trip-krainetrip-ukraine-dark
EL riigid kaotavad reisipiirangud koroonatõendi omanikele

Euroopa Liidu riigid jõudsid kokkuleppele koordineeritud reisipiirangutes, mis võimaldab vaktsineeritud reisijatel ühenduse 27 riigis vabalt liikuda (eeldusel, et kõik järgivad kokkulepet). Erinevad EL riigid on valinud väga erinevad piirangud ning on väga suur vahe, kas reisida näiteks Itaaliasse või Iirimaale. Kokkulepe hakkab kehtima alates 1. veebruarist 2022.

Kokkuvõte uutest reeglitest:

  • Kõik EL kehtiva digitaalse vaktsineerimistõendiga on vabastatud testimisnõudest ja karantiinist.
  • Vaktsineerimissertifikaat on kehtiv, kui vaktsineerimine on tehtud Euroopa Liidus aktsepteeritud vaktsiiniga vähemalt 14 päeva tagasi ja viimasest doosist ei ole möödunud rohkem, kui 9 kuud või
  • on saanud tõhustusdoosi või
  • on Covid-19 läbipõdenud ja viimasest positiivsest testist on möödunud vähem, kui 180 päeva või
  • on teinud negatiivse PCR testi kuni 72 tundi enne saabumist või on teinud antigeeni kiirtesti mitte varem, kui 24 tundi enne saabumist.
  • Digitaalse vaktsineerimistõendita reisijad võivad vajada kas enne reisi või kuni 24 tundi pärast saabumist tehtud testi.
  • Alla 12 aastastelt reisijatelt digisertifikaati ei nõuta.

Euroopa Komisjoni hinnangul pole senised reisinõuded enam adekvaatsed, kuna viiruse omikron tüvi on nagunii kõikides riikides levimas. Samas on tekkimas probleem, kus riigid arvestavad vaktsineerimistõendi kehtivust lühemalt kui 270 päeva. Ka Läti piirdub Jansseni vaktsiini puhul kehtivusega 5 kuud.

Allikas

Kas see muudatus kehtib ka kolmandast riigist EL'i naasvale EL'i kodanikule?

Ma täpselt ei saa nüüd aru: nagu eelmiselgi korral on jälle tegu soovitusega ja liikmesriikidele on jäetud võimalus mitte järgida seda soovitust ehk mitte midagi tegelikult ei muutu?

PS covid-sertifikaadi tõlkimine vaktsineerimissertifikaadiks on minu meelest üsna segadusseajav, ei?