elina51

Rändur, liitus Tripiga 9 aastat tagasi. Tahab minna:
7 meeldimist
13 postitust / 39 kommentaari
28 (4.5%) külastatud sihtkohta
Viimased kommentaarid

Osad portaalid küsivad ka passi numbrit, osad mitte. Meil Hiinasse sõites oli piletil vana passi number. Igaksjuhuks võtsin vana passi ka kaasa. Check-ini tehes ütlesin, et vana pass ei kehtinud piisavalt ja nüüd uus pass. Probleeme ei olnud. Ma isegi ei mäleta kas taheti vana passi ka näha.

Türgis saab siselende ka väga hea hinnaga, autoga Pamukkale ikka liiga kauge. Bussid muidu ka väga head. Firmasid erinevaid, aga see millega mina sõitsin, sellel oli bussis meelelahutussüsteem, wifi, 4 tunnise sõidu ajal (Ankarast Kapadookiasse) pakuti kaks korda jooke ja snäkke ning buss oli mugav. Googeldades saab kindlasti teada, millised paremad firmad on.
Mina olen maksnud kõige odavama siselennu eest 15 või 20 eurot ühe otsa eest (Kapadookiast Antalyasse), nii et mina eelistaks lendu. Istanbulist Pamuklalesse lennates maksin pere eest 90 eurot (2 täiskasvanut ja 2 last).

Kusjuures broneeringust lasti terve summa lahti. Ehk 14 dollarit maksti ju ikka ta ESTA eest, aga lõpuks kontolt maha ei võetud midagi. Äkki nad ei saa siis hiljem seda summat muuta?

Minu abikaasa toksis ka mingile valele lehele oma andmed. Kui ESTA kinnitus saadeti ja ma seda avastasin, et valest kohast, siis ta saatis sinna meili, et soovib tehingut tühistada. Samal päeval tuli vastus, et tühistavad teenuse ja makse. Enne oli summa bronnis, aga vabastasid broneeringust. ESTAt ennast ei pidavat saama tühistada (seda öeldi saatkonnast). Minu abikaasa sai selle sama ESTAga USAsse. Enne reisi muidugi kontrollisin üle netist, et kehtib.

Meil ka suurem laps saab poole aasta pärast 12, eks siis näis, mis saab. Oleme nii mõnigi kord võtnud kolmese toa ja üks lastest kaisus maganud ning seni pole probleemi olnud. Kui lisavoodit ei ole võtnud, siis pole midagi juurde pidanud maksma. Ega neid neljaseid tube väga palju ju polegi mõnes sihtkohas ja lapsi eraldi tuppa veel küll ei ole nõus majutama.
Nüüd kaks nädalat tagasi aga Dubais oli küll nii, et küsiti raha juurde. Kui ütlesime, et me ei vaja lisavoodit, siis vastati, et nii ei ole võimalik. Kusjuures lisavoodi eest küsiti pea kaks korda suuremat hinda kui oli kirjas booking.com-is. Selle küll kauplesime oluliselt madalamaks, nii et bookingu hinnaga jäi lõpuks vaid 10 dirhamit öö kohta vahet. Seal hotellis oli tingimusena kirjas, et lisavoodi maksab nii palju, aga enamus hotellidel on jah, et alla 12-aastane magab olemasolevat voodit kasutades tasuta.
Laste passe Dubais meilt ei küsitud, elasime kahes hotellis, kuna vahepeal käisime kruiisil.
Mina märgiks ikkagi bookingut tehes lapse 11-aastaseks ja siis kohapeal vaataks, mis saab. Kui passe ei küsi, siis pole probleemi, kui küsivad, siis ehk leiate muu kokuleppe.

Meie käisime jõulude ajal Dubaist kruiisil. Kuna hinnad olid pühade ajal kallimad, siis käisime Costaga, sest Costaga said lapsed tasuta kaasa. Mingi raha pidime ikka maksma nende eest, äkki see oli siis sadamamaks ja loomulikult kohustuslikud jootrahad ka, aga hind tuli võrreldes Royal Caribbeaniga pea kaks korda väiksem.
Costa marsuut oli Dubai - Muscat - Sir Bani Yas (saar) - Abu Dhabi-Dubai - Dubai. Muscat meeldis väga, kahju kohe, et Omaanis ainult ühe päeva olla sai. Tegevust on seal kindlasti. Päev kulub juba linnapeal ära, aga võimalus ka kaugemal käia, keda linn ei huvita.
Estravel reklaamib praegu, et Costa on kaks päeva Muscatis, aga tegelikult ei ole. Hommikul laev jõuab ja kuna lahkub kell üks öösel, siis lahkumiskuupäev teine, aga tegu ikka ühe päevaga ju.

Lonely Planeti kodukalt saab e-raamatut tellida, aga ise eelistan ka paberkujul raamatut.

Rahvaraamatus on:
https://www.rahvaraamat.ee/p/lonely-planet-cuba/713759/et?isbn=9781743216781
Saab Tartu poest või kui homme enne kolme tellid, siis postiga esmaspäevaks kätte.

Mismõttes astuvad lihtsalt läbi sealt? Ega sinna ju ilma piletita sisse ei saa? Kui saaks seda lund seal niisama katsuda ja pilti teha, siis ehk jätaks suusatamise isegi vahele :)
Üritame Wild Wadi sattuda kohe avamise ajaks, siis ei tohiks küll ehk probleemi olla.

Kuna meil hotellis on tasuta wifi ainult ühele seadmele, siis ongi plaanis pre-paid sim osta ja seda saab siis google mapsi jaoks kasutada. Entertaineri äppi kasutades ka netti vaja.
Aga kas keegi oskab öelda, kuidas Entertaineriga safarit, Ski Dubaid ja Wild Wadi etteosta? Või ei ole see võimalik?
Safari saaks ehk vähemalt meili teel ette bookida, aga Ski Dubai. Wild Wadiga ei tohiks probleeme olla, vaevalt nad sinna piiratud arv inimesi lasevad?

Mu õde kommenteeris Ski Dubaid, et see rohkem ikka kõrbeelanikele, kes muidu lund ei näe :) Ma peale hinnakirja vaatamist ise ka mõtlesin, et äkki jätaks ära, aga praegu seis kolm ühe vastu, nii et peab vist minema. Dubai kallis, mis teha, aga tõenäoliselt sinna rohkem ei satu, sest maailmas veel palju kohti, kus käia. Seega peab selle korraga kõik soovitu nähtud ja tehtud saama. Ma muidugi ütlesin lastele, et nad mingid asjad võiks oma raha eest maksta, mis nad seda ikka panka koguvad.
Suusatamisega on see, et tavaliselt käime Soomes lastega suusatamas ja soomlased ikka kogenud ja oskavad lastest vajadusel mööda manööverdada. Ski Dubai kohta lugesin, et seal ikka osad nagu peata kanad, isegi kui minu lapsed muidu suusatada oskavad, siis ei pruugi nad osata näiteks kakerdajatest mööda manöövedada kui need valesid liigutusi teevad või kukuvad.

Meie ka 20ndal Dubaisse :) Mul on aga küsimus Entertaineri kohta, äkki keegi oskab infot anda. Kuna reisime neljakesi, kaks täiskasvanut ja kaks koolilast, siis justkui peaks Entertaineri ostmine end ära tasuma. Samas vaatasin juba sealt äppist, et Burj Khalifat seal ei ole ja Atlantise veeparki ka mitte. Wild Wadi on, aga eelistaks muidu Atlantist. Kas keegi on mõlemas käinud? Kui suur vahe neil on? Wild Wadi kupongeid kasutades teeks see meie perele juba Entertaineri ostmise raha tasa. Samuti on plaanis kõrbe safarile minna, neid kupongeid on ka Entertaineris. Nüüd aga küsimus, et reis on ikka ajal, mil on seal väga palju turiste ja soovitatakse kõik piletid netist ära osta, aga Entertaineriga ei saa ma ju netist neid ära osta? Või kui saab, siis kuidas?
Praegu on siis kindel plaan Burj Khalifa ja safari teha. Lapsed tahavad ka veeparki ja Ski Dubaisse. Ski Dubai on ka Entertaineris olemas. Samas need kupongid ei kehti 31. detsember ja 1. jaanuar. Meie oleme Dubais 20nda pealelõunast (ja tõenäoliselt me ei ole sellel päeval võimelised miskit tegema) 23nda päevani ja siis 30nda detsembri lõunast kuni 3nda jaanuari õhtuni. Kui aga enne jõule safari ja Ski Dubai ära teha, siis tasuks juba Entertainer ära ja siis pärast saame vaadata, kumma veepargi siis valime.
Ja siis üks meie hullumeelne idee. Kuna lennupiletid ostsime vaid paar nädalat tagasi, siis soodsamad majutused juba ammu täis bookitud. Enne jõule on meil küll Bur Dubais majutus, aga aastavahetuseks valisime ikka Deira, sest see oli oluliselt soodsam. Ilutulestikku tahame aga Burj Khalifa juurde vaatama minna. Jah, ma tean, et liiklus sel õhtul hullumeelne, osad tänavad ja metroojaamad kinni jne. Aga tahame ikka ja oleme nõus need 10 kilomeetrit BK juurest siis Deira hotelli jalutama, sest see tundub mulle vastuvõetavam kui metroo järjekorras tunde seista. Samas Dubaist räägitakse kui jalakäiavaenulikust sihtkohast. Palun öelge keegi, et on võimalik jala Deirasse minna :) Või noh, tegelikult isegi kui te ütleks, et ei ole võimalik, siis me ikka prooviks. Kui ei õnnestu, eks siis seisame tunde metroo või takso järtsis.

