WRS - tootaja registreerimise skeem UKs. Kas keegi unustas seda teha nii et parast olid probleemid? Mul nyyd on :(

Tootasin tookontraktiga 1.5 a Londonis, maksin hullult palju taxi ja siis mulle oeldakse et tegelt tootan illegaalselt! Keegi mulle ei oelnud et pean esimese kuu jooksul registreerida WRS Home Officega, makstes 90£. Sekretaar ka lihtsalt unustas seda chekkida ja annas mulle teada alles 1.5 a hiljem! Nyyd aga olen lapsepuhkusel ja vist ei saa yldse mitte midagi lapse jaoks Inglismaalt! Kas keegil oli sama olukord? Nimelt ei saa ma kindlasti housing, tax, council tax benefits, Income support benefit ja vist Child benefit ka :(! Ainult selle parast et ei maksnud 90£ kui hakkasin tootama! See et ma maksin makse riigile kuskil 4000£ nagu ei loe! Ikka illegaalne too...ja siis ei saa mitte mingeid toetusi! ... nii et ei tea mis saab mu lapse toetusest kui ta synnib varsti :( Eesti ka ju ei anna nyyd midagi kuna ei ela seal yldse nagu!

Kullake, see on välisriigist tuleva töötaja kohus sellist enesesse puutuvat asja teada ja sellest tööandjat ISE teavitada, küsides esimese töökuu jooksul töösuhte algust kinnitavat kirja - küsimus ei ole £90 maksmises, vaid tööloa väljastamises ja Piirivalveametis registreerimises ehk seaduse täitmises. Ei tööandja ega sekretär ei ole kohustatud selle asjaga tegelema ega sellest teada andma.

Kui oskad ja saad midagi kodus töiselt teha, vormista end FIEks (self-employed), kolm kuud pärast tegevuse algust saad korteri ja linnavalitsuse maksu kompensatsiooniavalduse sisse anda, sellele lisaks pead täitma oma äriraamatupidamist (sissetulekuid-väljaminekuid) puudutava ankeedi. Edu!

Küsimus tööandja jaoks on vaid selles, et Sa töötasid 1,5 aastast legaalselt vaid kuu, ülejäänu oli ebaseaduslik ja selle eest on seadusesilma ees võimalik tööandjat illegaali töölhoidmise eest mingi £5000 summaga trahvida.

Aga - 1. maist 2011 lõpeb too WRS registreerumise kohustus - nii et kui selle ajani kuidagi vastu pidada suudad, on sul sellest kuupäevast edaspidiseks maksimumõigused. Mis hakkavad kehtima ka siis kui oled selles riigis püsivalt nt 3 aastat elanud, mis iganes juhtub varem.

Aitah, Aga kuidas nad saavad kontrollida et ma elasin siin 3 aastat? Ma tulin siia Juunis 2007. Aga mul kunagi polnud yhtegi arvet mu nimele, ei maksnud kunagi ka renti... ainult et NI numbrit sain suvel 2007. Registreerisin WRSiga alles nyyd! Ma ei tea yldse neid seadusi, ma kardan kui hakkan toetusi kysima siis kohe vaja mingeid pabereid mis mul pole :( ...Fie'na ma kyll ei saa registreerida! Kas ma saan siis vahemalt lastetoetus? Kas see soltub WRS'ilt voi et ma maksan NI ja tax toolt? Akki siis ma peale 2011 saan lastetoetust 2010 eest siis?

Seda ei usu, et tagasiulatuvalt. Aga nt NHS süsteem kehtib su puhul. Toda kohustuslikku 12 kuist katkestamata tööstaaži sul pole. Ent kui oled siia tulnud juunis 2007, siis taas juunis oledki kolm aastat siin elanud ning peaksid suutma toda siis tõestada. Selle aluselt peaksidki hoopis nüüd kohe juunis täisõigused omandama. Mingi pangaarve ehk ikka oli. Või mingi kirjavahetus Sulle siia ju ikka tuli. Ehk kehtib lastetoetus ka automaatselt nagu NHS liingi. Uuri, karta pole midagi. Illegaalse töötamise eest muidu õigusi taga ajada ei maksa, võid hoopis ise sattuda olukorda, kus peaksid mingit trahvi vms tasuma. Aga tõesta, et oled 3 aastat siin elanud ja kõik ongi kohemaid korras.

Tavaline lastetoetus ehk siis Child Benefit ei ole seotud töötamisega ehk siis Sinu puhul tööregistreerimisega. See info igal veebilehel kirjas (ka EURES Eesti lehel). Nii et seda £20 nädalas peaksid saama, mis aga puudutab nn. emapalka, siis seda ma kommenteerida ei oska. Töötamisega ehk siis töö registreerimisega on seotud Child tax, Working Tax ja eluaseme toetused, nagu Sa ka eelpool mainisid. Aga tavaline lastetoetus ei ole sellega seotud.

Aitah, siis ma eriti ei muretse! Neid teisi toetusi nagunii on vist raske saada. Jaan ootama siis lastetoetust!

Kui Sa nüüd töö ära regasid kenasti, siis saad peale lastetoetuse ka Child taxi. Working taxi saad siis kui palk miinimum, kui suure tunnitasuni seda saab ei oska kommenteerida. Ja Child taxi hakkad ka siis peala sünnitamist saama minu teada. Ja kuulsin hiljuti et nn. emapalka saab ka ilma siin riigis töötamata, aga peab olema elanud aasta UK-s. Seega peaksid Sa ikkagi kõik olemasolevad toetused emmedele saama. Ja kui töö nüüd juba regatud, siis väikese sissetuleku korral saad ka Housing benefidti taotleda, ei pea olema aasta töö registreeritud enne seda.

Ilma töötamatta saad £190 Health in Pregnancy Granti peale 25 nädalat ja £500 Sure Start Maternity Grant, selle saad ka siis kui oled saanud child või working tax creditit. Emapalka hakkad aga saama kui:

you've been employed and/or self-employed for at least 26 weeks in your 'test period' (66 weeks up to and including the week before the week your baby is due). Part weeks count as full weeks; and you earned £30 a week averaged over any 13 weeks in your test period

Child tax...mu majaomanik ytles, et ta ei soovi, et ma selle taotleks, kuna tema ise taotleb mingeid toetusi ja ma segaks talle siis :( . Ta tahab, et ma ei ytleks, et yyrin temalt, et siis lihtsalt elan tasuta. Aga meil on kontrakt ja maksan 900£ kuus... Nii et ma vist ei saa mingeid toetusi kysida, kuna maja omanik ei taha et ma nii teeks...Vaike sissetulek on nagu olemas yhest kyljest, kuna mu mees on tootu, aga kuna mu pangas raha, siis nad vist ei anna vaike sissetuleku toetust ega housing benefiti! 500£ Maternity grant ma vist ei saa, see on ainult neile, kes on vaikese sissetulekuga .. Mulle tundub koik on nii raske, yks tuttav ytles, et kui sul on vahemalt moni tuhandeid naela pangas, siis nad juba ei anna vaikese sissetuleku toetusi - sa oled piisavalt rikas isegi paari tonniga pangas !