trip-krainetrip-ukraine-dark
Bussiga Itaaliasse

Tere,

olen minemas juuni alguses kaheks nädalaks Itaaliasse, põhiliselt Riminisse. Tegemist on bussireisiga ja korraldajaks Lastrada. Bussireisile lähen just kogemuse mõttes, sest lennuki ja laevaga on juba väga palju käidud igal pool, aga bussiga veel mitte kordagi. Seega ei maksa mind hurjutama hakata, et bussi valisin. Meie reisiseltskond on ka kirev: üks meist on 20+, teine 40+ ja kolmas 60+; kõik naised. Seega võiksite anda soovitusi ka sellest lähtuvalt. Paar sarnast teemat on siin juba olemas ka, need olen kõik läbi lugenud, aga need on suhteliselt vanad, niiet kui vähegi viitsite, siis palun kommenteerige:

 1. Millest võiks abi olla bussis ja kohapeal olles (mida võiks võtta kaasa)?
 2. Rimini kui reisisihtkoht -- kuhu minna, mida teha (loomulikult rand, jalutamine linnatänavatel jne, aga mingit konkreetset vaatamisväärsust, restorani, meelelahutust)?
 3. Lastrada kui reisikorraldaja -- millega peaks arvestama, millised on olnud Teie muljed jne?
 4. Kas on mõtet vahetada kaasa ka Läti, Leedu, Poola ja Tsehhi raha? Kas ainult nii palju kui hinnanguliselt söögile kulub, või on mõtet nt Tsehhi raha võtta rohkem (mingi pikem supermarketi peatus, kust saaks kodustele kommi osta/mida soovitate Tsehhi supermarketist kaasa osta)?
 5. Veel kõikvõimalikke kommentaare, mida ma ei osanud hetkel küsida?

Aitäh kõigile juba ette :)

Meenutasin neid küsimusi lugedes, et aastaid tagasi murdsin enne reisi samasuguste küsimuste kallal pead, nüüd enam mitte. Raha ei ole tänapäeval enam üldsegi probleem - plastkaardike ajab igal pool asja ära. Enamasti saab ikka kaardiga maksta või automaadist vajadusel sularaha võtta. Ainult vetsude jaoks tasub vähesel määral teele erinevas valuutas väikesi rahatähti kaasa võtta. Samas, Leedus saab bensukates tasuda ka eurodes ja koguni kroonides. Eelmisel kevadel tagasiteel koju maksin jäätise eest viimaste euro-, liti- ja latimüntidega näiteks, nalja sai palju, keegi ei pahandanud. Hea nipp on teha endale krediitkaart ja kanda sinna peale raha just nii palju, kui reisil kulutada võib, ülejäägi võib alati koju tagasi tuua ju. Eks tagumik selle läbi Euroopa loksumisega veidi haigeks jääb, aga kellele reisimine meeldib, selle tagumik annab ka varsti ülejäänud kehale andeks. Kõige tähtsam on kaasa võtta hea tuju, siis laabub kõik hästi. Asjad pole asendamatud, ühel aastal ostsin endale Poolast maha jäänu asemel uue hambaharja näiteks. Aga kord sai ujutud napi seeliku ja t-särgiga, sest päevitusriided olid koju jäänud. Jälle kõigil nalja nabani! Lastradaga pole reisinud ja Riminis pole ka juhtunud käima, aga internetiavarustes on ammendamatu infotagavara. Näiteks siit kindlasti leiab midagi http://www.italiantourism.com/ Olge rlihtsalt rõõmsad ja rahulikud! Reis õnnestub nagunii! Edukat netis surfamist ja head reisi!

Mina ka minemas sellele reisile, ja samuti esimest korda reisibüroo organiseeritud bussireisile. Ma pole küll üksi vaid meid on ka väike seltskond. Itaalias pole enne käinud, bussireisi valisin sellepärast, et tahan näha ka ühtlasi natuke neid maid, millest läbi sõidame. Rimini kohta trükkisin veidi internetist materjali, Eesti büroodest teeb sinna (lennu) reise MTS Travel, nende kodulehel oli ka infot Rimini kohta. Aga kui keegi viitsib samast või samalaadsest reisist muljetada ja soovitusi anda, oleks ka tänulik!

Kindlasti tuleb Riminis oleskledes põigata sisse San Marinosse! Seal mäe otsas on lahe shoppata ja muidu ilus vaade. Aga bussisõidu vaheriikide raha pole tõesti mõtet ekstra kaasa vahetada, maksab pangakaart ja WC-des saab ikka €- müntidega hakkama.

bussireisile soovitaksin kaasa võtta kindlasti padja ( sobib ka kaelapadi, kui tavalist ei viitsi vedada), tekike või lina ja villased sokid. Selle varustusega on bussisõit kehale ja hingele täiesti mõnus. Tass, lusikas ja tee- või kohvipakke, puljongit. Bussis alati kuum vesi olemas. Rahaga on jah nii, et kaardiga saab igal pool hakkama. Kui siis eurosi, selle rahaga saab vähemalt suuremates kohtades maksta, kuigi tagasi annavad tsehhi raha. Mõnusat reisi!

Bussisõit iseenesest polegi väga egamugav, kui end veidi varustada. Kindlasti kaelapadi bussi kaasa, minu meelest täispuhutav ei ole mugav vaid ikka see pehme. Paljud kasutavad ka mingit lisatekki v fliisi (hea kerge ja pehme). Mina olen küll läbi ajanud tuulepluusiga kui vilu hakkab, siis selle peale võtnud. Jalanõud bussis jalast ära, jalad seljakoti otsa, mis on pingi all koos hädapärasega - natuke näksimist, jooki, ravimid-plaastrid olgu ka selles käepärases kotis. Pliiats-paber ka et saaks märkmeid teha, ega õhtul enam alati jõua ega mäletagi. Toidukauss ja kruus ja see mis sinna sisse käib pluss lusikas-nuga. Salvrätid vms. Iga bentsukapeatust tasub kasutada, et jagu liigutada. Siis on paisteminekuvõimalus väiksem, mis pikal reisil ikkagi kipub juhtuma, eriti suvel palavaga, see on ka väga individuaalne. Kellel ei mahu jalad kingadesse, kellel pole arugi saada. Jah, bussisõidul kitsad jalanõud ei pruugi teine päev enam jalga mahtuda. Ka matkajalanõusid pole bussis mõtet kasutada, mida vähem jalgadel vabadust ja hingamist, seda parem. Kõige parem pidavat olema hoida kogu sõidu aja villaseid sokke jalas, siis jalgade vereringe seisvat korras.Olgu temperatuur milline tahes. Ausalt öeldes mul on proovimata kas aitab. Raha vast ehk vetsuskäimiste jagu. No Poola on suur, mõni zlott võib ju olla. Supermarketites olen küll kõikjal kaardiga maksnud, samuti bentsukates. Nii Poolas kui Tšehhis.Läti raha pole vahetanud, see Läti on nii õhuke riik, et pole vaja, Leedu oma mina pole ka vahetanud endale. Samas, kui juba oled inimene, kes reisib ja veel bussiga, siis pole hullu kui midagi üle jääb, järgmine kord tuleb jälle, siis läheb asjaks.

Minu bussiga käimised on olnud Poola, Horvaatiasse ja viiepäevane põhjalik Läti-Leedu reis. Kaasa soovitaks võtta:

 • pleed/tekk- tuulekad-jopid oma lukkude ja õmblustega hakkavad häirima. Bussis niigi ebamugav pikema aja jooksul, siis võimalikult mõnusaks enda jaoks muuta seda reisi.
 • padi- ise kaelapatja ei kasuta, väiksema padja olen ika pagasisse suutnud lisada. Aga need padjad on ka õhukesed ja kerged olnud.
 • kihiline ja mugav riietus- kõige lihtsam viis enda temperatuuri ise reguleeride. Kõikides bussides ei tööta ventikas, mõnes ei luba üksik kuri vanamees luuki lahti teha, sest see hakab tervisele (väljas +28C, päike kõrvetab läbi klaasi, sõidetud 5h veel sõita umbes 8h)
 • Soovitaks ka pleierit, vahel hea end isoleerida ajuvabadest komöödiatest, lällavast/vinguvast/valjult rääkivast seltskonnast
 • veepudel
 • tass/lusikas (lusikaga saab kõik noa/kahvli toimingud vajadusel tehtud)
 • kiirkartulipudrud/kaerahelbepudrud - puljong ja nuudlid võivad kehvema tee korral sülle lennates ohtlikud olla, putrudega majandamine on mugavam.
 • sobiv snäkk on ka näkileivad näiteks merevaiguga. Näkileib otsapidi mertevaiku ja ei mingit noaga määrimist ja meisterdamist.
 • teiste heaolu nimel karrtulikrõpse mitte bussi tuua (see hais võib südame pahaks ajada mõnel.
 • mingisugune meelelahutus on ka hädavajalik. Poola pole mingi vaatamisväärsus ja kaua ikka jõuab naistega pläkutada. Mingi kaardipakk või ajakiri/raamat on tore vaheldus.
 • keskmisest suurem põis on lihtsalt mugavuse küsimus :)
 • lehvik (teistkordse kuumalaine ajal reisides oli lehvik mu käes ikka tohutu kadedusobjekt.) Loomulikult ajab selle asja ära ka ajaleht vms.
 • Mõne suurema riigi mündid paha ei tee (POOLA :D), vetsupeatuste ajaks just, ning mõnes bensukas tekib ikka vastupandamatu jäätise/päris-mitte-lahustuva-kohvi isu. Ja alati EI SAA kaardiga maksta. *jalanõudest bussi astudes loobuda või asendada need plätudega (kui need kaasas juhtuvad olema) Esimese hooga rohkem ei meenu.

Mida ROHKEM jalgadel vabadust ja hingamist, seda parem. Loodan, et keegi lausa nii rumal ei ole, et minu eileõhtust vastupidist juttu uskus. Vabandan! Õigeks loe Sitsu viimast lauset ja minu praegu lisatud esimest lauset.

Leidsin googeldades ühe alla laetava kaardi,kus saab vastavalt oma soovidele-huvidele kaardile märgistada sind huvitavad kohad (valikud ette antud a la hotellid,vaatamisväärsused,restoranid ),samas kommentaarid ka juures kohe,ja osadel pildid ka : http://www.schmap.com/guides/rimini . Veel suht kasulik tundub olevat www.tripadvisor.com . Kahju et ei ole veel teada millises hotellis peatume,saaks juba põhjalikuma kaardistuse teha ( nii palju kui olen bürooga ühenduses olnud ei osata mulle midagi konkreetsemat öelda ühegi asja kohta,või olen ma lihtsalt juhtunud vale inimese otsa.. ) . Oleme ka tulemas girlpoweriga, 33 ja 10 ,ja ka suht rohelised ,seni pikim bussireis Peterburgi ,aga jah,nn "mugavusvarustus" ja meelelahutusvahendid hädavajalik.

Büroost öeldi et on nii-öelda loteriimajutus, et hotell selgub paar päeva enne reisi algust. Äkki targad, teate kust seda reisipatja osta saab?

Kui mõtled seda hobuserauakujulist kaelapatja, siis mina ostsin omast arust ülemiste keskusest mingist kodutarvete poest, kus on selline odavamat sorti kraami ja kõike. Jyski poes oli ka patju, kitsamaid ja otstes on kiisupead. Ei teagi kumb parem, omad eelised mõlemal. See paksem jääb bussis magades teinekord liiga paksuks, on ebamugav, kui on kitsad õlad. Kuid täiesti kõlblik kasutada ka telgis, mägimökides ja hostelites. Kahtlastes kohtades saab nii veel teha, et selle hoburaua sisse kokkupakitud tuulepluus vm mille sees raha ja dokumendid, st kõik oluline pea all.

