trip-krainetrip-ukraine-dark
Eestis on ka huvitav

Er-draug postitas loo kodumaal rändamisest. Miks seigelda Eestis?

Hm, ma päris ei usu et siinsed kaugetest maadest kõnelejad peavad Eestit mõttetuks ja alamõõduliseks kohaks.

Endast rääkides - ma ei kavatse kunagi oma kaugete reiside pärast siinsetes soodes kolistamist jätta. Need on eri asjad, mõlemad on südamelähedased, kumbki ei kaalu teist üles.

Mujal käimine aitab lihtsalt siinset elu paremini paika panna, aru saada miks Eesti on ikka veel eriline paik ja miks heaoluühiskonna kõikenivelleeriv teerull võiks siin natuke hoogu pidada. Igal reisil saan rohkem aru, kui palju arhailist on Eestis veel säilinud, mida Euroopas ei kohta. Kusagil Nikaraagua jõedzhunglis kalameestega juttu puhumine ei erine oluliselt Varnja kirikaias vene külameestega viinavõtmisest.

"Seal" ongi teistmoodi kui "siin" :-)) Maailm oleks kohutavalt igav paik, kui kõik maad oleksid ühesugused ja kõik inimesed täpselt ühesuguste põhimõtetega :-) Aga ma ei saa aru, miks mõnikord teravalt vastandatakse välismaal ja kodumaal reisimist. Seetõttu ka selle loo sissejuhatus mulle väga ei meeldinud. Inimene, kes on hingelt rändur, ei tee vahet ja on kindlasti ka mööda kallist kodumaad ringi hulkunud, aga mingil hetkel tabab teadmine, et põnevamad kohad juba üle vaadatud, Eesti ju siiski pisike. Ja mis teha, et suuri mägesid ja ääretuid kõrbeid ja merepõhjas kirevaid kalu ja vanu püramiide ja veel palju asju meil pole ja tahaks ju neid näha :-) Ja tahaks näha neid inimesi, kes teistmoodi elavad, teisel maal. Ja kalleid ööklubisid eksklusiivsete basseinidega. Arvan, et siseturism hakkab järjest muutuma populaarsemaks, rahvas hakkab väljastpoolt jälle sissepoole vaatama ja üks põhjus on kindlasti see, et varem oli ju piir üsna kinni ja järjest avarduvaid väljamaa-reisivõimalusi kasutati ära sama innukalt nagu vasikad ründavad kevadist rohumaad ja kodumaa ununeski sootuks.

Solvumiseks pole kindlasti põhjust, aga ma arvan, et paljud, kes on hetkel pikemalt välismaal tulevad tihti just Eesti portaalidesse, et koduigatsust peletada ja eestlastega mõtteid vahetada. Seega Sinu väide, et paljud välismaal elavad-reisivad eestlased on kodumaa ära unustanud ei pea paika. See, et Eestis on asjad "nii" ja välismaal "naa" on aga ju tõsi. Eesti on vaid väga väike riik ning peale selle on maamuna peal veel sadu riike ning see on vaid loomulik, et nad on teistsugused. Ma lugesin selle Sinu poolt esimese väljapakutud artikli läbi ning muidugi olen nõus, et Eestis on palju huvitavat vaadata ning kodumaal saab samuti väga hästi puhata. Mis mulle aga ei meeldinud oli see, et kodumaa turismi kiideti taevani ja välismaal reisimist tehti maha. Miks peab üldse valima? Kas ei või siis nii olla, et mõlemad variandid on vastuvõetavad ning iga inimene saab ise otsustada, mis on talle sobilik. Kui inimene tahab sukasäärde koguda ja siis selle raha kõik kaugel maal kiiresti läbi lüüa, siis on see ju tema otsus. Võib-olla tunneb see inimene, et see väljund on just kõige õigem.

Samas jäi mulle artiklist okas südamesse, et reisitakse justkui ainult selleks, et pärast saaks praalida ning teistele oma pilte näidata. Olen nõus, et Eesti ühiskond on paraku selline nagu ta on ning tihti just reisitakse selleks, et teistele oma staatust pähe määrida. Aga silmas tuleb ka pidada, et aina rohkem ja rohkem reisivad ka inimesed puhtast huvist, soovist maailma avastada, kogeda kuidas teised elavad, õppida keeli ja kultuure tundma, jne. Mina kasvasin Eestis ülesse ning käisin igal suvel palju Eestimaal ringi - küll saartel, lõuna-ja idapool. Ning kui iseseisvalt elama hakkasin, siis tundsin, et Eestis pole minu jaoks enam midagi suurt avastada ning maailm on valla ja ootab. Ja läksingi. Ning halvasti ma küll sellepärast ei tunne, et ma oma kodumaad ei tunne. Pigem vastupidi. Kui Eestis käin, siis kasutan seda aega hoopis kvaliteetsemalt ja kasulikumalt, lähen kohtadesse, kuhu ma arvatavasti muidu ei viitsiks minna. Ja kui olen kunagi maailma ära avastanud, siis kunagi varem või hiljem lähen ikkagi koju tagasi ning saan jälle oma kodumaad edasi avastada ning samas saan meenutada fantastilisi, aastapikkuseid maailmaavastusi.

Hm, väljendusin end segaselt? Et jäi mulje, nagu ma arvasin, et seal ja siin on samamoodi? Ma ikka proovisin rohkem püstitada küsimust, kas alati ikka teatakse, mis "siin" on, enne kui erinevusi otsima minnakse... vana ja triviaalne tõde, et enne tutvu sellega mis on "siin" ja siis saab paremini aru, mis mujal on. Lihtsalt vahest vajab meeldetuletamist. Kellel see on alati meeles, see ärgu tundku end kuidagimoodi puudutatuna ;)

Seda reisijuttu kommenteerides - mina ei käi välismaal selleks, et ööklubidesse minna, basseini ääres vedeleda ja muidu lesida - seda kõike teen ma kodus. Aga välismaal käin, nagu eelpoolgi kommentaarides mainitud, uusi paikku, uusi inimesi, uusi kombeid, uusi toite, vms uudistamas. Aga...tõstataks siis teema - kellel on häid kogemusi-soovitusi Eestimaal veedetud puhkustest? Mina olen veetnud juba paar aastat paar äärmiselt kena nädalalõppu Noarootsis... suured pikad tühjad liivarannad, ilma turistide, kioskite jm säärasega. Pärnule väga hea vaheldus. Ööbisime turismitaludes 100-150 krooni öö inimene. Kellel on järgmiseks suveks soovitusi?

Kuidas aga seletada seda, et mõned n.ö maailmarändurid pole poole sõnagagi maininud, kuidas nad Eestis on reisinud?

Näiteks siinsed aasia-fännid võiksid postitada mõne oma reisilingi, kus kirjeldatud mõni äge Eesti-rännak. Huvitav oleks lugeda, kuidas nad kodumaa kolkakülasid maailma paljunäinud inimestena näevad.

Puhkusest Eestis:

Mulle meeldis väga näiteks sel talvel üle jää Aegnale minek. keset merd jäi mulje, otsekui oleks piiritu soolajärve peal, läbi udu ei paistnud ühestki servast kallast... veel üks talvine ja huvitav matk oli UAZ bussi safari, lisaks bussiloksumisele sai öises lumises metsas lahendada erinevaid ülesandeid, et järgmise lehekülje number legendis üles leida. Eelmine nädalavahetus sai käidud jalgrattamatkal Jägala jõe ääres mööda kõrvalisi teid. Eelmise aasta lõpus peale esimest suuremat lumesadu sai ette võetud öine matk Harku metsades.

Ja rafting Jägala jõel on ka hoopis teistmoodi elamus. Või varakevadel lumesajus Võhandu jõe poolemeetristest veskitammidest kanuuga alla sõita.

Ja üks avastamata sõiduvahend siinmail on veel kajakk, kasutusvõimalusi aga sellel palju: kui jõed on keset suve Eestimaal enamasti laisad ja aeglased, siis merel saab kajakiga alati hea seikluse. pealegi on siin ka ohtralt laide ja saari, mille vahel merekajakiga manööverdada.

Iseenesest on ju ka huvitav jalgrattaga Viimsi poolsaare otsast kakumäele sõita, lisaks merevaadetele saab katkematul jalgrattateel ka korraks vanalinna munakivisillutisele põigata.

Emajõe deltas saab kogeda tsivisatsioonist eemaldumise kogemust, kui paat kaldale tõmmata kohas, kus pole elektrit ning talumees saab habemeajamiseks voolu sigaretisüütaja pesast, kuhu tuleb elekter kuuri all tuksuvast diiselgeneraatorist...

