Aasia ja prügi

Hei! Kes Aasias rohkem reisinud, kas oskate jagada kogemusi, millistes Aasia (eelkõige Lõuna- ja Kagu-Aasia) riikides on prügiga üsna kehvad lood ehk et korralagedus ses osas on lokkav, sh turismipiirkondades, ja millised on need riigid, mille saab lugeda prügimajanduselt okeiks või lausa heaks? Ise oleme vaid Tais (Tao, Phangan, Samui saared) käinud ja no natuke ikka see lohakus ja räpasus just prügi vallas häirisid. Samas mõistan, et selline on sealne elu ja ega me lõpuks end sellest mõjutada ei lasknud ning reis oli väga tore. Aga kuidas paigutuvad sel prügiskaalal Tai vs muud Lõuna- ja Kagu-Aasia riigid?

Tai on üks korralikumaid riike sealkandis. Üldiselt võta ette Aasia (või Euroopa) riikide jaotus jõukuse (näiteks SKP) järgi ja prügi olukord suhteliselt hästi jaotub täpselt samamoodi. Jõukuse kasvamisega kasvab ka soov elukeskkond korralikumaks muuta ja tekib prügi äraveo teenus kui selline. Vaesemates Aasia riikides seda teenust endiselt lihtsalt ei ole.

Seega on Taist parem olukord jõukamas Malaisias, veel parem muidugi Singapuris (jätame kõrvale Taiwani, Korea, Hiina tagasisaadud osad, Jaapani jne).

Vietnam, Filipiinid ja Indoneesia hakkavad vaikselt Taile järele jõudma selles mõttes, et mõnel pool juba üritatakse koristada, aga üldiselt on nad palju prügisemad kohad (ka elatustasemelt kuni 2 korda kehvemad).

Kambodža, Laos ja Myanmar on veel aastakümne kaugusel prügi koristamise faasist - mõnes üksikus kohas üritatakse (Siem Reap jne), aga reeglina on seal kõikjal lausprügimägi vähimagi koristamiskatseta. India on liiga suur, et ühte patta panna, on viisakamaid ja prügisemaid kohti, aga üldiselt siiski tagumises kategoorias.

Phnom Penhis oli ikka täielik prügimägi. Eriti hilisõhtuti haises pea terve linn ikka rämedalt. Seal suured spontaansed toiduturud suuremate ja väiksemate tänavate ääres ning kõik, mis müügist üle on, lendab asfaldile haisema. Täiesti vastik. Hommikuks koristatakse see reeglina küll ära, aga hais ei kao niipea. Ja järgmisel õhtul jälle sama seis. Siem Reap oli tõepoolest meeldivam, kuid ega ka seal tõesti puhtusele eriti tugevasti ei rõhuta.

Seevastu Vietnamis Hanois avastasin üllatusega, et polegi nii räpane kui ma enne arvasin. Cat Ba saarel aga olid tänavad minu meelest räpakamad. Seda isegi turistide rajoonis kesklinnas. Ma küll olin seal väljaspool turismi hooaega, nii et võib olla äkki see mõjutas ka.

Laos - nii ja naa. Olen näinud nii totaalselt prügisse uppuvaid tänavaid (nt. Vientiane´s) kui ka täiesti viisakaid kohti. Ei oskagi ühest seisukohta võtta.

Tai on minu meelest ikka puhtuse koha pealt aasias esirinnas. Euroopa mõistes on siin ikka suhteliselt puhas ja prügisse eriti kusagil ei uputa. Prügivedamisautosid on Bangkokis näha regulaarselt iga päev samal ajal oma ringi tegemas. Prügikaste kui selliseid kohtab aga siiski üsna harva. Isegi suuremates keskustes annab vahel ikka tükk aega otsida, enne kui leiad.

Aga üldiselt aasia inimestel paistabki olevat selline mentaliteet, mis ütleb, et on OK prügi maha loopida. Küll keegi teine selle millalgi sealt ära korjab. Kui korjab.

Või ainult kommenteerida Indoneesiat (Java ning Bali) ning Filipiinide (Manila, Palawan) kohapealt. Vähemalt selle väikese valimi pealt jäi mulle mulje, et Filipiinid on natuke paremas seisus. Eriti Java saarel oli asi kohati päris hull. Eriti suurte teede ääres. Lisaks üllatas mind merest sissekantava prügi hulk ühes rahvuspargis. Kilomeetrite kaupa tühjas mererannas vedeles iga meetri järel mõni plätu. Bali saar, eriti põhjaosas, oli päris okei. Eks see korreleerub tihtilugu inimasustustihedusega. Samas Filipiinidel, Palawani saarel oli asi päris okei, isegi saare pealinnas. Samas näen jällegi seost vähese rahvaarvuga. Pealinnad mõlemas riigis ikka suht koledad. Kui sõita ühistranspordiga pikemaid vahemaid linna sees, siis jäävad silma suurte ärihoonete kõrval agulid, mis on ehitatud sinna kus juhtub ning seal ei käi ka prügiauto. Suuremate kaubanduskeskuste piirkond hoitakse ikka tihtilugu korras.

Aga jah, nagu eelpool kõnelejad ütlesid, siis kohalike mentaliteet on ka selline, et prügi kuhugi suvalise puu alla loopimine on ok. Vähemalt jääb selline mulje.

Minu piiratud kogemuse järgi olid prügisemad kohad:

Filipiinid (Manila) - tänavatel pea igal pool haisev rämps. Myanmar (Bagan) - tähtsamate objektide ümbrused olid puhtamad, aga samas kõrval olid kohe igal pool laiali kilekotid ja plastpudelid. Kambodzha (Siem Reap) - jällegi turistiobjektid olid puhtad, aga kui tuk-tukiga ringi sõita, siis tee ääred kõik rämpsu täis loobitud.

Bangkok (Tai) veits haises, nagu lõunamaades ikka, aga nähtavat prügi ei olnud. Kuala Lumpur (Malaisia) - prügi ei mäleta. Brunei - üsna puhas. Ho Chi Minh City (Vietnam) oli enam-vähem korralik minu arvates. Vientiane (Laos) - turistialadel prügi ei näinud. Aga ju ma siis ei sattunud "õigesse" kohta. Shanghai oli kusjuures üllatavalt puhas (kui õhk välja arvata). Ma ikka eeldasin, et hulk hiinlasi on seal lagastanud. Aga ju siis on koristajate armee üle käinud. Indoneesia - oleneb, kuhu satud. Aga üldiselt jättis puhtama mulje, kui Kambodzha või Myanmar või Filipiinid. Taist muidugi räpasem. Linnas (Yogyakarta) haises ka korralikult.

Samas on üks prügiseid kohti, mis mulle halva mulje jättis - Rio de Janeiro. Pole küll Aasias, aga võrdluseks.

Soovitan korra Indias ära käia. Mitte Goas vaid tõelises Indias. Peale seda kogemust vaevalt, et prügi mujal Aasias enam silma torkab. Mitte, et ma Indiasse tagasi ei tahaks.

Vietnamis Saigon suht OK Hoi An täitsa ok rannapuhkusest Phu Quoc ka nagu oleks hinne hea, mu meelset nagu Tai. Tais muidugi Bangkok haises v.a kesklinn Filipiinidel Manila kui elada Makati linnaosas siis ei tee vahet suurt Singapuriga ülejäänud slummis aga kohutav. Palawanil tõesti prügi puudub peale natukese selle ,mis meri kaldale uhub aga see on kogu Aasia probleem. Ülejäänud Filipiinid on korralikud ja puhtad lihtsalt väheke paistab välja ,et pole nii arenenud. Malaisia on Taist ikka puhtam Kambodzas ei leidnud sellist kohta mis oleks korralik peale vast Koh Rong Sanloem saar . Indoneesias ei koristata

Njahaa, mu 4* hotell Manilas oli Binondo linnaosas. Võtsin selle, kuna oli vanalinnale (Intramuros) lähedal. Makatis ei käinud.

Tuttavate reisivideo järgi oli Goa ka üsna räpane, lehmad sõid rannas prügi jms.

Aga kuidas Sri Lanka on?

Sri Lankal ikka oma maja eest pühivad maja kõrvale pöösa alla :D Ilmselt ikka parem kui India, seega esimeseks selle kandi kogemuseks ok.

Vietnamist. Saigonis polnud hullu. Da Nangis ja Hues oli täitsa puhas. Aga selle kandi metsikumad rannad - oh õudust, kohati meetrikõrgused prügivallid. Eks ookean toob ka. Aga minu imestunud näo peale, kui intelligentne pereisa rämpsu maha viskas, ütles ta: ehh, Vietnam. Nende jaoks pole probleem.

Sri Lanka on kõvasti puhtam, kui India. Tänavatel ja teede ääres on prahti vähem. Indias ma nägin selliseid asju näiteks, et keset linna oli väljaku peal lihtsalt prügimägi ja metssead tuhnisid seal sees, ning kortermajade taga olid akendest väljaloobitud plastiknõudest tekkinud prügivallid. Sri Lankal ikka keegi vist koristab ka ja prügikastid on avalikes kohtades olemas ning kasutuses. Viimasest reisist mäletan sellist seika, et tahtsin klaaspudelit prügikasti visata, kuid tuktukijuht palus mul seda mitte teha ning viia pudel hoopis ühte tänavamüügiputkasse, kus taarat vastu võeti.

Indoneesias Balil koristatakse peamistes turismipiirkondades korralikult, isegi kõnniteid pestakse regulaarselt. Aga kohalike linnaosades ja maapiirkondades on prügi märgata. Minu jaoks oli seda vähe, head üldmuljet ei rikkunud.

Tullest just Myanmarist ja käinud eelmine aasta FIlipiinidel...njham, seni on prügiseim mulle olnud just Tai! Filipiinid vast on parimad, neil on juba kodude ees prügikastid, nagu Usas, tänava otsa jätad korvi prügi ja auto tuleb ja viib ära. Sama oli Myanmaris, oli kohti kuhu pürgi visata. Jah, nägin ka mõnda kohta, kus oli palju pürgi, igatahes Myanmar üllatas mind mitmeti. Arvasin, et vaene ja maha jäänud riik.... Bali kõrval saarel Nusa Penidal puudus pürgimajandus 101% , kõik,mis üle visati banaanipuudesalu...

Edu arvamises, et "kolmanda maailma" elanikud ei mõista prügi taaskasutamise kontseptsiooni. Prügimajandus, nii kaootline, kui see ka ei tundu, on tegelikult väga hästi reguleeritud, Ei, see ei tähenda tingimata puhtamaid tänavaid, kuid sellegipoolest, see ON väga hästi reguleeritud. Isegi sedavõrd hästi, et ei soovita kõrvalisel isikul sellesse majandusharru investeerida, kui just väga-väga häid tutvusi pole. Pole see Aasia midagi nii ropp ja must kant. Olen Aafrikas kaugelt hullemat näinud ja ikka ei ütle, et oi-oi-oi. Põhjusi ei tasu otsida inimestes, vaid süsteemis.