Bremen, Düsseldorf või Frankfurt?

Pole kunagi Saksamaal käinud ja ühtegi linna eelistada ei oska. Oleksin tänulik, kui keegi oskaks anda enda subjektiivse hinnangu milline linn neist kolmest on kõige ägedam, kus on parimad šoppamise võimalused, kus on soodsaim majutus? Samas Weeze lennujaamast on Amsterdami ka kõigest 166 km, kaalun ka selle linna külastamise varianti. Minemas olen koos sõbraga, paariks päevaks. Mõlemad oleme kahekümnendates ja reisi tahame ette võtta eelkõige lihtsalt põnevaks ajaviiteks.

Kui kellelgi on kogemusi ja oskate algajatele head nõu anda, siis oleksin tänulik.

Olen Düsseldorf(Weeze), kui ka Bremenis olnud. Weeze on väga väikene linn ja seal pole kuskil shopata aga nagu sa ütlesid, siis Amsterdam jääb väga lähedale ja kui õigesti mäletan, siis lennujaama eest lähevad tihti bussid ka igalepoole üle Saksamaa ja Hollandi. (Üks ots oli 36€ Amsterdami, kui ma ei eksi) Bremeni lennujaam on otse kui Bremeni kesklinnas, lennujaamast välja astudes vaatab kohe vastu suur linn ja 50m uksest on metroojaam kus saab metroo peale, mis viib sind kesklinna. Kesklinnas on väga palju erinevaid ja tuntuid poode shoppamiseks, ühtlasi soovitan ise ka sulle Bremenit. Frankfurdi kohta kogemused puuduvad.

Bremenit külastades tasub arvestada, et pühapäeval on seal enamus kohti suletud, kõik toidupoed kaasa arvatud. Avatud olid pisikesed türklaste poekesed, kus pudel vett maksis 1.50 € ringis võrdluseks toidupoes nii 0.20 senti. Üllatav oli hommikul kella viie paiku lennukile minnes näha, et osad kondiitriärid on juba lahti ja müüvad värskeid saiu.

Ise võtsin ööbimise selliselt lehelt http://zimmer-in-bremen.de/zimmer-2/, kolme öö eest läks mingi 58 € inimene.

Lennujaama eest saab otse trammiga linna, ostsime päevapileti TagesTicket Plus mis maksis 8.10 € ja sellega sai 2 täiskasvanut sõita terve päeva nii trammide, kui bussidega. Linna kesklinn on väike ja vabalt jalgsi käidav,s eega igapäev seda piletit ka vaja ei ole. Kaubakeskustest külastasin http://www.waterfront-bremen.de/ ja siis ochtum park (nime kirjutamise viisis pole kindel) nimelist outleti keskust. Bremenis on Becki õlletehase muuseum, Meresedes Benzi muuseum ja mingi kosmosekeskus (see vist oli ka pühapühapäeval avatud).

http://www.bremen-tourism.de/must-see-attractions-in-bremen-1

Minu kogemuse järgi on terves Saksas pühapäeviti ja pühade ajal kõik poed kinni.

Aga Frankfurti (ilmselt peeti silmas Frankfurt-Hahni) lennates tasub arvestada, et Frankfurti kesklinna on natuke üle 100 kilomeetri, seega Bremen kindlasti mugavam. Samas Frankfurt on ilus ja huvitav linn, šoppamiskohti muidugi rohkem kui küll.

Weeze lennujaama lähedal asub aga ääretult armas palverändurite-linnake Kevelaer. See info aga rohkem kultuurireisijatele, sest linnake on nii väike, et lõbustusasutusi ja poode on vähe.

Tänan asjalike soovituste eest! Aga selline küsimus, äkki keegi teab... ega Saksamaal mingeid pühi ei ole sel perioodil kui meil siin Eestis jaanipäev on?

Düsseldorfi asemel sõitke parem Kölni. Weeze on D-st ikka tükk maad eemal ja kui nagunii peate pileti ostma ja sõitma, siis veidi edasi (ca pool tundi) pole enam vahet. Düsseldorfi vanalinn kus midagi vaadata on on Tallinna vanalinnast pigem väiksem kuid igavam ja ülejäänu on suht tööstus. Vaikne linn nagu Tartu ainult suurem. Aga ka Köln iseenesest pole turistile teab mis väärt koht võrreldes näiteks Hamburgi või Berliiniga aga kindlasti parem kui Düsseldorf ja ikkagi suurlinn ning seal on tegevust kordades rohkem. Amsterdam tundub samuti hea plaan.

Vihjeks veel, et kui sõidate kahekesi ja otsustate Weeze ja Kölni kasuks, siis ostke juba lennujaamast grupipilet 5-le, tuleb isegi odavam kui eradi kaks piletit osta. Maksab 37.50 (kõigile 5-le kokku) ja kehtib 24h, see kehtib kogu liidumaa piires ehk siis kõik kohalikud bussid, lähirongid , u-bahn, linnaliinid jne. Weeze lennujaamast D-fi või Kölni on kaetud. Üksikpiletid tulevad igat pidi kallimad, samuti buss Weezest Kölni või Düsseldorfi on kallim.

Bremen on kindlasti neist linnadest kõige huvitavam, olen seal ajutiselt elanud ja tegemist on vanalinnas väga palju, poode samuti piisavalt. Muuseume jätkub, sh ka Universum Bremen teadus-ja tehnikahuvilistele, botaanikaaed koos rododenrdoniaiaga, mis vist Euroopa suurim, väga meeldis mulle raudteejaama kõrval asuv etnoloogiamuuseum. Kuid ei tasu unustada, et suurlinn Hamburg, Saksamaa kõige turistisõbralikum linn, asub vaid 40-minutilise rongisõidu kaugusel ja rongid sõidavad vähemalt kord tunnis! Kui sõita kohaliku regionaalrongiga (ICE on erihinnaga ja kallis), siis tööpäevadel pärast kella 9 hommikul ja nädalavahetusel ükskõik mis ajast alates on võimalik osta Niedersachsen-Ticket.

http://www.bahn.de/regional/view/regionen/niedersa/freizeit/niedersa_ticket.shtml?dbkanal_007=L01_S01_D001_KIN0014_lt-nhh_LZ01

Ühele inimesele 21 eurot, iga reisija eest (kuni 5 kokku) 4 eurot juurde, aga kehtib terve päeva kohalikes rongides Hamburgi ja Bremeni vahel, Bremeni bussides ja trammides (st ei pea eraldi päevapiletit ostma ja Niedersachseni pileti saab ka nt hommikul rongijaama sõites bussist osta!), samuti Hamburgis A ja B ringi metroodes/rongides. Igaks juhuks tasub kohapeal kõik üle küsida ja täpsustada, aga olen seda varianti ise kasutanud ja on hästi toiminud. Kunagi oli küll veidi odavam, aga ikka oluliselt soodsam kui üksikpileteid ostma hakata.

Ja kui Bremen end ammendab, mis võib muuseumide puhul küll iseenesest mitu päeva võtta, ja suuri kauplusi jätkub seal ka, siis Hamburg võtab ikka mitu, mitu päeva.

Hamburgis ööbisin kunagi noortehostelis:

http://www.jugendherberge.de/en/hostels/search/portrait/jh.jsp?IDJH=523

See asub täpselt sadamas ja on kuulsa Reeperbahni läheduses, nii et põnevust, a la diskoteegid, baarid, jätkub ka ööseks (kuigi hostelisse vist päris öösel sisse ei pääse.)

Siinkohal puhkepäevadel on toidupoed nagu Kaufland, Netto Berliinis nt lahti olnud. Väiksemates kohtades vöib-olla on erireeglid ei tea. Olen ise käinud Berliinis 10 korda, stutgardis,kasselis, detmoldis.