Inglismaal viibimine

Tere koike see pere :)

Mure selline, et ei suuda konkreetset infot leida, kuigi et olen juba koik interneti lehekuljed labi kainud. Viibin praegu Inglismaal kulalisena. Pole aga paris kindlalt aru saanud kui kaua ja mis tingimustele ma siin olla voin. Igal pool kirjutatakse, et 3 kuud (maksimum 6 kuud), aga mulle tundub, et see kaib rohkem international inimeste kohta (hiina, usa jne, kes vajavad viisat). Ma ei ole siin otseselt tootamise eesmargil, elan koos elukaaslasega, kes on inglane. Paarilt lehekuljelt hakkas silma, et EU kodanik voib viibida Inglismaal nii kaua, kui suudab ennast ise uleval pidada v6i kui toestavad, et nende sponsor suudab seda teha (seega minu elukaaslane). Et ei saagi nagu tapselt aru, mis reegelid minule kehtivad ja kus ma peaksin seda siis ennast registreerima voi toendama oma hakkama saamist? Ja kui toesti on see 3 v6i 6 kuu susteem, siis kui kaua ma peaksin eemal olema Inglismaast? Kas lihtsalt riigist lahkumine ja Eesti kulastamine paariks nadalaks on piisav, et alustada uut 3 v6i 6 kuulist tsuklit v6i on see 3 (6) kuud uhe aasta kohta? Kole segane see vark. Oleme proovinud vastuseid leida ka paarist migratsiooni ametist siin, aga vastused on tavaliselt umbmaarased voi lihtsalt, et poorduge sinna, meie sellegaei tegele ja nii saadetaksegi uhest kohast teise. Kui kellegi on olnud oma poolseid kogemusi selle asja ajamisega v6i teab neist asjadest lahemalt, oleksin vaga tanulik teie vastuste eest. :)

Koike head soovides ja ette tanades, H. . . . Trip.ee asendas numbrid sarnaste täppideta tähtedega!

Aitah selle lingi eest, aga seal on jalle see sama jutt..

Ole kaua tahad , keda see seal huvitab! Niikaua kui ei hakka mingeid toetusi nõudma.

Ja kui lähen perele kulla Eestisse, siis lastakse hiljem mind tagasi kah? :D Mingit registreerimist peaks ka tegema kuskil?

Kui tööle lähed Suurbritannias ,siis pead ennast registreerima.Kui aga külalisena elad ,siis pole mingit registreerimist vaja. Aga kui tagasi lähed ,siis loomulikult lubatakse tagasi.Kustkohast selline mõte üldse on tulnud et ei lubata?Miljonid kodanikud Euroopa Liidu maadest elavad ja töötavad aastaid Suurbritannias nagu miskad.Sina oled lihtsalt turist ju.

Kui oled FIE ehk self-employed, registreerid vaid Maksuametis. Too tööjõuturupiirang, mida ülal mainisid, lõpeb 1. maist 2011. Jaksu! (FIE-dele too piirang ei kehti, muidu).

Võid siin olla kaua tahad. Aga Sul ei ole toda registreerimise ja aasta katkematu töötamise kadaliputa õigusi toetussüsteemile, toda on silmas peetud. (FIE-na töötaja on taas teisest kategooriast, tal on kohe kõik õigused...mis hakkavad küll rakenduma 3 kuud pärast registreerimist).

*Sa ei pea tõendama oma hakkamasaamist kusagil. Töö registreerimise mõte on selles, et Sa ei elatuks Inglismaa toetussüsteemist ja ei oleks ses mõttes mitte hakkamasaaja.

Kedagi ei huvita kaua sa seal oled. Ole või viis aastat. Huvitama hakkab siis, kui kellelegi jalgu jääd (midagi, mis võimudele ei meeldi) ja lahti tahetakse saada. Aga kes tõestab ja kuidas, kui kaua sa seal olnud oled? Ära muretse asjade pärast, mis ei ole seda väärt.

Ametlikult tahad jääda, teed residentsi ja korras.

Kui 3 aastat oled olnud, oled täisõigustega. Oled Sa siis töötanud või mitte. Võid elu lõpuni olla kui soovid, pole mingeid piiranguid ses suhtes. Ei pea ka mingit residentsi:) tegema nagu eelpoolkõneleja soovitas (sest nende dokumentide tegemine ei ole kohustuslik, resident oled kas kolme siinelatud aastaga või pärast toda 12 kuud jätkuvat tööötamist, mille käigus iga töökoht on Home Office (Border Agency ehk Piirivalveametis) registreeritud (Täpset infot saat viimase kodulehelt, toksi sisse WRS - Workers Registration Scheme, Border Agency ja leiadki). Ning täisõigused saad juba 1. maist 2011, mil igasugused piirangud ära langevad. Head elamist! NHS raames arstile pääs on kohe olemas.

*Elukohta tõestad ükskõik missuguste ametikirjadega, mis Su aadressile siia saabunud. Ehk oled omale NI numbri teinud ja kui pole, siis oleks hea mõte see teha.

Oi aitäh kõikide vastuste eest :)

Teen siis kokkuvõtte, kuidas ma asjadest aru sain. NI numbri peaks tegema, endale kasulik. Kuna elan oma elukaaslasega ning tema teenistus on piisav, siis ma ei plaani kohe tootama hakata siin. Seega ei pea ma ennast kuskil registreerima? Mitte mingisugustes home officites ega midagi?(kuigi igal pool on oeldud, et kulalisena max stay on 3kuud (6 kuud kui pikendad). Ja võin siis siin järjest olla aasta ja siis kulla minna eestisse paariks nädalaks ja siis mind lastakse Inglismaale tagasi? Et ei ole mingei probleeme, et olen ala mingi limiidi uletanud or whatever. Tahaks lihtsalt kõik seaduslikult teha ilma probleemideta :). Olen selline muretseja :D

Suur tänu veelkord vastuste eest ;)

Ja veel Ookoo utleb, et keegi ei tea, kaua ma siin olnud olen, aga kui ma riiki ju sisene, siis nad tollis registreerivad minu sisenemise või ei? :D

Sa võid külaline olla, kuid õiguslikust perspektiivist oled EL kodanik (seega võid vabalt maalt välja ja maale sisse liikuda, ei ole mingit taolist ülalmainitud siin riigis viibimise limiiti, see võib kehtida ehk EL-i väliste maade kodanikele, kel nn ametlik külalisestaatus). Ja Sulle ei kehti mingi eriline külalise staatus, vaid EL-iga 2004. aastal liitunud kodanike staatus. Selle kohta leiad kogu teabe siit: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/wrs/

Ma kujutan ette, et kui räägid elukaaslasest, siis pead ikka pikemat kooselu silmas. Võib-olla et lausa eluaegset. Siis võiks ju mingi dokumendi teha nagu nt NI number, mille alusel käiks kogu toetuste süsteem kui nt juhtuksite last saama. Või ehk oleks arsti poole pöörduda vaja. Ja ehk Su nimele on mingit kirjavahetust ikkagi tulnud. Või nt ehk avasid pangaarve ja pank on väljavõtteid Sulle saatnud. See peaks piisavalt hea aadressitõend olema.

Samas töötamisest, igasugused tööd, mis kestavad kuni kuu aega, on nn registreerimiskohustuseta ja neid võid vabalt teha - lihtsalt kuust ajast kauem kestvad tööd tuleks registreerida - kuni 1. maini 2011, mil too tööturupiirang EL-iga 2004. aastal liitunud riikide kodanikele (Accession State workers) lõpeb igaveseks ja oled samasuguses nn valge inimese staatuses nagu kõigi "vanade" EL riikide, plus Malta ja Küprose kodanikud (täisõigustega).

Super! Suur suur tanu, et viitsisid kirjutada ja nii palu vaeva nagid :). Nuud asjad kohe selgemad. NI teen kindlasti endale.

Tanan veelkord :) . . . Täpitähtede puudumisel palub Trip.ee kasutada täppideta tähti, mitte numbrikombinatsioone!

Sattusin kogemata teemat lugema, kuna mul on Gibraltaris (UK osa) firma, kus on lepinguliselt ka üks eestlanna tööl. Mis piirangud need on, Tiina? Gibraltaris piiratakse ainult Bulgaariast ja Rumeeniast pärit kodanikke. http://www.eures.ee/10963 -Töötajate vabale liikumisele Euroopa Liidu uutest liikmesriikidest Ühendkuningriiki ei ole sätestatud piiranguid. Samas on juurutatud registreerimissüsteem, et jälgida Euroopa Liidu laienemise mõju Ühendkuningriigi tööturule. Lisaks tehti muudatusi ebaseadusliku töötamise tõkestamise seadusesse, määratledes dokumendid, mida Ühendkuningriigi tööandjad peavad kontrollima, et vältida illegaalset tööhõivet... (EURES)

Toosama registreerimissüsteem ongi. Link on ülal toodud, selle sisuga võib tutvuda. (See süsteem ei kehti küll FIE-dele, kelle ridadesse kuulun). (Too registreerimise kohustus tähendab, et nn täisõiguste saamiseks tuleb töötada 12 kuud pidevalt, v.a 30 päevane maksimaalne lubatud töötuspaus selle ajavahemiku jooksul).

Nt mul oli au töötada 2008. aasta juulis ühes fotostuudios administraatorina. Omanik ei nõustunud registreerimiseks vajalikku kirja väljastama. Ta soovis oma maksuvõlgade tõttu hoida madalat profiili (ja lõpetas vähem kui aasta pärast minu lahkumist pankrotis) (s.t et oleksin tolle registreerimiskohustuseta oma töö seal säilitanud, ent kuu pärast alustamist muutus töösuhe illegaalseks ning tuli lõpetada).

Gibraltar võib olla küll mõtteliselt osa Ühendkuningriigist, kuid on täiesti iseseisev üksus, kus kehtivad oma seadused. Nt Kanalisaartel ei kehti Ühendkuningriigi tervisekindlustus, samuti on neil kasutusel oma raha jms.

Sa oled EL kodanik ning kui sa (suuri) probleeme ei tekita, ei hakka keegi kunagi näpuga ajama, kui kaua sa oled riigis olnud. Kedagi ei huvita üks eestlasest EL-i kodanik. Seal muud inimesed huviorbiidis :P

Kui tahad mingeid x soodustusi jms. saada, siis muidugi pead ametlikult ajama.

Nojah, kuid Sul on ju soovi korral õigus siia riiki kasvõi elu lõpuni elama jääda. Selles suhtes mingeid piiranguid ju ei ole. Ning kui Piirivalve lehte loed, siis ei ole Sul nn ametlikult mingeid dokumente ajada vaja - kui just kodanikuks mingi aja möödudes saada ei soovi. (Residentsuse jaoks ei ole see nõutud - võib teha, kuid see on vabatahtlikul alusel, piisab kui elad riigis 3 aastat või läbid tolle 12 kuise pideva töötamise kadalipu - või ootad 1. maini 2011, mil kogu too nn registreerimissüsteemi printsiip lõpeb ja omandad EL-i nn vanade riikide kodanikele automaatselt kehtivad õigused).

Mul aega on :). Jõuan oodata kull :D. Esialgul pole plaanis kodakondsust vahetada. Kui siis kunagi aastate pärast abiellumist ja kui lapsed juba tulevad, aga praegu soov jah lihtsalt siin olla. Aga siis on tõesti super, kui ei pea mingeid registreerimisi tegema jne.

Aitäh veelkord ! . . . Trip.ee soovitab lugeda veelkord seda siin: http://trip.ee/postitussoovitused Järgmine kolepostitus läheb kustutamisele!