Elama ja tööle Inglismaale

Kuna siinmail eriti väljavaateid ei ole eluga edasiminekuks, võtsime pähe mõtte minna ja katsuda õnne kusagil mujal. Sihtkohaks sai valitud Inglismaa, seda eelkõige seetõttu, et inglise keel on suus ja see peaks hakkamasaamise lihtsamaks tegema. Sellega seoses tekkisid mõned küsimused:

1) Millest alustama peaks. Kui palju raha peaks varuma, et esimesed paar kuud hakkama saada, kuni töökoht olemas on? Millised dokumendid peaks olemas olema ja kuidas neid saada, mis maksavad (nt elamis- ja tööluba jne)?

2) Millist piirkonda peaks eelistama? Ise mõtlesime Wales või mingi linn/linnake Lõuna-Inglismaal.

3) Kust ja kuidas leida elamine, millise hinnaga arvestada? Sooviks leida väikese korteri (1-2 toaline), kellegagi elamist jagada ei sooviks. Kuhu piirkonda peaks elamist valima, mis oleks suhteliselt rahulik ja turvaline ja kus oleks hinnad soodsamad?

4) Kust alustada tööotsinguid ja mida peaks teadma enne tööle asumist? Mõlemal on inglise keel päris heal tasemel.

5) Mida peaks üldse kaasa võtma (peale raha ja elementaarsete eluks tarvilike asjade loomulikult)?

6) Kas sealkandis on olemas midagi haigekassa/sots.kindlustuse sarnast ja mismoodi see toimib?

Hetkel kõik, kui mõni küsimus veel tekib, siis lisame. Tänud ette juba :)

Eks teemast on kirjutatud siin tripis omajagu. Kuid vastaksin viimasele küsimusele.
On olemas riiklik, NHS haigekassasüsteem, toimib nii et seadusjärgselt kvalifitseerud kui oled esimese NI ehk sotsiaalkindlustusmakse teinud. Faktiliselt aga teenindatakse igaüht. Ja tasuta.
Saabudes registreeri elukohajärgse GP ehk perearsti juures, esialgu võtab vastu õde, kes mõõdab, kaalub, uurib. Vaatab, kas vererõhk on normis ja vajadusel suunab arstile. See suunab omakorda vajadusel haiglasse proove tegema. (Mis maksab, on retseptiravimid, kui neid vaja peaks minema, kuid nendegi hind ei ole kõrge).
Hambaarstidest. Samamoodi tuleks hambaarstile end registreerida, enne tuleks uurida, millised hambaarstipraksised teenindavad NHS süsteemi patsiente. Kahjuks kuna veel ise sinna saanud ei ole, siis täpseid hindu ei tea välja käia, kuid mingi esialgne hind oli £40 ja on võimalik, et selle eest tehakse Sul hammas korda (ka kui selleks mitu visiiti kulub, aga see sõltub olukorrast ja võib juhtuda, et vajad mõlema, nii riikliku kui erahambaarsti abi - eraarstile tuleb muidugi tema hinnakirja alusel tasuda - aga sellest võiks keegi targem ehk juba rääkida, kel kogemusi).

Lõuna-Inglismaa linnadest/linnakestest niipalju, et alustamiseks ja üldse on see kogu maa kalleim piirkond, nii et rahaküsimusele vastuseks, mida rohkem, seda parem. Kui teid on kaks inimest, siis elamuseaduse kohaselt peaks igal inimesel tuba olema, nii et stuudiokorterit ehk ühetoalist Teile ei üüritagi, odavaim ja (Tallinna ühetoalisest poole väiksem) 1BD korter on nt lõunas, kus ma elan - alates £410 (kusjuures ma teist nii odavat kui minu oma polegi näinud - enamasti on summa £500 ja rohkem) pluss linnavalitsuse maks £100 ringis (mul on £71, sest teine pereliige on täisajaga üliõpilane ja see annab mulle 25% hinnaalandust). (Kindlasti ei tasuks unustada ka kuutasu suuruses deposiidisummat).
Töö leidmisest - sõltub Teie erialast, mida olete varem õppinud ja konkreetsest töökogemusest. Ja kohast, kuhu suundute. Lõunarannikul, Hampshire'i maakonnas, on statistika alusel nii mingi 70 inimest töökoha peale kandideerimas.

Mis piirkond siis odavam oleks, kust alustada? Kus oleks võimalik lihtsamini töö ja elukohta leida?

Ja teiseks, mina (naisterahvas, 20ndates) enamjaolt klienditeeninduses töötanud (kassapidaja jms) ja meesterahvas (kah 20ndates) arvuti alal.

Alustuseks proovige Londoni läheduses tööd otsida. Kas just lihtne on, see oleneb kui palju on peale hakkamist ja õnne ka peab olema.
Tavalise factory töö võib suht kiirelt saada, iseasi kas see meeldib. Kui võtta alguses vastu ükskõik milline töö, siis hiljem saab edasi liikuda. Nii teevad kõik kes siin alustavad. Kogemused tulevad siin tundidega nii head kui halvad. Kui tahate kahekesi elamispinda üürida, siis see läheb suhteliselt kalliks, tuleb alguses ikkagi jagada kellegagi, nädala üür alates 60 naelast tuba, kahekesi üürides 70-st. Maja hinnad alates 450-st Kesk- Inglismaal pluss juurde kõik maksud, teeb umbes 600, see on kõige madalam hind. Kuid keskmiselt tuleb arvestada ikkagi 800 naelaga, kui ise rentida. Nii, et tuba esialgu üürida on palju odavam kuus umbes 400, need ei ole Londoni hinnad, seal kõik palju kallim.
Aga edu teile, tulge ja midagi ikkagi leiate.

Kuna teame isegi, et London kallis (väidetavalt vist isegi üks kallimaid linnu maailmas), siis mõtlesimegi, et läheme kuskile väiksemasse (ja odavamasse) kohta. Ei pea tingimata olema Lõuna-Inglismaa. Sellepärast küsimegi, et kuhu minna? Kus oleks soodne alustada (elamise mõttes) ja kust leiaks ka lihtsalt tööd.

PS! Mulle isegi vist vabriku töö meeldiks rohkem kui klienditeenindus (olen siin mõlemat teinud ja enne lähen vabrikusse mingeid vidinaid tegema või nii, kui kassas olen ja kõik sopa oma kaela saan.
:D

PS! tekkis küsimus, et kuidas retseptiravimite seal on. Kas samamoodi nagu meil, et perearstilt saad retsepti või kuidas neil seal asi käib? ja kuidas hinnad on võrreldes eestiga? kas retsepti kirjutamise eest ka tuleb maksta? jne.

Põhja-Inglismaa on muidu odavam. Aga kaalusite ka Walesi, uielslased on maailma lahkeim rahvas, ainult inglasi nad eriti ei salli. Kui oma maal kuulevad, et inglased tulevad pubisse vms, lülituvad kohe ueilsi keelele.
Ise ei ole retseptiravimeid ostnud, arst tahtis küll kangesti et ostaks, aga ma ei olnud väga sel lainel. Kuid nt üks tuttav eestlane Londonist ütles, et tema maksis vaid penne mingite külmaravimite eest. 19 penni vms ja oli väga meeldivalt üllatunud.
Jah, ikka arstilt saad retsepti ja ostad apteegist. Arstiteenus on tasuta, kirjutamine ei maksa midagi (kui just eraarstiga tegu ei ole).

Aga vaadake sestsamas www.gumtree.com-ist ise üürihindu jms. Valige erinevaid linnu eri piirkondades, võrrelge.
Londonis on ses mõttes hea, et tööd on rohkem ja võimalusi on.
Ega Lõuna-Inglismaal on väga ilus ja kliima on ka hea, ei nurise. Samas inimesed ei ole nii lahked (mu tuttavad on, kuid üleüldiselt on põhja-inglased, šotlased ja uielslased lahkemad, seda tunnistavad lõuna-inglased ise ka).

