Elu Balil algajale

Tere! Olen otsustanud pakkida oma kodu ühte kohvrisse ja lahkuda mõneks ajaks Eestimaa pinnalt Aasia suunas. Hetkel plaan minna Balile-kui kauaks on hetkel lahtine, aga ilmselt vähemalt kaheks kuuks. Olen peagi 23. aastane neiu, räägin vabalt nii eesti, inglise kui ka vene keelt. Esimese kuu tahaks ilmselt puhata ja rahulikult ringi vaadata. Hiljem sooviks ka mingeid tööotsi teha. 1)kuhu linna oleks end kõige parem sisse majutada, soov oleks olla rannikule lähedal. Lugesin, et Kutas võib saada palju tüssata? 2)Kas tasub bronnida enne reisi majutuse pigem ainult paariks päevaks(max. nädalaks) ja uurida sealt variante edasi või võtta kohe siin pikemaajaline peatuspunkt? 3)Töö otsimise suhtes, kuidas on resortides või baarides? Kas on nad huvitatud eurooplastest? Kui jah, kas nõuavad ka tööviisat?

Plaanin minna hetkel 30. päeva viisaga ja selle lõppedes pikendada. Pikema peatussoovi korral ka riigist välja lennata ja uuesti teha uus viisa.

Lugesin ka kiipuse postitust http://trip.ee/content/bali/eestlane-balil.html, kuid mõtlesin, et küsin siin lisa juurde.

Voa 30 päeva mida saad pikendada 1 korra ... kellegi abi pole vajalik. Majutus ette broneerida nädalaks? Kui saabud hilisel ajal siis ehk 1-2 ööks oleks hea küll, hiljem otsustad kas sobib ... Mis hinnaklass? Bali rannapiirkondades on odavat majutust vähe ... nagu näiteks 100 000 ruupiat ... Kuidas millega tüssata?

Bali rahvastiku arv kasvab aasta aasta järel aina kiiremas tempos. Sinna püüavad tööle pääseda kõikide kõrvalsaarte õnneotsijad, sest Balile voolab kokku ikka üüber kogus raha. Seoses sellega on saarel järsult suurenenud ka varguste ja lausa röövimiste arv. Valgeid naisi röövitakse täiesti süüdimatult. Tõmmatakse ratta seljast maha ja kisutakse kott käest. FB on olemas "Bali Community". Liitu sellega ja saad sealt hulga infot ja küsimustele vastuseid. Eks taolisi seiku juhtub igal pool aga siiamaani oli Bali ikka turvaline saar olnud. Bali kohalikud inimesed on väga usklikud ja tugevate traditsioonidega ja naljalt "sissetungijaid" enda hulka kuuluvaiks ei loe. Loomulikult on nad sõbralikud ja lahked kuid siiski...valge inimene jääb siiski vaid kõndivaks rahakotiks. Kuu aja jooksul, mil ma Balil elasin ja ringi kolasin, ei teenindanud mind mitte ükski eurooplane. Võib-olla on valgeid teenindajaid 5* resortides(kogemus puudub), kuigi ka selles ma kahtlen väga, sest ausalt öeldes ei kujuta ma ette, et üks euroopa naine näeks Bali sarongis audentne välja. Küll aga on Ubud´i linna pesa pununud hordide viisi tantra, jooga, hingamise jne. "gurusid". Gurud siis teevad kõiksugu workshoppe ja kogu maailma tätoveeritud kehad elavad silmad nina peal koos õndsalt seal pesakeses ning maksavad. Ja maksavad ikka korralikult:). Rahaga on ikka nii, et lollidelt tuleb raha ära võtta. Mitte, et mul midagi tantra, jooga jne. kaunite kunstide vastu on....aga see mis seal toimub, on ikka....pehmelt öeldes arusaamatu. Bali EI OLE see koht kust kõik "Söö, palveta, armasta" fännid alustama peaksid ja hingerahu leiaksid. Kindlasti mitte:).

Mina isiklikult Balile tagasi enam ei läheks. Minu jaoks jäi seal liiga kitsaks.:). Ranniku ääres liiga palav(öösel ilma kliimata magada on võimatu). Ubudis(mere pinnast tsuti kõrgemal ja seetõttu kliima väheke jahedam...seal pead vaid basseiniga leppima.

Kui aga keegi "sunniks" minema, siis püüaksin sisse sulanduda mõnes käsitöö külas. Et vaadata ja õppida jne. See, millised asju nad nikerdada oskavad - see on USKUMATU. Meie hansa- ja mardilaadad.....nutt tuleb peale kui neid omavahel võrrelda. Näiteks hõbedaküla! Pikkade tänavate kaupa majast majasse saad sisse astuda ja ehteid osta. Sama moodi on olemas puunikerduste küla, batika küla, vitraaži küla jne. Ja see kvaliteedi tase nagu juba mainitud....oleks mul laev sadamas seisnud - ma oleks vist kokku ostnud majatäie mööblit, maale ja mida iganes veel:) Just see käsitöö! Mis käsitöö, nad võluvad põlve otsas ja olenematutes tingimustes ikka tõelisi kunstiteoseid välja.

Vanaks jäänud, lobisema hakanud.

Aitäh vastuste eest! Nüüd-kuu hiljem on mul endal pilt palju selgem sellest saarest ja ettekujutlus hakkab ka vaikselt tekkima. "Eat, pray, love" ei lähegi õnneks tegema :) Nüüdseks olen raputanud maha igasuguse muretsemise, et kuidas ja kus täpsemalt. Lähen kohale ja vaatan mis saab.

Lisaküsimus seoses viisaga: Viisat saab teha ka kohapeal, lennujaamas. Kuidas on tagasilennupiletiga? On siis kohustuslik või ei ole? Sõber käis aasta alguses üheotsapiletiga ja midagi ei nõutud talt. Tema emalt, kes käis edasi-tagasi piletitega, küsiti kohe ette näisata. Kas oli lihtsalt vedamine? Võin muidugi ära osta ka pileti, millega suundun sealt edasi, peale 60. päeva, aga kuna pole veel otsustanud kuhu edasi minna, teeksin seda hea meelega alles kohapeal.

Edasilennupiletit ei küsita. Kui soovid oma 30 päevast viisat pikendada veel 30 päeva, siis küsitakse. Peale 60 päeva möödumist pead riigist lahkuma.

Kutas saad tagasihoidlikuma hotellitoa 150 000 - 200 000 IDR päevas. Kui peatud kauem (nt kuu), siis otsi sõna KOS või KOST, see on selline üüripind, kus elavad õpilased ja turismipiirkondade töölised. Hind ca 1,5M-2,5M IDR kuus.

Lihttööliseks restorani-baari pole mõtet minna, seal on töötasu tavaliselt 100-200 EUR kuus. Samas valgete tööliste vastu on nõudlus pigem suur (eriti just hotellikogemusega, kas või koristajana või lihtteenindajana - siis on eeldus, et tead kuidas töö käib ja oskad alluvaid vastavalt juhendada) ja palka makstakse väga hästi suuremates hotellides manageri positsioonidel. Räägime umbes suurusjärgust 3000 EUR kuus. Esimene põhjus on selles, et kuna hotellide kliendid on valgenahalised, siis neile meeldib, et nad saavad vajadusel valge nn usaldusväärse inimesega rääkida. Teiseks kohalikud ei sobi väga hästi managing positsioonidele, kuna neil puudub arusaam läänemaailma standarditest. Muidu on tööviisa KITAS-i saamine üpris kulukas (maksab tööandja), seega pead end hästi tõestama, et oled neid kulutusi väärt.