Eestlased Portugalis

Otsin kontakti Portugalis elavate eestlastega. Tahaks teada elamislubade, töötamise, lapse koolitamise, ettevõtluse, kinnisvara ja muu seesuguse kohta. Kontakt jätke mailile helenna@hot.ee, võtan ühendust.

Elamisluba? Residentsust mõtled? Selle paberi saad elukohajärgsest linnavalitsusest (Camara Municipal). Kehtib 5 aastat.

Töötamiseks ja elamiseks, ükskõik milliste lepingute jaoks on aga A ja O NIF ehk maksukohuslase number. Selle saad maksuametist (Finanças). Sellega võib selline probleem tekkida, et selle saamiseks võib ametnik nõuda portugaallase juuresolekut, kes allkirjastab, et on nõus, et sulle väljastataks NIF number. Endal vedas, et ametnik ise pani allkirja:)

Kui tööd hakkad otsima, siis on soovitav end Centro de Emprego's arvele võtta.

Lapse koolitamise kohta ei oska eriti tarka öelda. Olen niipalju ainult kuulnud, et see on päris kulukas siin. Näiteks siin ei laenutata koolides õpikuid, vaid need tuleb igaaastaselt ise välja osta.

Muud küsimused on nagu spetsiifilisemad.

Kui huvitab kehtiv tööseadus, siis http://www.mtss.gov.pt/docs/Cod_Trabalho.pdf

Tere joeman! Aitäh, et võtsid vaevaks vastata! On selline toores plaan, et kolida Portugali Algarvesse ja oma äriga alustada. Olen uurinud siit ja sealt, kõik laidavad mõtet. Vaene maa ( kuid rikkad turistid!), keeruline asjaajamine, Ühesõnaga mõte liigub elumuutuse osas. Kahjuks ei ole enam väga noor ja enda tööjõudu pakkuda ei tahaks. Oleks tore veel Sinu kogemustest lugeda.

Ma ise küll ei julgeks samuti siin eriti ettevõtlusega alustada. Kui siis ainult "recibo verde"na ehk siis Eesti mõistes FIEna.

Siin on nii, et töölisele tuleb maksta aastas 14 kuu palk- 12 kuu palk+ puhkuse kompensatsioon+ jõulutoetus ühe kuupalga ulatuses. Siin on tõesti nii, et kui lähed puhkusele, siis saad nagu 2 kuu palga ja kui tuled puhkuselt siis saad ka kuupalga, mitte nagu Eestis, et kui tuled puhkuselt, siis järgmine palgapäev on alles järgmisel kuul.

Töölepinguga on nii, et tööandjatel paistavad suuremad õigused, kuid samas mis puudutab töölepingu rikkumisse ja töövaidluskomisjoni, siis siin on nii tugevad ametiühingud ehk sündikaadid, et tööandjal puudub pea igasugune võimalus nihverdada. Mitte nagu Eestis.

Eile siin teles spetsialistid arvasid, et suure tõenäosusega tõuseb siin Portugalis palk sel aastal kõige rohkem alates 2000. aastast. Et siis milles seisneb kriis? Siin tööandjad pigem koondavad töötajaid. Ja ka näiteks minu tööandja ütles siin ükspäev välja, et ta pigem pikendab mu töönädalat 1 päeva võrra ja maksab lisa 200 euri kuus kui võtab tööle kellegi juurde, kellele tuleb maksta ju vähemalt miinimumpalka 450 eurot.

Mis alal sa siin Algarves äri teha tahad? Kui turism, siis üldiselt 6 kuud on aktiivne äri. Muidugi kui kliendibaas kindel, siis poleks ka vist talveperiood probleemiks. Paljud restod-kohvikud siiski suletakse talveks. Ja üldiselt on siin turisminduses kõva langustrend.

joeman@hot.ee