Tuludeklaratsioon.

Kas ja kuidas teha? Olin 2,5 kuud Shotimaal tööl ja nüüd mõtlesin tuludeklaratsiooni peale. Ei tea selle tegemisest midagi äkki keegi aitab ;)

Kas see oli kogu aeg, mil seal elasid ja oled nüüd Eestimaal? Sel juhul (kui elasid/töötasid Suurbritannias alla poole aasta) kannad need andmed Eesti tuludeklaratsiooni ja maksad tõenäoliselt sellega seonduvalt Eesti riigile lisanduva tulumaksusumma (kuna EV tulumaksumäär on kõrgem, tuleb vahesumma tasuda - juhul kui Šotimaal/s.t Ühendkuningriigis teenitud tulult üldse makse ei võetud, siis tasud Eesti riigile kogu EV tulumaksusumma teenitud summadelt - nii nagu mina rõõmsasti aasta 2008 eest). (Küsimuste korral aitab EV Maksuamet).

Kui lõpetasid töö, pidid saama vormi P45. Ühe ose sellest saadad kood P85s-ga tax office'le. http://www.hmrc.gov.uk/cnr/p85_p85s.htm UK-st saad raha tagasi ja Eestis deklareerid, nagu Tiina kirjutas. Arvatavasti nii see asi käib, pole endal vaja läinud.

Boss, kullake, Sa oled ju Inglismaa territooriumil edasi, nii et Sind ei tohiks Eesti Maksuameti küsimus puudutada. Teemapüstitaja kohta ei ole see fakt teada - kui ta hetkel ehk elab juba Eestis, siis on vaja Eestis tulu deklareerida. Mina langesin eelmisel aastal topelttulumaksustamise alla, kuna olin Eestis registreeritud FIE-na aasta jooksul töötanud ja mul oli kohustus maksudeklaratsioon Eesti Maksuametile esitada, samuti olin siin riigis paar nädalat vähem kui Eesti maksustamisest vabanemiseks vajalik välismaal viibimise periood (vist oli 185 päeva aastas ehk veidi üle poole aasta). (Õnnetuseks olin ka sellest aastast maikuu lõpuni edasi EV-s registreeritud FIE - kuniks Maksuamet keeras vindi põhja ja hakkas nn ettemakselist tulumaksu - teenimata summadelt - nõudma. Siis ei jäänud enam viimases hädas muud üle kui lõpetasin Eestiga suhted ja registreerisin end ümber inglise FIE-ks. Ja üllatus oli suur kui avastasin, et viimane tasub aastas vaid poole Eesti kohustuslikust kvartali sotsiaalmaksust ning seegi võidakse tagastada kui piisavalt palju aastatulu ei teeni). *Aga ülalmainitu tõttu on mulle endale hetkel segane, kuidas ja täpselt mida Eesti Maksuameti jaoks deklareerida (kuna olen aasta jooksul kahe riigi FIE olnud ja samuti aasta esimesel poolel täiendavalt siinsest KriPo-st palka saanud - kahtlane on see, kas Eesti Maksuametil oleks mingit õigust viimasest mingit nn maksuerinevuse osa ikkagi nõuda - hoolimata faktist, et elan Suurbritannias juulist 2008 ja selle alusel peaksin Briti Maksuametile kogu 2009. jooksul teenitud töötasu deklareerima ning Eesti MA ei tohiks oma reeglite alusel enam 2009. aastal teenitud töötasust matti võtta (tõenäoliselt inglise FIE-na teenitut Eesti MA kindlasti puudutada ei saaks, nii nagu Briti MA ei saanud puudutada Eesti FIE-na teenitut, ent tõenäoliselt tuleks need summad siiski maksudeklaratsiooni mingisse osasse aasta kogutulu küsimuse jaoks ikkagi kanda. Raamatupidamise ja vormistamise küsimus, eks ma nuputa ja uuri ja päri, mõtlen lihtsalt valjult ja ehk keegi eestlane, kes 100% raamatupidamisküsimustega siin riigis leiba teenib, oskab mingeid näpunäiteid anda).

