trip-krainetrip-ukraine-dark
Kuidas Suurbritannias makse tagasi saada?

Tere!

Minu lugu on siis selline: Töötasin eelmise aasta suvel Inglismaal (Londonis) ja septembri alguses tulin tagasi Eestisse. Tööandja andis mulle töölt lahkudes kaasa P45 vormi (Part 1A, Part 2, Part 3). Ei jõudnud enne Londonist lahkumist üldse uurida selle maksutagastuse kohta ja Eestis olles mõtlesin, et ehk on Inglismaal olles neid makse kergem tagasi nõuda. Igatahes, nüüd olen jälle Londonis ja alustan teisipäevast uues kohas tööd. Ehk siis sooviksin eelmise aasta makse tagasi nõuda, aga ei tea, kuidas seda teha (seda ikka saab ju aastaringselt ükskõik mis ajal teha?). Äkki keegi oskab üksikasjalikult seda seletada? Olen netis uurinud küll, aga kõik tundub nii segane ja ei taha uisa-päisa midagi tegema ka hakata.

Suured tänud kõigile abivalmitele!

Maksu tagasi saamiseks tuleb täita vorm P85 ja P45-st originaali jätad endale ja ülejäänu lisad P85-le. Tegelikult tuleb täita P85 riigist lahkumisel, aga kuna sa oled tagasi, siis äkki on mingi muu vorm. Kõige lihtsam oleks helistada HM Revenue & Customs Helpline'ile 0845 300 3900, töötab 7 päeva nädalas 8.00-20.00. Liinid võivad olla väga koormatud, aga kui on kannatust, siis lõpuks ikka pääseb löögile. Edu asjaajamisel!

Londonis ja alustad uut tööd legaalselt, hoolitseb eelmise maksuaasta maksude tagastamise eest su uus tööandja. Nii lihtne see ongi.

Uue tööandja abil maksude tagasisaamine käib maksukoodi muutmise kaudu, mis sisuliselt tähendab, et maks tagastatakse osade kaupa igakuiselt. Ise niiviisi teha ei soovitaks, sest kui sa eriti süsteemi ei jaga, siis ei tea kunagi, millist koodi tööandja kasutama suvatseb hakata.

Omast kogemusest tean rääkida, et kõige lihtsam on maksuametile kirjutada ning paluda neil vastava aasta maksuarvestus üle vaadata. Ja siis kui mõne aja möödudes õnnestub sul neile ka tõestada, et olid ja oled (maksu)resident, siis teebki maksuametnik tagasiarvestuse ning liigselt tasutud maks tagastatakse mõne aja möödudes sinu pangakontole.

Arvestades asjaolu, et sa oled Inglismaale nüüd tagasi tulnud, siis ei ole P85 (Leaving the United Kingdom) õige vorm täitmiseks.