Aga siin tripis nt bossi nimeline pakkus vabrikutööd, ühiste tuttavate kaudu tean, et tegu on vist Milton Keynesi nimelise linnaga, ka see on väga kena linn ja jääb lõunapoole, mitte rannikule, kuid sellesse maanurka. Et ehk saate temaga siis jutule vms.

NHS hambaravi hindadest http://www.nhs.uk/nhsengland/AboutNHSservices/pages/DentistsSummary.aspx
Retseptiravimid Inglismaal on 7.20 üks retsept, olenemata ravimist http://www.dh.gov.uk/en/Healthcare/Medicinespharmacyandindustry/Prescriptions/NHScosts/index.htm , teatud isikud saavad ka soodustusi, alaealised, vanurid jne.
Walesis ja Shotimaal on omad seadused!

Uurime siin neid üürikaid, et teada palju umbes raha peaks enne eestis kokku ajama, et enam-vähem hakkama saada. Kuulutusi vaadates aga enamjaolt 1bedroom tahavad ühte inimest. Kas üürimisel on mingid reeglid? et kui kahekesi minna, kas üldse saab 1bedroom flat'i? Et nagu mis värk on? :D

Ma ülal mainisin eluruumi üüriseadusi. Soovitaksin soojalt tripist varasemaid teemasid vaadata (parempoolses ülemises nurgas on Otsi lahter, sinna saab vastava märksõna sisse lüüa - nt Inglismaa (ja midagi spetsiifilisemat, üürimine, tervishoid, töö vms) ja avanevad vastavad teemakäsitlused). Siis ei pea äsja teisele inimesele räägitut üle kordama.

Lisasin oma linna EL vastuvõtuprojekti lingi juba päris mitmesse varasemasse postitusse, lisan siis siiagi. Pisikese eestikeelse tutvustuse tõlkisin mina (patriootlikkuse puhangus, eelmisel EV aastapäeval), ülejäänud materjal on inglise keeles ja sellest tuleb siis ise aru saada. Vaadake üürimist puudutavat faili, laadige alla, avage ja lugege, saate vastused.
Tervishoiu jms kohta on samuti võimalik lugeda.

http://euwelcome.org/southamptonflyer.aspx

Ma olen nn kahekesi, 1 BD korteri peaks saama küll, aga sõltub (ega mu üüriperemees raputas ka pead ja siis ütles hmm...ja lõi käega, ta ei ole inglane, on jaapanlane ja ta üüris oma sõbra kinnisvarabüroo vahendusel, kinnisvarabürood peavad seadusest väga kinni ja seaduse alusel stuudiokorteris kaks inimest elada ei või, kuid 1 BD korteris võivad - meie oma on vaid suhteliselt miniatuurne, kuid on kaks eluruumi ja see rahuldab seadusesilma).

No tänud, et selle selgeks saime nüüd :)
Terve Inglismaa üürikate hindade võrdlemine on ikka hull ettevõtmine. Oksab keegi soovitada mõnda konkreetset linna, kus oleks normaalse raha eest (maksimu 400£ kuus) 1-2BD flat leida ja kus oleks ka võimalik ruttu tööd leida (ja kus elamine kallis ei oleks).

Ja kas keegi (kes elab kohapeal), oleks nõus aasta lõpu poole (sügis või nii) aitama elu- ja/või töökoha leidmisel?

Ma lisan siia rubriiki sellise lingi. http://www.free-stuff.co.uk/more_free_stuff.php
Tegu on tasuta pakkumistega ja kerisin toda listi natuke tagasi, et oleks näha selline pakkumine, mille eest saaks see, kel vaja, tasuta BT telefoniliini (muidu maksab liini sissepanek £122.50), ainukene konks asja juures oleks, et peaks liituma lepinguga, mille alusel tuleks 18 kuud BT klient olla ja kuus 10 kõnet teha - minul nt oleks aasta eest sellisest pakkumisest väga palju kasu olnud).

Muidu on samas listis iganädalased tasuta pakkumised, näiteks reklaamitakse siin tasuta saadavat näonahahooldust House of Frasier'i ühes kosmeetikasalongis (millega kaasneb ka nahaskaneerijaga naha analüüsimine ja tasuta konsultatsioon jms), selline teenus maksaks muidu £95 (muide, firma tutvustuses on kirjas, et selle omanikeringi kuuluvad ka Skype tarkvara tegijad).
Või kui veel tagasi listis liikuda, siis võib leida info eri kuupäevadel teatud salongides tehtava L'Oreali juuksekonsultatsiooni kohta, mille saajatele antakse niisama kaasa £100 kott kvaliteetsete juuksehooldustoodetega jms.
Samuti on seal pakkumisi tasuta sportimisvõimaluste jms kohta - tasuta piletid kriketimatšidele, Bournemouthi lennundusfestivalile jms.

Ikka jah põhja pool on odavam üürida kui lõunas. Ise lähen Edinburgh´i augusti lõpus, kuigi Sotimaa pealinn ka teab mis odav ei ole aga, aga ikkagi odavam kui London, kõvasti väiksem ka muidugi.
Kõige odavam üürihinnad ja eluasemehinnad samuti on Loode (North-West) Inglismaal, sellistes linnades nagu Preston, Bolton, Blackburn, Bradford, ka Liverpool´i osad linnaosad (nt. Toxteth), kuid ega nendes kohtades ka eriti midagi teha ka ei ole. Üldiselt kipub ikka nii olema, et üürihinnad ja eluasemehinnad on odavad selletõttu, et sinna keegi elama minna ei tasu (nõudlust pole) ja nõudlust elamispindade vastu pole enamustel juhtudel just seetõttu, et seal pole inimestel midagi taha (pole tööd).
Tööd ma ei oska küll öelda, kus hetkel kõige rohkem on. Ega kuskil eriti ei ole.Keskimistes ja keskmisest suuremates linnades võibolla võimalused suuremad, kuigi ka konkurents vabadele kohtadele ilmselt suurem.
Kõvasti tuleb otsida, midagi ikka lõpuks leiab.

Mujal Šotimaal (peale pealinna), nt Dundee kandis, võib ka taolise hinnatasemega ühetoalist korterit üürida (s.t telefon, elekter, vesi, Internet, gaas vms tuleb juurde tasuda).

Minu isa, vend ja sõber elavad ja töötavad Herefordshire maakonnas, mis geograafiliselt peaks paiknema West-Midlands'is. Neil on põhimõtteliselt kasutada terve maja, peremees vahest ka on seal, aga enamus ajast vist pidi ära olema. Toa üüriraha on iga nädal, viimaste andmete järgi kuskil 40-50 naela. Sinna sisse kuuluvad kõik kulud. Gaas, elekter, vesi, internet, tv, jms. Töökoht asub u. 500 m kaugusel kodust:D, aga töö ja koht on s*tt. On üks saeveski, isegi seal raha teenimas käidud. Eksole hea diil ;)

Panen Shoti poolelt sellise lingi. Ehk on abiks.
Ise siis Dundee kandis, korterite hinnad enam nii odavad pole, aga otsimisega vast isegi leiab. Eilses ajalehes 2 magamistoaga ikka 450 ja ülespoole. Töö suhtes - ei oska kahjuks aidata. meil on väike linn ja kohapeal asuvad vabrikud/farmid ei pidavat hetkel uusi vajama. Aga suurlinnades vast ikka midagi leidub?
Dundees pidi miski mööblivabrik olema....Edinburgis samuti vast võimalusi rohkem.
Aga edu igaljuhul ja loodan et lingist on ka abi;)
www.scottishpropertytoday.co.uk

Otsitakse 170 töötajat pagaritööstusse http://www.iwantafreshstart.com/vacancyView.asp?division=&divisionID=13&functionID=70&vID=2409
Soovitan ühendust võtta ja kohale minna. Egas keegi ei hakka ootama, kas te ikka tulete Eestist. Võetakse poolakaid kohapealt. Lihttööle kandideerides tavaliselt ei võeta enne jutule, kui tõesti juba kohal oled.