Reisiidee – Baarle linn Hollandi ja Belgia piiril
veigo
veigo
21. juuli 2015 14:05

Hollandi ja Belgia piiril asub väike linnake nimega Baarle, mis jaguneb sarnaselt Eestis asuva Valga ja Lätile kuuluva Valkaga samuti mitmeks osaks. Hollandile kuuluv linnaosa kannab nime Baarle-Nassau, Belgia poolt kutsutakse Baarle-Hertogiks. Kuid erinevalt Valga-Valkast ei kulge riigipiir ühe joonena (olgugi, et käänates) ja Baarle kaart näeb välja nagu tõeline segapudru.

Foto: Panoramio

Skeem: Wikipedia

Tänu keskajal kohalike ülikute vahel toimunud loendamatutele kokkulepetele, maadevahetusele ja maade müükidele tekkis olukord, kus Hollandi territooriumil asub hulk Belgiale kuuluvaid eksklaave, millest osade sees asuvad omakorda Hollandi eksklaavid (eksklaav on territoorium, mis kuulub poliitilisele üksusele, kuid millel ei ole sellega maaühendust ja mida ümbritsevad teised poliitilised üksused). Seejuures ei jookse kahe riigi piir kaugeltki sirgjooneliselt, isegi mitte kaarekujuliselt, vaid jagab kaheks tänavaid, hooneid, parklaid, kauplusi, pubisid ja kohvikuid. Kuigi Baarle kaheks jagamine fikseeriti 1843. aasta Maastrichti lepinguga, sai piir lõplikult paika alles 1995. aastal.

Foto: Flickr

Kuna paljud Baarle majad asuvad nii Belgia kui Hollandi territooriumil, kehtib selle elanike kodakondsuse määramiseks "peaukse reegel", mille kohaselt on tegemist selle riigi kodanikega, mille tänavapoolel asub maja uks. Samamoodi määrab ukse asukoht ära, mis riigi firmadele tasutakse side- ja kommunaalteenuste eest. Samas on Baarles vähemalt üks maja, kus peaukse reeglit on võimatu rakendada, sest kahe riigi piir jookseb ukse keskelt. Seetõttu on majal ka kaks aadressi - Loveren 2 Baarle-Hertogis ja Loveren 19 Baarle-Nassaus.

Foto: Google Streetview

Enne Euroopa Liiduga liitumist kasutasid Baarle elanikud ära kahe riigi erinevaid seadusi. Näiteks võisid samal tänaval, kuid erinevates riikides asuvates kauplustes müüdavad kaubad tänu erinevatele maksumääradele olla erineva hinnaga. Oli aeg, kui Hollandis pidid söögikohad varem sulgema kui Belgias. Mõne restorani puhul tähendas see seda, et külastajad pidid oma lauad lihtsalt Hollandi poolelt Belgia poolele nihutama. Euroopa Liitu astudes seadusi ühtlustati, tänapäeval viiakse Belgia poolelt Hollandisse Baarle-Nassausse vaid ilutulestikke.

Foto: Panoramio

Sõltuvalt, kumma riigi postkasti kiri postitatakse, kulgeb kirjade teekond väga erinevalt. Kui saata Baarle-Hertogist kiri Baarle-Nassausse, siis läheb kiri kõigepealt Brüsselisse, sealt Amsterdami, kust jõuab Tilburgi kaudu tagasi Baarlesse. Kasutades aga kõrvaltänavas asuvat Hollandile kuuluvat postkasti, kiri Baarlest ei lahkugi.

Baarle erinevates osades on kasutusel erinevad rahvusvahelised suuna- ja postikoodid, linnal on kaks linnapead, kaks volikogu, kaks politseid, kaks tuletõrjebrigaadi. Baarle on turistide hulgas populaarne ja turismi huvides on piiri kulgemine kõikjal tähistatud. Võib juhtuda, et kohvikus istudes jääb jalgratas teise riigi territooriumile või samas lauas istuv inimene on formaalselt võttes teises riigis.

Foto: OlympicWonderings
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased