Estaga tüdruksõbra külastamine?

Tere, küsimus on mul selline, et kui tüdruksõber on ameeriklane ja ise olen esimest korda minemas USAsse (2022 alguses. Ta tuleb peale koroonat veel mind külastama, aga tahtis, et käiksin tema juures ka külas), kas siis Estast piisab? Üritasin leida vastuseid, aga kõigil paistis olevat erinev lugu sellega. Osad ütlesid, et mitte mingil juhul ei tohi piiripeal valetada, osad ütlesid, et tuleks öelda näiteks: "Puhkus ja tüdruksõbra külastamine" ja osad ütlesid, et tuleks ainult öelda, et lähed puhkusele ja neile vastati, et nii ei tohi öelda, sest kui tuleb välja, et midagi peitsid nende eest siis tuleb probleeme. Kas on siin mõni eestlane, kes on ESTAga külastanud oma partnerit, kellega abielus ei ole? Siin foorumis on ka nii erinevaid vastuseid, et ei teagi, mis ette võib tulla. Tean, et sinna on veel aega, aga jah. Mõtlesin küsida, mis ette võib tulla ja mida ütlema peaksin? Tänan.

Edit: Veel olen lugenud, et eestlastel ei tohiks üldsegi probleeme olla, sest palju eestlasi pole USAs illegaalselt olnud. Avastasin Googeldades, et Aunaste oli USAs illegaalselt ja häbi hakkas.

Valetada ei maksaks. Küll aga oleks hea kui suudaksid näidata, et sa tõesti lähed vaid külla (omad tagasilennu piletit) ja soovitatavalt on ka midagi mis sind tagasi ootab (töökoht siin). Töökoht näitab ka, et sul on varalisi ressursse enda ülal pidamiseks USAs selle reisi jooksul. Ilmselt plaanitud reisi pikkus võib ka osaliselt mõjutada arvamust su tegelikest kavatsustest. Mida lühem reis, seda vähem peaks olema kahtlusi, et sa tegelikult ka plaanid naasta oma kodumaale.

Kui lähed suurte kohvritega, töötu ja tagasilennupiletit ka pole, siis võib minna keeruliseks.

1
0

Tänud vastuse eest, Blue!

Jah, seda juba tean, et tagasisõidu pilet peab olema. Ma ei ela ega tööta oma kodumaal, kuid siiski Euroopas. Töökoht on olemas ja aastas saan 26 päeva puhkust. Veel järgmine aasta ei lähe, sest mu tüdruksõber tuleb ise siia (pidi tulema suvel, aga piirid suleti)

Nii et kui küsitakse, et miks USA-d külastan piiri peal võin öelda, et puhkus ja külastan oma tüdruksõpra? Kardan, et kui nii vastan viiakse mind kuskile tahatuppa ülekuulamisele ja siis saadetakse tagasi.

Õnneks töökoht on olemas ja tagasilennupilet oleks ka olemas, aga sellegipoolest olen netist lugenud "õudusjutte" kuidas ikkagi on piirilt tagasi saadetud ja enne seda kõik ära võetud ja hoitud kuskil pimedas ruumis jne.

Näiteks sellised uudised on hirmutavad: https://www.news.com.au/travel/travel-updates/british-man-banned-from-us-for-life-after-immigration-officials-find-text-to-american-girlfriend/news-story/7e8df16ef386f5cacddb7ec3164b44ef ja keegi siin foorumis ütles aastaid tagasi, et kui oled nn "ida-euroopa" kodanik siis on raskem külastada USAd olenemata Esta olemasolust jne.

Seega mõtlesin otselselt küsida, kas kellegil on kogemusi või tuttavaid, kellel on tulnud probleeme?

0
0

Pole mõtet piiril hakata rääkima mingist tüdruksõbrast, kui te kohtute korra aastas. Kui sa peatud tema juures ja mitte hotellis, siis annadki ta nime ja aadressi kui tuttava, kes sind majutab reisi kestel ja kogu moos. Sinu antud lingil tekitas probleemi sõnum, "kolin, et olla sinuga" ja noh see võib arusaadavalt jamasid tekitada.

3
1

Ma, ida-eurooplane, olen külastanud USA-d Estaga 4 korda ja mitte ühelgi korral pole mu vastu vähematki huvi tuntud. Tõsi, ma ei läinud kedagi sinna külastama ka, vaid lihtsalt reisisingi ringi turistina. 

Ma arvan, et kui sa lähedki vaid kuni selleks 26-ks päevaks mis sul puhkust aastas on, siis ei tohiks see probleem olla. Kui võimalik, võid ju oma kinnitatud puhkuseavaldusest pildi teha ja kuhugi Google Drive pista. Samamoodi mis iganes su töösuhet  ja muidu kohustusi (üürileping, õpingud vms) kinnitab.  
Kui 3-ks kuuks plaanid minna, vat siis võib tõesti tekkida küsimus ega sa vahepeal illegaalsena töötada plaani.

Oluline on, et kui piiril küsimusi esitatakse, siis annad keerutamata selged vastused. Kui ise rahulik ja viisakas oled ning ausalt vastad ning näitad ära, et sul on plaan tagasi minna ja töökoht ootab sind, siis mina ei muretseks.  Kui valetama hakkad, siis võid just närvi minna ja sellega endale ebaloogilise loo kokku keerata ning kui siis vastused enam ei klapi, siis sellest enam välja ei räägi. Mina isiklikult ei riskiks valetamisega.

Mu sõbra tuttaval on hoopis vastupidine kogemus. Tüdruksõber USAst sõitis külla UK-sse. Juhtumisi oli ta just töökoha vahetuse perioodil - vana tööleping lõppes aga uut veel polnud. Mõtles, et kasutab juhust aja mahavõtmiseks, sest USAs on aastas ette nähtud vaid 2-nädalane puhkus ja tuleb 3ks kuuks, nagu seadusega lubatud, UKsse külla. Tema õnnetuseks armastab ta reisida mitme suure kohvriga, et ikka igaks juhuks oleks sobiv riietus ja jalanõud võtta. See äratas UK piiril kahtluse ja ta kohvrid otsiti läbi. Tema teiseks õnnetuseks oli ta visanud kohvrisse CV, et seda koos kaaslasega tööturujõulisemaks vorpida (kuid tõesti polnud mingit plaani UK-st tööd leida). Kahjuks suured kohvrid paljude riietega, töölepingu äsjane lõppemine USAs, CV kohvris ja samal ajal poiss-sõbrale külla tulemine olid piisavad asitõendid, et jätta mulje nagu plaaniks ta UKsse jäädagi. Saadeti piirilt tagasi ja sai eluaegse sisenemiskeelu UKsse. Ei aidanud kummagi seletused, et ta tegelikult tuli vaid külla ning tal polnud mingit plaani sinna illegaalselt jääda.

1
2

@Blue

Tüüpiline "tuttava sõbraga juhtus" tüüpi linnalegend. 

Nii päris need asjad ei käi UK's. 

Sisenemiskeeldude koha rohkem lugemist siin:

https://www.freemovement.org.uk/general-grounds-refusal-understanding-re-entry-bans/

3
0

@neandertaal - Ise mõtlesin ka ja mõtlesin üldse et võiksin airbnb või millegi võtta või hotelli ja kuskil mujal ööbida ja üldsegi mitte mainida, et kedagi külastan, aga mis siis kui kuidagi välja tuleb? Ja LonelyPlanet jms foorumitest olen lugenud, et isegi kui öeldakse, et sõpru külastan siis on hakatud pärima, et kas on ikka sõber jne ja kui annan kui tuttava aadressi siis võidakse küsida kes ta on ja võib tekkida kahtlusi, et miks kohe ei öelnud jne.

@Blue - Õnneks kolmeks kuuks pole võimalik minna kui ma juhuslikult 3 aastat järjest ei tööta ilma puhkuseta ja sedagi ei tea, kas see siis võimalik on. Meil puhkuseavaldust jne ei ole. Lihtsalt Teamsis märgid ära, millal puhkust tahad ja siis kui ülemus on nõus saad puhkusele. Ilmselt tuleb siis eraldi küsida? Töölepingu ja üürilepingu võin kaasa võtta.

See ongi küsimus, et kas võib öelda, et tulin tüdruksõbrale külla või ei? Niipalju kui Googlest otsisin on mõlemad vastused inimestele toonud probleeme. Näiteks kui ei ütle, et tüdruksõbra juurde tulid külla ja see välja kuidagi tuleb, siis tuleb probleeme, et seda peitsid ja kui ütled, et sõbra / tuttava juurde siis sellest võib tulla ka probleeme ja uuritakse järgi, kas on ikka sõber. Ja on olnud ka paljusid, kes öelnud, et tulid poiss/tüdruksõbrale külla ja pole mingeid probleeme olnud.

Sellest olen aru saanud, et ilma töölepinguta ei ole mõtet USAsse minna ja ka CV ega koolitunnistused ei või kogemata kotti kukkuda.

Olen selline inimene, kes üldiselt läheb teisele maale ainult käsipagasiga. Isegi kui olen kolinud. Ainult riided ja sülearvuti ja kaasas olnud. Tagasi tulnud alati suurema kohvriga, kuid see on eraldi teema.

Ma olen ka mõelnud, et kõik võiks ausalt ära öelda, sest mul ei ole mingeid kavatsusi teisel maal illegaalselt viibida. Seda tean, et liiga palju ei tohi rääkida, ega ka liiga vähe ja vastata ainult nendele küsimustele, mida sult küsitakse.

0
0

Oluline on arvestada, et USA (ja igasuguse) piirivalve küsimused pole mingisugused objektiivsed infokillud, mille põhjal langetatakse neutraalne otsus.

Kahe inimese kogemused pole kunagi identsed, sest küsimuste aluseks on konkreetne isik, tema välimus, vanus, sugu, käitumine, hoiak, varasem reisipilt jne

Mõni käib kuskilt piirilt üle 50 korda, nii et kordagi ei lähe üle minuti ja keegi ei küsi midagi ega vaata kotti sisse. Mõni teine käib iga teine kord narkokontrollis, intervjuul või kotipuistamisel ja jutustab piirivalvele 20 minutit oma hotellibroneeringutega tõestatavat reisikava koos Facebooki vestluste ülevaatamisega. Sest lihtsalt nägu on selline.

Nende inimeste kogemused ei haaku mingil moel ja neil pole erilist lootust omavahel arutada, mida teha, et teistsugust kogemust saada. Rangema/leebema kontrolli parameetrid on selleks liiga individuaalsed ega sõltu objektiivsetest kriteeriumitest.

3
0

Mulle tundub, et sa mõtled üle.

Kui sa oled valge, tätoveeringuteta inimene, eelistatult ka prillidega ja neutraalselt riides, siis üldjuhul küsitakse vaid töökoha kohta ja kauaks jääda plaanid. Tagasisõidupileti infot nad näevad oma süsteemist, kui on lennupilet olemas.

Kui küsitakse reisi eesmärki, siis ütled lihtsalt turism (mis ei ole ju vale, ehkki pole ka täielik tõde). Räägid nii vähe kui vajalik (ainult vastad täpselt ja lakooniliselt sellele, mida küsitakse, eelistatult aktsendiga isegi siis, kui muidu väga hästi keelt räägid) ja manad ette nii ükskõikse näo kui oskad. Piiriametnikel on seal põhimõtteliselt liinitöö ja neid sinu tüdruksõbra olemasolu absoluutselt ei huvita, kui sa ise seda rõhutama ega üle tähtsustama ega silmanähtavalt närveerima ei hakka.

Tervitad, ulatad lihtsalt koos passiga oma traveller entry formi https://www.cbp.gov/sites/default/files/assets/customs-declaration-6059b.jpg , ametnik toimetab veidi sinu passiga, palub vaadata kaamerasse, võtab sõrmejäljed, küsib 2-3 küsimust, lööb templi passi, märgib kuupäeva, ja soovib head puhkust. 1990ndatel võis USAsse sisenemine Ida-Eurooplaste jaoks pisut "ärevam" olla, kuid nüüd on olukord täiesti neutraalne. Oled lihtsalt üks suvaline turist kümnetest tuhandetest, hall mass, ei enamat.

4
0

@Pin1 

Ei, antud juhul pole tegu linnalegendiga. Tunnen seda tuttavat isiklikult ja tema rääkis oma loo mulle ning tean ka kes selle bloki sai. Aga ma ei hakka neid nimesid ju siin avalikustama.

2
1

Blue, järelikult on mingi osa tõest moonutatud või varjatud.

Sellised telefonijutud ei ole objektiivsed ja ei saa olla aluseks tegevuse planeerimisel.

Teemaalgataja puhul on vist küll suurim mure see, kas ja kuidas see naisterahvas seal reageerib nimele tüdruksõber, mitte niivõrd piiril toimuv.

1
1

Esimesel korral ja ainult mõneks nädalaks minnes küsitakse ilmselt ainult, et kauaks jääd, mida teha plaanid ning kas oled varem käinud. Ja kui sa vastad, et su eesmärk on "just travelling" ning tahad NYCis veidi ringi vaadata ja pika nädalavahetuse Bostonis teha, siis ei küsigi keegi midagi rohkemat.

4
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased