Berliinist!

Tere! Kas on siin kedagi Berliinis elutsejatest? Endal sügisel plaan Berliini tulla ja tahakski teada, kust alustada töö-ja elukohaotsingut? Esialgne plaan on vaadata, kas tööd saab ja võibolla siis veidi paikseks jääda. Keelt valdab meist ainult üks, niiet nalja saab. Kas keegi viitsiks kirjutada, kuidas ise on hakkama saadud? Ja võibolla otsib keegi isegi korteri-või töökaaslasi?

Olen ka ise uurinud Berliini tööle minemise võimalusi, aga tundub, et eriti lihtne see olema ei saa.
Esiteks alusta kindlasti tööle saamiseks vajalike dokumentide tõlkimisega saksa keelde ning vajadusel peavad sul ka kõik tunnistused ja diplomid olema saksa keelde tõlgitud ja notariaalselt kinnitatud.

Tööle kandideermiseks vajalikud dokumendid:
Kaaskirja puhul on oluline:

 • et see vastaks konkreetse tööandja konkreetsele kuulutusele
 • et pöördumine tööandja poole oleks personaalne
 • jälgida, et kirjas sisalduvad isikuandmed ( nimi, aadress, kontaktandmed, kuupäev, allkiri)
 • kaaskirja maht on maksimaalselt 1x A4 (trükituna, kui ei ole eraldi palutud saata käsikirjalisi dokumente)
 • kirjeldada oma varasemaid kogemusi, koolitusi. Tuleb rõhutada, miks just teie olete õige inimene antud kohale.
 • iseloomustada end paindlikkuse, hoolsuse, jms. aspektist
 • soovitavat palgataset võib mainida vaid siis, kui kuulutuses on alutud seda teha
 • märkida ära oma hobid ja ühiskondlik/heategevuslik töö

CV kirjutamisel võiks arvestada, et

 • eelistatakse elulookirjeldust tabeli kujul (arvutis teostatud)
 • fotole lisage tagaküljele kuupäev ja enda allkiri
 • isikuandmetest tuleb välja tuua nimi, sünniaeg ja –koht, perekonnaseis,
  laste arv, rahvus, aadress, telefoni- (ja faksi)number, e-maili aadress
 • esitada tuleb info koolituste ning varasema töökogemuse kohta (alustades viimasest)
 • märkida tuleb oma arvuti- ja keeleoskus, autojuhilubade olemasolu jms.
 • võimalusel võiks välja tuua soovitajad (koos nimede ja kontaktandmetega)

Juhul, kui soovid Saksamaale elama või õppima asuda või seal tööd otsida (üle 3 kuu), pead sa riigis viibimise registreerima ja taotlema Saksa elamisõiguse, mida on võimalik teha kohalikus Ausländerbehörde osakonnas (Välismaalaste Amet), mis väljastab tõendi “Bescheinigung über das gemeinschaftliche Aufenthaltsrecht” (EU elamisõigus). Registreerimiseks tuleb pöörduda kohaliku pädeva ametiasutuse poole mitte hiljem kui kolme kuu möödudes riiki sisenemise päevast arvates.

Elamisõigust on võimalik taotleda esitades:
• taotluse
• kehtiva ID kaardi või passi
• 2 passipilti
• mõnedes saksa liidumaades ka arstitõendi tervisliku seisundi kohta

Taotlusele lisaks tuleb esitada dokument, mis tõestab ära, et sul on kas töökoht saksamaal või sa õpid mõnes koolis seal.
Elamisluba ei anna õigust saksamaal töötamiseks, vaid ainult viibimiseks ning väljastatakse sulle ainult sel juhul, kui suudad ära tõestada, et sul on piisavalt raha enda ülalpidamiseks.

Tööluba väljastab Föderaalne Tööhõiveamet (Bundesagentur für Arbeit; BA) ja tööandja võib sind tööle võtta üksnes siis, kui sul on tööluba.
Täiendavat teavet saad Töövahendus Keskbüroost (Zentralstelle für Arbeitsvermittlung) (ZAV) Bonnis (Villemombler Straße 76, Tel. +49 228 713-0

Saksamaale töösooviga asuvatel inimestel peaks olema tööluba käes juba enne Saksamaale minekut!
Minu meelest pikendas saksamaa tööloa nõuet kuni jaanuarini 2011 aastal.

Kuis aad ise kuskilt mingit head infot, siis anna palun mulle ka teada :)

Suht keerulised lood. Kirjas on, et enne saksa minekut peab luba käes olema, kuid kuskilt on kõrva jäänud, et enne ei saa luba üldse taotleda, kui sul on konkreetne tööpakkumine olemas (st et keegi tahab sind tööle), mis läheb vastuollu loogikaga. Miks peaks keegi üldse huvituma palkamast inimest, kellel veel ei ole tööluba?

Ja kuidas, kus seda tööluba online teha saab, kui selleks on veel vajalik sissekirjutus saksa jne?

Ma usun, et on keeruline :)
Vaata lisainfot antud teema kohta leiad selliselt saidilt http://www.eures.ee/1578 , siin on ära toodud kõik maksude kohta, töökoha leidmise kohta, kus/mis/millal registreerima peab jne ja ka saksamaal asuvad interneti tööportaalide lingid on olemas. Vajaduse korral saab küsida abi ka meie tööturuametist, seal vastavad eurese esindajad olemas.
Nii palju, kui ma ise aru saan, otsid kõige pealt välja töökoha, kuhu hakkad kandideerima, saadad kõik vajalikud dokumendid koos CV-ga, vajadusel käid saksamaal ka vestlusel ära. Kui hästi läheb, saad töökoha ning su uus tööandja hakkab sulle tööluba välja ajama.Kuid kuna selle tööloa välja ajamine pidavat olema küllaltki keeruline protsess, on tavaliselt neil seal kergem võtta tööle kohalik elanik. Kui tööluba on sul olemas, siis pakid asjad kokku ja lähed saksa ja teed muud registreerimised ära.
Muul juhul on see, et me elame euroopa liidus küll, kuid ikkagi on igas riigis piirangud peal, kui kaua kuskil ilma registreerimata viibida tohib. Kui tahad ennast registreerida ilma tööloata, pead suutma ära tõestada, et sul on piisavalt rahalisi vahendeid enda ülalpidamiseks ja ka ravikindlustuse maksmiseks kuna kui sa siin eestis oma tööandjaga töösuhte lõpetad, kehtib su ravikindlustus veel maksimaalselt 2 kuud.
Toon sulle sellise näite: mul sõbranna pakkis eestis asjad kokku 2009 aasta märtsi keskel, lihtsalt sõitis hollandisse. Hollandi elamisloa sai ta alles 26 mai. Esimese lihtsa tööotsa sai ta seal alles nüüd juulis. Mees tal teeb seal mustalt tööd, temaga veel keerulisemad lood kuna pole euroopa liidu kodanik.
Pluss peab mul sõbranna veel tagantjärgi alates hollandisse saabumise hetkest veel maksma ära kindlustusmakse, hetkel oli see summa 300.- eurot.

Aitäh eelmisele vastajale. Ma kirjutasin sinna Euresesse küll, aga lugu selline, et vastuseks tuli mingi "a la" kopi paste stiilis vastus: täname et te kasutate seda lehte ja Eures tegeleb selle ja kolmanda asjaga. Seega nende suhtes oli küll pettumus.

homsest lähen kohalikku bürgeramti, tööbüroosse ning üritan selgust saada, kuidas need asjad tegelikult on. fakt on see, et ilma sissekirjutuseta ei anta tööluba ja tööluba ei anta enne, kui on kindel või vähemalt enamvähem kindel tööandja, kes on nõus sulle niiöelda õla alla panema. kohalike soovitus on algul selle kohta tõtt väänata...näis, mida mulle homme räägitakse..