Hiina nõudlus elevandiluu järele hävitab Tansaania elevante
veigo
veigo
7. nov 2014 13:40

Viimastel päevadel on paljud maailma suurimad väljaanded kirjutanud keskkonnakaitsjate raportist, kus selgub, et elevandiluu salakaubandusega Aafrikas on otseselt seotud Hiina kõrged riigiametnikud. Lugu ise on järgmine.

Foto: Ben Curtis/Associated Press/The New York Times (tehtud ilmselt siiski Amboseli rahvuspargis Keenias)

  1. aasta märtsis saabus Hiina president Xi Jinping ametlikule visiidile Tansaaniasse. Teda saatis suur Hiina valitsusametnikest ja ärimeestest koosnev delegatsioon. Visiidi ametlik eesmärk oli sidemete tihendamine kahe riigi vahel. Kuid nagu selgub Londonis paikneva salakaubandust uuriva agentuuri EIA (Environmental Investigation Agency) hiljuti avaldatud raportist, kasutasid delegatsiooni liikmed Hiina presidendi visiiti ära selleks, et osta Tansaaniast kokku suures koguses elevandiluud.

Kaks nädalat enne Hiina presidendi visiiti saabusid Tansaaniasse Hiina kokkuostjad. Kuna nõudlus kasvas hüppeliselt, tõusis kohaliku musta turu elevandiluu hind hoobilt kahekordseks. Kokku läks müügiks tuhandeid kilosid võhkasid, mis toimetati Hiinasse diolomaatilises pagasis Hiina presidendi lennuki pardal. EIA käsutuses on salaja filmitud tunnistus ühe Tansaania salaküti ütlustega, kus viidatakse, et Hiina presidendi visiidi ajal viisid smugeldajad presidendi lennuki pardale suure koguse elevandiluud.

Tansaania on maailma suurim illegaalse elevandiluu allikas ja Hiina on selle maailma suurim sihtturg. Tänaseks on Hiina kuritegelike sündikaatide koostöö korrumpeerunud Tansaania ametnikega sealse elevandite populatsiooni tõsise riski alla seadnud. Viimase nelja aastaga on Tansaanias salaküttimise ohvriks langenud rohkem elevante, kui üheski teises riigis. Ainuüksi 2013. aastal tapeti Tansaanias hinnanguliselt kokku 10.000 elevanti ehk keskmiselt ligi 30 elevanti päevas. Näiteks sealses Selousi reservaadis on elevantide arvukus alates 2009. aastast vähenenud 67% ehk 2009. aasta 39.000 elevandi asemel oli 2013. aastal seal vaid 13.000 elevanti.

Foto: wildlifedirect.org

Kuigi Hiina üritab ennast toimunust distantseerida, süüdistavad rahvusvahelised keskkonnakaitsjad Hiina valitsust jätkuvas soovimatuses salakaubandusega võidelda. Hiina must turg kubiseb erinevatest elevandiluust valmistatud toodetest, sest elevandiluu on Hiinas staatuse sümbol. Selle hind on Hiinas viimase nelja aastaga tõusnud kolm korda.

Kuid elevantide salaküttimine pole võimalik ilma Tansaania ametnike abita. Pargivahid jagavad raha eest infot patrullide ja elevantide asukoha kohta, politsei rendib välja taparelvi, tolliamet väljastab lube elevandiluud täis konteinerite väljaveoks riigi sadamat kaudu. Salakaubanduse niidid ulatuvad välja riigi kõige kõrgema poliitilise eliidini, sealhulgas parlamendiliikmeteni. Kui praegune president Jakaya Kikwete aastal 2005 ametisse astus, oli Tansaanias 142.000 elevanti, kui tema ametiaeg järgmine aasta lõppeb, on alles 55.000 elevanti.

Hiinlased on Tansaanias püsti pannud terve salakaubavõrgustiku. Seejuures pidid Tansaania kõige suurimad elevandiluu kokkuostjad töötama Hiina saatkonnas Dar es Salaamis. Seni on kinni vanglakaristus määratud vaid ühele Hiina smugeldajale, kes peeti sadamas kinni 81 võhaga ja sedagi tänu sellele, et tema rahulolematu varustaja teatas juhtunust politseisse. Laadungi väärtuseks oli kokku 5,6 miljonit dollarit, mis tõi hiinlasele kaasa 20-aastase vanglakaristuse. Kuid, nagu öeldud, on see mees ka esimene ja viimane, kes reaalse karistuse on saanud, kuigi haarangute käigus vahelejääjaid on rohkem.

Nagu näha, võib Aasiast tulenev nõudlus drastiliselt kahandada loomade arvukust Aafrika rahvusparkides vaid mõne loetud aastaga. Salaküttimise jätkumisel senises tempos tuleb mõnes riigis safarile minnes varsti rahulduda vist põhiliselt antiloopide vaatamisega.

Loo allikas: <a href=http://sinosphere.blogs.nytimes.com/2014/11/05/chinese-presidents-delegation-tied-to-illegal-ivory-purchases-during-africa-visit/?_r=0>The New York Times

Loe lisaks ka: Krügeri rahvuspargis asutakse ninasarvikuid evakueerima

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased