Hiinas valitseb teemaparkide ehitamise buum
veigo
veigo
25. mai 2016 07:43

Juuni keskel avab Shanghais uksed Disney esimene teemapark Mandri-Hiinas (lisaks senisele Hongkongi Disneylandile). Kuigi lõbustuspark pole veel avatud, on see sedavõrd populaarne, et seda on väljaspoolt käinud uudistamas juba ligi miljon inimest. Kuid Disney pole ainus, kes Hiinas teemaparke avab. Tundub, et Hiinat on tabanud üleüldine teemaparkide ehitamise hullus.

Hefei teemapark. Foto: Wanda Group

Üks agressiivsemaid pargiehitajaid on Hiina rikkamate inimeste hulka kuuluv Wang Jianlin, kellele kuuluv Wanda Group on seadnud eesmärgiks aastaks 2020 avada erinevates Hiina linnades kokku 15 "kultuuriturismi parki". Wanda ei vali parkide asukohti mitte niivõrd linnade suuruse järgi, vaid ehitab neid sinna, mis juba on populaarsed turismipiirkonnad. Näiteks viimati teatati teemapargi rajamisest Guilini, mis pole Hiina kontekstis eriti suur linn, kuid tõmbab tänu sealsetele maalilistele karstimägedele ligi ohtralt turiste.

Wanda Group pole ainuke, kes uusi teemaparke planeerib. Vähemalt 10 teemaparki kavatseb lähema 5 aasta jooksul avada Carnival Group International. Eelmisel aastal avati Hiinas erinevate operaatorite poolt 21 teemaparki, 20 juures käivad hetkel ehitustööd. Kokku on Hiinas ligi 300 erineva suurusega teemaparki, lähematel aastatel on lisandumas umbes 60 suuremat teemaparki. Pekingisse rajab oma teemaparki muhulgas ka Universal Studios.

Hiinas ehitatakse teemaparke ka poliitilistel eesmärkidel. Näiteks ehitatakse ligi 1000 km Pekingist läänes asuvasse, peamiselt moslemitest elanikkonnaga Yinchuani linna rohkem kui 3 miljardit eurot maksvat islamiteemalist parki. Araabiakeelsed tänavasildid, Tuhande ja ühe öö teemalised tantsuetendused ning muu taoline peaks rõhutama Hiina ja Araabiamaade ühist ajalugu ning parandama suhteid Araabia riikidega. Iseasi, kas oodatavad külalised Lähis-Idast, Malaisiast ja Araabia riikidest sellest kõigest loodetaval määral huvitatud on.

Selles, kui jätkusuutlik selline teemaparkide ehitamise buum on, leiab erinevaid arvamusi. Ühest küljest napib Hiina keskklassil kvaliteetseid vaba aja veetmise võimalusi, samuti on hiinlased aina rohkem huvitatud vaba aja veetmisest muud moodi, kui osteldes. Teisalt nenditakse, et parki opereerivatel firmadel napib kogemusi. Paljud varem ehitatud teemapargid on lõpetanud pankrotiga (pilte Hiina mahajäetud lõbustusparkidest on vist kõik näinud). Võib arvata, et ka nüüd ei püsi mitte kõik vee peal.

Ka kogemuse olemasolu ei aita alati. Hongkongis asuv Disneyland lõpetas eelmise aasta kahjumis ja selle külastajate arv on vähenenud ligi 10%. Shanghais avatav Disneyland ei tee Hongkongi palju pisema pargi elu ilmselt samuti lihtsamaks. Arvatakse, et Hongkongi Disneylandi üks probleemidest ongi selle väiksus ja on võimalik, et seda asutakse laiendama.

Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased