikult sama), et milles siis vahe? Kui nüüd keegi arvas, et vahe on kvaliteedis, siis läks natuke nihu. Pole ka kvaliteedis sama firma suuskade puhul mingit vahet. Vahe on ainuüksi jäikuses. Algaja suuskadeks nimetatud on pehmemad, profisuusad jäigemad, vahepealsed variandid lisaks. Vastavad on ka hinnad. Ma hästi ei usu, et natuke jäigema suusa tegemine tehnoloogiliselt või karkassi materjali poolest mitmekordse hinna õigustatud aluseks oleks, hind tundub olema pigem moraalse tähendusega.
Aga kuidas siis see jäikus sõiduomadustele mõjub? Jämedas laastus võib öelda, et jäigem suusk võimaldab suuremat kiirust. Mitte kiirust iseenesest, aga kiiruse pealt suusa valitsemist. Liiga lödi suusk hakkab suuremal kiirusel laperdama, kantimisel ei haaku korralikult jne. Aga jäigem suusk vajab ka kantimisel suuremat jõudu ja suusa valitsemisoskust, sellest tulebki, et kiiremad ja profimad laskujad muretsevad omale kallimad ja jäigemad suusad. Algaja ilmselt kohe suuremaid kiirusi ei arenda, võiks seega suusa ostmisel arukalt käituda ja jäikusega mitte üle pingutada kohe kõige kallimaid ostes. Ta oskused ja jõud ei käiks neist lihtsalt üle. Sest jäigema suusaga “pehme” pööramine ei tule mitte välja, jäikus vajab ka vastavalt jõulisemat lähenemist.
Ka kehakaalust sõltub muidugi suusa jäikuse valik, 100 kilone mees nende kõige pehmemate otsas vajub läbi. Ma täpset reeglit ei oska öeldagi, tea kas müüjad oskavad, see rohkem nagu tunnetuse küsimus. Teoorias on nii, et oma tavalist sõidustiili harrastades peaks kantimisel kogu kant terve suusa pikkuselt ühtlase survega töötama. Kui töötab ainult keskosa, on suusk liiga pehme, kui ainult otsad, siis liiga jäik. Seda saab ainult praktikas kindlaks teha. Ma ei tea, kas müüjatel on miski paberitrikk ehk nagu murdmaasuuskade puhul, aga ei usu. Sellise nipiga saab arvesse ikkagi vaid kehakaalu staatilises asendis, tegelikul sõidul liikumisel on olukord tublisti teine, ega siis inimene mäkke suusa peale seisma ei lähe:) Üldiselt on siiski mu isiklik mulje, et need kõige pehmemad ja odavamad saadaolevatest on ikka väga lödid ja sobiks pigem lapsele või väga õblukesele naisterahvale.
Curved variant on minu meelest praegusel ajal kõikidel suuskadel. Tähendab, et suusk on otstest laiem ja keskelt kitsam. Sujuva kaarega. Nagu rooliga kelk:) Siis on sõites nii, et natuke kallutades hakkab suusk vastavalt kurvi kaarele kergelt pöörama. Võimaldab kenasid, sujuvaid, kaarega pööramisi ilma kandi peal ragistamata. On äkilisema ja pikema kurvi läbimõõduga suuski.
Ongi vist kõik, mida mina olen mäesuusa valikuteooriast omandanud, edasi on ainult sõiduteooria ja praktika ning veelkord praktika. Kui midagi läks valesti, eks andke siis teada.

raoul pilt
0

Õige jutt. Tahan ka osta omale suuski (siiani olen kogu aeg laenutanud). Kuna eelistan freeride, mida aga igas keskuses ei ole, siis kui lai peaks olema suusk. Et suudaksid sõita nii rada kui ka väljas.

peetersch pilt
0

aga saapad?

Viktor54 seletas väga ilusasti ära suuskade valiku põhimõtted. Kuna ise olen seni saapad ja suusad laenutanud ja nüüd tahan endalegi komplekti soetada, siis kas saabaste valiku kohta oskab ka keegi miskit targemat kosta? Suuskadel ma saan veel aru erinevate geomeetriliste ja muude parameetrite mõju kiirusele, juhitavusele ja raja iseloomule jne. A kas saabastel ka miskit sellist arvestama peab või on üldse võimalik? Või saapa ainukesed kriteeriumid on tema jäikus ja jala kujuga sobivus?

Van Der Sell pilt
0

Saapad

Kui oled päris algaja, siis proovi jalga ja vali kõige odavam, mis mugav tundub. Nii ehk naa kasvad sellest varustusest paari aastaga välja kui sõit meeldima hakkab (paraku mõnele ei hakkagi). Siis juba tead ise, mida tahta.
Kui aga päris algajaga pole tegu, siis soovitan vaadata saabast, millel on nn termosisu. St saapa sisu aetakse poes kuumaks ja see võtab jala kuju. Sellist tüüpi saabast pakuvad vast kõik müüdavad brändid. Enne tasub poed läbi käia ja proovida-proovida-proovida. Ja ma ei alahindaks ka disaini – vähemalt mulle peavad mu asjad välimuselt samavõrd meeldima kui kasutusotstarbelt.
Kui aga nüüd keegi algaja suusataja juhtus seda lugema, siis on mul üle 1 paar kasutatud 180cm Atomicu mäesuuski – hinnaks 1200.- Pilte saab kaeda ja kontaktid leiab:
http://anc.eb.ee/?…

margu385 pilt
0

Miks osta?

Küsi endalt mitu päeva aastas Sa suuskadel oled? Iga päev, mil oled mäel, õpid sa midagi ja oskused suurenevad. Kui ostsid endale suusad 4–6 kilo eest, siis järgmisel aastal ei pruugi nad Sulle enam sobida-oskused on paremad. Lähed taas poodi 4–6 kiloga ja taas ostad endale aastaks suusad?
Kas sel on mõtet. Olen ise suusatanud 12–13 aaastat ja loobunud enda suuskade omamisest. Vötan kohapealt suusad nii umbes 100 euri eest, kui tunnen, et suusk ei sobi, siis saab rendifirmas suusa välja vahetada.
Mugav! Ei pea lennukile tassima jne jne. See oli minu arvamus.

raoul pilt
0

miks osta?

Uut suuska ei ole tõesti mingit mõtet osta. Kuna suusa juures on kõige tähtsam ikkagi saabas, siis see peaks endal olema (isiklik kogemus). Ja kui sa nüüd reisid oma saabastega ja rendid kohapeal ainult suusad, tekitab see lisaprobleeme/aja raiskamist (hinnas ei võida ka eriti midagi). Kasutatud suusad on suht mõistliku hinnaga.

lumeunt pilt
0

saapad

algajale tiba pehmemad (jäikusindeks u. 50), edaspidi alates 85` st punktist
Lund