Bankokist - Kambodzasse

Kuidas kõige kiiremini ja valutumalt jõuda Bankoki lennult otse Kambodzani. Mis transporti eelistada ja miks? Ja kaua sõit võiks kesta? Juba ette tänades kogemuste jagamisel:)

air asia, bangkok-phnom penh

Netis on selle kohta infot lehekülgede kaupa. Laiska inimest seemuidugi ei häiri?

Üks kord on huvitav ka maad mööda seda teed liikuda, aga järgmine kord ma ise pigem lendaks juba, sest vahemaad on reaalselt ikkagi üpris pikad. Samas on kogemus mööda maad minnes ikka suht palju väärt, sest näeb sellist elu, mida muidu enamus turist arvatavasti ei näe. Ajakulu aga jah on hoopis iseasi...

Soovitan mööda maad. Ise liikusin kaaslasega mööda maad Hanoi-Ho Chi Minh Vietnamis ja sealt Pnom Penh-Siem Reap-Bangkok, läbi Kambodža Taisse bussiga. Mitte muidugi ülimugav, aga kui sellisesse kohta lähed, siis ei arvestagi just suurte mugavustega. Ära ka ei tapa. Vietnami-Kambodža piir on päris äge. Bussipileteid saab praktiliselt igalt poolt - hotellidest, reisibüroodelt. Kõikidel kordadel toimis ausalt. Siiski kui reisida nii, et raha on oluline, peaks võrdlema hinda Lonely Planetiga ja kui tundub üleliia kõrge, siis tuleb ära öelda ja järgmisse kohta küsima minna. Ja kui tundub mõistlik, võib ikkagi teeselda ära minemist, et viimast hinda kuulda ja siis ära võtta. Kambodžas olid selle aasta jaanuari seisuga päris mitu teejuppi korda tehtud, päris korralikuks isegi. Muidugi mõnel pool sõidab buss üsna hullusti, aga millegi sellisega, mis Vietnamis toimub, võrrelda ei anna. Ja see jutt, et turistid maad mööda ei liigu, ei vasta tõele. Väga palju on eurooplasi, ameeriklasi ja austraallasi, kes ainult mööda maad liiguvadki.

Venija teekond sama mis meil dets 2008,tegite ilmselt ka Vietnami pohjast lounasse. Kuna Bangoki lennujaam protestijate tottu lakkas funktsioneerimast, siis Saigonist meie AirAsia lend tyhistati ja nii me siis paadi ja bussidega labi Kambodja Bangokki kulgesime. Siam Riepist on Tai piirini on 4 tundi kestev tolmune teekond, kuigi vahemaa pole teab mis pikk, umbes 100 km, meil tehti 2 toidupeatust mudugi ka. Tai piirilt vahetub buss ja teekate, ja edasi laheb kergelt ja kiirelt. Bangokist Khao Sanilt saab minibussiga 400 bathi eest Siam Riepi, nagu ma tahele panin. Lennuk muidugi on kiireim ja valutum variant.

Sama, kaks toidupeatust, üks teise otsa põhimõtteliselt. Tai peatus oli ilmselgelt mingi kohaliku naise ja bussijuhi kokkumäng, sest piiril tuli naine bussi, rääkis midagi bussijuhiga ja siis sõitsime söögikohta, bussijuht sai tasuta eine jne - nii nagu asjad käivad.

Kas keegi on varem läinud või on plaan minna Bangkokist Cambodiasse(täpsemalt Siem Riepi) mööda maad? Meil plaan minna jaanuaris. Olen kuulnud, et mingid taksod või minibussid teevad otsa hea meelega ära, aga kas kellegil on infot hindadest, reisu ajast ja kui meeldiv see reis on? Või peaks hoopis lennuki peale mõtlema?

Otsing!? Siin sellest juttu nagu muda.

Oleneb sellest, kuhu on Kambodžas eesmärk välja jõuda. Kui Siem Reapi,siis mina soovitaksin mööda maad minna. Tegin selle teekonna läbi vähem kui kuu tagasi. Kui me Bangkokist Sieam Reapi liikusime,siis sõidsime rongiga piirile(mis ei olnud just kõige mugavam varjant,sõitis ligi 6 tundi ja rongis oli palav,ebamugavad istmed,rong rahavast täis) ja piirilt oli meil orgunnitud juba takso otse Sieam Reapi(mis oli netist tehes meeletult kallis,ligi 1000 krooni). Rong sõidab ka ligi tund kauem kui buss, et siis Bangkokist piirini julgen soovitada pigem bussi. Otse loomulikult on enne seda, kui sa jõuad Tai-Kambodža piiri ära ületada, igasugused scammid. Meid võttis rongijaamas peale tuk,kes pidi viima piiripunkti,mis on lähedal. Peatus kuskil ala reisi agentuuris. Selle peale ütlesime,et on vaja saada piiripunkti,meil viisad olemas jne. Sealt öeldi meile,et see ongi piiripunkt (ilmselgelt muidugi ei olnud). Selle peale võtsime kätte telefoni ja hakkasime valima turistipolitsei numbrit. Sellele järgnes kiire tegutsemine, et meid sealt ära toimetada õigesse paika. Meist jäid sinna mitmed turistid maha "viisasid" tegema. Et selliste scammidega tasub igaljuhul arvestada,ükskõik mis transporti kasutada. Pealegi on see piiripunkt seal üsna kole koht,palju taskuvargaid, tuleb olla ettevaatlik (eriti kambodža poole peal). Kui Kambodžast,Sieam Reapist, tagasi Bangkokki hakkasime tulema,siis saime takso juba kohapeal välja vaadata,mitte internetist. Seekord saime siis Siem Reapist Tai piirini (piiripunkti nimi oli Poipet või midagi sellist) $22,mis oli siis korralik auto ja sõitis otse,ilma igasuguste peatuste ning scammideta. Seda soovitan kasutada,sest sealsed bussid on alati suure küsimärgi all. Kunagi ei tea,kas tegemist on mõistliku turistibussiga või hoopiski kohalike bussiga, kuigi see sõit ei kesta nii kaua,max 3 tundi. Kui olime tagasi Tai poole peale jõudnud,saime valida,kas bussiga või erataksoga,mis maksis 1900bahti. Kuna me jõudsime pimedas,olime väsinud ja bussini oli 30 minti aega,siis otsustasime kolme peale takso kasuks,kuigi eks Tai poolsed bussid on kindlasti korralikud. Mina lennukit Pnom Penhi ei soovita,kui just sinna linna pole muidu asja (ja mina soovitaksin selle linna oma kavast välja jätta,midagi lillelist seal pole,palju pealetükkivaid kerjuseid jne). Sealt pole küll mingil juhul mõttekas siis bussiga Siem Reapi hakata sõitma. Vähemalt esimesel korral,kui sai Kambodžas käidud,liikusime Siem Reapist Pnom Penhi hotelli poolt korraldatud bussiga,mis oli küll tase omaette, lõbus aga kindlasti mitte. Ei olnud seal seda loodust ka 9 tundi fun jälgida. Ja Kambodža randa Sihanoukville-s ka ei soovita,kui just pirita randa ei soovi. Sellegi poolest Angkori templid on väärt ära vaatamist Siem Reapis. Ranna puhkust soovitaksid kindlasti Tais ja seda näiteks Koh Lipel-vapustav koht! oeh,kus sai nüüd kirjutatud... igaljuhul,eks otsustage ise ja ilusat reisi!

Kui viitsida venitada silmaringi Sihanukville linnaplääsidest kaugemale, siis leiab ratta või rolluga Otres Beach'ist veidi kagu poole sõites sama liivaseid, sama palmiseid, kuid totally lonely piitse riburadamisi. Ma leidsin isegi suht OK välja üüritava öömaja- 2-l korrusel avatud merepoolse seinaga majakese. Omanik sakslane.

Kui viitsida leida suva linna piitsilt paat, mida läheb päeva joopksul mitu ja mis veab teid lähedasele Bamboo saarele. siis leiab, et terve saare tagumine rand on üksainus lonely piits päikeseloojangu poole koos tühjade bambuuhüttidega ja rastapatsilise baarmeniga tühjas rannarestoranis.

Vot nii s...d rannad on Sihanukvilleis.

Ka mina leidsin sihanoukvilles tolle Otres Beach-i üles. Polnud sellel erilist vahet teistega, vähem rahvast küll, kuid meetrit 20 sai jalutada, kui oli juba jälle prügi igalpool maas. Seda ei saa küll öelda, et Kambodža rannad puhtad oleksid. Allapoole arvestust jäi ka sealne snorkel-trip. Sai ka käidud Bamboo saarel. See oli tõesti kenam ja rahulikum,kui maismaal rannad. Kaalusime ka ise seal olles, et korjaks maismaalt kodinad kokku ja tuleks saarele ära, KUID seal on jälle see, et sul on seal siis 1 resort väikeste kanajalgadel majadega, 1 restoran ja see on ka kõik. Kui talveperioodil kell 7 pimedaks läheb,siis peab sul olema pool raamatukogu kaasas,et midagi saarel teha oleks.Ma ei oska öelda,kuidas seal elektriga on, õhtuti vast ikka on? Kambodžas on tegemist ikka nö "sisemerega". Et sellessuhtes on Andamani merel kõvasti rohkem pakkuda. Kuigi peab ütlema,et kui tahad mingit lahedat tralli otse keset randa õhtul,siis Sihanoukvilles seda kindlasti saab. Rääkimata sellest, kui odav on Kambodžas alkohol. Ja julgen suure suuga soovitada ka sealset eestlaste hotelli (Beach road hotel). Kui oled sellest ülerahvastatud rannast tüdinud, siis on hea seal omaette basseinis aega veeta ja kodumaist keelt soravalt teenindajatega puhuda. PS: soovitan käia meestel ka juuksuris Sihanoukvilles, Samutera kaupluse vastas,maksis 2$ ja tegid oma ime masinatega väga hea lõikuse! Igaljuhul on see minu arvamus, aga vaidlema ei hakka, kõik sõltub inimesest :)

Seda on hea teada, tänud! Üks küsimus veel, teil se juba käidud rada. Kas Phnom Penhis peaks hotelli netist kinni panema või on kohapeal valikut küllaga? Meil seltskonnas 10 inimest!?

10 inimesega võib suhteliselt raskeks hotelli otsing minna (kui kõik ühte hotelli). Eelmine oktoober jalutasin linnas rahulikult tunnikese enne kui mõnusa taskukohase hotelli leitsin - paljud olid täis. Kell oli siis muidugi ka juba 20:00).

Praegu, juulis oli vähemasti Sisowath Quail (s.t jõeäär Phsar Kandali kandis) väga kõvasti valikut, kui oleks viitsinud vaid süveneda. Aga see 10 inimest on muidugi palju, ehk vast isegi off-season'il...

Ja oponeeriks veidi tüübile. Kuna ma olude sunnil olin Phnom Penhis kokku ligi 6 ööd (alguses linnaga tutvumiseks; siis üks kord läbisõidul, et ei peaks night bus'iga läände edasi sõitma; ja viimane kord enne lahkumist), siis sai seda linna veidi lähemalt nuusutada. Nii et neile, kes ehk samamoodi sinna pikemaks satuvad, võiks teha paar soovitust, kuhu minna:

--- National Museum - pagoodi vormis avatud muuseum, mis koondab peamiselt Angkori templitest pärinevat või üle maailma laiali müüdud ja siis tagasi ostetud skulptuurset materjali. Mina võtsin selle ette alles pärast Angkori, et Angkoris oleks sisenemine puhtalt lehelt, ja olen valikuga üsna rahul, aga kes tahaks pealinnas juba sissejuhatuse ära teha, see võib ka vastupidi teha. Ekspositsioon on suhteliselt väike, aga uudistamist palju.

--- Hõbepagood ja kuningapalee (i k Silver Pagoda) - sissepääs maksab üsna korralikult (5 dollarit vms), tarvis on riietuda veidi viisakamalt (õlapaeltega pluusid, sügavad dekolteed ja põlvi välgutavad püksid on täielik no-no), aga tasuks saab nuusutada seda Kambodžat, mis on kaetud kulla ja karraga. Kuningapaleed näeb vaid vilksamisi, sest see on avalikkusele suletud, aga templeid, shrine'e jms on küllaga. Hooneid ümbritseb mõnusalt hooldatud park, nii et seal tasub aeg kohe mõnusalt maha võtta.

