Andmed ajalooliste temperatuuride kohta

Oskab keegi mõnda head (st. kasutajasõbralikku) lehte soovitada, kus on võimalik võrrelda ajaloolisi ilma-andmeid (tundub imelik sõna :).

Hiljuti käis siin kuskil teemas läbi soovitus GISmeteo (näide Rooma kohta), aga ma tahaks sellist, kus paned mingi asukoha sisse, siis kuupäevade vahemiku ja tulevad kenasti andmed _korraga_ graafiku või tabeli kujul viimaste aastate temperatuuride, sademete, tuulte jms kohta.

Olen kasutanud ka WunderGroundi, aga kõik nad annavad korraga ainult ühe perioodi andmed.

Miks küsin? Et vastata reise planeerides enda jaoks tavapärasele turisti küsimusele "Kas kohas X aprillis on soe ja kannatab minna?"

0
1
0
0

Minu lempar on timeanddate.com. 

Näiteks Tartu andmed: https://www.timeanddate.com/weather/estonia/tartu/historic

0
0

Esiteks, kas pead silmas Euroopat, et kus kandis aprillis soe on? Ja milline temperatuur on sinu jaoks soe? Jah, saan aru, tahad ise otsida. Aga kas mõtled siis suvaliste kohtade ilmaajalugu läbi kammima hakata? Ütlen ausalt, et inimene, kes on koolis käies geograafia tunde külastanud ei pea nii palju vaeva nägema. Kas sina oled või mitte, ma ei tea. Üks koht ilmaandmetega tutvumiseks on: www.tutiempo.com, küll hispaania keelne, aga see ei tohiks väga segada.

1
6

Topsuke. Kui ise said aru, mida kirjutasid, on igal juhul hästi. Mina ei saanud midagi aru. Koolis käisin hoolega ja geograafia oli üks lemmikainetest, aga seal tunnis ei tuupinud keegi erinevate riikide ja piirkondade ilmaennustusi ja ajalooliselt keskmisi temperatuure pähe. Mul on sünnipäev novembris, olen võimaluste piires seda tähistanud reisil olles. Tuli hea pakkumine Küprosele. Ma pole seal olnud ei novembris ega oktoobris, isegi mitte detsembris, ma pole Küprosel üldse kunagi olnud. Vaatamata tugevale geograafia põhjale ei tea ma lambist kohe otsustada, kas sinna on vaja kasukat või sandaale. Ei midagi lihtsamat, kui toksid sisse accuweather, näed prognoosid ja ajaloolised keskmised. Selge nagu seebivesi, võib T-särgi kaasa pakkida. Aga hispaania keele tunnis ei ole käinud, sellekeelsest infost pean kahetsusega loobuma.

3
1

Ma ei ole ka Küprosel käinud, aga kujutan ette küll, kas detsembris seal kasukat või ujukaid vaja. See selleks, aga huvipärast küsin, et millal koolis käisid? Mina tegin seda sügaval vene ajal ja oleks 2 saanud kui ei oleks teadnud, milline võiks olla ilm Küprosel novembris. Geograafia tunnis ju ometi kliimavöötmetest on juttu?

1
3

Temperatuur pole küll ainus näitaja hooajaväliste sihtkohtade puhul. Paljudel puhkusesaartel Euroopas näiteks kollektiivselt otsustatakse, et oktoobris sai hooaeg läbi - peaaegu kõik majutused, restoranid, klubid jne pakivad oma asjad kokku, majadele luugid ette, ja aprillis näeme. Temperatuuri poolest on tore 20-ga ringi kooserdada, aga olustiku poolest tingimata mitte.

Või mõnede Aasia riikide näitel, kui imestatakse, miks seal juunist augustini keegi ei käi, et sooja on ju +35 ja vihma tegelikult sajab ainult öösel mõnikord, ja sedagi mitte alati. Samas võib näiteks randades olla kõrvetavate meduuside hooaeg, keda seal novembrist märtsini peaaegu üldse ei näe, nii et ükski asjaga kursis olev kohalik isegi ei ürita merre ujuma minna nendel kuudel.

Eriti just veetemperatuurid sõltuvad väga hooajalisest tuule suunast ja lahesoppidest, mistõttu ka geograafiliselt väikestes kohtades võib ühe nuka taga olla vesi üle 20 kraadi ja teise nuka taga 14, sellal kui hooajal (sest reeglina on alati ikka superhea põhjus, miks igal pool on kõrg- ja madalhooaeg) ei pea üldse seepärast muretsema.

Nii et hooajavälise koha valik kindlasti nõuab süvitsi minekut, mitte ainult keskmise temperatuuri vaatamist.

1
0

https://www.holiday-weather.com/
Äkki sellest abi, pikaajalised keskmised välja toodud.

0
0

Tänud, pakutud lehed andsid kõik oma nurga alt hea ülevaate. Minu jaoks oli oluline näha temperatuuride liikumisi ka päeva sees.

Paraku seda laisa inimese probleemi lahendatud ei saanud e erinevaid aastaid ühel graafikul ei võrreldud minu arust kuskil.

Mis puudutab geograafilisi teadmisi, siis müts maha nende ees, kes on omandanud sellised teadmised, mis võimaldavad eelpool küsitud analüüsi teha ilma vastavaid andmebaase appi võtmata.

Ja ma tegelikult ei mõelnud oma küsimusega konkreetselt aprilli ega ka Euroopat ning kindlasti uurin läbi ka muud nüansid. Aga temp (hooajaväliselt ka sademed) on tavaliselt see, millest alustan.

1
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased