Aruba keelustas ohtlikud päikesekreemid

Kariibi mere lõunaosas asuvale Arubale reisides tasub tähele panna, mida kotti pakkida. Alates 2020. aasta jaanuarist on Hollandile kuuluval Arubal keelatud selliste päikesekreemide kasutamine, mis sisaldavad blokaatorainena oksübensooni. Põhjus: oksübensooni on juba mõnda aega peetud korallidele ohtlikuks ning kuna korallid hävinevad alarmeeriva kiirusega, otsustati ohtlikud kreemid saarel täielikult keelata.

Aruba pole esimene ega viimane koht, kus oksübensoonil baseeruvad päikesekreemid keelatakse. Ka Vaikses ookeanis asuval Palaul on alates järgmisest aastast sellised kreemid keelatud. Hawaii plaanib oksübensooni sisaldavad kreemid keelata alates 2021. aastast. Võib arvata, et peagi kuuleme järgmistest riikidest, kes asuvad järgima sama praktikat.

Lisaks ohtlikele päikesekreemidele on Arubal alates 2020. aastast keelatud kõikide ühekordsete plastiktoodete, nagu joogikõrred ja joogitopsid, kasutamine. Kilekotid keelati juba varem.

Päikesekreemides sisalduvad kemikaalid mõjuvad merre jõudes mürgiselt fütoplanktonile, koorikloomadele, vetikatele ja kaladele. Lämmastikku, fosforit ja silikooni sisaldavad päikesekreemid stimuleerivad aga vetikakoosluste kasvu, mis samuti mõjutab mere ökosüsteemi tasakaalu. Oksübensoon toimib ka allergeenina. Õnneks toodavad mitmed firmad korallisõbralikke päikesekreeme. Kas neid ka Eesti kaubandusvõrgus leidub, pole teada, kuid sellekohane info oleks kommentaarides teretulnud.

Hinnanguliselt jõuab aastas ookeanidesse 14 000 tonni päikesekreemi. Kreemides sisalduv oksübensoon soodustab korallide valgendumist (coral bleaching), mis nad lõpuks hävitab.

https://images.app.goo.gl/c5X2aY9FzHxSF8VN9

Meie pere kasutab neid päiksekreeme. Eestis apteekides saadaval. Peaksid olema korallisõbralikud.