Austraalia vs Kanada

Tere!

Oleme kaks 22-aastast plikatirtsu ning lõpetame sel suvel ülikooli. Kuna reisipisik on juba ammu sees olnud, siis tahaks kuskile mõneks ajaks silmaringi laiendama minna.

Peale keskkooli mõtlesime mõlemad, et lähme Austraaliasse, nagu ka väga paljud teised Eesti noored. Siis aga otsustasime siiski ennem ülikoolis ära käia ning seejärel laia maailma astuda. Nüüd on see aeg käes.

Kahjuks oleme me aga dilemma ees, kumba valida - kas endiselt Aussie või hoopis Kanada? Mõlemasse on teatavasti võimalik saada töö- ja reisimisviisat, mis on oluliseks faktoriks sihtkoha valikul.

Kuna istume mõlemad õppelaenu otsas, siis helesinine unistus oleks esialgu teenida veidi kopikaid, et laen kiiremini kaelast ära saada. Peale selle oleks suureks sooviks reisida ning avastada uusi ja huvitavaid kohti ning inimesi. Mõlema eesmärgi nimel oleme valmis kenasti rabama ning tööd ei pelga kumbki.

Osaliselt ihkab hing eksootikat, sooja ning sukeldumisvõimalusi. Teisalt tundub Aussie juba nii leierdatud, et ei tea kas seal peale eestlaste ka veel kedagi alles on..(nali naljaks :)) Kanada seevastu tundub väga huvitav maa ning lumised nõlvad ja kaunis maastik kisub samuti sinnapoole.

Iseloomult oleme kohati vastandid - üks ekstravert ning teine pigem introvert, kuid mõlemad oleme täis tohutut seiklusjanu ning selge on see, et minek leiab aset nii või naa. Aga kuhu?

Ma ei üritagi tekitada mingisugust vaidlusmomenti kahe riigi vahel, kuid oleksin väga tänulik neile, kes viitsiksid selle lühikese kirjelduse põhjal jagada oma soovitusi. Kes on ehk käinud ühes või teises riigis või lausa mõlemas. Mis muljed on jäänud, kus oleks algajatel seiklejatel hea alustada. Emb kumb valikuks osutub - milline linn võiks olla esialgne sihtpunkt jne. Samuti oleksime äärmiselt tänulikud, kui keegi asjatundja viitsiks veidikene seletada lihtsamas keeles, kuidas ja kust alustada võiks ning millele tähelepanu pöörata. Absoluutselt mõistan, et google, erinevad blogid ning artiklid on igati abiks ning uskuge mind, et ka läbi tuhnitud..siiski on aga alati meeldivam kuulata kellegi isiklike kogemusi, kes kohe on valmis ka erinevatele küsimustele vastama.

Igatahes, suured tänud neile, kes on võtnud vaevaks see pikk jutt läbi lugeda ning veel suuremad tänud neile, kes tunnevad, et võiksid meile sellel teemal veidi nõu anda.

Ühtlasi on väga oodatud ka sarnaste plaanidega reisikamraadid, kellega koos oleks seltsis igati segasem! Esialgu istuks suve Eestis ning septembri paiku migreeruks rohelisematele aasadele.

Mina olen igatahes juba ühe jalaga lennukis! :)

Tänud, Eneli

Ise läheks igal juhul Austraaliasse..leierdatud või mitte. Seal soe ja kuuldavasti ka palgad paremad, mida veel tahta. Kanaadasse saab minna kuni 35 eluaastani, nii et aega küll. See siis oleks puhtalt enda otsus, pole mõlemas riigis käinud.

Mina soovitan Austraaliat. Kängurumaal on parem kliima (nii suhteline, kui see ka ei ole), rohkem töövõimalusi ja kõrgemad palgad. Ühele keskmisele WHV-tajale on Austraalial kindlasti rohkem pakkuda. Kanada on pigem sobilik mõnele sellisele inimesele, kes soovib asja veidi tõsisemalt võtta ning ehk ka oma tuleviku välismaaga siduda - Kanada on loonud päris head tingimused välismaalastele, kes soovivad selle oma kodumaaks muuta.

Kuna Austraalias on väga palju eestlasi WHV viisaga, siis soovitan mingi aimduse saamiseks otsida estraallaste blogisid, liituda vastavate Facebook'i gruppidega ja lugeda näiteks lehte austraalia.info.

Tere tüdrukud! Kirjutan teile Kanadast, minu Austraalia jääb aastasse 2007. Austraalia on soe ja mugav aga tunnistate ka ise, et õppelaen on kaelas ja kaalute esialgu pigem raha teenida. Soovitan teile Kanadat. Toon võrdluseks minu enda kogemuse - tegin aasta tööd Austraalias ning suutsin kõrvale panna 1000 dollarit. Nüüd maikuus sõidan Kanadast koju 20 korda rikkamana kui Austraaliast tulles. Tehke oma esimene aasta siin, koguge natuke raha ja minge seejärel soojale maale! Ma kohtusin Austraalias umbes 60 - 70 eestlasega, keegi neist ei suutnud teenida seal midagi, millega hiljem elu vabamalt võtta või edasi rändama minna. Olge tublid!

Panda, kas Kanadas on palgad paremad (usun, et mitte lihttööl) või Austraalias kogumist segab see, et pidevale reisimisele seal maal kulub raha ära?

Väga hea teema! Ise olen täspselt samade argumentide põhjal täpselt sama dilemma ees. Samas tundub, et hetkel kisub ikka rohkem Kanada poole. Esiteks siis sellepärast, et alati on olnud soov ka USA-d külasada ja Kanadast ei tohiks olla peale pisukest raha kogumist väga raske "korraks naabri juurest läbi hüpata". Teiseks see sama loll tahtmine massidest erineda... mis siis, et mõistuse hääl peas sositab, et sellel on ka hea põhjus miks "kõik austraalias on" - seal ongi lihtsalt nii hea olla.

Ma ei tea, kas Panda2 on või ei ole Rebane Kanadas, igatahes on selle blogi omanik elanud-tööanud Aussis kui praegu enam, kui aasta Kandadas. Delegeerige oma küsimused talle või lugege alutuseks blogi.

http://rebanekanadas.wordpress.com/

Kui rääkida rahateenimiskogemustest, siis mina tulin küll Austraaliast rikkamana tagasi (täpset summat ei mäleta, aga poole aastaga umbes neli tuhat dollarit ikka). Kõik oleneb, kuidas elada ja millised võimalused teele satuvad.

Panda2 ei ole rebanekanadas. Viimane soovitaks teile kindlasti pigem Austraaliat. Eks kõigil Austraalias käinutel on sellest maast oma mälestus, omad emotsioonid ja soojad tunded. Nii ka minul, igatsen siin külmadel Kanadas veedetud päevadel tihti Byron Bay järele. Samas elasin enne Austraaliasse sõitu peaaegu kolm aastat USAs, lootsin et Austraalia võtab mind vastu sama lahkelt kui USA aga kahjuks on Austraalia tõesti ainult see maa, kus teenid endale pisut toiduraha ning nädalavahetusel võtad oma bodyboardi kaenlasse ja põrutad randa. Ma olen juba 36, võtan asju pisut rahulikumalt ja vaatan rohkem tulevikku, seetõttu hindangi seda perspektiivitunnet, mida Kanada oma ilusa palgaga mulle pakub. Mäed on ka siin kaunid ja kevad ei ole enam kaugel, varsti saab sõita mägedesse kiirevoolulistele jõgedele kanuutama. Olge terved

Gloobus - ma räägin üksnes iseenda kogemusest aga minu meelest on Austraalia tööturg väga ebastabiilne - veedad seal palju aega otsimise peale või raiskad suure osa teenitud rahast üüri ja toidu peale. Tihti tuleb ka reisida töö leidmise nimel väga pikki vahemaid ühest kohast teise. Sageli ühest Austraalia otsast teise. Samas on see ka põnev, näeb uusi kohti.

Kas lihttööga nagu ettekandja, koristaja jne on võimalik Kanadas selliseid summasid kõrvale panna muidu? Töökogemusteta vist kohe suurfirma ust lahti ei löö ja kõrget palka teenima ei hakka? Millisel elualal seal tegev oled muidu Panda?

Ma tulin Kanadasse augustis 2012. Töötasin hotellis septembrist kuni veebruarini, nüüd kolmandat nädalat olen maaler. Teen seda aprilli lõpuni, siis võtan oma auto ja põrutan üle piiri USAsse loodusimesid vaatama - suurt kanjonit, sequoia puid, yosemiitide mäestikku ja aspenit, linna kus filmiti "Loll, veel lollim". Nagu näed isegi ei ole ma mingeid väga kõrgepalgalisi töökohti pidanud.

Tulin Austraaliasse 23. oktoobril ja kokku olnud siin seega peaaegu 5 kuud. Mis mulle siin meeldib? Inimesed on sõbralikud ja avatud, palgad on paremad kui Eestis, ilmad on soojemad, päikest on rohkem, vastavalt kliimavöötmele on eksootilisi kohti, mida on põnev avastada.

Esimene töökogemus oli väga hea, selle sain tänu oma eestlasest sõbrannale, kes oli hea mulje jätnud. Töötasin housekeepingus kolm kuud ühes resordis. Majutus ja söök oli seal tasuta. Kokku sain kolme kuuga kusagil 10 000 dollarit kõrvale panna, sealjuures tegin nädalas vahest 68 tundi. Samas neid backpackereid on nüüd rohkem kui vanasti ja mulle tundub, et häid töökohti pole enam nii kerge saada...Pigem oleneb kõik juhustest ja vedamistest. Samas iga aussi tööga on siiski võimalik Eesti mõistes normaalselt ära elada, söögi ja öömaja saab ikka makstud. Kuna elasime suhteliselt pommiaugus, polnud võimalik raha ka lõbustustele kulutada. Kes linnas elavad, räägivad, et raha kulub küll kiirelt.

Reisimiseks tundub ideaalne paik ja töötamiseks ka. Ei oska soovitada, kas minna Aussi või Kanadasse, sest Kanadas mina pole käinud. Tahtsin lihtsalt lisada, et palkade ja raha kõrvale panemise osas oleneb kõik ka sinust endast. Mulle igatahes siin meeldib, stressi on palju-palju vähem ja koguaeg on põnev, sest avastad uusi kohti, tutvud uute inimestega jne.

Mina lõpetamas samuti ülikooli ja õppelaengi kaelas ja minu sõbranna (oleme 22.ka )- soovime ka uudistama minna Austraaliasse seal kus rohi rohelisem ja taevas sinisem :) . Plaan on sarnane, veeta suvi Eestis ja aug.-sept. liikuda siis unistustemaale. Eks mõtlesime ka erinevaid kohti kuhu võiks minna, aga jäime siiski Austraalia peale, kuna samuti see esialgne mõte, et ei taha väga lainega kaasa hõljuda ..ja olla nagu kõik, kes Austraaliasse lähevad ..siis tegelikkuses on see ka kindlasti suureks plussiks ..nii elukoha jagamise poole pealt sealsete eestlastega ..töökuulutuste jagamisega ..ja nagu olen aru saanud, siis sealsed eestlased tihtipeale hoiavad kokku ja aitavad üksteist päris palju .. seega tekitab see ka mingil määral kindlustunnet :) samuti on kliima ja soojem paik see, mis meie jaoks oli ülekaaluvaks teguriks.. Pigem on küsimus selles, et millisesse linna Austraalias maanduda või millisest alustada ..Austraalia on ju suur ja lai .. Pole veel asju konkreetselt ajama hakanud, aga plaan on kindlasti see mõte teoks teha.. seega kui otsustate ikkagi Austraalia kasuks ja plaan minna ...siis võime esialgu jagada oma mõtteid, ideid ja teadmisi ... ning vb. hiljem ka kampa lüüa ..

Panda2 - Kas Kanadasse minnes olid sul juba töö ja elukoht olemas? Meil ka elukaaslasega üks kahest ideest - Austraalia või Kanada

Mina soovitaks minna Austraaliasse. Olen käinud mõlemas ja mõlemad meeldisid. Mõlemas on palgad head ja on plaju näha ja teha. Kanadas töö leidmisega raskem, tahavad soovituskirju ja muid pabereid väga näha aga Austraalias on rohkem selline lugu, et kui nad otsivad töölist siis saad kohe tööle hakata ja kui teed tööd hästi siis jäetaksegi tööle, kui halvasti siis saadetakse minema, nii, et võid cvsse kirjutada mida iganes aga kõike peab suutma teha ka mis kirja paned, näiteks kui oled hea söögitegemises siis pane kirja, et oled paar aastat köögis tööl olnud ja kui oskadki teha süüa siis on kõik ok. Kanadas otsisin tööd kolm nädalat, Austraalias ei läinud kunagi üle ühe päeva, et tööd leida. Raha saab teenida hästi mõlemas aga Aussis veits rohkem ja maksud väiksemad ka Aussis. Ennem ära tulemist hakkasin koguma ja viimase 2.5 kuuga panin kõrvale 8500$ Kanadas 4 kuuga umbes 5000$ need summad jäid üle peale seda kui olin üürid maksnud ja muud elamiskulud ka maksinud ära. Üldse soovitan minna tööle Aussis väikestele saartele kuna seal kulub vähe ja elad paradiisis, ise elasin 4 kuud Lady Elliot Island nimelises paradiisis ja kanadas mägedesse väikestesse kuurort linnadesse sama lugu näiteks Waterton Lakes National Park, Bayshore Inn hotell otsib iga aasta aprillist - oktoobrini palju töölisi. Kui kellegil on küsimusi siis jätke oma mail ja ma võin rohkem kirjutada.

Reisumees, kas sa saaksid mulle kirjutada vihmavariii@hot.ee Lady Elliot Islandi kohta? - Kus täpselt töötasid, soovitused-nipid-trikid jne :)