Kuhu minna Keenias? Valik Keenia parimaid kohti.
veigo
veigo
19. okt 2015 17:16

Aafriklasega suheldes on valgel inimesel kõige raskem jätta muljet, et tal on veel rohkem aega kui aafriklasel, sest nendel on aega maa ja ilm. Karen Blixeni tähelepanek raamatus "Aafrika äärel"

Keenia on Keenia on Keenia. Keenia on sedavõrd mitmepalgeline, et temast ei saa lõplikult sotti vist ka Keenia inimesed ise. Võimalik, et just siin peitubki Keenia üks võlusid - seal leidub tõesti kõike ja selle skaala ulatust on siit vaadates isegi raske ette kujutada. Allpool on valik parimast, mida Keenias võib leida.

Õhtu Naivasha järve ääres

Nairobi

Seal, kus praegu asub Ida-Aafrika üks suurimaid linnu Nairobi, polnud veel veidi rohkem kui 100 aasta eest mitte midagi peale kergelt soise maastiku. Tundub uskumatu, kuid see inimasustuseta maanurk kasvas Ida-Aafrika energiliseks metropoliks vaid tänu omapärasele juhusele.

Kui Briti kolonisaatorid ehitasid India ookeani rannikut Ugandaga ühendavat raudteed, valisid nad just praeguse Nairobi ehitatava raudtee varustusdepoo asukohaks. Nairobi (maasai keeles tähendab enkare nyarobi paika, kus on külm vesi) kasuks langes valik mitmel põhjusel - see asus India ookeani äärsest Mombasast ja Uganda pealinnast Kampalast võrdsel kaugusel, seal oli tänu jõgedele piisavalt vett ning ühtlasi asub Nairobi merepinnast piisavalt kõrgel (ligi 1700 m), et teha ekvatoriaalne kliima mõnusalt meeldivaks. Kõikide üllatuseks võttis selline planeerimata asustus mõne aastaga kiire arenguhoo sisse ja tänaseks elab Nairobis umbes 4 miljonit inimest.

Kui uskuda Keenia ajakirjandust, siis puudub tõsiseltvõetav linnaplaneerimine Nairobis tänase päevani. Pole teada, kas tänu sellele või hoolimata sellest on Nairobis säilinud väga palju rohelust. Lisaks linnas asuvatele parkidele ja metsadele on Nairobi ainus suurlinn maailmas, kus linna territooriumil on võimalik minna safarile. Nairobis asub ka Ida-Aafrika parim pubi, kus teiste kohapeal pruulitavate õllede hulgas on saadaval ka ehtne nisuõlu.

Kibera

Kui sirvida erinevaid Keenia reisijuhte, siis leiab neist alati eraldi lõigu, mis on pühendatud kontinendi suuruselt teisele slummile Kiberale. Selleks on tõesti ka alust. Kibera on Nairobis nagu omamoodi mikrokosmos, mille kohta leidub uskumatuid eelarvamusi ka Keenias endas.

Samas on Kibera võimeline väga positiivselt üllatama, kui hakkad aru saama, miks maineka majandusajakirja The Economist poolt maailma kõige ettevõtlikumaks paigaks ristitud Kiberas asjad ühte või teist pidi käivad. Seejuures pole Kibera kaugeltki depressiivne koht, vaid otse vastupidi! Nii mõnigi esialgu kartlik mzungu (suahiili keeles "valge inimene") on pärast Kibera külastamist nentinud, et see oli tema Keenia reisi üks kõige ägedamaid ettevõtmisi üldse. Muuseas, seal käis ka Uhhuduuri reisiseltskond.

Maasai Mara

Kui on soov Keenias safariga kindla peale minna, siis ilma kahtluseta võiks esimene valik olla just Maasai Mara rahvuspark. Maasai Mara on õigustatult üks Aafrika kuulsamaid rahvusparke, paistes eriti silma oma arvuka kiskjate populatsiooni poolest. Seal on esindatud kogu Aafrika "suur viisik" ehk kontinendi viis kõige uhkemat ja võimsamat looma – lõvi, leopard, elevant, pühvel ja ninasarvik.

Jah, Maasai Mara võib kohati olla päris "turistikas", kus safariautosid ümber lõvide või gepardite on kohati rohkem, kui loomi endid. Samas on seal pea alati mõni loom või lind vaateulatuses. Maasai Mara leivanumber on loomulikult iga-aastane gnuude ränne ja eriti hetked, kus nad ületavad krokodillidest kihavat Mara jõge. Tavaliselt leiab ränne aset augustis-oktoobris, kuid on juhtunud, et kliimamuutused on gnuusid Serengetist Maasai Marasse tagasi ajanud ka aasta esimestel kuudel.

Hell's Gate

Nairobist vaid paari sõidutunni kaugusel asuv Hell's Gate'i rahvuspark näib olevat Keenia üks paremini hoitud saladusi. Pole juhus, et Hell's Gate, mille olemasolust enamik Keeniat külastavaid turiste isegi kuulnud pole, oli oma dramaatilise loodusega ajendiks, miks terve grupp Disney stuudio animaatoreid reisis just sinna Lõvikuninga multifilmi loomiseks inspiratsiooni koguma.

Hell's Gate on üks nendest vähestest Aafrika rahvusparkidest, kus saab täiesti omapäi jalgrattaga loomade vahel ringi sõita. See on võimalik tänu sellele, et Hell's Gate'is puuduvad kiskjad (üksikuid leoparde ja lõvisid on aeg-ajalt siiski nähtud). Kui Hell's Gate'i loodusest ja loomadest veel küllalt pole, siis rahvuspargi servas leiab ka Ol Njorowa kanjoni, kus on üle võetud mitmed Hollywoodi filmid (Tomb Rider, Kuningas Salomoni kaevandused jt).

Põhja-Keenia

Kui natuke jämedakoeliselt üldistada, siis laias laastus jookseb "tsivilisatsiooni" piir Keenias mööda ekvaatorit. Keenia kõige viljakamad alad jäävad ekvaatorist lõunasse ja seal elab suurem osa rahvastikust. Ekvaatorist põhja pool muutub maa aina kuivemaks ja võimust võtavad poolkõrbed ja kõrbed.

Samburu karjane

Põhja-Keenia on hõimuala, kus elatakse üsna samamoodi, nagu seda tuhandeid aastaid on tehtud. See on nagu suur-suur vabaõhumuuseum, kus on täiesti loomulik, kui kohalik buss täitub sulgedega kaunistatud odadega meestega ja suurte värviliste kaelaehetega Samburu naistega. Veel omaette teema on Turkana järve ümbrus, kuhu reisimine omal käel nõuab aega ja ettevõtlikkust.

Flamingod Bogoria järves

Suur Riftiorg

Tuhandete kilomeetrite pikkune mandrilaamade omavaheline eemaldumine on Keenia loodusele jätnud selgeltnähtava jälje. Tektoonilise liikumise tagajärjel on Ida-Aafrikas tekkinud hulk järvi, lisaks avanevad Suure Riftioru ääres hunnituid panoraamid.

Näiteks Nairobist natuke põhja pool kulgevate teede ääres võib ennast äkitselt avastada platoo servalt, kust Riftioru põhi jääb enam kui 600 meetrit allapoole. Kerio jõe orus ulatub kõrguste vahe juba kilomeetrini.

Victoria järv

Naljakas, kuid Aaafrika suurim, Victoria järv, mida Keenia jagab Uganda ja Tansaaniaga, polegi midagi väga erilist. Küll aga leiab sellest luode hõimualast jälle täiesti teistsuguse kultuuri, kus elu toetub peamiselt kalapüügile ja põllumajandusele. Välismaalasi näeb sealkandis päris harva.

Autopesu Kisumus Victoria järves

Victoria järve äärne Keenia suuruselt kolmas linn Kisumu tundub võrreldes Nairobi ja Mombasaga pigem nagu suur küla. Samas valmistab isegi keskmine kokk Victoria järve äärses söögikohas kala tihti pareminigi, kui seda tehakse India ookeani rannikul.

India ookeani rannik

Keenia rannik on võrreldes savanni ja safariga justkui täiesti teine maailm. Just India ookeani rannikul tekkisid Keenia esimesed kontaktid teiste maadega. 2000 aastat kaubandust, inimeste ja ideede vahetust Araabia, Pärsia, India, aga ka Hiina ja Euroopaga on päranduseks jätnud unikaalse suahiili kultuuri ja keele. Üks paremaid kohti selle kogemiseks on Lamu saar, mis on täiesti autovaba, ainsaks transpordivahendiks on eesel ja neid on seal palju.

Diani rand

Keenia 1420 km pikkusel ja aastaringselt üle 30 kraadise mereveega rannikul leiab loomulikult ka valge liiva ja sinise veega rannakuurortid. Keenias käivad seltskonnas alati vaidlused, missugune see parim puhkusekoht siis ikka on. Nii mõnigi annab oma hääle Mombasast põhja poole jäävale Watamule, kuid alati leidub austajaid ka pika valge liivarannaga Diani rannale. Samas nõustuvad pea kõik, et ega Lamu saarestiku rannad ei jää Watamule ja Dianile alla.

Lamu

Keenia inimesed ja hakuna matata

Euroopast vaadates võib Keenia tunduda "üks Aafrika kõik". Tegelikkuses on see võrreldav väitega, et mis teil eestlastel ja hispaanlastel ikka vahet on, „üks Euroopa ju kõik“. Samas, Keenias elab kokku 42 hõimu, kellel kõigil on oma unikaalne keel, kultuur ja kombed. Ja hõimudel on omakorda veel alamhõimud ja alam-alamhõimud.

Sõltumata hõimukuuluvusest (mida turistid väliselt vist ei märkagi) on kohalike inimestega suhtlemine Keenias ringi reisides üks kõige lahedamaid asju üldse. Keenia inimestele tõesti meeldib omavahel suhelda ja nalja visata. Naljasoon aitab optimismi üleval hoida olukordades, kui kõik ei lähe päris plaanipäraselt.

Keenias olles ei saa üle ega ümber suahiilikeelsest ütlusest hakuna matata. Hakuna matata tähendab otsetõlkes "pole probleemi", kuid selle tähendus ulatub sellest kaugemale. Hakuna matata võib näiteks tähendada, et "mul pole õrna aimugi, kuidas seda teha, aga äkki ikka tuleb välja" või siis "mis siin ikka muretseda, küll kuidagi ikka saab" või "raha pole, aga küll kuskilt kuidagi saab" või "läks jah untsu, aga mis siin ikka põdeda" või "ma tõepoolest unustasin selle tähtsa asja ära, aga sa pole ju pahane, eksju?". Hakuna matata!  

Eesti suurim reisifoorum Trip.ee on uuenduste kursil (varsti võib seda loodetavasti näha ka visuaalselt) ja hea meel on teatada, et Trip.ee on alustanud koostööd reisikorraldajaga Kon Tiki Reisid. Kon Tiki korraldab reise maailma eri paigusse sooviga, et reisijad saaksid lisaks erinevate paikade nägemisele aru ka kohaliku ühiskonna toimimisest – näiteks, mida kohalikud mõtlevad ja millesse usuvad, kuidas suhtutakse aega, kuidas kasvatatakse lapsi, kust saadakse raha, mida kujutab endast kohalik köök, kuidas lõbutsetakse. Kon Tiki reiside eripäraks on see, et kõik reisijuhid on neis riikides elanud ja rännanud ning tunnevad seeläbi kohalikku elu ja inimesi. Lisaks katavad Kon Tiki Reisid alati neid huvitavaid paiku, mis jäävad suuremate grupireiside vaateväljast kõrvale.

Kui sul tekkis eelneva põhjal huvi kogeda Keenia erinevaid palgeid, kuhu mahub nii pulbitsev linnaelu, rahvuspargid, safarid kui soe ookean, siis tule Keenia ringreisile. Reisijuhiks olen sellel reisil mina ise ja jagan muljeid, mida olen Keenias elades ja rännates kogunud. Täpsema info selle reisi kohta leiab Kon Tiki Reiside kodulehelt.

Film "Aafrika äärel" on senini paljudele inspiratsiooniallikas Keeniasse reisimiseks. Siin filmi alguskaadrid.

Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased