Barcelonast on saanud varastatud mobiiltelefonide pealinn
veigo
veigo
16. okt 2015 10:01
  1. aasta augustis käis Walesis õpetajaametit pidav Osian Rhys Edwards Barcelonas puhkusel. Puhkusel kaotas ta ära oma mobiiltelefoni. Enne puhkuselt naasmist helistas mees avalikult telefonilt mobillioperaatorile, et telefoni SIM kaart suletaks. Tagasi kodus tabas teda aga üllatus – keegi oli telefonile suutnud tekitada 20 000 eurose arve samal ööl, kui telefon varastati. Mobiilioperaator Vodafone väidab, et nemad kõnet SIM kaardi sulgemiseks ei saanud.

See on vaid üks näide Barcelonas toimuvatest massilistest mobiiltelefonide vargustest, kirjutab Hispaania ajaleht El Pais. 2013. aastal esitati Kataloonia pealinnas politseisse avaldus 31 544 mobiiltelefoni varguse kohta – see teeb keskmiselt 87 sellist juhtumit päevas. 2014. aasta vastavaid numbreid pole avaldatud, aga politsei andmetel on numbrid üldjoontes samad. Barcelonast on kuritegelikele jõukudele saanud tõotatud koht just tänu linna külastavate turistide suurele arvule.

Mobiilivargustele spetsialiseerunud banded on hästi organiseeritud. Ahelasse kuuluvad nii taskuvargad, Barcelona kesklinna baariomanikud, kes hoiavad varastatud telefone, kõnekeskused kui mobiiltelefonid remontimisega tegelevad töökojad, kus eemaldatakse SIM kaart, mille järel müüakse varastatud telefonid edasi. Varastatud telefonid realiseeritakse tihti välismaal, näiteks Marokos.

Varaste jaoks on kõige kriitilisema tähtsusega see aeg, mis jääb varastamise ja sellest mobiilioperaatorile teatamise vahele. Telefonid, mille SIM-kaarti pole jõutud veel sulgeda, pannakse automaatselt helistama eritariifiga numbritele ja teenitakse niimoodi hiigelsummasid. Sisuliselt on see sama, kui teha kellegi pangaarvelt otseülekanne kriminaalidele.

Barcelona, Las Ramblas

USA telekomihiiglane AT&T on teatanud, et nende kahju tänu sellistele skeemidele ulatub 50 miljoni euroni. Petuskeem puudutab 3000 AT&T klienti. Arvestades tekitatud kahju suurust pöördus AT&T Europoli poole, kes alustas 2013. aasta lõpus koostöös Hispaania politseiga telefonikelmuste uurimist. Koostöö kandis vilja ja 2014. aastal suudeti tabada üks suurimaid Barcelonas telefonikelmustega tegutsevaid võrgustikke.

Kurjategijate tabamine on siiski vaid pool võitu, sest edasi läheb politsei töö keerulisemaks, kuna jõugud tegutsevad väljaspool Hispaaniat. Antud võrgustiku puhul oli tegemist Pakistani kodanikega, kes kasutasid internetis saadaolevat tarkvara, tegemaks varastatud telefonidega eritariifseid kõnesid. Üheksa arreteeritut olid eritariifiga numbrite kaudu välja petnud vähemalt 2 miljonit eurot. Kahtlustatakse, et sellisel viisil teenitud raha võidakse kasutada ka terrorismi rahastamiseks.

Barcelonas tegutsevate telefonivaraste jaoks on kõige magusam aeg hilisõhtu, kui ohvrid ei pruugi telefoni kadumist kohe tähele panna või jätavad telefoni sulgemise hommikuks. See aeg on kriminaalidele piisav, tekitamaks tuhandetesse eurodesse ulatuvaid kahjusid. Seetõttu tuleks telefoni kadumist avastades SIM kaart võimalikult kiiresti sulgeda.   Loe ka:

Top 10 edetabel: taskuvaraste lemmiklinnad

Foorumiteema Olge Barcelonas tähelepanelikud!

Barcelonas on probleem – liiga palju turiste!

Kinnitan. Mul on seal kaks korda telefon ära varastatud. Mujal ilmas ei kordagi.

0
0
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased