Lugesin artikli läbi, kusjuures see avaldati ka trükituna independentis...ja lugesin läbi ka u 200 kommentaari...õnneks pole need sellised nagu delfis, vaid inimesed kirjutavad pikalt ja laialt + põhjendavad oma seisukohti. Olen ise seal paar korda käinud, tean kohalikke/residente/eestlasi jne, kes seal elavad ja töötavad...kes viitsib süveneda, siis teadku, et see artikkel on väga ühekülgselt negatiivselt kirjutatud ning ei ole päris adekvaatne. Kui kellegil on sinna plaanis reisida/puhkama minna/tööd otsida, siis see artikkel ei tohiks küll takistuseks saada. Jõudu!

See orjapidamise jutt vastab enamuses tõele, kahjuks... Igal pool saab loll ka kirikus peksa, seega asjalikel inimestel vast muretseda ei maksaks. Elasin ise Dubais siis, kui seal veel autoga liigelda sai ja elu ilus ja odav oli:)

Ladyinblue65, kas sa ise ka mõistad, mida sa ütled? Loomulikult ei ole see artikkel takistuseks neile, kes soovivad minna sinna reisima, puhkama või tööle. Ja loomulikult võib neil minna väga hästi. Samas lugedes selle kohta, et kõik see on üles ehitatud sisuliselt orjade tööjõudu kasutades... kui sa lähed sinna tööle või reisima, siis sa sisuliselt ütled JAH ORJAPIDAMISELE. Täpselt nagu karusnahkadega. Kui keegi ei tahaks kanda rebasekraed, siis ei kasvatataks rebaseid vastaval eesmärgil. Vastutustunne on asja nimi :-)

Päris NII see kah pole, need nn. orjad peavad oma peret kodus üleval selle teenistusega! GCC riikides on selline ilus kord, et sponsor (see isik/firma, kes sulle tööloa vormistas) peab tagama ka sinu koju saatmise. Ehk alati on võimalus minema minna. Lihtsameelsed kinnisvara buumi ohvrid on teine teema, aga see ei kuulu orjapidamise valdkonda enam...

Meie mõistes teenivad need koristajad ja muud mustatöölised orjapajukit - kodumaal on nad rikkad ja ilusad. Sama oli siin x aastat tagasi, kui soomes koristajaks käinud inimesed olid rikkurid eestis.

Kui see nii on, siis on normaalne. Kahjuks rõhutati läbi kogu artikli igal pool, et praktika on selline, et tööliselt võetakse pass ära. Siis ei ole tal enam kuhugi minna.

Selle vastu on rohuks saatkond. Vaeste riikide saatkondades on eraldi nn pagulaste osakond, kus ootavad kojusaatmist põgenenud töölised...

Enamus töökohti võtab ka valgelt inimeselt passi ära, kuna tööandja vastutab tööliste tegude eest riigis.

Passi äravõtmise vastu on heaks rohuks teine pass. Ka Eestis on võimalik omandada endale teine pass kui on piisavalt hea põhjus.

Seda ma ei teadnuki, et on võimalik omada 2 kehtivat Eesti passi korraga. Ok, aga selline stsenaarium: oletame, et Dubaisse lähen passiga, kuhu piiril pannakse tempel. Edasi annan passi tööandjale ning mingil põhjusel pean kähku riigist lahkuma ja pass on tööandja käes, mida ma kätte ei saa(ei ole kriminaalsete kalduvustega, aga oletame lihtsalt). Passikontrollis otsivad ju seda riiki sisenemise templit, mis saab siis, kui nad seda ei leia...omg:-)

nimelt saad osta endale nn sõrmejäljekaardi (ei mäleta, kuidas selle ametlik nimi oli) ja sellega saad maalt välja ilma passita:). Ainult sõrme on vaja lugejasse pista. Teha sai neid lennujaamas ja maksis mingid sajad dirhamid Teistes GCC riikides pisut raskem...

Tööandjale anna see nn varupass.

Mina olen olnud tööandja Bahreinis, me küll passe hoiule ei korjanud, aga igal passiga tegelemisel uuris meie PRO templeid. Kui Eestis passi vahetasin, siis tagasi minnes oli vaja vana passi kah näidata. Elu ja arvestus käib seal ainult passinumbrite järgi.

Teoreetiliselt lihte, praktiliselt teostamatu:D

Araabil täiesti õigus: pass ilma elamisloata-viisata on kasutuskõlbmatu, sest igal pool mingeid tehinguid tehes, kus passi vaja, vaadatakse just seda paberit-templit-kleepsu.

Mul endal olemas teine Eesti pass, aga kasutada siin riigis senimaani seda pole õnnestunud. Ka näiteks Vene viisat ei soostunud konsulaat ilma elamisloata passi panema.

Riiki sisse-välja saab küll e-gate kaardiga (maksab ca 220 dirhamit), aga pahatihti need väravad lennuväljal ei tööta ning siis on jällegi passi vaja.

Passi äravõtmine on küll seadusega keelatud, aga üsnagi levinud praktika. Sageli sõltub see sellest, millise päritoluga su tööandja on.

jubla: Nõustun artikli autoriga, et mitmed asjad võiksid Dubais olla paremini kui nad praegu on. Samas ei saa seda kõike võtta nii must-valgelt, loe näiteks ühe kohaliku kolumnisti vastuartiklit samas lehes, mis tõstatab analoogseid küsimusi UK kohta http://www.independent.co.uk/opinion/commentators/sultan-sooud-al-gassemi-if-you-think-dubai-is-bad-just-look-at-your-own-country-1666748.html

Peamine erinevus vast on selles, et UKs ei üritata neid asju maha vaikida, kuigi ka AÜEs on teatavat avanemist märgata.