Seda ma kuskilt lugesin jah, et kokuvõttes pean siis maksma Eestile ja selle eesmärgiga küsisingi kuigi kuskilt lugesin jällegi, et UK ja Eesti vahelist topeltmaksustamist ei ole. Aga no ju mul siis pole mõtet seda teha sest ma nüüd jah Eestis, kuna perre kolmas liige tulekul ja hetke seisuga plaanime tema elu alustada Eesti pinnal. Eks edasi näeb kuidas Eestis see olukord olema hakkab ja kas jääme siia. Aga jah praeguseks siis on mõttetu midagi üldse nõudma hakata. Ja ega ma vist ei saakski midagi, sest ma sain palga sularahas ja panka läks see minu käest mitte firma arvelt.

Kerx, mulle tasuti samuti eelmisel aastal fotostuudiost sularahas ja ühel korral tšekiga (mis tükk aega edasi-tagasi pendeldas, kuna firma arvel puudusid nähtavasti vastavad summad)(tänaseks on stuudio pankrotis - ja mitte just seetõttu, et nad mulle liigselt tasunud oleksid:), kuid küsisin niisuguse tasu deklareerimise kohta siit Inglismaalt ning mulle öeldi, et paneksin tolle saadud summa lihtsalt kirja, kuigi nn ametlikud dokumendid (palgatõendid vms) selle raha saamise kohta puudusid (firma raamatupidamises olid need summad ent ju ikka kirjas ja mingil moel tegin isegi nn pärisraamatupidaja jaoks jooksvat raamatupidamist). Nii et ausa kodanikuna võid ju muidugi summad niisama deklareerida ning asutuse nime ja olemasoleva info kirja panna, mul puudus Eesti deklaratsioonis küsitud reg. number, panin vist lihtsalt seitse nulli või 1-7 numbrikombinatsiooni. Aga siis tuleks Sul saadud tulu lihtsalt Eestis deklareerida.

Samas võid ju uurida muidugi, et ehk saaksid siit midagi tagasi.

*Topeltmaksustamisest, kui see Su info on tõene, et see Eesti ja Suurbritannia vahel puudub, siis oleks tore uudis küll. (Ma nii teadlik ei ole, see lahendaks mu nn palgatöölisena Inglismaalt saadud tasu küsimuse ja lihtsustaks praegust peamurdmist). FIE-na lihtsalt pean veel selle aasta eest ka Eestisse deklaratsiooni esitama ning Briti MA-le samuti (seega pean tolle topeltdeklareerimise küsimusega tegelema nii või naa), ent siis oleks lihtne ja selge, mis Eesti FIE-na teenitud, deklareerid Eesti deklaratsioonis, mis Inglise FIE-na, Inglise omas ning teise riigi summade kohta lisad mingi vastava märkuse vms ja Eesti MA ei hakkaks Inglismaal teenitud summadelt lisanoosi saamiseks mingeid lisavigureid tegema).

Kerx, kas sul palgalehed on, kas vorm P45 või P60 said? Arvan, et taotle ikka raha tagasi. Kas Eestis deklareerid, on su oma südametunnistuse asi. Pealegi kehtib maksuvaba miinimum ja laste pealt on sul ka vist mingi summa maksuvaba. Oleneb, palju sul muud teenistust oli aasta jooksul, ehk ei peagi midagi juurde maksma? Kui sul mingeid dokumente Shotimaalt pole ja töötasid nn mustalt, siis sa ilmselt makse ei maksnud ja tagasi ka midagi ei saa.

CqCq, Suurbritannias ei tähenda ilmtingimata see kui tööleping puudub või palgalehed, et tegu oleks nn mustalt töötamisega, siin kehtib ka suuline leppevorm ja firma peab ju ikkagi raamatupidamist. Minu puhul oli nt tegu alla 16 tunnise töönädalaga, mis oli tööandjale soodus, sest siis ta ei pidanud mu pealt makse maksma (seda varianti eelistasid samal põhjusel paljud teisedki). Samas töötasin antud asutuses (tegu oli siis fotostuudioga) umbes kuu aega (probleem tekkis sellega, et tõenäoliselt too firmaomanik soovis Piirivalve/Siseministeeriumi silmis madalat profiili hoida, tal oli küllalt palju rahalisi raskusi ja vanu võlgu tasuda, s.h ka Maksuametile - ja keeldus mulle töö registreerimiseks vajalikku dokumenti väljastamast, samas oli ta ka ise pankroti äärel ja pankrotistuski hiljem, seega ta võttis pärast kreeditoride koosolekut, kus tema ettevõtte rahaasju arutati, ka minu töö üle - kõik oli 100% legaalne ja siinsetele seadustele vastav, tema firmapoliitika kohaselt neile, kes töötasid seal alla kuu aja ja mul tuli täpselt see aeg täis, palgalehti ei jagatud). Ja kuna ta kasutas ka nn katseaja varianti, siis ehk saigi ta kogu eelmise administraatori lahkumise järel vahepeal tegemata töö tehtud ja edasiseks minu pealt summasid säästa).

Tuli meelde!!!! Ma küsisin eelmise aasta tulu deklareerimise kohta siit Maksuametist ja kuna olin töötanud alla poole aasta, öeldi mulle, et ma ei pidanud Suurbritannias tulusid deklareerima (sel aastal pean, mille kohta saadeti aasta jooksul ka vastavad teatised), tulude deklareerimise jaoks oli vaja nn maksumaksja numbrit ja küsisin Maksuametist, kuidas ma selle saaksin ning see oli nende vastus, et olin riigis liiga vähe aega viibinud - 9. juulist alates, et aastatulu deklareerida. Seetõttu deklareerisin 2008. aasta tulu vaid Eesti deklaratsioonis, kuhu lisasin ka nn välisriigist saadud tulu.

Kas keegi oskab öelda, kas pärandi müügist saadud tulu (Eestis)on vaja deklareerida siin või Eestis? Elan ja töötan siin ja maksan maksud siia. Eestis ei ole 10 a. midagi deklareerinud.

Arvan, et UK-s. Siin tuludekl. tehes nad küsivad, kas oled mujalt tulu saanud.

Eestis mõnda tuttavat advokaati ei ole? Võib ju ka Eesti maksuinspektorilt küsida. ruta.juhanson@emta.ee Tema nimi kuvati nt minu tuludeklaratsioni juurde, kõige targem oleks talle ehk kirjutada ja saaks kõige parema vastuse.

Tuludeklaratsioon?

Teatavasti on ka siin tulu deklareerimise aeg. Oskab keegi öelda, kas selleks peab midagi tegema? Või teeb tööandja selle ära? Kuidas teete? Tänan

Maksuaasta lõpeb alles 5. aprillil. Kui oled terve aasta ühes kohas töötanud ja muid sissetulekuid pole, pole vaja midagi teha.

Tulu on pärast 5. aprilli võimalik deklareerida füüsiliste dokumentide esitamise teel (kohalikku maksuametisse) oktoobri lõpuni ja internetis jaanuari lõpuni (aastal 2014). Tulu deklareerimise kohustus on ka neil, kes FIEks (self-employed) registreerunud.

Olen kaks aastat töötanud ühes asutuses, küll erinevate ametite peal, kuid nüüd on plaanis riigist lahkuda. Ei tea, kas siis ei ole midagi tagasi saada?

Palun puust ja punaseks ette teha: olen aasta töötanud ühes töökohas, kõik vajalikud maksud maha võetud jooksvalt. Kas pean oma tulu deklareerima ka kohapeal? Siis nad vist kontrollivad kõik üle ja kui on millegipäras (kaheldav muidugi) rohkem makstud saab tagasi aga mitte deklareerimisel pole lootustki midagi tagasi saada. On nii?

Vajadust pole, aga kui soovid, võta oma P60 näppu ja kõnni maksuametisse, las kontrollivad üle.