Armeeniasse oktoobris

Tere! Oktoobri algul minek kaheks nädalaks Armeeniasse. Olen tähelepanelikult läbi lugenud Tripis leiduva info selle maa kohta. Ehk on aga keegi, kes just sellel suvel on seal käinud ja viitsiks jagada oma muljeid. Marsruut on mul paigas, küsiksin aga kodumajutuse kohta, kui levinud selline teenus riigis üldse on? Huvitab eelkõige Sisian, Goris, ka Stepanakert. Sevanis ja Dilijanis ei tohiks vist öömaja leidmisega probleeme tekkida? Ja veel, kas on keegi Jerevanis korterit üürinud? Olen ette tänulik kõigi nõuannete ja kontaktide eest!

Sai just Armeeniast tuldud (sai käidud ka Iraanis). Kodumajatusega ei tohiks probleeme olla. Gorises oskan soovitada kohta, mis asub Arzumanjanja 30 ja omanik on seal Seda Tangjan. Koht on võrratu, mäe otsas vaatega linnale. Stepanakerdis polnud ka probleemi, kuid aadressi ei mäleta. Oli kohaliku NMCY vastas. Seal oli mitu majapidamist, mis teenust pakkusid. Jerevanis oli ühes imelikus väikeses hotellis, mis asus konjakitehase lähedal (aadress Isakovi 3/1, tel +(37491)208546. Öö inimese kohta maksis 15 USD.

Tasub veel silmas pidada, et Armeeniast lennujaama kaudu riigist lahkudes on nüüd kehtestatud maks 10000 drahmi. Kui veel küsimusi, siis katsun vastata.

Tänud. Küsiksin, kuidas toimib Armeenias linnadevaheline ühistransport, mõtlen marsasid? Kus vormistasid Karabahhi viisa? Kas on pangaautomaate? Missugust raha kaasa võtta, kas USD või EURi? On mõni eriline koht või vaatamisväärsus, mida kindlasti näha soovitaksid? Vahest oskad vastata?

Marsad väljuvad Armeenias siis, kui on täis saanud ja mingit erilist mugavust neist oodata ei maksa. Sinna tuubitakse rahvast ja kaubakotte sisse nii palju kui mahub ja siis natuke veel. Jerevanis tuleb kohalike käest küsida, kus väljumiskoht täpselt asub, sest ainuüksi bussijaamu on neil vähemalt kolm. Karabahhi viisa saab vormistada Jerevanis; aadressid, hinnad ja muudki vajalikku infot leiad siit http://www.armeniapedia.org/index.php?title=Rediscovering_Armenia_Guidebook-_Karabakh. Kuuldavasti pääseb õige autojuhi olemasolul sisse ka viisata. Vahetavad nad seal mõlemat, nii USD kui EUR. Vaata ainult hoolega, et sa kursiga pügada ei saa ja kindlasti ära vaheta raha tänaval. Valeraha sa nagunii ära ei tunne, aga seda armastavad nad võõrastele sokutada. 10 000 drahmine lahkumismaks on lennujaamas kehtinud kogu aeg, see on vaja eraldi kassasse tasuda enne check-in`i minekut. Kui peatud Sisianis, siis mine kindlasti vaatama sissesõidul asuvat iidset kiviringi, Sisiani kirikut ja kui leiad mõistliku hinnaga mõne autoga kohaliku, siis lase sellel end Tatevi kloostrisse sõidutada (see jääb poolele teele Sisianist Gorisi). Gorisi surnuaed "äranäritud" kaljudega on nagu muinasjutumaastik, seda tasub kindlasti vaadata. Aga kõik sõltub eeskätt sellest, millised su huvid on.

Meie tegime Karabahhi viisa Stepanakerdis Karabahhia välisministeeriumis. Ka need, kes olid teinud Karabahhi viisa juba Jerevanis käisid ikkagi kohalikust ministeeriumist läbi, et saada endale akrediteering riigis ringi liikumiseks (pannakse kirja kohad, kuhu võib minna). Karabahhiast lahkumisel keegi viisa olemasolu ei kontrollinud.

Pangaautomaate on ja neist saab raha kätte küll. Põhimõttelist vahet ei ole, kas kaasas on USD või Eurod. Mõlemat saab vahetada. Dollari kurss peaks praegu olema 300 drahmi=1USD.

Aitäh vastamast. Et kevadel just Gruusias käidud, siis üldine ettekujutus selle kandi bussiliiklusest olemas. Tänud punksile soovituste eest, Tatev ja Zorats Karer kindlalt plaanis ära näha. Tahakski näha eelkõige kohaliku rahva elu-olu, kodumajutus on selleks vast kõige parem viis. Samas muidugi ka niipalju kui aega jagub, ajaloomälestised ja kaunid kohad üle vaadata. Nädal on plaanis olla lõuna pool, siis asuda üle Jerevani, kust siis teha väljasõite. Vaadata on ju Armeenias palju. Leidsin hea veebilehe maa kohta, mida julgen soovitada ka teistele, kes plaanivad Armeenia-reisi http://welcomearmenia.com

Mitmendat korda sa Armeeniasse lähed? Küsin huvi pärast. Ise olen 2 korda käinud, kuid nendest sihtkohtadest ei tea ma midagi :) Olen küll kuulnud ja näinud pilte Tatevi kloostrist, kuid ise siina kahjuks ei jõudnud. Küll aga erilist muljet avaldas Dilijani mäeguru. Kogu tee Sevanist kuni Tavushi maakonda oli super... muudkui pea ühele poole ja teisele poole. Kloostrid/kirikud kõrgel mäe otsas, kuhu läheb kitsas kitsas tee...näiteks Haghartsin. Viimasel korral sai ära käidud ka Ararati mäe lähedal Khor Virapi kloostris. Fantastiline. Kas oled käinud Geghardis, Garnis, Zvartnots'is...Jerevanis tasuks ju kindlasti külastada Tsitsernakaberd'i(Genotsiidi mälestuspaik ja muuseum)

Tegelikult on kogu Armeenia avastamist väärt, tahaks ikka veel minna...ainult et mägedesse ei tasu tundmatu juhiga väga sõitma minna... Pigem vaheta kaasa usa dollareid või vene rublasid. Majutuse kohta kahjuks ei oska öelda, kuna ise ööbisin sugulaste juures. Nii Jerevanis kui ka Berdis. Leidsin ka sellise lehe : http://www.cac-biodiversity.org/arm/index.htm Ja lisaks selline hea leht, kus on Interaktiivne Armeenia kaart, minu arust päris hea. http://www.armeniainfo.am/travel/?section=map Siit leiad bussi/rongi ajad ja hinnad... : http://www.armeniainfo.am/travel/?section=region

Need kohad, mis sinul üles loetud, on ka minul varsti nähtud. Fotodel tunduvad paigad küll hästi kaunid, eriti Khor Virap. Suureks abiks mulle ka sinu poolt pakutud veebilehed, kaart on tõesti hea. Aitäh! Armeeniasse trehvan tegelikult teist korda, esimese 3-päevase külastuse Jerevani teostas Nõukogude Armee reisibüroo. Mõistetavalt jäi siis turismi pool minimaalseks.

Kui sul transpordiga näkkab, siis soovitan teel Sisiani teha peatus ka imeilusas punasest tufist ehitatud Noravanki kirikus, selleks tuleb Jerevan-Sisiani teelt paremale keerata kuulsas veinikülas Arenis. Juba Sisianis olles tasub lähikonnas vaadata ka Vorotnavanki kirikut, Shambi veehoidlat ja selle ääres asuvat juga (kui sinna vett sisse lastakse). Kui oled kõva matkaja või oskad ratsutada, siis Shambist edasi mägedesse suunduva tee äärest lähevad Tatevi kloostrisse mägirajad (läbitavad ainult hea ilmaga!) ning külameestelt on võimalik kaubelda hobust või eeslit. Aga 100% arvestada sellega ei tasu ja oktoobris võivad ilmad olla vägagi heitlikud. Khor Virap on ilus paik jah, aga samal ajal ka turistilõks nr 1, kus on alati kohutavalt palju rahvast. Jerevanis astu läbi Matenadaranist, Jerevani lähedal on lihtne ära käia Garnis ja kaljukoobastesse rajatud kloostrikompleksis Geghardis, kusjuures Garni all ilusas jõeorus (nagu veel mitmes kohas) võib leida ohtralt Giant`s Causeway sarnaseid kuuekandilisi vulkaanilisi sambaid, mille üle iirlased nii väga uhked on. Katolikossi residents Etšmiadzin asub sisuliselt Jerevani äärelinnas, sinna pääseb linnaliinibussiga. Põhja pool võiks ringi vaadata kindlasti Sevani ääres (ja sööge kindla peale sealse restorani grillkala!), Dilijani linna ja looduskaitseala ning sealsamas on ka Gajane soovitatud Haghartsin ning üks pisike imeilus mägijärv. Tõsisema matkahuvi korral minge ronige Aragatsi otsa või selle külje peal, selliseid vaateid te mujalt ei leia. Selleks tuleb sõita tunnike Jerevanist lääne poole Agaraki linna ja sealt kohaliku transpordiga Byurakani.Teed mööda pääseb mäkke päris kõrgele, kuni mägijärveni, mille ääres on Byurakani observatooriumi uurimisjaam. Jaama juurest algab ka tippu viiv marsruut. Sealt pole mõtet öömaja loota, kuid 2000 meetri peal on observatooriumi külalistemaja. Nii teed kui mägiradu mööda pääseb ka võimsa Amberdi kindluseni, mis asub külalistemajast minnes paari tunnikese jagu ülesmäge. Teeotsa oskab kätte juhatada iga kohalik. Mul on olemas ka Armeeniast mõned aastad tagasi ostetud teedekaart, võin laenata, kui sellest sulle kasu võiks olla. See maa on imeline.

Mul on kohapeal 12 päeva, arvutasin siin nii ja naa, peaksin vist marsruudi Goris-Sisian-Jermuk-Sevan-Dilijan läbi nii küll jõudma sõita, et Jerevani, peale 4 päeva jääks. Jerevanist plaan Garni-Geghard,Khor-Virap ja Aragats. Kõigile neile kulub ju päevake ära. Linnas tahan Matenadaranis ja Genotsiidi memoriaalis käia. Mööda uulitsaid saab ju ka õhtuti hulkuda. Veel ka ju Zvartnots ja Edjmiadjin. Jerevani peale kipub aega napiks jääma, aga ega nagu kuskilt kokku hoida ka pole. Gorises läheb päev Tatevi ja Hndzoreski peale, Dilijanis Haghartsini ja Goshavanki peale ka päevake. Sõidud võtavad ka oma aja ning majutuse leidmine samuti. Tänu maakaarti lahkesti lubamast, vahest saan Jerevanist midagi soetada. Usun ja loodan, et tagasi tulles saan öelda sedasama, mida sinagi viimases lauses.

Sul läheb kiireks küll, jah. Lõuna pool käik võtab rohkem aega, teed ja ühistransport on viletsamad ja vaatamisväärsused jäävad suurest teest kaugemale. Kui sa end pooleks ei taha tõmmata, siis ära ühe päevaga end Sisianist kaugemale plaani. Käisin ise viimane kord samuti oktoobris ja kõik linnad olid inimtühjad. Selgus, et kogu rahvas on põllutöödel, kohati polnud isegi tüüpilisi keskväljakul jõlkujaid näha, kelle seast omale autojuhti kaubelda. Aragatsi peale kulub vähemalt päev, aga Etšmiadzini sõidab buss poole tunni ringis ja sama tee äärde jääb ka Zvartnots. Garni-Geghard võiks ka ühe päeva sisse plaanida, sinna keerutab natuke aega sõita ja siis saab rahulikult ringi vaadata. Garni juurest lähevad päris korralikud rajad mägedesse, kui üle oru vaadata, siis on näha kena väike kirik vastas mäe otsas. Treenitud kodanikule paras paaritunnine jalutuskäik pärast lõunat :-) Mis puudutab kaarte, siis mina leidsin selle täiesti juhuslikult ühest suvalisest putkast... turismiinfot kui sellist seal praktiliselt ei eksisteeri, isegi postkaartide leidmisega on väljaspool Jerevani tõsiseid raskusi. Öömajadega on nõnda, et küsi mõnelt kohalikult, aga mitte taksojuhilt. Nood teavad küll normaalse hinnaga ja viisakaid kohti, aga viivad sind ikka sinna hotelli, millega neil leping on. Sisianis on päris mõnus koht hotell Dina, hind viisakas ja asukoht ka. Hotellitädid oskavad kindla peale anda häid soovitusi Gorisi öömaja kohta, nad on seal erakordselt abivalmis.

Plaanisin küll kohe esimesel hommikul Gorissi välja sõita,aga nüüd teen sinu soovitust mööda ja sõidan Sisianini.Dinas oligi mõte peatuda.Eks siis edasi Gorissi ja sealt juba põhja poole tagasi.Karabahhia jääb seekord kaemata,millest on paganama kahju. Sai Jerevanis ka korter broneeritud,nii,et põhilised mured murtud.Tänud veelkord kõigile,kes infot ja oma teadmisi-kogemusi jagasid!

Ja kindlasti soovitan minna õhtul Jerevani peaväljakule, kus asuvad enamus valitsuse asutustest. Seal ju eelmise aasta 12-ndal septembril(Armeenia taas-iseseisvuspäeval) avati taas laulvad pursk-kaevud. Kes on nõuka ajal käinud, mäletab, et need olid ilusad. Nüüd võin öelda, et need on fantastilised. avamisel loomulikult oli show vägev(lasershow, kus tantsisid nö. päris inimesed, väike roosa draakon Shreki multast jne...) kuid ka praegu on see ilus vaatepilt. Viimati käisin ise aprillis. Zvartnotzi võin ka mina soovitada. Sealt saad suurepärase vaate Araratile. Viheks võin öelda, et kui sa seal kõnnid ja näed vanade kivide peal kriidiga kirjutatud numbreid, siis need on nö. detaili numbrid. Nimelt siis püütakse Zvartnotz taastada nii palju kui võimalik. Sai ta ju eriti palju kahjustada viimases maavärinas(oli vist 90-ndatel?). Mis puudutab Ararati veel, siis teel Garni-Geghardi jääb samuti nö. vaateplatvorm, mis ehitati kunagi..eee..ei mäleta kellele. Igatahes see keegi, kelle jaoks see spetsiaalselt ehitati istus päev otsa seal ,et Araratti näha, kuid ta ei näinudki. Ararat on selline kaval mägi ju. Väga harva pidavat mõlemad tipud ilusti näha olema. Kui septembris käisin, oli iga päev ilusti näha, aprillis aga oli pilves või sudune. Mul mingi valik pilte ka muidu gajane.nagi.ee

Ja kindlasti soovitan minna õhtul Jerevani peaväljakule, kus asuvad enamus valitsuse asutustest. Seal ju eelmise aasta 12-ndal septembril(Armeenia taas-iseseisvuspäeval) avati taas laulvad pursk-kaevud. Kes on nõuka ajal käinud, mäletab, et need olid ilusad. Nüüd võin öelda, et need on fantastilised. avamisel loomulikult oli show vägev(lasershow, kus tantsisid nö. päris inimesed, väike roosa draakon Shreki multast jne...) kuid ka praegu on see ilus vaatepilt. Viimati käisin ise aprillis. Edzmjadzin'is on Armeeniat külastaval inimesel lausa kohustuslik ära käia. Infoks nii palju, et esmaspäeviti on muuseum suletud-väga aardeid täis muuseum. Samuti seal lähedal kohe (300m) on püha Gajane :) kirik, kuhu ka julgen soovitada minna. Seal siis võimalik minna ka Püha Gajane hauapaika(kirikus keldris vms). Zvartnotzi võin ka mina soovitada. Sealt saad suurepärase vaate Araratile. Viheks võin öelda, et kui sa seal kõnnid ja näed vanade kivide peal kriidiga kirjutatud numbreid, siis need on nö. detaili numbrid. Nimelt siis püütakse Zvartnotz taastada nii palju kui võimalik. Sai ta ju eriti palju kahjustada viimases maavärinas(oli vist 90-ndatel?). Mis puudutab Ararati veel, siis teel Garni-Geghardi jääb samuti nö. vaateplatvorm, mis ehitati kunagi..eee..ei mäleta kellele. Igatahes see keegi, kelle jaoks see spetsiaalselt ehitati istus päev otsa seal ,et Araratti näha, kuid ta ei näinudki. Ararat on selline kaval mägi ju. Väga harva pidavat mõlemad tipud ilusti näha olema. Kui septembris käisin, oli iga päev ilusti näha, aprillis aga oli pilves või sudune. Aragatzile on minu vanatädi rõdult ja köögist miljoni vaade. Samas Aragatzi kõrval on mägi nimega Ara(meenutab lamavat inimest, näha on nina ots)... Oh ma võikski jääda rääkima... nii tahaks ise sinna jälle minna.... Mul mingi valik pilte ka muidu gajane.nagi.ee