Eluolu Portugalis

Räägiks siis lühidalt, milline Portugalis hetkel eluolu.

Keskmine palk oli eelmise aasta seisuga 840 eurot brutos. Hetkel on miinimumpalk 426 eurot. Enamus portugaallasi saab 500-600 eurot brutos. Käärid on suured palkade vahel. Arstid teenivad näiteks alates 2500 eurost brutos.

Bensiin 95 maksab 1.45 eurot. Gaasikuupmeeter 3,55 eurot. Elekter aga o,12 eurot kwh pluss potentsiaal(odavaim on 8 eurot, normaalne on aga 13 eurot) Toidukaubad on enam-vähem samas hinnaklassis kui Eestis.

Internet on piiratud allalaadimistega(makstes lisatasu 7 eurot kuus saab ka piiramata) ja koos telefoni ning sattv-ga tuleb tasuda keskeltläbi 60-70 euri kuus, sõltuvalt siis paketist. Ühistransport on suhteliselt kallis. Näiteks kui sõita umbes 3-5 km. Ühistranspordiga, siis tuleb tasuda umbes 2 eurot.

Minu meelest on yhistransport vâgagi odav, isegi mitte suhteliselt odav, vaid odav. Kui sôita nâiteks Lissabonist Farosse, on pileti hind 21 eurot. Ja vahemaa on umbes 300 km.

piirkondade vaheline bussisõít võíb tõésti odavana tunduda, kuid Algarve piirkonnas EVA-Transportega sõíta on ikka päris kulukas. Bussipilet Albufeirast Loulesse maksab näiteks 4 eurot, vahemaa on 20km. Albufeirast sõidad näiteks Sao Rafaeli randa 2 euro eest, vahemaa umbes 3-4km, põhimõtteliselt võib ka jalutada kesklinnast. Tunduvalt odavam on muidugi Lissabonis ja Portos elada, kus metroo on superodav- 70 eurosendi ümber ja metrooga saad ka vat et 20km raadiuses sõita selle hinnaga.

Takso on odavam kui Eestis- Albufeiras saad linnapiires 4-5 euroga hakkama.

Hei, Kuidas selle internetiga siis on? Kui kaabelTV juba sees siis kuidas saada Internet kah veel? Kavas täitsa elama tulla sinna ning korterit jagan arvatavasti 3-4 teise inimesega. Igaüks oma toas. Kõigil läpakad (süleraalid:) kaasas. Kõige parem variant oleks traadita leviala korteris. Selleks vast router osta juurde kui tellida ADSL internetiühendus.

Uurisin ka sutsuke, et seal neil olemas täitsa 3G - ehk mobiilne internet - saad pisikese jubina, pistad USB aukku ja ongi valmis. Seal lehel aga lugesin, et kui tahad suuri faile/filme/muusikat alla tirida, ei soovitata, sest selle kiirus pole see mis ADSL puhul.

Niisiis, ADSL ikka mõtekam. Aga siis vist vaja wifi router juurde osta. Huvitav aga kui kodust oma kaasa võtta kas annab ära ühendada... Ise küsin ise vastan, ma tean küll:)

Üldiselt iga firma kes pakub siin kaabeltv-d, need pakuvad ka netiühendust.

Vahetasin aasta alguses just TVCABO MEO vastu, sest tvcabo asjaajamine oli niivõrd bürokraatlik ja närvesööv, et ei leidnud enam mõtet. See firma muide figureerib ka klindi pretensioonide tabelis esikohal. Parim näide näiteks- mõtlesime, et paneme juba detsembri lõpus kinni. Helistasin 22. detsembril neile ja küsisin mis vaja teha. Öeldi, et vaja avalduse kohta faks saata. Lepingu lõpetamisega olen aga sel kuul hiljaks jäänud, sest oleks pidanud 2 päeva varem ehk siis 20. detsembril seda tegema. Niisiis ei jäänud muud üle kui veel üks kuu maksta ja enne 20. jaanuarit asi ära teha. Sel päeval helistasin uuesti, et kas nüüd on kõik ok. Vastati, et digibox tuleb ka lähedalasuvasse esindusse tuua. Läksin siis Albufeiras asuvasse esindusse- seal öeldi et nemad tagastusega ei tegelt ja saatsid 5km kaugusel asuvasse Ferreirasse. Seal oli aga esindus kinni juba pandud. Helistasin uuesti klienditeenindusse ja seal öeldi, et lähim tagastamisesindus asub 20 km kaugusel asuvas Quarteira linnas. Vat selline solgutamine. Vihaga viisin selle sinna ja rohkem ei taha sellest firmast enam midagi kuulda.

MEO-ga on nii, et nad annavad ADSL-i puhul wifi-ruuteri nagunii kasutada. Läbi selle ruuteri jookseb ka kaabeltv signaal.

Et aga lepinguid sõlmida, ükskõik milliseid, peab sul olema NIF number, mille saad Finançast ehk maksuametist. Ilma selle NIF-ita ei saa sa siin Portugalis midagi teha. Kusjuures see NIF-i väljastamine sõltub ametnikust. Tegelik reglement näeb ette, et sul peab olema keegi portugallane, kes on sinuga Financas kaasas sinu eest kostmas. Mina sain lihtsamalt Faros, kus ametnik ütles, et ta paneb ise allkirja nõusolekuks.

Popp on siin veel Banda Larga ehk siis wifi ükskõik kus. Neid pakuvad tavaliselt mingid mobiilsideoperaatorid- Vodafone, TMN jne. Kui kasutad peamiselt kodus siiski netti, siis on minu arust suht mõtetu.

Ja enamusjuhtudel on net piiratud allalaadimisega. Ja kui ületad limiiti, siis maksad päris kopsakat lisatasu.

Selle NIFiga on veel see, et nad tahavad nüüd saada ka EU kodakondsust tõendavat dokumenti, mille saab City Hallist. Ehk siis, kui elad Lissaboni alal, siis saad Lissaboni City Hallist ja kui väljaspool, siis saab selle ala City Hallist. Et seda saada, peab sul olema elukoht või siis kohalik elukaaslane või sõber kelle aadressi siis kasutad, kuna elad seal. Maksab 6-7eur ja siis see NIF maksab samapalju. Ühest kontorist (IRS) küsiti meil veel ka tõendit, mis tõestab, et me päriselt ka töötame Portugalis (tööandjalt) - teises kontoris tahtsid saada ainult EU dokumenti (Certificado de registo de cidadão da união Europeia). Ehk siis palju jamamist ja ootamist. Peab leidma õige kontori. Keegi aga passi ei küsinud - sobis ID kaart:) Aga jube palju jamamist ikka oli sellega.. et EU dok. saada ootasime tund aega järjekorras ning NIFi kontoris samapalju. Sinna pole tipptunnil mõtet minnagi.. Aga eks tuleb harjuda selle eluoluga siin - muidu lähevad närvid:)

Raha olgu täpne kaasas ja sulas. Mõlemad dokumendid maksid midagi 6.40 vms. Kaardiga maksta ei saa ja tagasi neil anda pole.

Hoiatus bussiliiklusega!

Siin üks tuttav oleks äärepealt maha jäänud lennukist idiootse bussitranspordi pärast. Situatsioon järgmine- lend oli Lissabonist ja inimene ise oli Faro lähedal Loules. Lend oli kell 2 päeval. Esimene buss Loulest Lissaboni läheb juba kell 6.30 hommikul ja niisiis otsustas ta ööbida Loule mingis residencialis. Hommikul kell 6 oli ta juba Loule bussijaamas bussi ootamas ja buss tuligi. Kuid milles oli probleem- bussijuht ei saanud piletit müüa ja kuna tuttaval polnud piletit eelmisel päeval ostetud, siis tuli tal lihtsalt maha jääda bussist. Vähemalt bussijut seletas, et ta ei saa kedagi bussi lasta ilma piletita ja tema piletimüügiga ei tegele. Tuli välja et keegi Portugalis ekspress-busside juhtidest ei tegele piletimüügiga vaid pilet tuleb eelnevalt piletikassast osta! Piletikassa Loules aga avatakse 7.30 hommikul. Ja nõnda siis läks buss täiesti tühjana teele. Aga siiski oli üks variant, mida soovitas bussijuht. Kuna see express läbis ka Albufeira, siis võttis tuttav kärmelt takso ja sõitis Albufeirasse, lootes et jõuab bussist enne kohale, sest buss läbib veel Quarteira ja Vilamoura. Asi õnnestus. Albufeiras avati piletikassa kell 7 hommikul ja sai pileti osta sealt Lissaboni. Ainult et lisakuluks tuli siis taksoarve, mis läks lisa 25 eurot. Aga noh peaasi, et lennukile jõudis.

Ma pole kll kunagi ei Hispaanias ega Portugalis bussijuhilt piletit ostnud. Mu arust see täitsa loogiline.

