Autoreis Horvaatiasse juulis

Tere!

Olen planeerimas autoga reisi suvel Horvaatiasse. Uuriksin natukene kogenumate käest, millist teekonda valida (eelistan kiiremat), kui palju on teemakse ja kuidas praegusel ajal on riigipiiride ületamisega.

Uurisin ka reisi targalt lehelt piirangute kohta. Kas reaalsus ka küsitakse igal piiril neg. koronna testi ja kui ja, siis kas testi on võimalik teha ka piiril? Ja kas reisimine autoga läheb ka transiidi alla?

Mul on sama plaan juba mõne nädala pärast ja olen ootel, paljudele küsimustele vastust veel ei ole. Kiireima tee näitab näiteks google maps, aga seni oleme sõitnud mitmel põhjusel hoopis Slovakkia ja Ungari kaudu.

Preagu lugede "reisi targalt" lehekülge tundub, et Tšehhis on kõige karmim. Saan aru, et seal tuleb esitada kaks testi, üks kohe ja teine 5päeva pärast. 

Ungaris veel karmim, va transiit ( kui reisimine läheb selle alla)

Alusta pigem siit - https://reopen.europa.eu/et/

Ja liigu sealt edasi iga riigi vastavatele lehtedele.

Kui plaan on sõita näiteks juulis, siis selleks ajaks jõuavad reeglid korduvalt muutuda. Aga reis autoga läbi Euroopa on see aasta kindlasti seikluslikum kui kaks aastat tagasi.

Kui reisi alguseks on vaktsineerimise lõpetamisest möödas vähemalt kaks nädalat ja reis on alles juulis või augustis, siis suure tõenäosusega saab Horvaatiani juba veidi marsruuti kohandades ka ilma testideta jne.

Kui vaktsineerida ei taha või lihtsalt ei jõua järjekorda ära oodata, siis saab äkki iga kolme päeva järel testides hakkama.

Autoga läbi riigi sõitmine eesmärgiga jõuda mõnda teise riiki on transiit.

Mina olen nii asjast aru saanud, et tänaste seaduste kohaselt (kui Sa pole just täielikult vaktsineeritud) teed eestis testi ja negatiivse vastuse korral on Sul aega testi tegemise hetkest 48h Horvaatia piiri ületamiseks. Kohapeal olles uuesti testima ei pea. Tagasitulles sama (ehk siis testid Horvaatias) lugu, aga aega 72h kuna Leedul ja Lätil see testi kehtivuse aeg 72h.

Ehk siis ühe ööbimisega sinna ja kahega tagasi. 

Kaldun arvama, et kui saab testi teha näiteks reede õhtul ja vastuse saab kätte laupäeva hommikul , kannatab Horvaatiasse ühe ööbimisega sõita küll.

Aga Lätti saamiseks on ju ka vaja testi. Seega tuleb sisuliselt kõigepealt testi tulemus ära oodata (ja ongi 24h kadunud) ning siis on 24 tundi aega, et Horvaatiasse jõuda.

Eks tuleb loota, et testi tulemus tuleb varem kui 24h ja see on ka negatiivne. Tänapäev...

Mina seda kardangi kõige rohkem, et tuleb valepositiivne vastus ja reis jääb ära. Siiski on lootust, et lähiajal midagi veel muutub ja tingimusi tehakse soodsamaks.

Hullem variant on veel see kui ikkagi saad enne tagasitulekut positiivse testi ja tuleb kuskile isolatsiooni jääda....

Muidugi, testimine on igal juhul puhas õnnemäng.

Praegune kogemus on näidanud, et kui teed synlabis selle maksulise testi, siis tuleb vastust umbes poole päevaga. Hommikul tehes tuleb juba lõunaks ;) tuleb test ära teha ja sõita Läti piiri äärde ootama vastust :D

Transiitreisijatel ju ei nõuta teste?

Sõltub riigist. Igal riigil omad reeglid.

@ GuidZ

Läti näiteks nõuab veel.

 Kas autoga reisimine  on ikka transiit? 

