Inglismaale tööle/elama koos perega!

Tere UK eestlased!

Juba aastaid on mu peas keerlenud mõtted pühkida Eestimaa tolm jalge alt ja avastada natuke välismaailma. Olen kaalunud erinevaid variante, kuid kõige meelepärasem ja arukam tundub minek UK-sse.
Olen oma plaanidega täiesti alguses. Sooviksin lihtsalt Teie soovitusi ja kogemusi lugeda.

Meie olukord on järgmine: Oleme 3-liikmeline pere, mina, mees ja 5-aastane laps. Olen lõpetanud siin ülikooli, inglise keele tase on minul väga hea. Pole isegi kindlat sihtkohta välja valinud, tahaks kuskile, kus pole nn tüüpiline Inglismaa kliima (kui sellist on), võiks olla keskmise suurusega linn. Plaan oleks ka õpinguid seal jätkata. Illusioonid olen muidugi endale suured loonud :)

Esitaksin siis rea küsimusi:
Kuidas on teil sujunud minek koos perega? Kuidas lapsed on kohanenud sealse eluga? Keelega?
Kuidas UK-s üldse suhtutakse "võõrastesse"?
Milline on seal lasteaia süsteem? (esmalt muidugi peab arvestama, et laps kohaneb ja saab keelt oskama)
Kui suur on võimalus mittekohalikul leida erialast tööd?
Kas kõrghariduse omandamine on vaid tasuline või..?

Palun mitte kurjustada, et mul on kodune töö tegemata ;)

Ootan tagasisidet ja tänan juba ette :)

Kui soov UK-sse elama asuda, siis soovitan soojalt Lõuna-Wales-i. Kui meeldib linnakära, siis Cardiff(Walesi pealinn) on kõige mõistlikum ja ilusam, mitte ülemäära suur ja ka mitte väike. Või siis Barry(Cardiffist väiksem, kuid ka ilus linn). Swansea on samuti suur linn, kuid seal on rohkem tööstust ja sadamaid. Ise elasin väikelinnas nimega Pontypridd ja leian, et need on hulga mõnusamad elamiseks - madalad majad, kitsad tänavad(tegelikult üle terve UK), palju rohelust, mäed ja orud, paar pikka kaubatänavat linnakese südames, statsionaarne turg kuid ka kaks korda nädalas veel n.ö. rändturg, kohvikud, pubid jne... Mõne miili raadiuses ka suuremad kaubakeskused(Tesco, Lidl, Asda). Transport(buss, rong) on hästi organiseeritud, kuigi kallivõitu, aga elab üle. Ja mis peamine - velslased on väga head, lahked ja abivalmis inimesed ja välismaalastesse suhtutakse täiesti normaalselt, pigem ollakse huvitatud, et mis maa see Eesti õieti on ja kuidas te küll talvel külma ja lumega elatud saate. Ja nad on täiesti siirad.
Ise sattusin sinna täiesti juhuslikult - ei plaaninud minna. Mehele tehti tööpakkumine ja ta läks. Seoses sellega sai ta ka kõik vajalikud dokumendid ja eluaseme. Tõsi küll, kuu aja pärast kolis ta juba enda otsitud üürikasse. Mina läksin kolm kuud hiljem järgi - ilma töökohata, dokumentideta ja keeleta! Hüppasin vette tundmatus kohas, aga vähemalt oli elukoht olemas, kust siis alustada. Tööle hakkasin kahe nädala pärast(kes otsib, see leiab). Ja vabu töökohti on. Kõigepealt on vaja leida tööandja, kes viitsib dokumentideta(ja minu puhul ka keelelolli) välismaalasega jamada. Tahtsin nooremat last(15) ka kaasa vedada, aga nad suurema vennaga arvasid, et kahekesi koju jääda ka pole paha ja et UK on ka liiga kauge paik. Olen ka peaaegu aasta Cambridges elanud, aga Anglia pole pooltki seda, mis Wales ja velslased.
Kuna sul on inglise keelega kõik OK, siis sul ei peaks üldse probleemi tekkima töö leidmisega ja seal kohanemisega. Minu arust on õigem minna nii, et enne üks ees, leiab töö, elamise ja alles siis teised järgi. Kuid see on pelgalt minu arvamus. Ülikoole ka jagub, kus pakutakse ka tasuta keeleõpet(kui vajadus on).
Panen ka paar linki ehk annavad kasvõi väikese ülevaate.

http://www.southwalesindex.co.uk/pages/48.html
http://www.destinationrct.co.uk/pontypridd - paremat ei leidnud hetkel.
http://www.south-wales.org.uk/

Mis töö Sa leidsid nii ruttu?

Ei ole vist suurt valikut, kui keelt ei tea. Keeletase oli umbes "good morning! my name is Hemmelyn". Ma täitsa imestasin ja võib öelda, et olin ka väikses šokis, kui esmane pakkumine oli pubi leti taha!!! Loobusin sellest pikemalt mõtlemata ja asusin ühe suure restorani ja ööklubi cleaneriks. Keele arenedes edutati waitressiks ja kümne kuu pärast olin restoranis commis chef. Kui ikka keelt tead, siis võimalusi rohkem!

Aga kuidas on erialase töö leidmisega? Kuidas seal üldse suhtutakse Eesti ülikoolide haridusse?

5 aastased kaivad siin juba koolis, mitte enam lasteaias. Paljud lapsevanemad otsivad elukoha mis oleks hea kooli lahedal, sama siis nagu Eestiski. Erakoolides muidugi ei ole vahet kus sa elad, kuigi tundub et parimad erakoolid on no kirikukoolid, kuhu ei ole voimalik oma last sokutada kui sa just tosiselt aktiivselt kirikus ei kai ja kirikuopetajalt soovituskirja ei saa. Avalike koolide "kontroll" Ofsted on webis taiesti olemas - sealt saab lugeda raporteid (http://www.ofsted.gov.uk/).
Tavalistest koolidest on siin aga ennegi juttu olnud, otsi varasematest sissekannetest. Yldiselt lapsed kohanevad ruttu ja kuna valismaalaseid on siin rohkem kui kyll, siis kindlasti ei oska koik lapsed inglise keelt kui nad kooli pannakse...