Tahaks ka padja ja fliispleedi kaasa võtta. Kas keegi oskab kommenteerida, kas neid saab kogu reisi vältel bussis hoida või peab igal õhtul koos muude asjadega hotelli ja hommikul tagasi bussi tirima? Kas keegi on võtnud Eestist ka vett kaasa? Itaalias müüvad tänaval 0,5 liitrist veepudelit 4 EUR'ga. Mõtlesin, et võtaks mingi 10 0,5 liitrist pudelit kaasa. Aga äkki kõik vaatavad, et olen mingi imelik :) Ja kas ikka mahub bussi pagasiruumi kõik see träni (kui näiteks kõigil reisjatel idee vett kaasa võtta + tavalised kotid/kohvrid)? Ja, kas keegi selle kohta teab kommenteerida, et bussiga sissesõit Rooma 5 EUR'i. Kas igalt inimeselt või 1 sõiduvahend 5 EUR'i? Lihtsalt huvi pärast küsin :) Veel küsiks rannas vedelemise kohta :) Kas rannas on võimalik tasu eest lamamistooli/päikesevarju laenutada? Kas neid ikka jätkub? Või peaks kindluse mõttes mingi lisarätiku kaasa võtma?

Lastradaga käisin umbes 5 aastat tagasi Itaalia ringreisil (kahjuks mitte Riminis). Võib täitsa rahule jääda, bussireis nagu bussireis ikka :). Terve tee Itaaliasse ja tagasi sai igasuguseid toredaid filme vaadata, igavust polnud aega tundagi. Siit ka soovitus: kui teil leidub mõni hea film, võtke aga julgelt kaasa, kulub pika reisi peale ära. Kui välja arvata paar miinust (Veneetsia ekskursioon ööpimeduses ja 1 öö bussis) oli reis igati huvitav ja näha sai väga palju.

Vastused eelmise kommenteerija küsimustele: Nii palju kui mäletan, võis asju vabalt bussi jätta, väärtesemeid muidugi ei soovitaks :) Usun, et need 10 pudelit mahuvad sinna ära küll, vett tasub igal juhul kaasa võtta, ja parem siis juba rohkem kui vähem ;) Ma vist võtsin 2 1,5 liitrist kaasa, täitsa piisas. Seda sissesõidutasu ei oska kahjuks väga kommenteerida, see vist mingi uuem asi? Või vähemalt ei mäleta, et seda 5 a tagasi oleks olnud. Rannas vedelemise kohta ei oska samuti midagi öelda, sinna omal ajal (märtsikuus) väga peesitama ei jõudnud :P

Muljeterohket reisi! :)

Mingit mõtet pole vett kaasa tarida ja sellega bussi ummistada. Piisab ühest liitrisest käepärasest pudelist, mida saab teel taas täita. Marketite juures nagunii tehakse peatusi, sealt võib kamba peale osta 5l pudeli ja ära jagada. Niimoodi ostes ei ole vesi kallis, suvalisest putkast turistitänaval muidugi võib kulukaks minna. Tegelikult pole ka mõistlik teel ohjeldamatult vett sisse kaanida - te hakkate lihtsalt kas rohkem higistama, sagedamini vetsu külastama või paistetate topelt. Vett tasub juua vaid lonksu kaupa, kui kurk hakkab kuivama. Vee joomine ei tee olemist lahedamaks ega aita palavuse vastu, pigem juua hoopis kuuma rohelist teed. Palavusega võitlemiseks tasub vetsukate peatuses jalgu jahutada, näole-kaelale ja ka pähe vett uhada.

Ok, vett ilmselt siis nii palju ei võta. Kordaks küsimust ranna kohta: Kas rannas on võimalik tasu eest lamamistooli/päikesevarju laenutada? Kas neid ikka jätkub? Või peaks kindluse mõttes mingi lisarätiku kaasa võtma? Kas see villase soki jutt vastab ikka tõele? Kuidagi veider on mõelda, et see takistab jalgade tursesse minekut. Kas tõesti toimib?

aga rannas saab toole ikka lenutada, iseasi, kas raatsib selle lõbu eest iga päev raha välja käia. Ega sealse päikese all eriti kaua ei kannata olla ka - ettevaatust reisi algul! Kui esimesel päeval kõrbeda, siis ongi kogu reis mokas, tuleb aina varjus hiilida. Rannalinadega on suuremas rannas nii, et kui õndsalt pikutad, silmad kinni, siis järsku tunned, et pilv. Silmi ei viitsigi lahti teha, ootad, aga pilv ei lähe mööda. Teed siis silmad lahti - murjan topib sulle rannarätte, kummielukaid, ehteid, salle jms träni. Saadad pilve ära, varsti tuleb juba uus. Üks rannarätik Itaalia maastikuga on ju tegelikult tore suveniir, selle võiks kohe reisiplaani võtta, et kaasa ei tassi ja ostan sealt. Ja kaubelge, kaubelge...

ise läbi katsetanud - villane sokk tõesti aitab :) tasub proovida. Mei nüüd alati kaasas enda kootud pika säärega villlased sokid. Tähtis just see, et lambavillased, mitte akrüül või teab mis.

kaasa tasub võtta ka harupistik/adapter, sest itaalias sageli mitte-euro mõõdus pistikud ja meie föönid jms sinna sisse ei lähe (neid elektroonikapoodides müügil ja viimati vist prismasgi oli). teine soovitus rimini jaoks, et kui seal shoppata tahta, siis tuleb arvestada et enamaltjaolt vaja ikka sularaha, sageli nad kaardimakseid ei taha teha, eriti just siis kui summa jääb alla 20 euro. ja vett pole tõesti mõtet osta - see nii tšehhis (kus ka kaubakeskuse peatus)kui itaalias meie hindadest odavam. ja ega söökigi pole mõtet palju varuda, teepeal lõunapausid, kus saab sooja sööki osta ja reeglina väga maitsvat sööki ning proovida eri maade kööki (nt poola köök on väga hea) ja hotellide kohalt tasub vaim valmis panna, et lõunamaise kuurortlinna 2 tärni ja 3 tärni pole võrreldavad meie harjumuspärasega ning tase on ka suht kõikuv - mõni kolm tärni teeniks eestis vaevu ühe tärnikese välja, aga samas ega sinna polegi ju mindud hotelli vaatama, eksole. ahjaa.. ja hea tuju kindlasti kaasa :)

ahjaa.. sissesõidutasude kohta küsiti ka - rooma, firenze ja veneetsia on iga inimese kohta 5 euri - see nn linnmuuseumi maks või pilet, mida maksavad kõik linna sissesõitvad turismibussid, vanasti seda jah ei olnud, nüüd aga juba päris mitu aastat

 • kes tahab võib ka kõik päevad riminis olla ja mitte ekskursioonidele tulla, seepärast korjataksegi see raha kohapeal sest rimini reisil üsna tihti neid kes linnadesse ei tulegi kaasa või otsustavad oma tuleku/mittetuleku ilma järgi samal hommikul ja patja ja fliispleedi saab ikka jah bussis hoida, keegi ei pahanda :) ja kes riminis tahab meie mõistes randa, siis algusotsas ka selline "tavaline" ja tasuta rand, kus toole ei ole, nii et ei pea investeerima tooli ja päiksevarju kui ei taha..

ps! vaatasin eelnevast et tänavapeal vesi kallis. on muidugi. aga giid oskab reeglina ikka juhatada ka mõne väiksema toidupoe ka nt rooma kesklinnas, kust normaalse hinnaga vett saab (kunagi ei tasu neist tänavapealseist putkadest/lavkadest osta, seal hind kümme korda kallim kui kümme sammu eemal asuvas nurgataguses poekeses - nii et küsige giidilt juhendust) . . . Trip.ee juhib tähelepanu vajadusele jälgida õigekirja reegleid!

...ja võib juba ette vaim valmis panna, et ega ilmselt merre ujuma ei saa, viimased päevad pinnavee temperatuur 18-19 kraadi.. seda enam aga tasub minna veeparki :)

Need kes Riminist nüüd tagasi, ehk oskate öelda, kuidas reis oli? Kas vastas ootustele?