trip-krainetrip-ukraine-dark
Autoga Poola kaudu Ukrainasse

Varsti minek Ukrainasse, esialgne suund on Lviv ja sealt nats allapoole.Milliseid autodokumente piiril küsitakse? Kui kaasas teh.pass, roheline kaart, kas midagi veel vaja? Auto on isiklik, seega mingit liisinguga seotud volitusi pole.Kas Poolast sisenedes on mingit vahet kah, millisest piiripunktist minna? Ma pean silmas järjekordasid piiril või muud traditsioonilised takistused. 

Jah, autodokumentidest tehniline pass ja roheline kaart, lisaks juhiload, enda ja reisijate passid, kindlustused. Piiril tuleb täita tollideklaratsioon, kus muuhulgas vaja kajastada sõiduki andmed. Kõige mugavam on see vorm juba enne piirile jõudmist 2 eksemplaris Ukraina tolli kodulehelt välja trükkida ja ära täita: http://sfs.gov.ua/data/material/000/061/99716/angl_yska.pdf, aga pastaka võib ikka igaks juhuks valmis hoida ;-) Juhised deklaratsiooni täitmiseks leiab nt siit: http://www.ukraine-travels.com/ukraine-suggestions/customs-declaration.php.Piiripunktide osas vahet pole, tavaliselt ületatakse Lvivi minnes piir Hrebennes, aga kui seal peaks järjekord olema, siis võib ka muid kaaluda. Järjekordade hetkeseisu Poolast minnes nii ajas kui pildis näeb siin: https://granica.gov.pl/index_wait.php?p=u&c=t&v=en&k=w. Tagasiteel Ukrainast väljudes leiab järjekorrainfo siit: http://kordon.sfs.gov.ua/en/home/countries/pl/o. Üldiselt üle tunni ei tohiks kuluda. 

Vot selline peab olema asjalik foorumipostitus - huviline  küsis, teadja vastas. Tubli, buldooza!

Suured tänud vastuse eest, pilt selge.

Aitähh! Üks pisiasi veel - enamus piiriületajaid on ukrainlased, kes käivad Poolas tax free kaupa ostmas. Neile on eraldi saba ning turistina selles seisma ei pea. Kui seda Poola piirivalve lehte vaadata, siis seal on sõiduautodele kaks ooteaega: üks ruch turystyczny ja teine tax free ning kui ka saba on, siis enamasti just tax free reisijatele. Seega kui  piirile jõuate ja seal saba näete, siis küsige kas see on tax-free või turistisaba ning kui tax free oma, siis sõitke sabast mööda kuni turistide järjekorrani. Ma esimesel korral viisakalt ootasin kaks tundi, et siis lõpuks teada saada et oleks võinud ka otse piiripunkti sõita...

Oma eelmise aasta kogemusest võin öelda, et piiril võid veeta 1,5..4 tundi. Enne piirile minekut kergenda ennast kindlasti. Tsoonis oli see tegevus  võimatu (vb on midagi muutunud).  Lvivini tee hea ja tsipa pele Lvivi ka, edasi varu aega ja kannatust.  Juhuks, kui veel ei teadnud, siis Ukrainas üsna tihti varastatkse välismaa autodel numbrimärke (kohalikud andisd teada Lvivis ja Odessas, et see on selline väike "äri" ) , "viisakalt " jäetakse akna vahele tel number, et saaksid tagasi osta. Kõrvalises kohas ja öösel keera parem ise numbrid ära.  Mõned (kes pidevalt käivad) võtavad koheselt duplikaadi kaasa. Lvivis külasta "peki restot".

Piiril on tualett üldjuhul täiesti olemas, seal kus juba kordoni ehitised on. Siis tuleb pass näpus jala sinnapoole kõmpida ja vajadusel asukohta küsida. Arvestama peab, et kuskil kella 7-8 vahel õhtul on Ukraina poolel ametnike vahetuse aeg. Siis võib kogu järjekordade kupatus rahumeeli tund aega seista.Ise ei ole 8 aasta jooksul seda numbrimärkide äri täheldanud, pole kunagi selle peale isegi tulnud, aga suurlinnades pole autot ööseks jätnud, nii et võib-olla tõesti.Kui Hrebenne/ Rava-Ruskas liiga pikk järjekord siis alternatiiv on suhteliselt uus  Chervonogradi juures Dołhobyczów / Uhryniv või Rava-Ruskast allapoole jääv Krakovets, aga mida tihedama liiklustihedusega trassiga tegu on, seda suurem segadus vahelesõitudega seal valitseb.

Kui  tagasi plaanite sõita samuti Ukraina-Poola piiride kaudu, siis piiriületusel on abiks  ehk ka see lehekülg- https://loda.gov.ua/karta_kordon/Ületan Poola-Ukraina-Poola piiri tavaliselt igal aastal rohkem kui ühe korra, kuid tollideklaratsiooniga pole ma viimastel aastatel küll kokku puutunud. Kas nende täitmine on uuesti kohustuslikus korras sisse viidud?Seoses numbrimärkide vargusega võin  omastkäest kinnitada, et info on tõene. Kõrvalistes kohtades on tõesti parem  numbrimärgid öösel küljest võtta. Neid olukordi tuleb ette küll pigem linnades, kuid samas mitte ainult suurlinnades vaid ka väiksemates kohtades.

Ma olin viimati kahe aasta eest, siis pidi küll deklaratsiooni täitma. Ukrainas kehtib ju Euroopast toodud autodele parajalt kopsakas tollimaks ning seega on vaja kuidagi kontrollida, et sa Ukrainasse viidud auto sealt uuesti välja viid ning seda hoopis seal maha ei müü. Võib-olla on korduval piiriületamisel auto andmed juba andmebaasis olemas ning uut deklaratsiooni esitama ei pea. Esimesel korral minnes soovitan aga deklaratsiooni igaks juhuks siiski ära täita ja kaasa võtta. Ukrainas on muidu massiliselt ELi (eriti Leedu) numbrimärkidega autosid, mis on ajutise sisseveo sildi all riiki toodud ja siis tollimaksust pääsemiseks lihtsalt jäetud ümber registreerimata - odavam on politseile 20 taala pistist maksta kui 1000 taala imporditasudeks. Eelmise aasta novembris lõi lained üks kohtuasi Eestist pärit sõidukiga, mis oli Ukrainas jäetud ümber registreerimata ning see pole mingi erand - statistika kohaselt sõitvat Ukrainas ca 680.000 ELi numbrimärkidega autot, neist pooled illegaalselt: https://112.international/article/are-euro-car-plates-allowed-after-new-decision-of-ukraines-supreme-court-33568.html).

Olen alates 2016 kuni 2018 oktoober autoga Ukrainas käinud 5 korda.3 korda läbi Pol/Ukr ja 2 korda Pol/Svk. Miinimum aeg ületusel oli 3 tundi ja max 9 tundi (2018 okt). See EU ja kohalike järjekord ei pea paika sest ukrainlased seisavad selles järjekorras kus lühem saba. Ma pole kordagi näinud, et kedagi neist oleks tagasi saadetud nn. ukrainlaste järjekorda. Tolli dekl. pole ma peale sõiduki esimest sisenemist enam teinud. Kuu pärast lähen uuesti eks siis näis mis uut. Kuigi ei usu, et seal midagi uut ses suhtes on.

Kui Lvivist lõuna poole lähed, siis arvesta, et teede asemel on paras kuumaastik.

Käisime 2 nädalat tagasi Lvivis ja Karpaatides. Minnes ja tulles läbi Hrebenne piiripunkti. Poola poolt minnes läks piiril ca. pool tundi. Võis olla, et teisipäevane keskpäev ja seetõttu ka ei mingeid järjekordi. Ja mingit tollideklaratsiooni polnud küll vaja vormistada - tavapärane piiriületus. Tagasi tulime laupäeva õhtul ja saime sabas seista ca 7-8 tundi.