Transiit

1**.**kauba v. reisijate vedu ühest riigist teise läbi kolmanda riigi. 

2**.**kaubavedu lähtekohast sihtkohta vahepeal ümber laadimata

trans`iit - läbivedu, läbisõit, läbireisimine.

http://eki.ee/dict/qs/index.cgi?Q=transiit

VL-is on jah see seletus https://www.eki.ee/dict/vsl/index.cgi?Q=transiit

Aga lisatud märgend MAJ tähendab sõnaseletust majandus(teadus)es. See ei välista sõna kasutust teistel eesmärkidel.

https://www.riigiteataja.ee/akt/13067084

Mõiste «transiitliiklus» tähendab reisijate ja kauba vedu läbi ühe Lepingupoole territooriumi väljaspool selle lepingupoole territooriumi asetsevate lähte- ja sihtpunktide vahel.

Tere

Kui oled otsustanud reisida autoga siin on ainuke piir kus midagi küsitakes Horvaatia. Käisin Horvaatias ka eelmine aasta juulis. Mingeid piiridel kontrollimisi ei näinud kui ainult Horvaatia piiril kus vaadati vaid ID kaarti ja sooviti ilusat puhkust.

Sõitsin kiiremat marsruuti, sest pole mõttetumat tegevust kui kulutada puhkus teel olles. Marsruut oli varasematel aastatel ja on ka see aasta järgmine.

Läti Leedu, Poolas suund Bialystoki peale, peale Mielniki ehitus poodi keerad paremale tee nr671 ja saad otse S8 ehk E67 peale. S8 hoiad kuni see ühineb A1 Piotrkow Trybunalski juures. seal on osaliselt uue tee ehitus ca 60 km enne seda tangi ja käi vetsus, sest vahepeal pole eriti võimalik. Cestochowa juurest algab uus kiirtee Tsehi Ostrova Brno, Austria Viin, Graz. Kui soovid suunduda kesk ja lõuna Horvaatiasse siis tuleb mina Maribo (Sloveenia) Zagrebi peale kui aga Istria siis Ljubljana, Koper. Sinna jõuad ca 20 tunni sõiduga. ca 2127 km. Ise stardin Tallinnast 24.07.

Päikest.

Varem ei olnud tõesti piirikontrolli mujal, kui Ungari-Horvaatia piiril, aga sellel aastal on olud teistsugused. Eelmisel aastal oli kontroll ka Ungari-Austria nö külapiiril, aga siis lasti Estland probleemideta läbi. Tegelikult on väga huvitav näha, kas reaalsus sarnaneb sellele, millised on riikide ametlikud piirangud. Mul on stardini pisut alla 2 nädala.

Just käidud, pcr oli mõlemal suunal kaasas, minnes küsiti seda Tšehhi-Austria piiril, tulles ei kusagil. Polnud mitu aastat "Poolat sõitnud" ja see oli päris positiivne üllatus, seesama pikk teeremont välja arvata. Teede olukord on neil ikka päris heaks läinud.  21 tundi mina ei suutnud teha aga 23-24 kindlasti reaalne. Kui ka teemalgataja väljasõidu ajal peaks mingi testinõue kehtima siis hästi testi- ja väljasõidu aega planeerides annab enne Tšehhi piiri isegi kiire ööbimise teha kui ei ole tahtmist/jaksu ühe soojaga sõita. Ise kahjuks-õnneks anonüümsete rekkameeste klubist.

Tšehhi-Austria piiril küsitud testiga peaks olema küll ka see, et transiidi puhul pole Austriat läbides test nõutav.

Pikemaks minnes aktsepteerib Austria testi asemel ka läbipõdemist ning vaktsineerimist (seejuures omapärase süsteemiga, vaktsineerituks loetakse 3 kuu jooksul alates 22. päevast pärast esimest süsti ning pärast teist doosi pikeneb kehtivus 6 kuud; Sinopharm loeb ka). Lastelt alla 10 aasta Austria testi ei nõua.