Kes on kolinud Inglismaale/Iirimaale/Šotimaale koos lapsega

Lugesin palju erinevaid postitusi. Kahjuks aga nendele küsimustele vastust ei saanud, mis mind huvitaksid. Nimelt,kes konkreetselt on kolinud elama koos väikese lapsega ühte neist 3-e riiki palun aidake. Palju maksab lasteaia koht Inglismaal, Iirimaal ja šotimaal? Mida peab tegema, et kohta saada? Kas on ootejärjekorrad pikad? Millised on lahtioleku ajad? Osadest postitustest lugesin , et isegi lapsehoidja võtmine on soodsam. Kus kohast on kõige kindlam ja kiirem leida tööd? Milline peab olema minimaalne sissetulek, et tagada elukoha, söögi ja muu vajaliku tasu. On jäänud mulje , et Šotimaal on elu odavam kui Inglismaal ja Inglismaal odavam , kui Iirimaal. Milline on vahe palkadega, kas vastab elamiskulude vahega? Kuna soovin kolida koos lapsega kahekesi, siis tahan , et kõik oleks eelnevalt kindel.

Suur tänu vastajatele .

Alustaks lapse vanuse tuvastamisest. Siin riigis nt viieaastastele kehtib juba ametlik koolikohustus.

Kindel ei ole tegelikult ühest riigist teise tulles (eriti praeguse majandusseisu ajal) midagi, ehk soovitaks sel juhul mõnd Eestis tegutsevat ametlikku vahendusfirmat kasutada või EURES-e lehelt midagi otsida. (Samas mingi nt hooldustöötajaid vahendav firma ei pruugi ehk lapsega tulekut ega stabiilsemat elamist võimaldadagi, minu teadmist mööda võidakse siis olla seotud teatud lepingutingimustega (nt mõnd inimest on suunatud ühest riigi otsast teise, teised elavad mingis Bupa elamises ja ma ei ole üldse kindel, kas lapsega elamine on neis üüritavates tubades firma poolt lubatud/üldjuhul ei pruugita ka seaduse alusel lubada kahekesi ühes toas elamist), s.t seda tuleks siis eelnevalt kindlasti uurida). Ise ent omal käel nn metsikult tulles on võimalus õnnestuda, ent samas ka suur võimalus ohtlikesse olukordadesse sattuda, eriti kuna hetkel kehtivad kuni 1. maini 2011 2004. aastal EL-iga liitunud riikide kodanikele teatud tööjõupiirangud, millega tuleb samuti arvestada ning mis ei kujuta endast midagi hullu, et lähevad teatud summa(-sid) maksma ning iga piirang kahtlemata kitsendab võimalusi. Kahtlemata peaks keeleoskus olema laitmatu, see oleks elementaarne ja viimase viie aasta arvestatav (ja tõendatav) töökogemus kandideeritava töö valdkonnas on oluline. Samas sõltub ju, mis eriala inimesega Teie näol tegemist on, kui nt olete med.õde, siis on Teil lihtne tööd leida (ka Eesti haridusega, siin riigis üldjuhul tunnistatakse antud riigi töökogemust, soovitajaid ja haridust).

Aga lisaks teema koha pealt siis ühe lasteaia hinnatabeli näidiseks, ehk see aitab ettekujutust saada. http://www.kindergartenwitney.co.uk/FEES.aspx

http://www.direct.gov.uk/en/Parents/index.htm

Laps on 4aasta ja 5 kuune juba. Seega peab sügisel juba kooliga alustama?

Siin ei minda sügisel kooli, vaid kool kestab enam-vähem aastaringselt, vahepeal on siiski väikesed vaheajad. Jah. Aga too gov.uk leht sisaldab riiklikku infot antud teemal, see oleks hea läbi vaadata ja sealt peaks kõikvõimalikele teemaga seotud küsimustele vastused ka saama.

No kooli kohta ütleks küll, et sügisel..... Shotimaal algab uus kooliaasta augusti teisel poolel ehk siis reeglina augusti 3-dal nädalal (mis ikka sügisesse kisub). Inglismaal aga hoopis septembri teisest nädalast (vähemalt nii algas 2009 septembris, Inglismaa poolel meie lastest 3 nädalat hiljem). Kooliaasta on ikka kooliaasta.....sügisel minnakse järgmisesse klassi, aga kooliaasta on pikem, kui Eestis ja vaheaegasid tõesti rohkem aasta jooksul. Inglismaa poolel 4 aastased koolikohustlased, Shotimaal 5-sed.