--- Choeung Ek (i k Phnom Penh Killing Fields) - Phnom Penhi suurim hukkamispiirkond, algselt oli hiinlaste kalmistu. Tasub üheks päevaks ühendada Tuol Slengiga, seejuures võtta enne Choeung Ek.

--- Tuol Sleng ehk S-21 - koolimajast punaste khmeeride võimaololeku ajal riigi üheks suuremaks vangilaagriks kujundatud koolimaja, mis on jäetud sellesse vormi, et see muuseumi kujul jääks väga eredalt meenutama seda, mis punaste khmeeride võimuloleku ajal toimus. Räige koht. Kui plaanis Kambodžas olla enam kui nädal, on nende kahe režiimi meenutava koha külastamine kohaliku ühiskonna mõistmiseks vajalik käik.

--- Wat Phnom - Phnom Penhi ainukene mägi, mille otsas asub wat, mis on seotud looga, kuidas Phnom Penhi linn alguse sai. Jalamil on rohkelt rahahimulisi kerjuseid ja teeb ringkäiku turismiatraktsioon elevandi näol, aga üleval täitsa mõnus jalutada ja mõtetes uidata. Ümbruskond kaetud puudega ja kõikjal rohkelt pinke, nii et palavus saab ka leevendust.

--- Wat Ounalom - Kambodža suurim budismi keskus. Kui juba sinnakanti satutud, siis tasub kõndida kompleksi lõunaserva läbivat tänavat mööda ja näha budamunkade igapäevaelu.

--- Muud väiksemad watid, kus mungad kiiresti ümber kogunevad ja juttu teevad.

--- Turud: nn uus turg (Phsar Thmay, i k Central Market), nn vene turg (Phsar Toul Tom Pong, i k Russian Market), väiksemad kohalike turud (Phsar Kandal, Phsar Chas) - ma olen selline friik, kes armastab kohalikega täidetud kohtades uudistamas käia, seetõttu käisin turge läbi päris mitu. Kõige põnevamad on väiksemad turud ja just hommikul, sest seal pole püütud end välismaalastele orienteerida. Samuti on hinnad madalamad. Kõige popimad kohad, kuhu muidu välismaalased lähevad, on vene turg (minu jaoks jube tüütu koht, aga saab mingeid suveniire hea hinnaga) ja Phsar Thmay (mahedam, arhitektuuriliselt paeluv peahoone). Kui on huvi osta korralikke stir fry prussakaid-tirtse-ämblikke, on parim koht Phsar Thmay lõunaservas toiduosa ja riideosa vahelise sissepääsu juures. :)

--- Igaõhtune aeroobika mitmel pool linnas - igati lõbus ettevõtmine, kus hunnik inimesi võtab mitmesse ritta ja asub tempoka kohaliku muusika saatel eeshüppaja liigutusi imiteerima. Kindla peale toimub õhtuti midagi Kambodža-Vietnami monumendi juures väljakul (asub Hõbepagoodist lõuna poole).

--- Jalutamine Sisowath Quai promenaadil - muidu kallis kant, aga sekka satub turistikate seas ka väga mõnusa hõnguga söögi- ja joogikohti. Päikese kadumine ja linna öiste tulede ärkamine on mõnusam jälgida veidi kõrgemalt, aga see maksab ka juurde muidugi.

--- Kambodžas(t) tehtud filmide võttepaigad mitmel pool linnas.

--- Baaritänavate piirkond Phsar Thmayst lõunas.

--- Backpacker'ite ja expat'ide piirkond Wat Langka kandis.

--- Retked linna ümbruskonda nii tuktuki kui ka paadiga (viimane on jubedalt ülehinnatud ja ränk turistikas, aga kui hiljem enam vee peale ei satu, tekitab ka kindlasti mingi emotsiooni).

Jne... :)