Eestlasi Hemsedalis?

On eestlasi sellises Norra linnas nagu Hemsedalis? Ja kui töötada norras vähem kui 3 kuud siis pole vist vaja tööluba?

Tööluba on igaljuhul vaja, kui ametlikult tahad töötada, ka alla 3 kuu. Tuleb teha lihtsalt ajutine töö- ja elamisluba. Soovitan dokumendipildi siit kaasa võtta, seal teha on oluliselt kulukam.

Tere Madison, Hemsedal ei ole linn vaid org. Ka suusakeskus on saanud nime oru järgi. Terves Hemsedali kommuunis elab ca 1700 inimest. Kommuuni Eesti vaste võiks olla vald. Kommuuni keskus (ehk siis suurim "kyla") on Trøim (jah, mõnedes turismiväljaannetes nimetatakse nyyd juba ka Hemsedaliks).

Renditööjõul kehtib veits teistmoodi töölubade systeem kui pikaajalise töötamise puhul. Samuti ajutise väga lyhiajalise töötamise korral (näiteks Eestis ehitatud maja panevad pysti eestlastest ehitajad Norras). Aga mingisuguse ametliku paberi ikkagi firma võtab.

Hemsedalis oli eelmisel suvel ca 30 Eesti ehitajat. Neid vahel võis poodides kohata. Ei oska nende saatuse kohta midagi öelda. Usun, et neist paljud on veel alles. Samuti kohtab siin hotellides eestlastest teenindajaid ja koristajaid.

MVH Norra Troll Hemsedali orust

Seega nagu ma aru saan, oled Sa ka ise Hemsedali kommuunist? Kuidas seal praegusel ajal on seis tööga, eelkõige restoranides, kuna ma ise hetkel töötan Tallinnas kelnerina, aga iikagi pilk on rohkem suunatud Norra/Rootsi poole. Rootsi keel suhtlustasandil olemas samuti, aga niisama telefoni teel ja ainult cv-d saates ei võta seal keegi tööle, ikka ise peab kohale minema ja otsima. Aga kui Sa viitsiksid äkki lihtsalt vaadata/uurida tööasja seal kandis?

Jaak

Siin on kaks hooaega - suusa- ja suvine. Suvine on jaanipäevast kuni augusti kesekele ehk kooli alguseni. Räägitakse paljudest turistidest ja matkajatest, aga see on vaid köömes talve kõrval. Tõeline hooaeg algab siin novemris, siis kui Hemsedalis mägi lahti tehakse. Suusakeskusesse hakatakse ajutist tööjõudu palkama septembris, tööpakkumised visatakse välja kusagil augustis. Keskuses töötavad enamuses noored Rootsist (ja Taanist), seda siis keele sarnasuse tõttu. Paljud ei proovigi rääkida norra keelt, kasutavad vabalt rootsi keelt ja tööandja aktsepteerib seda. Eks turiste on ka palju Rootsist. Edumeelsemad räägivad svorski. Kui sul rootsi keel suus, siis võid siia yritada kyll tööd saada. Praegu ripub paari hotelli kodukal yleval inff, et vajatakse teenindavat personali. Aga nagu ma kirjutasin, põhimass alustab augustis otsimist. Ise kohale tulla on hea, saad ennast kohe "presenteerida" ja oma keeleoskust näidata (mis on vääääga oluline ja millest paljud eestlased ei taha aru saada!). Aga töötab ka CV-saatmise variant. Viimane eriti suusakeskuse ajutiste töötajate puhul, sest sinna kontorisse sa ennast nagunii niisama sisse ei murra.

Esimesed mäekohviku 12 tööpakkumist pandi ka möödunud nädalal yles. Ehk alustatakse sel aastal varem töötajate otsimisega? Ei tea.

Neljapäeval oli kohaliku piirkonna lehes artikkel hotellide olukorrast siinkandis. Hemsedal oli koht, kus majutuste arv tõusis võrreldes eelmise aastaga. Teine suurem suusakeskus siin, Geilo, hävis meeletult. Ehk see ka hea teada.

Edu, Troll

Norra Troll, esiteks aitäh sulle heade nõuannete eest, mida oled siin teistele jaganud! Soovin ise talvehooajaks minna Norra ja töötada mõnes sealses hotellis koristajana (hetkel on mõttes Trysil). Kuna oman kogemusi ja head praktikat colorado (usa) suusakuurortis housekeeperina töötades, siis võibolla tuleks see Norra töölesaamisel kasuks. Norra keelt ei räägi, samuti rootsi keelt kuid olen valmis järgnevad paar kuud õppima, et saaksin vajalikumad asjad räägitud. Troll, on seda Sinult palju palutud, kui e-mailiksid mulle ja viiksid mind rohkem sealse eluoluga kurssi? Näiteks kus hotellides otsitakse parasjagu tööjõudu, jne. Kui soovid aidata, siis minu e-mail on: katiliivamagi(at)yahoo.com Oleksin sulle igasuguse info eest ülitänulik :)