Egiptuse sõltlastele lugemist

Leidsin ühe ilukirjandusliku üllitise, täiesti kodumaiselt autorilt, pealkirjas sõltlastele maagiline sõna "Hurghada". Nimelt Virgo Sirvi "Armukadeduse valem: saatuslik Hurghada": http://www.apollo.ee/product.php/0603907 Egiptusega niipalju pistmist, et raamatu tegevus algab Hurghadas, palju kirutud hotellis Charm Life Paradise. Tegemist üsna õhukese krimkaga, mis on pluss, sest mina isiklikult ei armasta selliseid poolseebiseid asju, aga see oli täitsa loetav, lõppes pikalt jokutamata ära ka. Raamatus toimunud mõrva lahendamisel oli oma osa Egiptuse kassjumala Basteti kujukesel. Kui ma kunagi leidsin, et Eestist käib nii palju inimesi pidevalt Egiptuses, aga ilukirjandusse ja luulesse see pole veel jõudnud, siis nüüd on algus tehtud. Egiptuse hooaeg on läbi, lugege nüüd parem raamatuid:)

Tanud raamatu soovituse eest, raamatupoe poole suund:) Kui keegi teab veel raamatuid Egiptusest palun viidake. Tänud ette!

Jacky Trevane "Fatwa: elu surmahirmus": http://www.apollo.ee/product.php/0816062 Täitsa hea raamat Sinisuka Valgest sarjast, sinisilmsest briti blondiinist, kes abiellus egiptlasega.

Müstiline põnevusromaan, vahest liiga müstiline, aga huvitav. Andreas Wilhelmi "Sakkara projekt": http://www.apollo.ee/product.php/0864169

Waltari "Sinuhe jutustus", seda raamatupoes pole, ilmus üsna ammu. Georg Ebers "Uarda" http://www.apollo.ee/product.php/0602630 G. Ebers "Õed" http://www.apollo.ee/product.php/0340719 G. Ebers "Serapis" http://www.apollo.ee/product.php/0340763 Christian Jacq "Ramses" 5 osa ja tal oli vist veel midagi.

Maikuu ajakirjas Geo (5/2009)üle 30 lehekülje muistse Egiptuse aaretest, Niilusest, imeilusad pildid Tutanhamoni hauapanustest, Amenhotep III templist Memnoni kolosside juures, muistsest Teebast (praegune Luxor)jne.

Kui apollo.ee lehel (nt) sisestada otsing "Egiptus", siis kuvatakse 112 raamatut. siin: http://www.apollo.ee/search.php?keyword=Egiptus

Vaaraodest moodsamat ajalugu, mis siin samuti üpris põnev, võib lugeda nt Egiptuse nobelisti Naguib Mahfouz'i sulest. Nt Cairo Modern või Midaq Alley, või Miramar (viimase tegevus kulgeb samanimelises pansionaadis Aleksandrias). Või Cairo Trilogy, Kolme dünastia mõõtu epopöa ühest perekonnast läbi kolme põlvkonna umbes I ja II maailmasõja vahelisel perioodil.

Või maailmakirjanduse klassika, Alexander Durrelli Alexandria Quartet, 4 romaani välismaalaste elust Aleksandrias, kah II MS paiku. Siis selle Durrelli vend, kes perest ja muudest loomadest kirjutab. Huvitav, et eesti keelde vist ongi tõlkimata. Või noh mis selles ikka nii huvitavat, selge see et suurem osa maailmast läheb kaduma sellele, kes ainult oma keeles hakkama saada tahab.

Anyway, Egiptuse tänapäevast, ja laiskadele (kes raamatuid veebis taga ajada ei viitsi), kirjutan omakasupüüdmatult ja sinisilmselt mina siin: http://innovatsioon.wordpress.com/category/egiptus/kilde-elust/

Minevik on minevik, ega see enam ei muutu, aga vot tulevik.. see on selles riigis põnev! ;)

P.S. Suurest hirmust Trip.ee ees panin ise hoolega kõik komad ja punktid, kasutasin suurtähti ja tühikuid, samas kui kolme punkti suurest hirmust Veigo eest kasutasin ainult korra. Olen Trip.ee-le juba ette tänulik kõikide VEEL võimalike keeleliste ja stilistiliste paranduste eest!

Olen ammu unistanud Naguib Mahfouzi "Kairo triloogia" või Ohran Pamuki "Istanbul" lugemisest, aga kui keeleoskus pole ikka nii hea, siis selliseid raamatuid ikka ei loe. Eks ma õpin veel ja alustan millegi kergemaga:) Eesti raamatupoodides neid pole eriti saada jah, TÜ raamatupoest saab üht-teist ikka tellida. Tuli meelde veel üks raamat kergema kirjanduse austajatele, Tänapäeva noorsooromaani sarjast Kamille Saabre "Mu kuninganna". Kamille Saabre isa on muide egiptlane (http://arhiiv2.postimees.ee:8080/leht/98/10/11/persoon.htm) Aga lugege parem tänaste Eesti Ekspressi Kohvrit, kohe esimesel leheküljel T. Mikkori artikkel "Hiiglase surm": http://www.ekspress.ee/2009/05/16/reis/41707-hiiglase-surm

Heduda liivadüüni taha lennujaam? Kus inimeste mõistus on? Gebel M(e)hlesisse teeme ehk rongijaama? Kalad püüame ka kõik Aqaba lahest välja, siis saab jälle ühe "plastmasslinnaku" turistide tarvis.

Maailm on hulluks läinud.

Liivadüünide püsimine või kadumine pole tõesti probleeme nr 1 riigis, mis 98% ulatuses neist jms koosnebki. Düünide täisistutamine eluruumi laiendamise nimel.. see võib-olla isegi kusagile esikümnetesse jõuab.

Leidsin raamatukogust sellise raamatu nagu "Kõrbe kangelanna" Donya Al-Nahi ja Andrew Groftsi sulest. Tasuks lugeda eelkõige naistel, kes õhates vaatavad tõmmude, pruunisilmsete lõunamaa meeste poole ja unistavad nendega kooselust ja ühistest lastest. Mind tõi see raamat küll maapeale tagasi! Toredat lugemist!

"Kairo triloogia" saab inglise keeles Kairost raamatupoest. Maksab 150 naela. Kolm ühes.

Kui ma kunagi jälle Kairosse satun, siis astun kindlasti mõnda raamatupoodi ka sisse. Loodetavasti on mu lugemisoskus ka selleks ajaks paranenud:) Loen praegu Taha Husaini autobiograafilist teost "Päevad" http://www.apollo.ee/product.php/0912769 Aga üsna aeglaselt läheb:( Taha Husaini kohta: http://et.wikipedia.org/wiki/Taha_Husain Nile Deltale: Hakkasin mõtlema, et Durrellil ju polnud venda Aleksandrit ja vaatasin järgi, et see ikka Lawrence kes "Alexandria kvarteti" kirjutas, sa sattusid lihtsalt Alexandritega hoogu:) Oled seda ise lugenud, on Lawrence sama hea, kui tema vend, kes kirjanikuks saada ei kavatsenudki?

Loorents jah muidugi :), kirjutasin just Aleksandria muljeid üles ja olin jah "mõju" all :).

Ei ole lugenud, ma loen võimalusel asjalikumat kirjandust kui ilukirjandus. :-O Ma tahan fakte ja teadmisi, mitte ilusat mula. Võib-olla võtan ette Mahfouzi, aga mitte triloogia siis, vaid ilmselt Midaq Alley -- kergem lugemine ja tundub et elulähedasem. http://www.amazon.com/Midaq-Alley-Naguib-Mahfouz/dp/0844672254/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1245573686&sr=1-1

Ja väike soovide nimekiri ühest Kairo raamatupoest on mul siin veel, aga see on põhiliselt lähiajaloo ja majandusarengute, üldse kohaliku mõtteviisi mõistmiseks. Selliste hulka kuulub näiteks üks juba ostetud ja loetud raamat, kuhu on kirja pandud umbes 1970ndatel viielt naiselt kogutud elulood. Sealt leiab kõike alates ümberlõikamise kogemusest esimeses isikus ja lõpetades majandusliku toimetulekuga pärast mehe surma või lahutust vms. Igapäevane elu ja olme muidugi nagunii. Nayra Atiya "Khul-Khaal. http://www.amazon.com/Khul-Khaal-Egyptian-Stories-Contemporary-Issues/dp/0815601816

Siis "Whatever happened to the Egyptians" http://www.amazon.com/Whatever-Happened-Egyptians-Changes-Egyptian/dp/9774245598/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1245573810&sr=1-1 Kairo Ülikooli maj. professori veidi kibestunud arutelu Egiptuse ühiskonna muutustest, põhiliselt ambitsioonika keskklassi, nö. Egiptuse nouveaux riche tekkimisest viimastel aastakümnetel ja sellega kaasnenud kombemuutustest.

Vahelduseks ka üks "naistekas": "Girls of Riyadh" http://www.amazon.com/Girls-Riyadh-Rajaa-Alsanea/dp/014311347X/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1245574083&sr=1-1 Moodsate noorte naiste elust talumatus patriarhaadis, glamuurikastmes.

Sharmis, seal palju asjalikku valida pole, ostsin uudishimust ka raamatu nimega "Why I am a muslim", mis jäi umbes 40dal lk-l pooleli, kui selgus et on harilik juhtum: neiu elab USAs ja kannatab enesekindlusetuse ja enesemääramatuse vms all, mida kõike islamit rüppe naasmine talle siis rõõmsalt võimaldab -- suurele rühmale tuginemise võimalus enesekindlust ja viis korda päevas palvetamine head tunnet sellest, et on igatepidi pai laps. Need juhtumid on ikka kõik sarnased.

Raamatuid igale poole maailmas saab endiselt tellida firmast nimega Amazon, amazon.co.uk on Eestis asudes mõttekam (ja kiirem) kui USAs paiknev amazon.com. Ja üks päris tore raamatupood on Tallinnale lähemal kui Haapsalu - Akateeminen Kirjakauppa Helsinki esplanaadil otse Stockmanni kõrval. Seal võib ka otseselt midagi soovimata lihtsalt ringi jalutades palju huvitavat leida. Kui keeled suus. Tulge vaaraode juurest ära tänapäeva! Eestlased on minevikuromantikas sügavalt kinni rahvas, aga maailm elab olevikus ja liigub tulevikku...

Minul on viimase talve-kevade jooksul muuhulgas loetud:

Andreas Wilhelm - Sakkara projekt - Da Vinci koodi laadne "noolemäng", annab mingi ülevaate Kairo elust-olust, kõvasti kohalikku ajalugu, legende, hieroglüüfe, salaühinguid jms. Algus ja sisu on päris hea ja ladus lugemine, lõpp läheb müstikaks käest ära. Hirnusin omaette lõppu lugedes.

Arthur Phillips - Egüptoloog - Loos on mitu paralleelset liini, kuid peamiseks neist esimese maailmasõja aegne ja järgne Kuningate Oru ühe hüpoteetilise asuka säilmete avastusretk idea fixe'i käes vaevleva poolsegase teadlase poolt. Tegevust nii Kairos, Giza's kui Luksuris. Howard Carter & King Tut jooksevad kõrvalliini mööda läbi. Lõpp on selline, et igaüks ei pruugigi pihta saada, et mis see siis nüüd oli...

Sam Bourne - Viimane testament - pole küll otseselt Egiptuse kohta, kuna tegevus toimub Iisraelis, kuid toob üsna loogiliselt selgust juutide ja moslemite konflikti tagamaadesse. Samas juudid ju kah omal ajal Egiptusest ära põgenenud rahvas. :)

Kõik nad on eesti keeles ja raamatukogudes saadaval. Võrdlemisi paksud raamatud küll.

"Viimast testamenti" polegi lugenud, vihmase puhkuse ajal kulub ära:)

Ei oma volitusi autorsust kommenteerida, aga PetronePrint kuuldavasti kaalub jah. Kuidas saakski Egiptust sarjast välja jätta, on ju? :D Tegelikult pidanuks üks korralik raamat Egiptusest ilmuma juba mitme aasta eest. Kas nüüd keegi enam sinna sõidabki, kõik on ju juba käinud.

Toetuseks viimasele kommentaarile: kõik ei ole veel Egiptuses käinud ja paljud, no ikka päris paljud, lähevad sinna aina uuesti ja uuesti!:) Tore on lugeda Egiptusest ja hea on alati sinna tagasi minna!

Selles raamatus on antud muude kontaktide seas ka üks põnev aadress www.dazyhouse.ru kuid see ei avane. Kas keegi oskab nõu anda, kuidas oleks võimalik see leida netist. Minu mail elisbeth15(at)hot.ee

Sain sisse: www.google.com kaudu.www.dezy house.ru