Ise küsin, ise vastan :) Võib-olla tekivad kunagi kellelgi samad küsimused, nii et panen siis meie kogemuse kirja.
Kõigepealt meie reisi programmist. Kuna reisisime koolilastega ja sügisvaheaeg ju ainult nädal ning kooli arvelt ei tahtnud väga palju päevi varastada, siis kestis meie reis vaid 11 päeva. Selle lühikese aja tõttu oli meie programm päris tihe. Pekingis olime kaks päeva, maandusime varahommikul ja võtsime suuna kohe Hiina müürile, mis oli väga õige tegu. Jõudsime müürile natuke peale seitset ehk vahetult peale avamist. Peale meie oli müüril vaid käputäis inimesi ja see kogemus oli võimas. Enne meie äratulekut oli juba rahvast palju kogunenud ja järjest tuli juurde. Inimesed voolasid kokku suurte gruppidena, giidid rääkisid mikrofonidesse jne. Kindlasti soovitan müürile minna kohe avamise ajaks, sest näiteks kella 10 ajaks oli juba rahvamass tohutu. Müüril käimiseks leidsin Tripadvisorist autojuhi, kes tuli meile lennujaama vastu. Pekingis sai käidud veel Keelatud linnas, Taevase Rahu väljakul ja loomaaias.
Teise päeva õhtul istusime öörongile ja sõitsime Xi´an-i Terrakotasõdalasi vaatama. Rongipiletid olid netist etteostetud. Xi´an-i raudteejaamast sõitsime Terrakootasõdalaste juurde ühistranspordiga. Tagasi linna jõudes tutvusime natuke ka linnaga ja õhtul sõitsime lennujaamabussiga lennujaama ja lendasime Zhangjiajie Citysse.
Zhangjiajies siis esimesel päeval käisime Tianmen-i mäe otsas ja õhtul sõitsime Wulingyuan-i. Ma ei saa aru, millest need jutud igalpool, et söögivalikuid vähe, kallis jne. Wulingyuan on täiesti linnamõõtu koht, kus söögikohti piisavalt ja igas hinnaklassis, lisaks mitmeid massaazi kohti, kus on mõnus peale päevast matkamist õhtul oma jalgu lasta mudida jne. Meie hotell oli Zhangjiajie rahvuspargi väravast vaid 5 minuti jalutuskäigu kaugusel, seega Wulingyuan-is liikusime jala ja ühistranspordiga. Esimene päev müttasime pargis, teisel päeval käisime Zhangjiajie Grand Canyoni klaassillal (see maailma pikim klaassild, mis selle aasta augustis avati ja seal käisime samuti ühistranspordiga) ja Yellow Dragon koopas ning kolmandal päeval müttasime jälle rahvuspargis. Väikse raha eest sai kotid Wulingyuan-i hotellist Zhangjiajie linna hotelli saata, seega kolmandal päeval siis väljusime hoopis Zhangjiajie küla sissepääsust, seega sai Zhangjiajie küla ka ära nähtud. Ka seal tundus söögikohti piisavalt olema. Samuti pargis sees on piisavalt kohti, kus süüa või snäkke osta ja hinnad polnud nii meeletud midagi. Pargis sees saime kaardiga väga hästi ise hakkama ja mingit giidi me küll ei vajanud. Muidugi ma pean ennast orienteerumises päris heaks ka :) Kaardil olid kohanimed hiina keeles ka olemas ja kuigi keegi inglise keelt ei rääkinud, siis sai kaardilt pargi töötajatele kohanimesid näidatud kui ise hätta jäime ja anti õige suund jälle kätte.
Ühe päeva olime veel Zhangjiajie linnas, aga tuleb tunnistada, et seal suurt midagi teha ei ole peale Tianmen-i mäe ja see oli meil juba nähtud. Samas selline üks päev vabakava sobis meile hästi peale meeletut ringi tuuritamist. Sama päeva õhtul oli lend Shanghaisse ja kaks viimast päeva olime Shanghais.
Eeltöö oli korralikult tehtud ja kaasas oli LP China. Seal samuti kohanimed hiina keeles olemas, seega väga mugav. Saime ilma giidita hästi hakkama, kuigi jah natuke keerulisem oli, sest nad ikka täitsa umbkeelsed seal. Põhiline oli see, et kui ma midagi küsisin, siis vastasid koguaeg no-no, esimese hooga mõtled, et küsimusele on vastu no, siis küsid teistmoodi, ikka vastavad no-no ja kui lõpuks küsid, et kas sa said aru, mida ma küsisin, siis ikka vastuseks no-no, see ajas mul vahepeal juhtme kokku. Võib-olla ma siis esitasin oma küsimused valesti :) Aga muidu reisiga väga rahul, nägime palju ja samas palju jäi ka nägemata, nii et on põhjust tagasi minna.

India raamat müüdud Stenile. Teised alles.

Kota Kinabalu on Malaisia poole peal ja kui just lendu ei võta, siis Indoneesia poolele jõudmine on väga aeganõudev. Kui Malaisia Borneot külastanud ei ole, siis seal leiab ka kõvasti tegevust.

Mul on pakkuda Kambodža Rough Guide, september 2014, hind 10 eurot. Saatsin sõnumi.

Mul on pakkuda Kambodža Rough Guide, september 2014, hind 10 eurot. Saatsin sõnumi.

Ma olen lugenud juba tripadvisorist, aastaid vanad postitused kiidavad taevani ja uuemad on enamasti stiilis, et Chi Phat oli täielik pettumus. Osad kirjutavad, et ei tundnud ennast üldse teretulnuna ja osad, et olid jne, aga mind huvitab just, et kuidas seal loodus on. Lähen sinna teades, et nad tegelevadki turismiga ju raha pärast ja loomulikult olen ma nende joaks kõndiv rahakott.
Probleemiks pidavat olema ka inglise keelt oskavate giidide vähesus. Päris ööseks metsa ei taha minna giidiga, kellega ainult kehakeeles suhelda saab ;)

Ma loodan, et kasutaja triipkood ei pahanda, et ma tema saadetud sõnumi rahvusparkide kohta siia kopeerin, usun, et kasulik info teistelegi:

Kuna elan Cambodias võtsin endale vabaduse valgustada lühidalt meie mõningaid rahvusparke.
1.Chi Phat- pole küll käinud isiklikult, kuid kõik, kes on selle nädalase tuuri võtnud, kiidavad. Ainult kindlasti ei ööbiks ma võrkkiiges dzunglis, kui ikka tahan reaalselt puhata päevasest retkest (moskiitod, sipelgad, mürkmaod, skorpionid, ämblikud jne jne).

  1. Kep, kui nagunii olete selles väikelinnas, siis võite ju, kui piprakasvandustest, soolaväljadest ja koobastest aega üle jääb ka sõita pooleks tunniks Kepi mäe otsas asuvasse võssa. Selle RP saab motoga läbida poole tunniga :).
  2. Bokor Hill – ei ole privaat, saavad mäele ja vabalt ringi sõita kõik. Motoga, kui hommikul alustada saab päevaga vabalt hakkama. Jõuab pimeduse hakul tagasi Kepi, või Kampoti. Vaadata on palju!
    4.Kiridomi võite rahulikult vahele jätta, kui olete Chi Phatis käinud. Täpselt samasugune dzungel oma punaste saviteedega.
  3. Bodum – Tai poolses osas, Koh Kongi ümbruses on mangroovisalud ja saarekesed, kuhu trippe tehakse. Sihanoukville poolse osa on enda kätte vallutanud hiinlaste kasiinokompleksid ja vot see on privaat. Et näha Bodumis päikesekaru, kalamees-kassi ja muid eksootilisi loomi, tuleb seal ikkapäris pikalt mitu päeva-ööd trippida. Ja ka siis ei pruugi neid kohata.
    Aga väga kena Cambodia osa on ka Ratanakiri ja Mondolkiri provintsid oma vähemusrahvuste, jõgede, koskede ja mägedega. Kui olete julged saab sinna vabalt omal käel sõita. Kõigi nende rahvusparkide külastamiseks tuleb meie olusid arvestades varuda meeletult aega. See, et kuskil kodulehel on kirjas, et sõidame tunniga Phnomist kohale, on ausalt b..s…! Varuda tuleb kannatust ja aega.
    aga tegelikkuses tasub meie maal omal käel ringi sõitmine end ära – on küll must ja prahine, tundub ääretult vaene (petlik), kuid on ka ilus ja huvitav!

Kui palju see sõit taksoga maksma läks kokku kui küsida tohib?

Kas kaldaküla tripil on paatidel sama tariif kui ujuvküladel?
Lugesin, et laevad seal kuival ajal ei sõida kui veetase napiks jääb. Kui laev sõidaks detsembris, siis eelistaks seda küll bussile SRst PPsse sõites.
Kratie on meil kindlalt plaanis, aga Mondulkirisse ja Rattanakirisse me ei lähe. Lihtsalt sõit sinna on nii ebamõistlikult pikk arvestades seda, et lastega ju pikemaid matkamisetrippe ette võtta ei saa.

Aitäh vihje eest, vaatasin oma RG-st järgi ja seal kandis neid mitu: Phoum Kandal, Chong Kos ja Kompong Luong. Need kohad aga ei jää vist enamus turistide trajektoorile? Meie tahame suunduda Siem Reap-ist Kratie-sse ja Tonle Sap-i lõunapoolne külg jääks justkui kaugele. Üks võimalus oleks sõita siis hoopis läbi Sisophon-i ja Battambang-i ning teine võimalus oleks paadiga üle järve. Kas keegi on paadiga üle järve tulnud? Meil minek detsembris, aga paadiga pidi parem olema märjal ajal ehk kuni novembrini.

To andresk: ikka kolpasid mõtled eks? Usun, et lihtsalt pealuude ja kontide vaatamisest lapsed traumat ei saa. Mulle tunduvad need pildid ja piinamise atribuudid just jubedamad. Googeldades veits vaatasin pilte ja pisar tikkus silma, inimesed on ikka väga julmad.

Meil küll alles detsembris minek, aga hakkasin juba vaikselt reisijuhti lappama. Esimest korda võtame ka lapsed (reisi ajaks 10- ja 7-aastane) Aasiasse kaasa. Lapsed on muidu juba natuke reisida ikka saanud ja tean, et nad peavad väga vapralt vastu, aga 7-aastase füüsilised võimed seavad matkamisele omad piirid seekord. Samas loodusesse ikka tahaks ka.
Plaani võtame kindlasti Angkori templid ja Tonle Sap-i ujuvad külad, Sihanoukville ja lähedalasuvad saared (kui jõuab siis ka Kampot ja Kep).
Phnom Penhis jätame vahele Killing Fields-i ja S21-e. Või on neid kohti võimalik nii külastada, et korda mööda uudistada ning üks vanematest lastega kuskil leebemas nurgakeses? Ise tahaks nagu minna, aga lastega peaks vist minemata jätma eks?
Kratie võtame kindlasti plaani (jõetripid läheks kindlasti kõige valutumalt lastega), aga huvi pakuvad ka Rattanakiri ja Mondulkiri piirkonnad. Kas on mõtet lastega nii kaugele minna (soovitud kohtadesse jõudmine võtab ikka ilmatu aja)? Tahaks kindlasti ka matkata ja lastele loodust näidata, aga samas tahaks ka reisi lõpus õnnelik olla, et nad kaasa võtsime :) Ilmselgelt pean lihtsalt leppima sellega, et lastega koos nii palju ei jõua kui kahekesi seigeldes. Seega ongi mul küsimus: kas lastega Rattanakiri ja Mondulkiri piirkonnad on mõtet plaani võtta või leppida ainult ranniku lähistel olevate rahvusparkidega?
Kambodžale on meil aega u 3 nädalat, maandume Siem Reap-i ja Phnom Penh-ist lendame edasi Taisse, kus teeme viimased rannapäevad.