Ettevaatust Horvaatia kiirteedel

Paar nädalat tagasi puhkasin Istria poolsaarel. Õhtuses uudistesaates nägin telerist  maanteeameti mingi direktori esinemist ja uudist suurtest ummikutest kiirteedel. Järgmise hommiku kavas oli Poreci külastus, seejärel kavatsesin sõita võimalikult mereäärt Pirani ja Triestesse. Porec oli meeldiv linn, tund jalutamist ning GPS juhtis Pirani minekuks kiirteele. Vahemaa ca 50km. Automaadist pilet ja max 15 -20 minutit kiiret sõitu ning seejärel algas venimine. Oletasin, et maksuautomaadid ei suuda suurt tulva läbi lasta, aga eksisin! Peale maanteemaksu tasumist moodustus viierealine seisvate sõidukite rivi. Kokku liikusin Sloveenia piirini umbes 5 tundi!!! Terve päev rikutud, Pirani ja ka Triestesse sisse ei jõudnud, sest pidin veel ligi 200 km sõitma Itaalia ööbima. Seismise põhjust ei saanud teada!

Ja Schengeni piir?Kaardilt vaadates lõppeb kiirtee üherealise lõigugga, mis jõuab väiksele ringteele. Suurema liiklusega tundub olevat tõeline ummiku magnet.Lihtsalt huvi pärast vaadates tundub kõige mõistlikum alternatiiv Buje kaudu Plovanijasse ja sealt samale ringile.

Sama seisu kogesin ka Sloveenia poolt Horvaatiasse sisenemisel. 2+2 rada ja liilus lihtsalt seisis ca 20 min. Rahvas pidas kiirteel piknikku.Kui mõlemal pool sama jama, siis probleem ikkagi piiris?

siit jälle järeldus, navi mis ei oma liikluse infot ei kõlba kuhugile, usun et waze või sygic uga poleks sellist jama juhtunud

See käis vist kunagi uudistes ka läbi, et Horvaatia turistide hordid on aastatega metsikult suureks kasvand tipp hooajal. Igasugustes rahvusparkides on autode asemel inimeste kolonnid jne. 

Saabusin Horvaatiast Sloveeniasse eelmisel reedel. Piiril oli ummik veidi üle tunni. Minu silmis oli põhjuseks see, et kõigi piiriületajate ID kaardid tõmmati arvutist läbi. Kes olid passiga, pidid arvestama veidi suurema ajakuluga. Kõiki kaubikuid ja suuremaid masinaid sooviti ka seest vaadata.

sôltub väga palju, mis päeval sôita. Laupäevad on kôige hullemad, sest see on tavaliselt majutuse vahetamise päev- rendikorterid on sageli laupäevast laupäevani arvestusega. See, mida sa uudistes nägid, oli juunis, kui Horvaatias oli sisuliselt 3 riigipüha järjest ja lisaks turistidele puhkasid ka kohalikud pea nädalakase. Oli suht hull jah :)Nagu ikka, alati on teetöid, viimasel ajal on väga palju ônnetusi olnud, sh tunnelites.Google maps näitab mul küll kenasti ära, kus ummikud ja seisakud.Tasub vaadata alternatiivseid teid- kiirteelt maas on ka elu palju huvitavam ja loodus ilusam :) ja piiriületus plaanida ajale, kui riigipühi ei ole. 

Euroopas on ummikuid igalpool .Sõitsin eelmine aasta Juulikuu reedel  Flensburgist -Magdeburgi 440 km terve päeva .Lõuna ajal sattusime Hamburgi juurde ja ummik  ja liiklus seisis .Kuskile maha keerata kõrvalteele ei saanud kuna tee autosid täis ja kuhugile liikuma ei pääse. Pole nendest Wace mingit kasu ,kui ummik on suur ,siis on ka kõrvalteed autosid täis. Kohalikud teavad tavaliselt kuhu suunduda ja ummistavad ka väiksemad teed.Loen pidevalt reisifoorumeid kus inimesed plaanivad täpselt minutitega kuhu jõuavad . Naerma ajab,ega saa Soomes ei ole .Alati tuleb võtta varu.

Mul töötas Waze samuti, näitas mingit ummikut, mida ikka juhtub. Sellisel lühikesel distantsil ei osanud midagi halba kahtlustada ning kiirteelt ju maha ei saa. Peale tasumise läbimist sõitsid mitmed kõrvalteedele. Üks itaallane palus ennast mul eest tagasipöördeks läbi lasta, tegin seda ja vestlesime veidi. Oleks pidanud teda kuulama! Ikka õpid enda vigadest... Mõned aastad tagasi viis Waze mu Grazes tõesti suurest ummikust mööda, aga vajadusega sõita ikkagi sellele teele tagasi. Eks püüa kõrvalteelt ummikusse vahele sõita!?  Nägin seega uuesti samu sõidukeid, kellega olin eelnevalt teona koos liikunud.

Praegu on veel puhkuste alguste aeg ja Vahemere poole liikudes on suured ummikud kiirteedel tavalised. Kusagil alates 15. augustist on ummikud vastupidised st Itaaliast, Horvaatiast ja muudest riikidest Kesk-Euroopa poole liikudes, kui kõik tahavad korraga koju tagasi saada. Need vastupidised ummikud lõpevad umbes 25. augustil, sest sel kuupäeval algavad mitmetes riikides koolid ja puhkused on ka läbi.

Palju Horvaatias kütusehinnad olid?

9,99 kunat liiter, odavaim mis nägin oli 9,69 kunat.