Maksutagastus Inglismaal?

Kuulnud olen, et on võimalik saada mingi osa maksust tagasi. Aga kuidas, mis alustel? Teab keegi täpsemalt? Või oskab juhatada õigete linide peale?

Tänades, Kadri

Maksutagastus UK-st

Selline küsimus, et kui ma töötasin Inglismaal novembrist märtsini ja saatsin Eestist Inglise maksuametile oma P45 ja P85 vormi aprilli algul, siis kui kaua võib aega minna, kuni ma oma raha saan? Või siis mingi info selle kohta kui kaugel asi on.

Töötasin ka UKs juunist septembrini ja maksude pabereid hakkasin saatma Inglismaale detsembris. Maili teel anti teada, et kui kaua läheb. Ja tähtajad muudkui kaugenesid, aga raha joudis lopuks mu kontole juuniks.

Mina olin ka palju erinevaid jutte kuulnud. Lõpuks talitasin nii. Läksin võtsin tööjuurest P60-ne koopia, viisin selle tax officesse ja kirjutasin avalduse. Öeldi, et nelja nädala jooksul tuleb kiri.

To: tulp00. Kas sul üldse tulumaksu maha võeti, kui töötasid ainult nov-märts? Vahel nad ei võtagi tulumaksu, kui nii lühikest aega töötasid ja alles novembris alustasid.

To: cqcq. Muidugi võeti, palgaarvestus käib seal esiteks nädala kaupa ja iga nädal läheb mingi osa maha, kui saad piisavalt muidugi. Mõni nädal ei läinud, sest vähe tunde ja väike palk. Igatahes nüüd täna tuli siis kiri ja TŠEKK!!!!!! Kuigi ma kirjutasin vormis et tahan pangakontole. Saatsin eraldi paberina veel IBAN vms kõik asjad ära. Siiski kuna Swedbank'il sort code kui sellist ei eksisteeri, siis nad ei suvatsenud mulle kontole kanda. Palju õnne mulle, välisvaluuta tšekki vahetab Swed 3-5 nädalat ja teenustasu on 20 euri. Puhkuseraha saabus töökoha poolt ka tšekina, sestap tean mida oodata. Kui kedagi peaks täpsemalt huvitama, siis selle aja jooksul ehk nov-märts, maksin makse 283 naela ja kõik ilusti tšeki peal olemas.

Ma ei saa enam üldse aru, mismoodi siin see süsteem käib. Ma alustasin tööd 2011 aasta aprillis ehk täpselt maksuaasta alguses, olen töötanud ühe aasta (natuke üle) ja peaks nagu loogika järgi tagastust saama. Ajasin maksuametiga kõik asjad korda. Nüüd saadeti kiri, et minu andmed vaadati üle ja nüüd saadeti selline vastus. "You did not pay the correct amount of tax for this tax year. As the amount of tax you owe is so small, we will not ask you to pay it back to us. I will not send you a tax calculation because, if I do, you will need to pay the tax back to us."

Mida see peaks tähendama? Oma arust maksin kõik õigesti. Kuna mul on PAYE, peaks see ise maha minema ja mul algus oli see emergency tax code, aga selle muutsin üsna kiiresti ära. Samas üks poolakas siin rääkis, et tal oli sama teema olnud, et saadeti see kiri, et ei saa midagi ja siis järsku oli tšekk postkastis. Siin kuradi Inglismaal on see bürokraatia ja asjaajamine ikka täiesti debiilne, seda ma ütlen kõigile, kes tahavad siia tulla, et kerge see pole.

Pealegi selles kirjas on grammatiline viga ju. Peaks olema "You did not paid", mitte "You did not pay"

Keegi oskab mingit nõu anda, kes siin kauem on olnud, siis lasku käia. Mul oleks räigelt mingit raha tagasi vaja, et edasi planeerida, kuhu minna.

Grammatikast. Maksuameti kiri on korrektne. Autor kahjuks eksib siin.

Okei, vist on jah korrektne, aga milles ma siis veel eksin peale grammatika?

Pole siin inglismaal midagi keerulist,äkki tegid ise vea sisse,et said sellise vastuse. Endal pole sellist jama kunagi olnud,alati kõik ilusti korras olnud ja minu soovitus on kas sinna helistad või muud moodi oma andmed seal ülekontrollida,äkki tegi mõni töötaja vea nt nii juhtus ühel sõbral nii,et töötaja tegi vea,saatis kirja,et ei saa raha jne aga hiljem ikka sai raha. Mina kindlasti helistaks ja uuriks milles asi on ja kui ongi EI,siis laseks põhjuse öelda.

tulp00 küsiks sult,et miks sul pole või polnud uk pangakontot,oleks su elu olnud lihtsam raha suhtes. Isegi kui sa kasutaks uk kaarti Eestis,siis see ei ole kallis vähemalt Barclays puhul .

Nii et arvate, et peaks maksuametisse kohale minema ja sealt helistama. Ma ei saa lihtsalt aru, mida ma sain valesti teha. Võtsin tööjuurest P60-e koopia, läksin maksuametisse ja täitsin vastava vormi/taotluse.

Minu loogika küll ei ütle, et peaksid saama maksutagastust. Oled terve aasta töötanud ja maksu maksnud. Kas oli kuid, mil sa ei töötanud ja mille eest tahaksid maksu tagasi? Mine maksuametisse ja lase endale selgitada. Selle vastuse järgi oled sa neile võlgu, kuid väikese summa, mida ei hakata nõudma.

Ma saan aru jah sellest vastusest, ma räägin inglise keelt. Asi on selles, et kõik, kes siin enne on olnud, on alati saanud esimesel aastal tulumaksu tagastust. Vahet ei ole, et nad on järjest töötanud. Näiteks Eestis saab siis ka ikka ju tulumaksu tagasi, kui oled uuel töökohal alustanud ja aasta järjest töötanud, siis esimene aasta saab normaalse summa. Muidugi on maksusüsteemid erinevad, aga ma tahaks selgust, seega lähen sinna tagasi.

Kui oled poole aasta pealt alustanud, saad midagi tagasi, kuid täis aasta eest ei saa isegi Eestis mitte. UK-s võid midagi tagasi saada, kui maksu on vale koodiga (st. rohkem) võetud. Mina alustasin UK-s märtsis, ja ka ei saanud midagi. Ametilt raamatupidaja, peaks nagu natuke jagama asja ;) Aga uuri ikka, saad enda jaoks asja selgeks.

Jõudsin ka lõpuks siia teemasse tagasi. Minu raha siis lõpuks laekus ja asjad jonksus. Unt: kui sa oled sama koha peal üle aasta siis vist jah ei saa. Minu arunatukese kohaselt peaks nii olema. Oleks olnud erinevad töökohad, siis peaksid saama. Muidugi alati on hea minna koha peale ja seal ära klaarida. Enne mõtle muidugi kõik küsimused ja aspektid läbi ilusti.

Jah, teil oli õigus. Mulle seletati kõik ilusti ära ja tagasi ei saa ma midagi. Ma ajasin endal need valed koodid ka kohe korda, kui ma neid nägin, nii et ma maksin terve aasta kõike õigesti.

Just :). Asja nimi ongi ju tulumaksu TAGASTUS. Ehk siis (nii Eestis kui siin) saab tagasi saada ainult seda maksu, mida oled rohkem riigile maksnud, kui oleks pidanud maksma, Kui terve maksuaasta rööl käidud ja iga kuu maks õigesti tasutud, siis polegi ju tagasi saada midagi. Nii lihtne see ongi:)