Bali/Gili aastavahetuseks

Hei reisisõbrad!

Oleme elukaaslasega minemas kuuks ajaks Balile (14. dets-10. jaanuar). Oleme tuhninud siin erinevad Baliga seonduvad postitused läbi, aga siiski küsiks veel mõningaid soovitusi arvestades meie enda huvidega. Oleme pannud paika, et soovime oma reisilt saada kõike - rahulikku rannapuhkust, loodust, pidu, shoppamist ja seiklemist. Esialgne plaan on kohalejõudes vaikselt sisse elada Kutas kuni 19. detsembrini. Seejärel on aega kuni 31. detsembrini, et sõita autoga Jawa saarel asuvasse linna Surabaya. Peale seda tahaks aastavahetuse uuesti veeta Kutal. Uuel aastal sooviks minna Gili saarele/saartele, puhata seal umbes nädal ja siis vaikselt tagasi hakata liikuma.

Äkki oskate aidata planeerida väljasõitu Kuta'st Surabayasse ja tagasi? Kuna periood on suurusjärk 10 päeva, siis ei ole vahet, mitmendal päeval Surabayasse jõuame ja mitu ööd me seal peatume. Surabayas pole esialgu peale ostlemise mingeid plaane teinud. Missuguseid "must-go" kohti/randu/vaatamisväärsusi võiksime tee peal külastada? Kus soovitaksite pikemalt peatuda?

Veel huvitavad meid Gili saared - mida oskate nende kohta soovitada, kui külastaksime neid uuel aastal nädalakese? Mu enda ettekujutus on mõnus Bungalow ilusas valges rannas, helesinise mere ääres. Oskate soovitada mõnda peatumiskohta?

Oleksin väga tänulik, kui oskaksite aidata või nõu anda. Peale reisi kavatsen kindlasti teha ka kokkuvõtte ja jagada seda ka teistega, kes planeerivad sarnast seiklust ette võtta.

Parimate soovidega, K

Hea on lugeda,et keegi soovib teavet Gilidest.Olen viibinud 2x neil saartel,2a vahega.Enamus inimesi suunduvad suurimale GiliTle,sest kiirpaat tuleb Balilt ja hotelle,resorte kõige rohkem.Lisaks homestayd.Samuti on GiliTel ööturg ja täitsa toimiv ööelu.Jalgsi tiir ümber saare kestis meil 6t.Võimalik kasutada kaarikuteenust või rentida jalgrattad.GiliM,ehk keskmine saartest,kõige softim,ent saarel varaanid,õnnestus filmida isaste võitlust ja hilisemat armumängu.Kohalikud kalurid toovad igal hommikul värsket kala neile,vist mingi traditsioon või uskumus.GiliA,kõige Lomboki poolsem,kõik Gilidele toodav kaup tuuakse Lombokilt paatidega.Saarte vahel liiguvad publicboatid,ent saad võtta ka privateboati.Snorgeldamiseks ideaalsed,laenuta varustus ausside Padi divingust,parem varustus,kui kohalikel ja desinfitseerivad ikka ka.Esimesel päeval snorklides jäta Tsärk selga,mulle soovitas Padi vend,ei põleta selga ära.Kindlasti snorgelda,kus siis veel,kui mitte Gilidel,sest põlve kõrgusest veest algab juba elu.Peale Gilisi soetasin omale Gopro,sest kui näed kilpkonna parve,rifihaid ja raid omas keskkonnas,tahad ju seda jäädvustada.Mingitel aegadel,vist oli peale 3-4ja on saarte vahel hoovused,siis ära kaugele mine.Mõneti kaldal koralle,ka siilikuid,mina olen kasutanud crocse,mugavad ja pole jalal valus.Gilidele minnes varu sulli,puudub minibank-atm,2a tagasi ei olnud.Balist ei pajataks,sest infi palju lugeda,rendi rolku avasta ise Balit.Nusa-Dst alla on palju imelisi randu,selliseid ala blue lagoon.Oled üksi rannal,ehk mõni kohalik kalur ka võrke seadmas.Rendi omale päevaks trantsport ehk private taxi,las näitab Balit.Ubudi soovitaks,võtsime kokanduse kursuse,päris lahe oli.Ubud on selline kunstnike linn,palju töötubasi,vaata nikerdajaid.Kardan,et öömajadega Gilidel on aastavahetuse paiku suht keeruline,saared pole kummist ja kuna on top of season ei kannata ka kaubelda ei homestaydes ega kaubanduses.Kaubandusest on eraldi jutt,anna teada kui tahad infot,seniks edu

Gili trawanganil oli eelmisel aastal sularaha ATM täitsa olemas. Me jalutasime ringi peale umbes 1.5 h, see saar ju tegelikult üsna väike. Balil olles ronisime veel vulkaan Batur otsa, se oli vahva kogemus. Öösel hakkasime ronima, taskulampide valgel, et päikesetõusuks üleval olla. Kui seiklust soovite siis soovitan kindlasti see retk ette võtta.

Mis Surabayasse tõmbab? Pigem soovitaksin Yogyakartat. Surabaya on suur tööstuslinn ning pigem võiks mõelda selle külastamise peale kui šopata soovid.

Nii Gili Trawanganil kui Gili Airil on mitmeid ATM-e. Gilid on muutunud viimastel aastatel päris palju ja väga palju on ehitatud ning ehitamisel. Kuna liiv on valge, siis on ka Gilidel helesinine meri aga liiv on surnud koralli täis. Snorgeldamise ja sukeldumise koha pealt on Gilid samuti üsna kehvapoolsed võrreldes muude kohtadega Indoneesias. Samas kilpkonni ning värvilisi kalu on võimalik snorgeldades näha.

Tulin mõned nädalad tagasi Gili Airilt ning ööbimise leidmisega kohapealt probleeme ei tekkinud. Lisaks on saarel suured ehitustööd käimas ning majutusasutusi tuleb ohtralt juurde. Kui aga soovid bungalot valge liivaga ranna lähedal, siis peaksid selle ette broneerima. Eelmise aasta jõulude paiku olin Gili Trawanganil ning siis olid hinnad üles löödud ning mõistlike hindadega ööbimist leidis ainult saare keskosast. Samas saared pisikesed ja rannani kõndimine kaua aega ei võta.

Kui te aastavahetuseks nagunii Kutale lähete, siis alguses "vaikseks" sisseelamiseks ma soovitaks hoopis Ubudi.

Ja juba mainitud Yogya meeldis mulle ka väga. Sinna (või sealt Balile) saab ka kahepäevase tripiga, kus rahvas viiakse Mt Bromole.

Nusa Lembongan, Nusa Ceningan, Nusa Penida? Ise käisime saare üleval servas Pemuteranis ka, suht hõre turism, rahvuspargi kõrval. Parim osa reisist. Millised mäed ja teisel pool teed meri... Mida muidu reisilt otsitakse, endale piisas 1 öö Kutas, isu täis,aitähh :D Teiste pakkumised on ka eelnevalt head.

Mul ka küsimus, et kas oskate tuua ühe hea põhjuse mida Surabayast ootate? Seal tõesti pole midagi teha. Käisin seal paar nädalat tagasi olude sunnil, kuna oli vaja Javalt Balile lennata. Olin seal koos kohalikega, kes otsisid mida mulle näidata. Lõpuks leidsime Tripadvisori abiga linna suurima vaatamisväärsuse, mis on tubakavabrik. Sajad inimesed rullivad käsitsi sigarette. Kui Javale minna siis jah tõesti pigem Yogyakartasse. Sinna lendab tunniga ja pileti saab kuskil 50-60 € edasi-tagasi. Võibolla ka soodsamalt kui varem osta. Balil sisseelamiseks soovitan ka Ubudi nagu eelpool mainitud aga detsembris on seal kindlasti rohkem vihma kui Kutal. Olin seal nii 2013 kui 2014 detsembris ja vahetult enne jõule tulin Kutasse ära, kuna sadas vähem. Ühe aastavahetuse olen juba Kuta rannas veetnud aga ilm vedas taas alt. Keskööst alates sadas paduvihma mitu tundi. Rahvast oli nii palju, et rannast hotelli tagasi liikusime tihedas massis, läbimärjad. Sel aastal plaanis ka aastavahetus siin veeta aga vast teisiti. Hetke seisuga on veel Kutal kuiv. Kui huvi aastavahetusel rannas olla siis pigem Seminyaki pool, kuna seal mõned söögi-joogikohad liiva peal rannas. Legiani pool on rand pime. Vaatamata sellele oli see aastavahetusel tihedalt rahvast täis kuigi muusikat ega muud meelelahutust seal polnud. Teine variant on ööklubid. Hinnad aastavahetusel on klubides muidugi kõrgemad kui tavaliselt. Gilidele majututust ei oska soovitada, kuna ise tavaliselt üle 30 € ei maksa ja selle eest ei saa kindlasti randa bungalot. Üldse soovitan praegu juba aastavahetuseks tuba ära broneerida, kuna hinnad võivad olla koguni kahekordsed ja siis ka välja müüdud. Kui ööelu lähedale soovite elamist siis hinna ja kvaliteedi suhte pooolest on päris hea hotell J4, mis asub otse suurima ööklubi Sky Garden kõrval Jalan Legianil. Tümps kostab muidugi tuppa nii kaua kuni klubi lahti on ehk siis kuskil 3ni hommikul.