> Kuidas aga seletada seda, et mõned n.ö maailmarändurid > pole poole sõnagagi maininud, kuidas nad Eestis on reisinud? > Näiteks siinsed aasia-fännid võiksid postitada mõne oma > reisilingi, kus kirjeldatud mõni äge Eesti-rännak.

Kaido, kas ma ei tunne siin üüüüüliväikest kibedusenooti? Kas maailmarändurid ei tohi enam oma kaugetest reisidest kirjutada? Ja kui aasia-fännidel pole saata Eesti reisikirjeldusi, siis on nad hukas tegelased ja mitte-patrioodid?

Rohkem tolerantsi - nagu sa kunagi siin samal teemal toimunud diskussioonil üles kutsusid (tookord teemaks paketiturism vs seljakotireis). Igaühele oma.

Hm, kibestumisnooti? Ega siis ma paha pärast ei küsinud. Ega ma siis keela maailmareisidest kirjutada. ma pigem tahaks teada nendesamade inimeste Eesti-muljetest ka, nad ehk näevad kohalikku elu ka teistmoodi. Seekord tahtsin tõesti lihtsalt maailmarändurite teistest reisimistest ka teada saada... kibestumiseks pole põhjust, ma ise ka siin-seal reisind juba.

Lisan eelpool loetule, et leidsin väga fantastilise ranna näiteks Hiiumaalt ... ilus valge liiv, inimtühi... tuli sama tunne nagu Martiniquel olles.

Ene

Asi vast pigem selles, et enamik tripi külastajaid tuleb siia just mujal maailmas rändamise kohta infot küsima ja jagama. Lihtsalt nii on vist välja kukkunud ja mingi sihtgrupp ja laiem teema välja arenenud. Ise olen alati Kaido Eesti alaseid lugusid lugenud. Ja kui kellelgil miskit Eesti kohta küsida oleks leiduks vast ka vastajaid.

Kohalikku elu näen peale ~10 aastat suht regulaarselt erinevaid maid mööda käimist kindlalt veidi erinevalt mõnedest Eesti tuttavatest, aga põhiliselt puudutab see minu puhul sotsiaal-poliitilist ja maailmavaatelist poolt. See pole vist päris tripi ala. Õnneks on siin seni suudetud hoiduda poliitikast ja muust taolisest. See erinevus ka muidugi, et minu jaoks ei ole näit Pariisi sõit enam ammu mingi tohutu seiklus, seega sellistest reisidest eriti ka ei räägi. Sama kehtib ka Eestis reisimise puhul, üle jää Aegnale minek on muidugi hoopis teine asi. Viimasest Eesti reisist soovitan Tõravere observatooriumit. Päris lahe oli oma silmaga Saturni koos rõngaga näha ja Jupiteri ka ning seda peaaegu ilma rahata.

Aga selle artikliga seoses meenub, et paar kuud tagasi lugesin kuskil artiklit, mille oli kirjutanud keegi selle sama paigaga, http://www.ida-viru.ee/seiklus, seotud isik. Ja see oli küll päris lahmiv ja mõnitav. A la kõik kes välismaal käivad on ... , kes Eestis puhkavad on ainsad õiged mehed. See kord on juba veidi paremini väljakukkunud.

Ei pole paasu, peab ka siin midagi sekka utlema. Oodatakse ju...

Vaga aktiivne foorum on siin olnud, luhikese ajavahemiku(tana kella 13:59-17:43-ni) jooksul 12(!) kommentaari! Muidugi on koik asjad juba jalle teiste poolt ara oeldud ja mulle pole jaetud lisada suurt midagi.Hi-hiii! Vaga meeldisid uhe kulalise ja Suure Reisija kommentaarid. Ise ma ka, et ei pea Eestit mingiks mottetuks voi lootusetuks kohaks. Kaido kirjutas, et paljud maailmarandurid pole poole sonagagi maininud, kuidas nad on Eestis reisinud. OK, puuan paari sonaga siin seletada. Kunagi vist kirjutasin siin Trip.ee-s, et pole kunagi matkanud (st. telgiga jne). Arge palun pahandage, aga lihtsalt mulle ei meeldi.Sai kunagi lastelaagris moned ood telgis magatud ja seetottu umbes tean mis see on. Kui nuud aga sellistest uhepaevastest valjasoitudest mooda Eestimaad raakida, siis ei ole vaga palju markimisvaarseid kohti kus kainud poleks. Ei kiitle viimase lausega, see lihtsalt on nii. Meeldejaavamad kohad Eestis on olnud Pohja-Korvemaa, Kakerdaja raba, Kuremae, Kuningakula, Narva jne. Ilusaim vaade Eestis on minu arust suvel Haapsalu ordulinnuse tornist vaadates Haapsalu lahele....Hinge vottis kinni... Pikka lugu vast siin kirjutama ei hakka, arvan, et ma pole hea kirjutaja. Uks asi millest tahtsin veel teile kirjutada. Eesti on ilus, kodune ja unikaalne. Ta on meile koigile vaga tahtis. Arge moistke nuud mind vaga hukka aga nimelt Aasiast olen ma leidnud seda, mida olen Eestist kogu oma teadliku elu tulutult otsinud. Olen kainud vahepeal siin tagasi ja ei midagi. Seda otsitut EI OLE Eestis olemas.Kusite, et mis see on? See on Teine Maailm. Kui ma esimest korda Kagu-Aasiasse saabusin, olin nagu puuga pahe saanud. See ei saa olla, see ei ole sama planeet, see mis siin on, on ju ainult muinasjutus! Ma ei suutnud uskuda, et see on REAALSUS. Nii palju Ilu! Koiges! Oh, kirjutades seda juttu siin kardan, et paljud lugejad motlevad, et mis ta sonib siin, kaisin ise kah seas Taimaal,Indoneesias,Malaisias,Kambodzas jne.-paras oudukas oli - must, rapane, palav, inimesed taitsa..... Samuti voivad moned moelda, et kais lollike natuke seal Aasias ja on nuud vasikavaimustuses. Vastan, et ei ole. Olen paris mitmeid kordi Kagu-Aasias reisimas olnud ja iga kord aina pikemalt, sest aina rohkem meeldib. Kagu-Aasia ruulib!

Tore oleks kui me puuaksime moista, et on olemas erinevaid inimesi oma erinevate nagemustega maailmast. Tolerantsus voi mis sona see oli...

Parimate tervitustega

Kaerahelves


You know the way to Mordor.You have been there before.Take us to the Black Gate!

Asjast ka... Kuna jõmme hulgi ja nad ka veel mitte täiskasvanud, siis oleme siiani perega eestit avastanud. Pikemalt ei viitsi marsruutidest pajatada, kuid enamus reise on ühepäevased olnud. Lihtsalt väljas söömisele ja ööbimisele läheb liialt $£... Ja nii me siis reisime autoga või ratastega, päev korraga, üht teed mööda sinna teist tagasi ja kõik mis vähegi huvitav tundub tuleb järgi kaeda. Eelistatult siis inimestest kaugemale ja merele vm veekogule lähemale. See aasta saab juba ei tea mitmes olema, aga... tugev 2/3 eestist on veel avastamata ;( (väike)saartele ei ole veel mõelnudki. Kui äkki tõesti trip(i seltskond) pööraks tähelepanu ka eestis reisimisele? võrrelge näiteks eesti ja ghana esindatust teemades ;(

Selgituseks, kui ehk ei teata: seesama sisu, mida sa näed, on kahes kujunduses: Reisijututoa külastajad näevad seda nii ja Trip.ee külastajad nii. Kunagi oli ka kaks eraldi foorumit, kuid ikka juhtub, et kord reisitakse piiri taha, kord Eestimaale ja tekkis ka plaan foorumid ühendada.

Pagan, ei tahaks hakata tegema reklaami sellistele kohtadele nagu on seda Soontagana ja Varbola maalinnus, Paganamaa, Eestimaa sood ja rabad, Kukerand Virtsu lähedal, Pöhja Eesti pankrannik, Kuremäe klooster, Abruka lehtpuumets vöi Läänemaa puisniidud.

Piinlik on.

Eeldan siiski, et inimesed on suutelised Eestimaal selle köik ise üles leidma. Ei ole vaja neile mannaputru sisse sööta.

No suurest maailma-avastamisest ei peaks nüüd sellist kompleksi ka saama, et Eestist on PIINLIK rääkida :-)

Aga oli hea teada saada, et Reisijututubagi on olemas, kus Eestis reisimisest pajatatakse.Oma Noarootsi reisile kommentaari lisades - selle koha leidsime täitsa iseseisvalt ilma soovitusteta, kuid näiteks turismitalude ööbimiskohtade kohta info leidmine oli küll vaevaline. Kunagi kuskil ilmus Eesti Ekspress, kes oli kokku pannud pea kogu Eestit katva turismitalude nimestiku ja telefoninumbrid, ja seda me kasutasime. Nüüd on sellest paar aastat möödas, EE-d ma enam ei loe, ja midagi analoogset eestlastele Eestis rändamiseks pole leidnud. Kas keegi teab? Või kolin Reisijututuppa otsima, kui Eestis rändamiseks läheb.

Ise teen siseturismi rohkem pisteliselt. Kui on mõni vaba päev või nii. Eestis on väga palju ilusaid kohti (100%nõus!), aga erinevaid kultuurielamusi siit kahjuks (tegelikult ònneks) ei saa. Ning kui piinlikult aus olla siis loodus pole ka nii mitmekesine.

Nonii...

Täitsa lõpp, millise möllu mu lugu algatas...

Aga lisaks siis omalt poolt...

  1. "põnevamad kohad juba üle vaadatud, Eesti ju siiski pisike" - julgen väita, et kui Eestis matkata, rännata, eri kohtades käia, siis võib eluaeg ringi liikuda ja kogu aeg uutes kohtades... Väiksuse väitmine on enda väiklus - Eesti on suur ja siit leiab tegelikult suure osa sellest, mis mujal maailmas.

  2. Kibestumine - ei ütleks, et seda on. Olen NII palju juba ringi liikunud ja eri kohti näinud, et enam ei kutsu suurt mujale. Ei ole siin eestlaslikku kadedust, sest põhinen omadel kogemustel ja paljudelt kuuldul.

  3. Kultuurielamused - neid saab Eestist kuhjaga - kasvõi Peipsi rannik, Kagu-Eesti, saared, Lääne-Eesti...

  4. Lahmimine - artikkel Seiklejate Klubist ja lahmimisest? Hakkas kohe huvi pakkuma...kus?

  5. Kohtade üles"haipimine" - misteha, aga seni kuni eestlased ei tea kohti nagu Soontaga jms., seni nad ka oma kodumaal ei rända. Seetõttu olen oma "pühaks" ülesandeks võtnud nende tundmatute kohtade tutvustamise.

  6. Ja peamine - KUI KELLELGI ON INFOT KOHTADEST, MIS ERILISED, AGA VARJATUD; ÖÖBIMISPAIKADEST, MIS PORTAALIDES JA BROSHÜÜRIDES EI KAJASTU, SIIS SAATKE SELLEST PALUN MULLE KA INFOT!

Ja visake pilk ka http://www.ida-viru.ee/seiklus - kust leiab neid kohti ja paljusid teisi jne.

Eesti loodus on ülimalt mitmekesine - sood, metsad, mäed (künkad), koopad, järved, rannad, saared, jõed, linnad, külad, varemed, ajalugu, tööstus jne. jne. Kui avada silmad, siis näeb kui kaunis Eesti on - kahjuks mõnel ei avane need iial...

Said ilmselt mu kommentaarist valesti aru kui see: "kahjuks ei avane mõne silmad" ka minu kohta käis. Eesti on väga ilus ja Eestis on kahtlemata väga palju ilusaid kohti ja saab palju kultuurielamui, kuid ERINEVATE all pidasin silmas just paljude eri rahvuste kultuure. Sellepärast arvangi, et ei tohiks kumbagi reisimist unustada...ei sise ega välisturismi. Ning loodusest: Sood ja metsad on ka kahtlemata ilusad aga sama ilus on ka troopiline loodus.

Mhhm, sellega käib see probleem kaasas, et las môni koht jääda suurest turismifirmade buklettidest ja sihtkohtadest välja kah. Siis säilib selle koha sala- ja omapära, lisaks ei tulda sinna hulgakesti laaberdama ja muidu pidu panema nagu Kihnuga on juhtunud.

Eelnevast remargist hoolimata on er-Draugi tegevus igati tänuväärne, kindlasti kasutan seda infot isegi, selle koha pealt vastu ei vaidle.