16-aastased Schengeni riikides matkamas?

Tuli sõpradega mõte buss- ,rongi- ja jalgrattaretk Eestist umbes Itaalia kanti teha. Midagi kindlat pole valmis mõeldud peale mõtte ise :D, aga küsimus on siis, et kas meie (16-aastased) saaks Schengeni riikides ilma täiskasvanud saatajat reisida. Kui see on üldse võimalik siis oleks hea ka, kui keegi saaks seletada mis dokumendid peab ikkagi täpselt ära täitma.

Kuigi olen ise aktiivne rattur, soovitaks teil küll rattad sellest reisist välja jätta - nende vedamine rongis ja eriti bussis oleks päris tüütu. Itaalia rongid kipuvad tihti ka üsna täis olema ja väga pikki vahemaid ikka vändata ei jõua. Enamikus huvipakkuvates Euroopa linnades on korralik linnatranspordisüsteem. Olenevalt, palju kavatsete rongiga sõita, tasuks võib-olla mõelda InterRail passile. http://wikitravel.org/en/Inter_Rail Eesti-Poola/Berliin ots tuleb muidugi lennuki või bussiga läbida. Edasi siis juba Varssavist või Berliinist kuhu süda lustib. 2 tsooni passist (275 €) peaks piisama, kas siis C+G Itaalia, Shveitsi ja Saksamaa jaoks või veel parem D+G Poola, Tshehhi, Ungari, Horvaatia, Sloveenia, Itaalia jaoks. Mina valiks pigem marsruudi, mis läbib Prahat ja Budapesti, mitmepäevast ja korduvat külastust väärvad mõlemad linnad. Horvaatia, eriti muidugi Dalmaatsia rannik, on samuti ilus ja meeldiv maa. Sloveenias pole ise käinud. Osade kiirrongiliinide jaoks on ka InterRail passiga vaja teha broneeringud ja maksta lisatasu, näiteks Itaalia Eurostari ja Saksa InterCityExpressiga sõitmiseks. Kui kasutada regionaalliine, mis näiteks Itaalia puhul polegi ehk alati väga palju aeglasemad, sest kiirraudteede võrk on alles arendamisel, pole broneeringuid vaja. Samas on tihti nii Itaalias kui teistes kui teistes eelmainitud riikides rongipiletid tihti suhteliselt odavad, nii et võib juhtuda, et eraldi ostes tuleb isegi odavam. Kõik oleneb muidugi sellest, kui palju kavatsete ronge kasutada. Samas ei pea passi puhul igal pool pileteid ostma, hoiab kokku aega ja on mugav.

Aga küsimus oli hoopis dokumentide kohta. Piirikontrolli muidugi enam pole, vabalt võivad liikuda ka 16-aastased kodanikud. ID-kaart võtke muidugi kaasa, näiteks Itaalias on paljude riigile kuuluvate vaatamisväärsuste sissepääs noorte Euroopa Liidu kodanike jaoks tavahinnast tunduvalt soodsam või isegi tasuta. Üldiselt ei tohiks vist vanusega väga probleemi tulla. Ma ei oska küll öelda, kuidas näiteks majutuse broneerimisega sel juhul on.