Fiesta Reisid & intellektuaalse omandi vargus

Mida hakata peale reisifirmaga, kes salamahti on sinu poolt loodud materjali kasutanud kommertseesmärkidel?

http://www.fiestareisid.ee/taikuningriik.html

http://www.fiestareisid.ee/kambodzakuningriik.html

0
0
1
2

Võid muidugi autorikaitsesse pöörduda aga ei usu, et sest miskit kasu on. Eesti autorikaitse mõtleb pigem oma tasku täitmisele kui inimeste aitamisele. Kindlasti aga peaksid esitama reklamatsiooni turismifirmale ja kogu lugu võimalikult laialt avalikustama. Avalikustamine ongi vist ainus asi, mis aitab. Eestis kahjuks pole veel (kirjutamata) head tavad juurdunud. Aga küllap nad ükskord juurduvad, aega vaja!

0
0

Ilmselt mõni pädev jurist võiks asja kohta arvata teisiti kuid paar märkust siiski on:

  1. Iga Trip.ee lehe all on ühtlasi ka (c) - copyrighti märk mis sisuliselt kuulutab kogu lehe koos kujunduse ja sisuga Trip.ee omandiks (iseasi mis vormis on "Trip.ee" ja kas tal on juriidilise/füüsilise isiku õigust midagi omada või enda omaks kuulutada)

  2. Trip.ee-l on vaja ühel või teisel moel mingi disclaimeri vormis selgitada nii kirjutajatele kui võimalikele lugejatele kellele kirjatükkide, fotode, kujunduste õiguseda kuuluvad. Need võib vabalt ka jagada: jutt ja pildid on kirjutajate omad (st. kirjutajad vastutavad selle eest et jutt ja pildid ka tegelikult ikka nende loodud on) aga saidi kujundus, logod jms on Trip.ee (või seda haldavate/omavate juriidiliste/füüsiliste) isikute oma.

sel juhul on hiljem mõne nurgatagusele reisibüroole võimalik ka valusasti pikki näppe anda. Vaadake Riigikohtu lahendit: http://www.nc.ee/rkis/lahendid/tekst/2-1-84-98.html

0
0

Eks see internet ole jah selline asi, et kui varastada saab, siis ka varastatakse. Seni on see meil olnud rohkem nagu teismeliste veebisõprade tegevusala, aga nagu näha, mõtleb ka üks "reisibüroo" varastamisest väga ühedimensiooniliselt.

Reisihuviliste poolt kirjapandu kasutamine kommertseesmärkidel ei ole maailmas siiski väga uus asi ja ma püüan meenutada neid soovitusi, mis taolise juhtumi puhul kuskil uudisgrupis jagati.

  1. Kontakteeru varastega. Küsi, mis neil endal öelda on. Ei saa välistada, et on tegemist lihtsalt keskmisest kõvasti lollima inimtüübiga, kes interneti headest tavadest midagi kuulnud pole ja koristavad varastatud kraami oma lehelt ära. Kontakte nad ju jagavad ja päris originaalses kirjapildis:

Tallinn :

Fiesta Reisid Süda 10 - 16 Tallinn 10114 GSM: (372) 55-666438 Telefon: (372) 62-78010 Fax: (372) 62-78015

E-mail: [email protected]

Paide:

Fiesta Reisid Väike - Aia 2 Paide 72711 GSM: (372) 55-666437 Telefon: (038) 50-656 Fax: (038) 38-052

E-mail: [email protected]

Aga muidu on nad vist registreeritud hoopis Vabaõhukooli tee 11f, Tallinn, Harjumaa

  1. Kui p.1 ei too loodetud tulemusi, uuri välja ISP ja teata, et nende ülal hoitavates lehtedes on kraami, mille pikem rippumine toob kaasa probleemi juba ISP-le. Kõige parem on suhelda kirjalikult.

  2. Kui nad on mingi turismiorganisatsiooni liikmed, siis informeerida neid.

  3. Ja kui p1, p2, p3 ikka ei aita, siis vist peab juba suurema teavituskampaania algatama. Ja ilmselt saaks nii mitmelegi reisilehele lihtsalt üles riputada hoiatuse, et fiesta reisidele meeldib ilma luba küsimata asju pätsata.

