Mõned küsimused Austraalias elamise ja töötamise kohta.

Nimelt on plaan järgmise aasta(2009) oktoobri kuus minna väiksema kambaga Austraaliasse WH viisaga tööle ja muidu lõbutsema, aga on tekkinud mõned küsimused, millele ise ei oska päris täpselt vastata ja sooviks kuulda nende inimeste arvamust, kes seal juba käinud on.

Niisiis, esiteks tahaks uurida, et kuhu oleks mõtekas endale maja rentida? Maja võiks asuda kohas, kus leiab tööd, läheduses on rand(kus saaks surfata ja muidu ujuda) ja ligidale võiks jääda ka linn vms(ööelu). Maja rentimise hind võiks jääda võimalikult madalaks, et äkki keegi oskab mõnda kohta soovitada, piisab linna nimest, asula nimest vms.

Teiseks tahaks uurida veidike töö kohta. Küsimus siis oleks seline, et mis tööd soovitaksite teha, mis tasuks kõige rohkem ära ja ei koormaks üleliia? Haridust on 12 klassi, seega kontoritööd ei saa veel teha.

Suur tänu neile, kes on valmis aitama!

No täpse asukoha pead ikka ise välja mõtlema, millisesse linna minna tahad. Aga yldisemalt ei soovita ma kohe hakata maja/korteri yyrimise plaane tegema, kui plaan ikka rohkem ringi reisida on. Motlesin ka alguses nii, aga pärast loobusin yldse korteri yyrimise plaanist, vaid elasin kogu aja hostelites. Olulist hinnavahet ei ole, kui mingisse hostelisse pikemaks ajaks jääda on võimalik saada ka soodsam tariif ja tasuda nädalakaupa nt. 120-150 AUD. Korter v maja tasub ära ainult siis, kui tahad kuhugi pikemaks ajaks jääda ehk vast yle poole aasta v siis täitsa elama. Yyripindadel on ka igasugu konkse, tavaliselt ei taheta yyrida lyhikeseks ajaks ning yldjuhul on vajalik maksta bond e. deposiit (mingi 1-2 nädala yyr) ja kui nt soovid lepingut enneaegselt lõpetada, siis kaotad selle. Ja yldse, niipalju, kui ma nägin neid korterite otsimisi oli see yks paras peavalu. Hostelitel on ka palju eeliseid korteri v maja ees. Nt on seal tavaliselt kogu eluks vajalik olemas (surfilauad, jalgrattad, pesumasin/dryer, vahel ka baar v muu lõbustusvärk), lisaks võimalus suhelda erinevate inimestega igast maakera otsast. Kindlasti oleneb inimesest ja mõni soovib väga palju vaikust ja rahu, mida mõningates hostelites ei pruugi saada. Hästi palju sõltub hostelite atmosfäär seal peatuvast rahvast. Hosteleid on seinast seina, mõni on väga karmide reeglitega nt. peale 22 ei tohi keegi lärmata v sees ei tohi oma alkoholi juua, samas on täielikke läbu-/joomaurkaid. Kuna töö on tavaliselt kesklinnas ja tõenäoliselt kesklinna ei jõua backpacker korterit yyrida, siis on jällegi hostel hea variant. Ise jõudsin arusaamisele, et kõige mõttekam on olla yhes kohas maks 2-3 kuud ja siis edasi rännata, nii näeb kõige rohkem ja paari kuuga on eelmises kohas kõik suht nähtud.
Töö kohapealt niipalju, et soovitaksin hoiduda ylisuurte lubatud palkadega töödest nagu nt. pärlipyyk, kalapüük tulemuspalgaga vms. Kõikidest inimesest, keda kohtasin, kes analoogsete asjadega tegelesid, ei tasunud see kellegil ära. Sama põhimõtteliselt farmidega. Farmides võib muidugi rahaliselt jopata, kuid pead olema õiges kohas, õigel hooajal ja õiges farmis, kuid tavaliselt mitte. Aga ise ei soovita ka seda eelkõige sellepärast, kui põhieesmärk on reisida, maailma ja inimesi näha, siis farmid asuvad tavaliselt pärapõrgus. Linnades on võimalik leida sellised töid nagu teenindamine baaris/restos, koristamine, autopesu, ehitus, köögitöö jne. Kui töötad linnas, siis peale kella kukkumist oled vaba ja tõmbad töö juurest uttu, farmis olles tavaliselt elad kuskil farmi kõrval olevas hostelis. Selliste töödega rikkaks muidugi ei saa, kuid saab ära elada. Ehitustel on võimalus suht hästi teenida, kui läheb õnneks. Nt Darwinis said betoneerijad ca 30-35 AUD tunnis. Tavaliselt jääb palk mainitud tööde juures 16-18 AUD tunnis. Farmi ja linna vahepealsed variandid, mida nt Darwinis laialt pakuti on sellised, et sõidutatakse sind kuhugi hotelli keset kõrbe ja oled seal lakei e. koristad/teenindad vms ning tavaliselt miinimum kohaloleku aeg on kuskil 3 nädalat. Ise oleks ka võib-olla siuksesse kohta läinud, kui ei oleks linnas tööd leidnud. Selliste kohtade on eelis see, et kuigi oled pärapõrgus, on vähemalt hotellikompleksis tõenäoliselt rohkem ajaviidet ja saab raha säästa, kui tahtmist on. Yldse nt Darwinis ja Perthis on töötajate puudus suurem, kui nt idakaldal, kuhu enamus backpackereid nii Eestist kui igalt poolt mujalt suunduvad. Ja ega see töötajate puudus ka nii suur ei ole, kui tripist lugeda võib. A veel kus head raha teenitakse on kaevandused, mis asuvad ka siis läänes, kuigi sinna sisse saamine pidi olema suht võimatu. Kindlasti on veel sadu ja tuhandeid võimalusi AU-s hakkama saada. Aga edu!!