4 nädalat Aasias

Tere!

Tahaksin natuke nõu kogenumatelt. Plaanis on veeta 4 nädalat Tais ja Kambodžas.

  1. Kas 4 nädala peale ühe inimese kohta 1000 eurot oleks mõistlik eelarve või jääb sellest väheks (lennupiletid sinna sisse ei kuulu, vaid on juba ostetud)?

1000 euro sisse peaks mahtuma:

  • Majutus - erilist luksust ööbimiskohas taga ei aja, ilmselt on vaja ainult kohta, kus magada ja pesta. Samas on puhtus oluline. Ei tahaks avastada ka kohalikke loomakesi oma voodist ja asjade hulgast. :D

  • Transport - erinevad saartematkad, praamipiletid, bussi- ja rongipiletid, vajadusel ka siselennud. Kas on mõttekas rentida roller, kui ei ole sellega kunagi sõitnud ning A kategooria juhiluba ei oma (kuulsin, et vahel pidavat Tai politsei seda kontrollima)?

  • Söök - toidu suhtes pirtsakas ei ole, ning tõenäoliselt sobib ka see, mida kohalikud ise söövad. Alkoholi väga ei tarbi, selle peale kulutaksin minimaalselt.

  • Erinevad ekskursioonid ja vaatamisväärsused

  • Minimaalselt šoppamist - hügieenitarbed, mõned riided vms. Suveniiridest eriti lugu ei pea.

  1. Kas on mõistlik minna väiksema seljakotiga (saab käsipagasina lennukisse võtta), kuhu mahutada kõik nn. eluks vajalik: mõned riided, jalanõud, vajalikud hügieenitarbed (ülejäänu saab osta kohapealt) või tuleks eelistada ikka sellist 60-100 l seljakotti? Väga palju asju kaasa küll ei tahaks võtta, sest kardan, et nad jääksid pigem koormaks...

  2. Kuidas oleks kõige mõistlikum liikuda Bangkokist Kambodžasse Siem Reapi?

Aitäh ette mõistlike vastuste eest! :)

1.1000 kipub väheks jääma. Kui lennupiletid ostetud, siis pigem arvesta kuskil 1500-2000 eur. 2. Mina eelistaks kohvrit

Oponeerin AndresR-ile. 1000€ on mõistlik ja tehtav. Mõned korrad käinud seljakotiga ning budgetiks olnud 30usd/päev.

Põhikulud on transport, tegevused(vaatamisväärsuste külastamine) ning olenevalt inimesest kui palju kulub alkoholile. Ööbimine korralikes ja puhastes dormides on kuskil 3-8usd/öö. Soovitan rentida erinevatest linnadest piirkonna paremaks avastamiseks roller(või siis jalgratas). Kui varem pole sõitnud, siis tasub selgeks õppida kuskil vaiksemas kohas (nt. Põhja-Tais). Rolleri rendihinnad on kuskil 4-7€/päev, olenevalt kauaks võtad. Lubade olemasolu kontrollitakse üldjuhul vist saartel ehkki mul pole seda ka saartel kunagi ette tulnud.

Kohalikes kohtades on söömine väga odav. Vali koht kus näed kõige rohkem kohalikke söömas ning nii hoidud loodetavasti ka kõhuprobleemidest.

  1. Olen reisinud 40 ja 50l seljakotiga, mõlemad olen saanud käsipagasisse võtta. Samuti on alati olnud üks väiksem seljakott (15-20l ehk daypack) mida siis kasutada kui kuskil paiksemalt viibida. Daypacki olen vajadusel pakkinud suurema seljakoti sisse. Mul on mahtunud lisaks riietele ka seljakotti arvuti ja kaameravidinad.

  2. Kõige mõistlikum oleks lennata AirAsiaga või muu odavlennufirmaga.

Arvesta lisaks ka Kambodza viisatasuga (vist mingi 25usd?)

Aga kas AirAsia lennupiletid osta ette või võib ka kohapealt? Kuidas mõistlikum?

1000 euri kuus backpackerina peaks olema piisav. Päevaeelarve 25-30 dollarit peaks kenast välja kandma toidu, majutuse ja transpordi osas.

Kolm reisi olen teinud suure seljakotiga, viimase 7 nädalat Laoses, Tais ja Myanmaris tegin 44l seljakotiga ja oli võrratult lihtsam reisida kui suurt kotti kaasas tarides. Läks käsipagasisse, piisavalt suur et kõik vajalik kaasa võtta ja piisavalt väike et ei tekkinud tahtmist asju 'igaks juhuks' kaasa võtta. Daypacki ei võtnud, kasutasin lihtsalt üleõlakotti. Olen näinud kõvasti tüüpe, kes vedavad pooleldi kooledes oma 80-liitriseid kotte, täis topitud autoakusid vms 35 kraadi käes või istuvad kurvalt Vientianes pagasilindi ääres, samas kui kogu nende reisivarustus Panama poole lendab. Igal juhul eelista väiksemat kotti.

Ise ei vaevunud AirAsia pileteid väga pikalt ette ostma, siselennud sellega on üldiselt nagunii odavad ja liiklus üsna tihe. Meelerahu mõttes muidugi võib.

4 nädalat käsipagasiga pole reaalne. va kui räpaseid riideid tahta kanda.

Pesupesemine maksab iga nurga peal paar eurot.

Tuhandest eurost peaks ilusti piisama, kahekesi minnes võib näkku isegi vähem kuluda. Käidud kuuajasel reisil mitu korda vaid 7 kg kaaluva seljakotiga (42 l), kuhu ka fotovarustus ja muu elektroonika sisse mahtunud. Räpaseid riideid pole pidanud kandma. Investeerisin hoopis reisirõivastesse, mis on kerged, kiiresti kuivavad, mittekortsuvad, vähemäärduvad, niiskust ära juhtivad jne. Pesed vajadusel puhtaks ja saad järgmisel hommikul taas selga panna. Ise olen teinud tutvust selliste kaubamärkidega nagu Exofficio, Craghoppers, Columbia, Vaude jne. Kui pesu kuivab ära kahe-kolme tunniga, pole vaja seda rohkem kui kaks-kolm paari kaasa vedada. Võta hoopis pesunöör kaasa. Enda riideid pesumajadele pesta anda pole veel usaldanud, liiga head materjalid asjatundmatuks käsitsemiseks. Ka muu reisivarustuse soetamisel on eesmärk väikesed mõõdud ja väike kaal. Jalanõudest on kotis ainult plätud, teine paar ehk suvised matkajalanõud on jalas.

Tundub, et tõelisi backpackereid on siin foorumis vähe. Teatud Kagu-Aasia piirkondades (Tai põhjaosa, Kambodža, Birma vähemkäidavamad kohad, jne) võib ka 500 euroga kuus hakkama saada, kui rõhk ei ole pidutsemisel, vaid kohaliku looduse ja inimestega suhestumisel. Dormides maksab ööbimine paar eurot ning üheseid tube leiab 5-6 euro eest. Tänavatoidud+mineraalvesi või muud taastavad joogid lisaks ca 6 eurot päevas ning jääb ka raha üle rolleri rendiks, transpordiks asulate vahel või isegi mõneks lihtsamaks meelelahutuseks.

Paarikümne liitrise seljakotiga võib vabalt ka 2 kuud teel olla, kui osta koha peal väikestes pakkides müüdavat pesupulbrit ning ise enda pesu pesta. Isiklikult kannan kaasas vaid 2 paari lühikesi pükse ning 2 paari t-särke. Milleks teha enda elu keerulisemaks, kui saab hakkama seljakotiga, mille sisu kaalub vaid paar kg? Lausa naudingut pakkuv on vaade, kui 35 kraadise kuumusega ja seniidis oleva päikese all näed inimesi, kelle seljas on pea sama suur kott kui nad ise ning kõhu peal veel lisaks väiksem. Ja see tunne ei ole pahatahtlikkusest, vaid siis mõistad, kui õige otsuse ise oled teinud, langetades valiku reisida võimalikult kerge pagasiga.

Meie kogemuste põhjal (2013 aasta) saab 1000 kuus kenasti hakkama. Käisime kahekesi seljakotiga 60 ja 35l ( eelistan iga kell kohvrile) ja kõik vajalik mahtus ära. Palju neid hilpe seal soojas vaja on? Seal pakutakse iga nurga peal riiete pesu.

Nõus Martin Sepaga. Olen käinud kaks kaks nädalat Sulawesil ja sama kaua Birmas. Käsipagasisse mahtuva seljakotiga. Särke saad ise pesta, vajadusel ostad juurde. Hambapasta võtad väikese tuubiga, päikesekreemi jm sellise, mis lennuki turvale ei meeldi, ostad kohapealt. Igati ok, pole mingit mõtet suurt kotti tarida.Mul oli kaasas kahed lühikesed püksid, ühed teksad ja paar lühikeste varukatega särki. Eelistan neid t-särkidele, kuidagi õhulisemad. Lisaks üks jakk. Enne kojulendu läks päris mitu riiet otse prügikasti ja oli ka suveniiridele ruumi.

Dušši all olles pesed ka päevase pesu, aega võtab 5min. Head on sünteetilised Tsärgid kergem pesta, kuivavad sealses niiskes kliimas palju paremini kui puuvillased. Mida väiksem kott seda mugavam. Tuhande euroga saab hakkama oleneb mida puhkusel tähtsaks pead. Mulle meeldib näiteks hästi süüa ja ka alkoholile läheb oma kolmandik eelarvest, kondi ja sooja veega tuba juurde auto-, võrri rent, transport jne. Tunneksin ennast mugavalt kuskil 2000-2500 eelarvega.

Minul läks 3-aasta tagune kuuajane reis Vietnam-Laos-Kambodzha-Tai koos edasi-tagasi lennuga Euroopast (Qatar Airways), 3-4* hotellide, kahe siselennu (Hanoi-Luang Prabang ja Luang Prabang-Siam Rep), rongi Ho Chi Minh-Hanoi, 2-päevase laevaretkega Halong Bay'l, laevatrippidega Mekongi deltas Vietnamis ja Mekongi jõel Laoses, maismaatransfeeridega Siam Rep-Koh Chang'i saar (Tai) ja sealt pärast Bangkokki, ning muude ekskursioonide, viisade ja söökidega kokku 2500 eurot. Mina alksi ei tarbi ja selle peale pappi ei läinud:) Ja veel- ei viitsinud, polnud aega, jne.,jne. kohapealset reisi ise kokku panna, vaid tellisime ühelt Vietnami reisibüroolt ette peaaegu kogu paketi, andsin ette ainult mõned soovid, näiteks rong lennuki asemel Vietnamis. Ise bronnisin pikad lennud, esimesed 3 ööd Vietnamis Mui Ne's, Koh Changi ja Bangkoki ööbimised (Tai omad juba kohapeal). Ja Vietnami reisibüroo tegemistele hindeks tugev 5, kõik toimis nagu kellavärk:)

On teostatav! Olen ise just lõpetamas kuuajalist trippi oma kahe lapsega (17 ja 15) ning raha kulus kokku kolme peale 900€! Suurimaks kuluartikliks on tõesti need tripid ja ekskursioonid. Meie liikusime ringi rolleritega, väga soodne! Kolmese toa eest majutusasutustes maksin ca 10-17€/öö Tais. Sõime kohalikku toitu. Päeva eelarve oli meil 1000THB ja sellest jäi ülegi! :)

Nõustun Martin Sepaga- 1000EUR on piisav, et 2 inimest kuu aega Tais ära elatada, kuid sõltub hooajast ja kuhu minna. Käisime tüdrukuga 2015 aasta juuli-august 4 nädalat. Ei ööbinud dormides vaid private lodge, guesthouse vms. Väga puhtad kohad ja enamasti merevaatega, mõnedes kohtade basseinid jms olemas ja väga romantiline atmosfäär. Kohapealt ette broneerimata saime endale toa hinnaks 13EUR öö(keskmiselt). Rolleri saab rentida enamasti 3-6 eur päev (24h). Söögile kulub täiesti asukohast sõltuvalt ja street food on Tais maailma üks parimaid. Pad Thai, mis oli ülimaitsev maksab 1-3 eurot peaaegu igas kohas (mis ei ole hinnatud restoran ja tuntud kõrge hinnaklassi poolest). Toit on igal pool väga maitsev ja odav. Endal läks õlle peale ilmselt rohkem, kui toidu, kuid siiski saime väga hästi hakkama. Rentisime rollerid, kasutasime Google maps-i ja sõitsime kohaliku transporidga sentide eest. Tuk-tuk'ga sõites tingi ALATI hinda ja kui võimalus sõida meetertaksoga või jaluta(Tais ohtlik ei ole ja alati leiab lahedaid kohti ringi jalutades, reis ei tohiks olla kiirustamine ühest kohast teise). Kasutasime ronge, mitte turiste vedavaid busse. Bangkok-Hua Hin- Koh Tao-Koh Pha-ngan, Krabi-Koh-Lipe oli meie marsruut. Ostsime piletid ise, mitte reisiagentuuridest.

Eurod tasub Eestist kaasa võtta ja kohapeal vahetada. Meie ei võtnud ja maksime päris suured summad ATM-st väljavõtmise eest.

Mainin ära, et olen Tais käinud 2 korda, mõlemad kuu aega veetnud. Esimene kord läks raha rohkem, kuna käisime sõpradega ja siis kulus rohkem.

Kõik on mugavuse küsimus ja Tais sa võid saada väga head ööbimised, toidud, rannad ja matkad väga hea hinnaga (või maksta vahenduse eest turismifirmadele ja sõita koos teiste turistidega ringi). Meile meeldis privaatus ja ise asju korraldada, mitte koos hordide turistidega "pilt ära teha ja edasi minna". Kõik on enda suhtumises ja kui raha vähem saad sama või parema elamuse, kui ise organiseerid. Ja kindlasti soovitan seljakotti, kuid ei ole mõtet palju asju kaasa vedada. Nagu varem öeldud, siis riiete pesu ei maksa palju ja kõik triigitakse korralikult ära ja antakse pakitud kujul tagasi ka- väga hea teenindus. Käisime madalhooajal, kuid vihma peaaegu ei näinud. Kui kõrghooajal minna arvesta, et P.-Tai on tunduvalt odavam, L.-Tai saared kallimad. Reisida on Tais iseenesest väga lihtne. Edu!

Eelmisele kommentaarile lisaks, et tõepoolest, kui veel kahekesi reisida, siis saab 1000se (kumbki 500 eurot) eelarve puhul lubada endale täiesti korralikke öömaju, nii et ei pea meeleheitlikult dorme ja kõige odavamaid majutusi otsima. Üksi rändamisega ongi see väike miinus, et üldjuhul on toad ikkagi kahele inimesel mõeldud ja maksta tuleb täishind, vaatamata sellele, et viibid toas üksinda.

Olin Tais 4 nädalat nov.-dets. 2015 ja läks alla 900€. Samas, koos vaatamisväärsustega kulub rohkem (mul on need aastate jooksul enamuses nähtud). Transpordile väga ei kulutanud (kohalik linnatransport takso asemel jne), sest viibisin vaid kolmes paigas. Kui aga ringi liikuda, võib rahulikult "local bus'i" eelistada - odavam sõit ja elamus pealekauba. Sõin vaheldumisi tänaval kohalike juures (1-2€) ja restoranis (5-10€), õlu maitses samuti. Odavaim öömaja Bangkokis oli 5€, kalleim 22€, Põhja-Tais Chiang Mais maksis mugav, aga lihtne öömaja keset vanalinna 5€, Pai külakeses eelistasin privaatsust ja vaadet ning maksin umbes 10€ bungalow eest. Olen üksi reisija, nii et kui kahekesi lähed, saad öömaja hinnad pooleks teha. Aastate eest tegin sama trajektoori läbi väikse käsipagasiga, nüüd on lisaks sellele siiski ka keskmist sorti sangadega kott muu kraami jaoks. Arvesta, et Põhja-Taist soovid sa kindlasti kaasa osta kohalikku tekstiili, mangopuust kausikesi jms, mis võtavad tagasiteel su kotis ruumi. :)

Soovitan soojalt ainult käsipagasiga minna! Väga mõnus reisida. Ise tegin 2 Austraalia aasta vahel 7.5 kuulise reisi (2kuud Eestis ning 5.5kuud Aasias) ning kasutasin käsipagasit. Kõik vajalik (ka 2kg läpakas) mahtus ilusti kaasa.

Teadmiseks tegelasele kes väitis, et kui 1 kuu pikkusele reisile ei võta meeletut kogust riideid, siis haised, et Aasias on palju odavaid pesumajasid. 0.5-1eur kg eest peseb tädike sul kõik riided ilusti puhtaks.

Mul oli riietest kaasas. 3 paari lühikesi pükse 5 särki 1 paar pikkasid pükse (käisin sept Jaapanis) 1 pusa (pusa on eluvajalik bussides kus on meeletult külm!) Hunnik aluspükse ja sokke. Tossud ja plätud.

Vastavalt vajadusele sai alati osta mis puudu või mis vajas uuendamist.

Saab kenasti hakkama nii 1000€ kui ka seljakotiga. Igal Aasia reisil vähendan ajade kogust ja ikka jääb midagi kasutamata. Pesupesemine pulbriga või siis teenusena toimib igati ning on soodne. Liikusime ise vastupidiselt Kambodžast Sihanoukvillest - Bangkoki. Taksode ja bussidega. Ajakulu suurem kui lennukireisil kuid hind tunduvalt soodsam. Kuna Airasia teeb tihti häid pakkumisi siis hoia silm peal Bangkok - Siam Reap. Ning meil läks Kambodža reis kallimaks kui Tais (nii majutused kui toit) kuigi me käisime enne suuremat hooaega.

imz, mul oleks sulle küsimus. Kuidas te Krabilt Koh Lipele liikusite? Kaua see aega võttis? Meil ka plaanis veebruaris kolmeks nädalaks Taisse minna seljakottidega. Lend algab ja lõppeb Phuketist, aga enamus aega veedaks erinevatel saartel ja Krabis. Praegu mõtlemegi, et kas pigem minna Ko Pha Ngan'i poolele või alla Koh Lipele.

Krabilt Koh Lipesse saamine oleneb hooajast. Meie olime seal madalhooajal (augustis) ja siis sai Koh Lipele vaid Pak Bara kaudu, kuhu pidime Krabist bussiga sõitma, kuid septemberi keskelt kuni mai (kui ma ei eksi) saab Koh Lipele ka näiteks Phuketi või Koh Lanta kaudu kiirpaadiga. Koh Lipe oli isiklikult minu lemmikkoht Tais, kuid seda ka madalhooaja tõttu- seal oli vähe inimesi, kuid vihma saime väga vähe ja seda ka öösiti. Soovitan väga võtta snorgeldamise trip Ko Adang saarele ja ronida üles vaatepunkti, kust saab Koh Lipe saart näha ülevalt ja see on maaliline vaade! Kui praegu läheks võtaks ka sukeldumise, kuid sel ajal ei olnud veel naisel sukeldumisekursust tehtud ja otsustasin oodata (tegi selle Floresel Komodo lähedal).

Koh Pha-ngan on iseenesest ka väga tore koht ja sinna tasub pikemaks minna, kui Koh Lipele (olen ise seal 2x käinud). On rohkem tegevusi ja rohkem turistikas saar, kuid vau- efekt jääb siiski Ko Lipele. Nii läbipaistvat vett ja ilusaid randu kindlasti Koh Pha-ngan'lt ei leia :)