Olen vaikselt mõtteid mõlgutanud, et kuskil jaanuarist (2010 siis) ka sinnakanti ära kolida. Kui hull seal töö leidmisega muidu on? . . . Lause algab suure algustähega! Trip.ee

v-i-c, paistab et oled päris kaua aega siis Hispaanias ja Portugalis elanud. Minu arust on see suht arusaamatu suhtumine. Ega tegelt on siin päris mitmes kohas selline suhtumine, et teenindaja on kuningas ja luuakse tihti selline kujutluspilt, et sinul kui kliendil on just seda ettevõtet või toodet vaja.

macaron, kui oled Lissabonis, siis on suht ok. Mujal on ikka päris raske. Ise ka siit Algarve piirkonnast vist suht varsti lahkumas, sest suht siiber sellest hooajalisest tööst.

Seda kui raske on olukord Algarve piirkonnas, mis peaks olema Portugali turismimeka, näitab maikuu käive võrrelduna Lissaboniga. Lissabonis (koos Rio Tejo ümbrusega) tehti käivet turisminduses pea 2 korda rohkem kui kogu Algarve piirkonnas.

Mitte meeletult kaua, aga bussiga olen sõitnud kyll ikka jah ma jagu. Aga teenindus seal ei ole kyll nii "nice" kui Eestis, ykskoik siis milline. Ma ie tea, võib olla et olen millestki valesti aru saanud. Aga iga kui viimase bussipileti olen ma pidanud alati kuskilt putkast ostma. Mitte iial pole mulle ykski bussijuht midagi myynud. Ma ei tea, kas neil yldse need pileti aparaadid on? Ma arvan, et see ei kuulu bussijuhi kohustuste hulka. On ju neil need "special" tegelasedki kes vahest pileteid kontrollivad ukse peal kui juht ise ei tee seda. Ja isegi 2 bussijuhti. :) Ja ma arvan töö koha pealt on nii, et kui "oma käppa" kuskil pole, siis ega vist midagi talutavat ei saa kah.:/

Veel lisaks nendele bussipiletitele- arusaadav et müük ei ole bussijuhi kohustus (näiteks et vältida mingeid varastamisi jne), eriti kui tuled bussi peale kohas, kus on olemas piletimüügikassa. Kuid kui kassa pole avatud sel ajal, siis on nagu kurioosne. Ja mis moodi turist peab oskama sellise tobedusega arvestada?

Kusjuures nn. maaliinide (need mis iga nurga peal peatuvad) bussijuhid müüvad pileteid bussis. See piletimüügiprobleem on ainult expressbussidel.

Ma nüüd ei saanud eriti aru su teeninduse jutust, et kas see oli iroonia. Igatahes võrreldes igasugust teenindust Eestis ja Portugalis, siis võin raudselt kinnitada, et Eestis on see tase tunduvalt kõrgem. Portugalis olen elanud 3 aastat, nii et mingi ettekujutus on sellest elust siin ikka tekkinud.

Seda ma mõtlesingi, et Eestis on parem teenindus. Nõus sinuga. Täielik korralagedus ja eriti veel kui sul pole nime ees Dr. v Dra, siis võid sama lihtsalt kukelaadale sõita. No interneti ikka majja ei pane 4 kuud ju? Valesti telefoni kaardile raha kantakse siiamaani tagasi, nyyd peaks saama suvel aasta aega.
Õnneks on mul õnestunud tähtsamad asja ajamised koos kohaliku tuttavaga ära ajada ja sealgi on mõnikord väga rängaks sõnasõjaks läinud. Aga kui mainid et tahaks teha kaebust vms, siis kuidagi leebub asi. Enam see nii väga ei häiri ja näib isegi koomiline. Oleneb ka tujust. Ja lõpuks ei panegi seda tähele, et reede õhtu poole võid sa lausa sõimata saada et mida ma sinna ronin.

Ma ei oska jah nende päris külavahe busside kohta öelda. Aga endale ma olen selgeks teinud, et kui kuhugi lähen ja kui vaja bussi kasutada, siis uurin ennem järgi, sest võõras riigis ei ole vaja oletada endale loogiliselt. Siis see tähendab, et see ei ole loogiline neile. Tervislikum kah ma arvan.

No portugalis ma olen 2007 suvest. Ja siiamaani ainult positiivsete kogemustega. :)

Heh, see Dr./Dra. on jah pull värk. Mu naine sai ka lõpuks õiguse kasutada seda oma nime ees ja olukord muutus drastiliselt.

Mis puutub aga loogikat, siis tõesti siin loogika puudub. Mul oli näiteks esimene ülemus siin 9 klassi haridusega. Mis loogikat sa ikka saad tahta.

Haridustase on siin muidugi teine huvitav asi. Esimeses töökohas, hotellis, oli näiteks üks barmen, kes ei osanud kirjutada. Oskas ainult oma nime ja numbreid kirjutada. Mees oli Angolas sündinud ja hariduseta lihtsalt. Iseenesest muidugi oli väga tore inimene. Oma esimest töökohta otsisin läbi riikliku tööhõiveameti (Centro de Emprego). Peale 3 kuud kodus istumist kutsuti välja et vestelda situatsioonist. Peale minu oli veel paarkümmend tööotsijat. Mina olin ainuke kel oli rohkem kui 4 klassi kooliharidus.

Kusjuures huvitav on see, et siin hotellides töötab palju igasugu ukrainlasi, bulgaarlasi, rumeenlasi, moldaavlasi jne kes töötavad näiteks abikokkadena, nõudepesijatena või koristajatena, kuid tegelikult omavad kõrgharidust ja kõrgemat kvalifikatsiooni kui näiteks ülemustest portugallased. Eelmisel aastal näiteks oli mu töökohas nõudepesijana ukrainlanna, kes oli enne Ukrainas pangas konsultandina töötanud

Jah, õigus sul on. No mul hotelli kogemus aind 1 ja see alguses kui tulin. Ja mul vedas, ses suhtes siin ju fännavad kõik bürokraatiat. Kui tead õigeid inimesi siis...siis ka saad midagi paremat. Eks ma siis seda rada pidi olengi läinud edasi:P Aga jah seal meil ka olid mingid ma ei tea kes nad olid. Ukrainlsased vms. kes koristasid tube. Terve grupiga vist olid tulnud sinna tööle. Kuna ma ise vene keelt ei oska siis ma ka ei suhelnud nendega eriti. Aga ega neis lõuna riikides olegi loogikast alati puudu olnud. Aja raiskamine kah selle peale pead vaevata. Tegelikult oleneb ikka sellest mida sa tahad ja kui palju sa selleks ise teed. Iseeneest on mõnus koht. Ei olnud kll kunagi plaan siia tulla aga kunagi ei tea kuidas asjad lähevad.

Mõnus koht on turistina siin olles. Elades mitte. Ise vähemalt siin kindlasti poleks kui mu elukaaslast siin poleks. Eks see muidugi mu enda probleem, et asju siin suht negatiivselt pigem näen. Aga ju eks see tulene sellest, et Eestis olles oli mul isiklikus plaanis elu parem. Nii töö kui ka lõõgastumise suhtes. Aga eks muidugi suht raske ka võrrelda näiteks elu Tallinnas ja Algarve piirkonnas. Ühes toimub elu aastaringselt, teises ainult 6 kuud. Lissabon oleks muidugi teine tera.

Niipalju olen aru saanud siin Algarves resideerudes, et kui 1000 eurot inimese peale ei teeni kätte, siis on ikka väga raske. Ja et üksi on veel raskem toime tulla kui kahekesi. kuid eks vaatame edasi

Keda huvitab, siis siit võite lugeda mu reisi kohta Portugalis sel suvel: http://www.l3mps.com/?p=1

Ma ei tea ma kyll nii negatiivsetes toonides Portugali ei näe. Jah elada ma Algarves ei tahaks ega vist suudakski. Selle ma sinna ka ei jäänud. Isiklikult mulle meeldib Hispaania rohkem. Kuidagi kodusem tunne seal Aga Portugal kõlbab kah hetkel.=D Jah ega lihtsalt töölisena ongi raske mujal riigis. Kui mingit "oma asja" ajada siis teine tera. See animaatori töö mis ma tegin oli kaa suht orja pidamine. Kui eestlased kuulevad millest see töö koosneb siis kõik on kadedusest rohelised. Oi aga siis ju lust ja lillepidu. No ei tea, tore töö kyll aga kui ikka terve suvi kuust kuusse ja päevast päeva sama jama korraldad ja sul 1..2 päeva vabad nädalas ja hommikul 9st kuni öösel 1ni välja pead kakerdama seal 35se kuumuse käes siis võtab ikka keele vestile. Ise ma ei nurise, vahest võibki midagi muud proovida. Väga lahe kogemus. Läheks uuesti kui saaks(loe viitsiks) =D Haha kus juures ma 15 august Algarve, turisti mängima ,) :P