Brüsseli lennujaama tavapärasesse töörütmi saamine võtab veel kuid

Pärast 22. märtsil Brüsseli suurimas, Zavantemi lennujaamas toimunud terrorirünnakut on sellel liinil lendavatel lennufirmadel olnud kõvasti tegemist, et pakkuda reisjatele alternatiivseid lennuvõimalusi, sest pärast rünnakuid Brüsseli lennujaam suleti. Väljakuulutatud avamistähtaega on juba edasi lükatud, lennufirmad teatavad järgemööda, et lähipäevadel nende Brüsseli lende ei toimu ja kirjutamise hetkel polnud teada, kunas Brüsseli lennujaam taas avatakse.

Küll aga on nüüdseks selgeks saanud, et kunas iganes Brüsseli lennujaam jälle avatakse, läheb selle tavapärase töörütmi taastamiseks veel kuid. Brüsseli lennujaama tegevjuht Arnaud Feis on meediale teatanud, et peale lennujaama avamist suudetakse esialgu teeninda umbes 20% senistest lendudest.

Kuna pommirünnakutes sai kannatada lennujaama check-inni osa, tuleb kuni remonttööde lõpetamiseni Brüsseli lennujaamas kasutada ajutisi struktuure, kus on võimalik teostada reisijate lendudele registreerimist ja turvakontrolli. Praegu käib ajutiste lahenduste testimine ja lähemate päevade jooksul loodetakse esimesed lennud juba vastu võtta.

Selge on ka see, et ajutiste check-in laudade ja turvakontrolli kohtade läbilaskevõimsus pole piisav, et teenindada lende rünnakute-eelses mahus. Hinnanguliselt saab peale lennujaama avamist selle läbilaskevõimsuseks 800 – 1000 reisijat tunnis. Seda on tunduvalt vähem, kui Brüsseli lennujaama tavapärane 5000 reisijat tunnis.

Peale Brüsseli lennujaama avamist hakatakse esimeses järjekorras teenindama Belgia rahvusliku lennufirma Brussels Airlines lende, millele see on kodulennuväli. Järgnevad partnerlennufirmad Lufthansa ja Swiss. Sedamööda, kuidas lennujaama läbilaskevõimsus kasvab, lisanduvad järk-järgult teised lennufirmad.

Niisiis, Brüsselisse või selle kaudu lendamine saab veel mõnda aega olema tavapärasest oluliselt raskem. Tundub, et soovitus lennata mõnda teise Brüsseliga hästiühendatud lennujaama ja sealt edasi liikuda näiteks kiirrongiga isegi siis, kui sihtkohaks on Brüssel või selle lähiümbrus, ongi hetkel parim, mida teha võiks. Täpset infot Brüsseli lendude toimumise kohta saab lennufirmadest. Brüsseli lennujaam on avanud veebis ka ajutise infolehe brusselsairport2203.be, kus infot paraku napib.

Allikas BBC

Belgia ajakirjanduse andmetel on juba avaldatud nimekiri võimalikest täiendavatest turvameetmetest, nõnda näiteks kavatsetakse keelustada autode parkimine terminali ees ning viia sisse turvakontroll enne lennujaama sisenemist.

Täiendavaid turvameetmeid on hiljuti nõudnud ka lennujaama julgeolekutöötajate ametiühing, viidates varasematele nõrkadele ehk pea olematutele turvanõuetele: http://deredactie.be/cm/vrtnieuws.english/News/1.2616163. Iseasi, mis mõju hakkab see avaldama lennujaama toimimisele ja sinna juurdepääsule , nt viimaste aastate jooksul on korduvalt piiratud autoga juurdepääsu terminalile, uuendused raudteeühenduses kesklinnaga järjekordselt edasi lükatud jne.

Täna õhtul jõudis riik ametiühingutega avamise osas kokkuleppele ning lennujaamas peaks taasavama sel pühapäeval, 3. aprillil, olgugi et vaid piiratud mahus: http://m.standaard.be/cnt/dmf20160401_02213832