=== Aga õnneks Eestis on ka reisibüroosid, mis varastamise asemel viisakalt luba küsivad.

0
0

Avatavasti on asi lihtne, nad lihtsalt pole kursis heade tavadega. Ei usu, et nad teadsid, et selline tegevus on tegelikult illegaalne, kuid ikka tegid.

Autoriõiguse seaduse järgi peaks igal fotol tekkima autoriõigus automaatselt pildi loomise hetkel. Mingit eraldi kopiraidijuttu pole sinna tegelikult juurde üldse vaja.

Maili lihtsalt neile ja selgita, et niimoodi ei tohiks teha. Kui tahad raha saada, võid ju proovida mingi kopika küsida ;) Kui and su aga pikalt saadavad, siis võib nende peale pahaseks küll saada :) Üldiselt ongi minu arust probleem selles, et ei vaevuta autoritelt küsimagi. Pajud lubaksid oma pilte tasuta kasutada, kuid kui seda on tehtud salaja, siis on asi hoopis teistmoodi...

Hiljuti keegi ühest tuntud valuutavahetusfirmast mailis mulle, et kas võivad mu pilte oma reklaamvoldikus kasutada. Nad olevat otsinud igalt poolt mujalt ka, kuid ei olevat leidnud ja kui oligi midagi, siis olevat need olnud "üle hinnatud". Selle peale ma tuletasin neile meelde, et lennukipilet Taisse maksab > 10K, kui nad leiavad, et fotopankades on pildid liiga kallid, siis sõitku ise ja tehku milliseid vaja on... :)

0
0

...sinu nime lugudel all pole...kui suudad ära tõestada (vettpidavalt), et originaal on sinu - siis varguse eest kohtusse anda...kui aga ei suuda veenvalt põhjendada...siis on nukker...

er-draug ehk Marko Seiklejate Klubi VANDERSELLID

0
0

Teller.diip.ee-st võeti kord foto, mida kasutati küsimata Eesti plaadifirma www.umblu.com ühel lehel. Kui selle avastasin, siis kirjutasin tüüpidele ja panin ette, et foto võib jääda, kuid mina saan mingit plaadifirmaga seotud nänni (plaat, t-särk näiteks) ja olemegi tasa, sest viide autorile oli täitsa olemas ja ega mul reklaami vastu midagi polnud.

Olen kodukal püüdnud kirjutada, et fotosid võib üsna vabalt kasutada (autorile tuleb viidata) v.a. ärilistel eesmärkidel, seega oli tegu näppamisega.

Kirjutati vastu, et nad ikkagi ei taha seda pilti, ülemuselt tuli käsk "uus leida" ja minu pilt võeti maha. Sobis ka mulle, polnud huvi rohkem edasi asja togida.

Mõnda aega hiljem kirjutati samast firmast uuesti, et nad ikkagi tahavad pilti, et kas minu enda pakutud tingimused sobivad. Kirjutasin, et sobivad küll. Edasi on vaikus olnud. Oh well...

Miskine postitus tuli kah selle kohta kunagi: http://teller.diip.ee/archives/001607.html

Igaljuhul soovitan ühendust võtta, selgitada, et kasutatud luba küsimata, et 2 võimalust, kas mingi kokkulepe leida, kuidas sina tasu saad või siis pildid koheselt eemaldada. Kui tõrkuma hakkavad, siis on piisavalt alust ka kära teha.

0
0

Saatsin maili, vastust ei saanud. Helistasin - omanik hakkas jaurama, et mis pagana haiglane tüüp mina olen, tema ei tea midagi, see on IT firma rida, las ma helistagu uuel aastal. Lisaks haiglasele isikule sain veel selliste epiteetide nagu loll ja Tai kuningas osaliseks :))

0
0

Helistasin ka eile viisakusest sinna firmasse ja tahtsin anda sõbraliku vihje kirjatükkide kohta aga tulemus oli sama - IT- firma tehtud jne. Kurb on hoopis see, et selles firmas ei saada üldse aru asja olemusest.

0
0

Ära seda asja nii jäta! Siit koidab Sulle kindlasti väike kompensatsioon, mida reisimiseks kasutada;) Kohtupretsedent on ju olemas (vt. ülal) Teksti autoriõigust on ehk veidi raskem tõestada, aga piltide negatiivid (?) on vast alles? Või digifotod kuhugi mujale salvestatuna? Salvesta/prindi reisibüroo Sinu autoriõigusi rikkuvad leheküljed.

0
0

Ma leian pidevalt oma kodukal olevaid materjale mõnede firmade lehekülgedelt, ei korista keegi ära ega maksa mingit pappi. Kui küsida, siis on veebifirma tehtud ja veebifirma ikka mõne vabanduse leiab, et nemad muutsid mõnda pikselit, lauset jne. et 100% pole kattuv.

Halada ju võib, aga Eesti äri ongi selline eetika piiril. Võtavad, kui tahavad, ei võta kui ei taha. Pappi ei anna. Loll ehk aus sõidab Taisse originaali tegema..

0
0

Kindlasti salvesta kõik need lehed hetkeseisuga oma arvutisse, koos piltidega. Nad võivad seal midagi muuta ja siis öelda, et ajasid jama, neil sellist asja pole olnud. Läbi IE saad Save As abil "Web Archive" failitüüpi salvestada, see salvestab lehe ja pildid kõik ühte faili kokku. Salvestasin omale ka igaks juhuks ära, kui vajad tunnistajaid ;) Tegelikult on vist trükkida kasulikum, kus on ka päises kuupäevad näha etc.

See IT-firma jutt on ju jabur. Kui Fiesta kohtusse kaevata, siis peaksid nad ise seda jama IT-firmaga klaarima.

Loe ka Fotokala foorumist teemat "Varastatud foto": http://fotokala.ee/foorum/read.php?f=1&i=12515&t=12515

Eks sellistega on tõenäoliselt raske võidelda, kuid varem või hiljem tuleks mingi pretsedent siiski luua...

0
0

küsi vastutasuks mingi teenus :) või reis!! Isegi normaalne ale on tegelikult suhteliselt hea vastutasu!

Jäta kohtud ja muu sellinne peavalu rohkem kui asi väärt! Me ei ela USA's kus iga asja pealt miljoneid võita saab. Kui teenet vastu ei saa siis mõtleme edasi .. esialgu ikka heaga siis pahaga!!

-- GA

0
0

Kui niisama jutt neile ei mõju, siis võiks kraad kangemaks võtta. Juristina soovitan tutuvda karistusseadustiku §-ga 219, mille kohaselt võib võõra pildi omal nimel üldsusele teatavaks tegemise eest juriidilist isikut karistada rahatrahviga. Kuna pilt on avaldatud reisifirma nimel, siis on nad ka vastutavad, eelkõige ettevaatamatuse tõttu (s.t. ei näinud ette võimalust, et pilt võib kellegile teisele kuuluda...). Nii et kriminaalkaristusele võiks küll viidata. Seega pakun välja, et võta veelkord firmaga ühendust ja tee neile ettepanek: kas algatada kriminaalmenetlus pluss negatiivne kampaania ajakirjanduses või väike vaevatasu mõnes muus vormis. Ehk see mõjub...

0
0

Küsimus ei ole mõnes fotos, vaid tervelt 49 pildis ja mitmes A4 formaadis tekstis ja nõuda mingit vaevatasu isikult, kes nimetab sind haiglaseks tüübiks on kah lootusetu üritus.

Sain konsultatsiooni sellisest firmast nagu

http://www.dll.ee/est/itoigus_praksis.php

Ja sisuliselt esitasin täna mailitsi Fiesta Reisidele viimase hoiatuse.

0
0

Huvitav , kui sinna tookord helistasin väideti sealtpoolt, et kõik fotod on selle firma tehtud (ka , et see vend seal firmas olla väidetavalt Tais käinud oma 80 korda) ja ainult teksti on IT-firma üles riputanud. Seega peaks küll kogu loole niiöelda ametliku käigu andma.

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased