Berlin Schönefeld lennujaam
Tere kallid kaaskannatajad :)

Tülitan järjekordse küsimusega. Igaks sajaks juhuks küsin, et kas tegu ei ole väga suure lennujaamaga? Pean silmas, et liigume Ryanairiga Riiast sinna ja lennugraafikute järgi on aega 2.45 et ümber istuda Easyjetile, et edasi Mallorca poole pageda. Ehk siis kui kõik peab paika, siis vast 2.45 on ju piisav..:)? Loodan, et isegi piisav selle jaoks, kui Ryanair`i mitte nuumata ja mul võetakse väravas kott ära ja pannakse lennukile kõhtu..

dont worry. 2h45m on piisav aeg SXF-s ümberistumiseks, kui sissetulev lend saabub plaanipäraselt.

Tavaoludes on kindlasti piisav ja lennujaam ei ole tõepoolest kuigi suur, aga turvajärjekord oli viimati pikk ja aeglane. Kohver jõudis lindile ca 20 minutiga. Kõik sõltub täpselt sellest, palju on teisi lende samal ajal saabumas-lahkumas ja kas RIX-SXF lend saabub õigeaegselt. Ma ilmselt käsipagasi võtaks lennukisse kaasa, aga muidu pole põhjust väga muretseda. RIX-SXF lennu hilinemise korral on sel juhul vähemalt pagas kaasas ja saad järgmisele lennule joosta ning kui väga vaja, siis turvajärjekorras ettepoole trügida, aga kui pead kuskil lennujaama avarustes tiirlevat kohvrit ootama, siis seda protsessi kiirendada ei saa. 

Riia lend jõuab D terminali ja minu arust ma nägin viimati (ca nädal tagasi), et Mallorca lend läks kõrvalväravast. D terminal ise imepisike, sisuliselt turvakontrolli järgselt on üks pood ja kohe "üks suur värav".  Pagasiga ei tohiks ka väga kaua minna, sest lende D terminali lihtsalt väga palju ei tule. Eelmine nädal jõudsin lennult maha, WCs käia ning pagasilindi jõudes, tulid juba meie lennu pagasid :). Teisalt olen oodanud ka ca 20 minutit. Seega kuidas kunagi. Aga 2,45 on kindlasti piisav, kui just Riia lend ei hiline.

2h45, piisav. Käisime mais reisil nii, et Berliinis ümberistumine 2h10min, AGA koos lennujaama vahetamisega. Ehk minnes Schönefeldist Tegelisse ja tagasitulles teistpidi. Muidugi juhul kui lennud liigselt ei hiline ja turvajärjekorrad ei takista :) 

Uuriks aga, et kuidas on transport kesklinna? Millega ja is maksab? Kogemusi ja nõuandeid?

Google Maps lahti ja näitab, millega sõita ja kuidas. Lennujaama eest viib buss lähimasse metroojaama (ca 5-minutiline sõit või ehk kuni 10), sealt edasi sõltub juba sihtpunktist.
Maksab tüüpilise Berliini ühistranspordi päevapileti/ühekordse pileti hinna (s.t pooled sõidavad jänest).

Me sõitsime hiljuti kesklinna rongiga, peatus oli ca 5 min lennujaamast kõndida. Airport Express (RB14, RE7) sõidavad poole tunni tagant –  peatus nt kesklinnas Alexanderplatz. Pileti saad osta rongijaamast automaadist, tuleb valida 3 tsooni pilet ja see kindlasti ka perroonil enne rongile minekut valideerida. Meil tuli kontroll ka :-)

soovitan ka kasutada Google mapsi transpordiplaneerijat või BVG äppi koos reisiplaneerijaga, mille kaudu saab ka piletit osta. Ja see BVG äppi versioon on ainult piletite ostmiseks. SXF-lennujaam asub C-tsoonis, kesklinn on A-tsoonis, seega tuleb osta ABC tsooni pilet (tavahind 3,40€). ise olen viimase aasta jooksul aint BVG äppi kasutand piletite ostuks - ei pea sularahaga mässama, piletiautomaadi järjekorras seisma ega paberpiletit valideerima.

See jänese sõitmine on loterii. Viimasel korral kontrolliti meid ühel päeval kahel korral. Kord päeval ja kord õhtul juba üsna hilisel ajal. Kuigi kohalikud olid imestunud ja soovitasid järgmisel päeval jänkut lasta, sai ikkagi pilet ostetud. Kui ma õigesti mäletan, on trahv vaid 60 €, aga asjaajamist omajagu.

Lennujaamarongides nägime ka ise mõlemal suunal kontrolli. Võib-olla tipptunnil kohalike marsruudil pole.


Kui ei hiline siis on piisav aeg, samas minul 9 Ryanair lennust (millest 2 Riiast) on 5 hilinenud, 15 minutist kuni 3h. Seega kunagi ei plaani enam nendega alla 3h ja ainult käsipagasiga. Või kui on väiksem vahe ja võimalik osta fastpass siis see lisaks, tänu sellele oleme Londonis 2x ka hilinemisel jooksuga läbi terminalide jõudnud. Mis puudutab kontrolle Saksamaal siis kõige rohkem olengi näinud neid lennujaama marsruutidel sest piisavalt on ilmselt rumalaid turiste, kes piletit ei oska osta või seda eraldi valideerida perroonil, samuti tagasisõidul oli mitmel inimesel ükskord lubatud päevade arv ületatud (loeb ka kellaaeg). Trahvist hullem on see, et menetluseks tõstetakse rongist maha ja võid lennust maha jääda.