Ähh august Eesti mõistes ikka suvekuu:)

Tiina, oskad sa välja tuua mõne tööjõupiirangu. Kas tegu on lihtsalt mingite tasudega uutest liikmesriikidest UK-sse suundujatele või on ka reaalselt kuskil piiranguid (kui lennule minnes ütled, et tahad tööle minna, siis saadetakse tagasi - nii muidugi ei ole, aga UK-s kohapeal mingid piirangud? ;)!

GOV-i lehelt: "Typically, pre-schools and playgroups cost £4.00 to £7.00 per hour." See tasu on UK-s teenitava miinimumpalgaga (tunnitasu) võrreldav. See annab väga hea ettekujutuse, et kui UK-s elada ja pere luua, siis miinimumpalgaga kohe kindlasti "ILUSTI" hakkama ei saa nagu paljud väidavad. Kui mõlemad vanemad töötavad, ka siis on tõenäoliselt tänu suurtele üüri- ja transpordikuludele raskused.

Ei, vana asi - lõpeb 1. mail 2011. http://www.trip.ee/node/51017 S.t iga töö pead Piirivalveametis registreerima (saadad tšeki antud summale, oma passi - selle asemel soovitaks siiski ID-kaarti saata, sest passi läheb igal sammul vaja, WRS ehk töötajate reg. skeemi avalduse, pilte - vist kaks tk. ja tööandja kirja, mis tõendab töösuhte esimest alguskuupäeva), £90 oli reg. tasu eelmisel aastal, see summa vist suurenenud ei ole. Kui aasta aega jutti töötad, ilma rohkem kui 30 töötuspäevata, saad õiguse nendest piirangutest vabalt töötada ja õiguse toetussüsteemi lülitumiseks - esialgu tulles kehtib vaid riiklik NHS ravisüsteem ja seegi teoreetiliselt pärast esimese NI ehk sotsiaalmakse laekumist.

Kui aga vahe tuleb suurem kui too maagiline 30 päeva, siis hakkab too kohustuslik 12 kuine aeg taas algusest tiksuma. (Töö registreerimise eest tuli maksta vaid esimesel korral, kuid iga järgnev töö tuli samuti registreerida sealsamas Piirivalveametis, samas aga kui vahe tuli pikem kui 30p, tuli uuesti too £90 reg. tasu maksta).

Ja no kui kuu aja jooksul tööd registreerinud ei ole, mul nt keeldus üks tööandja toda kirja väljastamast (ja ülikooli ajutises tööpangas - mis vahendab ka mitmekuiseid ja aastaseid töid - muidu igati kena personalitöötaja keeldus samuti toda dokumenti väljastamast ja kukkus vihaselt röökima - seda küll oma rumalusest), siis edasi on töötamine sel töökohal illegaalne. Muidugi on variant siis järgmine kuu aega teises kohas töötada ja vaid nn ajutisi otsi teha, see taas kaunis ebakindel variant.

Lapsehoidjast, alati on ju võimalik Eestist mõni noor lapsehoidjaks kaasa võtta. Muidu laste pealt peaks saama ka mingeid child tax credit summasid ja väikesepalgaline peaks ise saama tax credit summasid (kui vastavad dokumendid esitab, samas kehtib nende saamiseks mingi kindel iganädalane töötundide arv ning väikesepalgalistel kompenseeritakse ka elamiskulud mingis ulatuses, taas tuleb esitada hulgaliselt dokumente - see privileeg ent ei kehti nendele tööturupiirangutele allutamissüsteemi tõttu kohe automaatselt, vaid selleks tuleb tõendada, et oled aasta aega pidevalt töötanud - või oled siinne FIE ja samuti 12 nädalat FIE-na töötanud, esitad oma raamatupidamisarvestuse).

Toetussüsteemi raames kompenseeritakse mingis ulatuses ka lastehoiutasu, ent lapsehoidja ehk oleks jah, soodsam variant, sest lastehoius tuleks nt mitme lapse olemasolu korral kõigi eest tasuda, lapsehoidja tariif oleks sõltumata laste arvust ühtne. Väikeste lastega on raske jah, sest lapsi ei võiks siin nagu vist isegi 12.aastaselt või vanemaltki üksinda koju jätta.

Aga £7 on ikka juba normaalne tunnitasu, miinimumpalk jääb sealt allapoole, Maksuameti lehel on toodud hetkel kehtivad miinimumpalga määrad: http://www.hmrc.gov.uk/nmw/index.htm#b Üle 22-aastastel £5.80, alla selle madalamad määrad.

Ok kui normaalset palka saada, vähemalt £25 tuhat aastas. Lapsehoidmistasud on kalleimad Euroopas, samas üksikemadel on kerge, kõik makstakse ette-taha ära. Abielus inimestel sellevõrra maksukoorem raskem, sest abielu siinne poliitika ei väärtusta. Eestist ära siia küll kipu, kui lapsele inimväärset elu tahad.

Nojah, emigrant, kuid Londonist väljaspool niisugust palka tavaliselt ei maksta. Isegi professionaalidele mitte. Moraal, koli Londonisse.

algabki umbes sealtmaalt, alla selle elamist ei kujuta ka ette.

Siin tuleks ehk määratleda, missugustes töövaldkondades professionaalid töötavad. Julgen väita, et valdav enamik trip.ee lugejaist sinna ei kvalifitseeruks (pean selle all silmas Briti tööturule lülitudes eelkõige laitmatut keeleoskust ja kohalikku ümberõpet/lisaõpet vajamata kohest konkurentsivõimelisust (nt mu poliitikatudengist lapsele loengus näidatud õppevideo alusel Indias hariduse saanud ja sündinud inseneril võib olla kasvõi kaks doktorikraadi ja ta ei pruugi ikkagi Suurbritannias oma erialal tööd leida). Nt küsimus, kas Kartograafiaameti kaarditoimetaja http://www.tate.co.uk/ordnancesurvey/job-listing.aspx on oma eriala professionaal (võiks väita muidugi, et nn oskustöötaja, ent nn mees tänavalt sinna tööle ei saaks, see nõuab teatavat professionaalset ettevalmistust), enne 2008. aastalõpu kärpeid olin ma sinna tööle asumas, kuupalgaks ent oli seal vaevalt £1000, tegelikult jäi veidi puudugi, miinus maksud. Analoogilisi näiteid võib tuua palju, ses mõttes ei tasuks kindlasti lugejat Teie toodud palgateabega eksitada (otsekui see oleks siin maal norm)(et ei tekiks peibutusefekti, kus siia taolise palgaootuse usus hordidena tormatakse).

Professionaalsete töökohtade näiteks võiks tuua siis arvestatava teadustöö pagasiga ülikoolide teadustöötajad/õppejõud http://www.jobs.soton.ac.uk/soton/jobboard/JobDetails.aspx?__ID=*45757B7C08D7EF96 - palga näidispakkumine; arstid, (inglisekeelses maailmas hariduse saanud) juristid, IT professionaalid, insenerid, eriharidusega ja vastava töökogemusega merendusprofessionaalid nagu nt http://www.mcga.gov.uk/c4mca/mcga07-home/aboutus/mcga-aboutus-careers/mcga-aboutus-trawls/mcga-hr-recruitment-ms1.htm jms.

Aga seda siis nn lastevanemate teemast, suunaks postitused laste teema juurde tagasi ja ootaks sellekohast tagasisidet.

Konsulteerisin antud küsimuses veidi tuttava samas kandis elava eestlannaga. See on tema vastus (Inglismaa koolikohustuse alguse kohta):

Neljaselt saab lapse nn eelklassi panna ja viieselt algab koolikohustus. Meil läksid nad kooli, kui olid neli ja said aasta niisama harjumiseks. Mida vanema lapsega siia tulla, seda raskem lapsel on.

Vahest mõtled enne, kui Eestist lahkuma hakkad. Kohalikus lehes ilmus järjekordne elukvaliteedi edetabel: http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1240988/France-tops-list-best-places-live-world-fifth-year-row--Britain-languishes-25th.html Kahjuks pole seal Eestit mainitud, aga isegi Leedu on Uk-st eespool.

Ütleksin nüüd OMA KOGEMUSTEST mõne sõna sekka (just kogemustest, mitte ainult HM lehelt lugedes). Tööregistreerimisest: Jah , esimest korda regades maksad £90. Kui töötad 12 kuud ilma 30 päevase vaheta, siis rohkem regama ei pea. Kui vahetad töökohta, siis regad uuesti, aga maksma, pilte ja dokumenti enam saatma ei pea. Teist (ja kolmandat jne. korda) regamisel saadad ainult täidetud ankeedi ja tööandja kirja. Kõik. Kui nüüd tuleb sisse see rohkem, kui 30 päeva, siis on dokumentide saatmisel sama kord, kui teist või enamat korda regades ehk siis saadad ankeedi ja tööandja kirja, MAKSMA enam ei pea, pilte ja dokumenti saatma samuti mitte, sest......uut sertifikaati Sulle ei väljastata, väljastatakse lisadokument kus kirjas tööandja andmed. Pildiga sertifikaat on ja jääb sul ainult 1, sõltumata sellest kas vahe oli pikem kui 30 päeva või mitte. Lihtsalt see aasta hakkas jälle otsast lugema.... Sai vist segane jutt, aga loodan et saadakse aru, kel tarvis:D

Palkadest ja kuludest: Ehk on Londonis ja suurlinnades tõesti maksud/kulud suuremad aga mina julgen küll öelda, et miinimumpalgast piisab normaalseks elamiseks täiesti. Lastega saab lastetoetust ja Child Taxi ja töölkäies ka Working Taxi....nende saamiseks EI PEA olema aasta töötanud. samuti üürikompensatsiooni saamiseks EI PEA olema aasta töötanud (Shotimaa poolel siis). Aga reeglina peab see üür ikka mega suur olema, et miinimumpalgale ja nendele eelpool öeldud toetustele lisaks veel seda ka saada. See üüri toetuse alampiir on suhteliselt madal.

Koolist: Tuttaval läks laps Inglismaa poolel 4-aastaselt see aasta kooli ja mitte eelkooli paariks tunniks vaid täisajaga kooli. Nii et ehk see siis piirkonniti erineb...ei oska öelda. Ja kooliskäimine ei maksa midagi. Nii et kui ema leiab tavalise tööajaga töö (8 tunnise), siis on sel ajal laps koolis, nii et alates 5 aastasest on lapsehoiu mure ka murtud.

kui briti maksumaksja kulul elama minna, siis elab muidugi kenasti ära.

Ma ei saa nagu sellest lausest päris hästi aru? Briti maksumaksja kulul elamisest? Mitte kellelegi ei maksta mingeid toetusi ilma, et see keegi antud riigis tööl käiks või makse maksaks. Lastetoetust saavad kõik riigis elavad lapsed. Sama on ju ka Eestis. Kui oled mujalt Eestisse kolinud, siis saavad lastega pered samamoodi antud riigi lastetoetust. Working Tax ja Child tax on seotud samuti Sinu enda maksudega.....Mis moodi on see teiste kulul elamine? Keegi ei maksa kellelegi lihtsalt lampi mingeid rahasid. Makstakse ikka siis, kui ise ka midagi maksad..... Kui tööl ei käi ja riiki omapoolsete maksudega ei toeta, siis ei toeta ka riik sind. Nii lihtne see ju ongi. PS! Ei ela antud riigis almustest ja teiste maksumaksjate kulul, Rääkisin lihtsalt asjadest, mida ja kuidas on võimalik taotleda ja saada. Ei taha tüli norida:D

Emigrandi palgajutule (et professionaali palk hakkab ilmtingimata alles 25K-st ja alla 20K ei ole end liigutada üldse siin riigis suuremat mõtet) veidi täienduseks. Tuttav eesti tüdruk (TTÜ magistriharidusega, insener) sai väga hea erialase töö (Londoni lähedal) tootmistehnoloogina. Palk 18K.

UK suursaadik Mehhikos (kellega mu tütar eile kohtus) saab palka 28K-29K (pluss mõned tavahüvitised; ka eelmainitud eesti tüdruk saab £200 kuus "relocation allowance'it" ehk kolimishüvitist).

Kui lasteaia otsimisega hatta jaad , siis anna teada. Kui kavatsed kuskile Londoni poole liikuda siis voin aidata . Iirimaa jaab veits kaugele. Kui abi vaja, siis void teada anda. Kuna lapsed raagivad nagunii eesti keelt, siis oleks see hea variant. Kui leiad too , kus kaia ohtupoolikuti, siis voin lapse hoidmisega monikord aidatagi.