Gatwicki lennuväli suleti droonide tõttu

Londoni Gatwicki lennuväljalt üle lennanud droonid sundisid kolmapäeva õhtul katkestama kõik lennukite õhkutõusmised ja maandumised. Droone oli vähemalt kaks, asja uurib politsei. Võimalik, et tegemist oli koordineeritud katsega lennujaama tööd häirida, ilmselt polnud tegemist mitte kõige odavamate laiatarbe droonidega.


Info Gatwicki lennujaama Twitteri kontol

Droonide lennutamine põhjustas paljude lendude hilinemise ja ümbersuunamise teistele lennuväljadele. Mitmetel Gatwicki ümbruses maandumisloa ootuses tiirutanud lennukitel hakkas kütus lõppema. Lende suunati näiteks Londoni Southendi, Lutoni ja Stanstedi lennuväljadele, aga ka Cardiffisse, Bristolisse, Birminghami, Liverpooli ja Manchesteri. Nii mõnigi Londonisse suundunud lend pidi aga maanduma Pariisi CDG lennuväljal.


Allikas: Flightradar24

Kindlasti tuleb juhtunu kohta peagi täiendavat infot. Võib arvata, et droonidega seonduvat asutakse tõsiselt arutama, sest naljast on asi kaugel.

Twitteris soovitakse droonilennutajale viisakamas ja vähem viisakamas keeles sitte jõule.

Gatwicki lennuväli taasavati kell 03:01 kohaliku aja järgi (05:01 Eesti aja järgi). Veidi hiljem see info Twitterist kadus. Gatwicki koduleht näitab, et enamik väljuvaid lende hilineb vähemalt 2 tundi. Ka Flifhtradar ei näita ühtegi lennukit. Näib, et lennuväli on endiselt suletud.

Täiendus
Lennuväli avati, kuid suleti taas, sest lennuvälja naabruses märgati jälle droone.

Täiendus
Paljud Gatwicki maanduma pidanud lennud on suunatud Heathrow lennuväljale.

See omakorda paneb Heathrow'le täiendava koormuse ja enamik lennukeid teeb enne maandumist hulka ringe (näeb Flightradaris).

Täiendus
Neljapäeval Gatwickist lende ei toimu.
Thursday 11.45: All flights remain suspended from Gatwick today, due to ongoing drone activity around the airfield. There is significant disruption, as a result of what appears to be a deliberate attempt to disrupt flights.

Lennuliiklus Gatwicki lennuväljal taasavati täies mahus 21.12. kohaliku aja järgi kell 09:30, kuid lendude joonele saamine võtab aega.

Ca 17:10-18:30 kohaliku aja järgi oli ka reedel lennujaam suletud, kuna taaskord märgati drooni. Jällegi ridamisi ümber suunamisi.


Huvitav, kas see ongi uus normaalsus? Kas lisaks LGW võetakse ka nt LHR ette? 

Üks teooria olla keskkonnaaktivistid... ma kahtlustaks muidugi esmalt idanaabreid...

Arutatakse, mida teha, et selgelt pahatahtlik droonilennutamine ei leviks. Väike koordineerimine pahalaste poolt, võetakse korraga maha näiteks LHR, FRA, CDG, JFK, ATL, LAX, PEK, HKG, DXB, DOH ja oluline osa maailma lennuliiklusest oleks häiritud.


Jammerid ei aita, sest raadio-ja GPS signaali vajavad nii lennukid kui maapealsed teenistused kaugelt rohkem. Pealegi, eelprogrammeeritud ja kallima otsa droone need ei püüa, mis võivad saada oma signaali isegi satelliidilt.

Oleks üllatav, kui toimunu valguses ei hakataks droonilennutamisega seotud seadusandlust üle vaatama.

Kriitika Veigole: PEK ja ka HKG selliseid asju lihtsalt ei juhtu, ilmselt ka mitte DOH, DXB. Veidi maailmaasjade tundmist!

Samas seni nähtu põhjal saaks UK küll lukku panna, kui kõik suuremad lennuväljad samaaegselt ära droonitada. Veits organiseerimist pahalastel ja tehtud. Ei ole ebareaalne.

Seekord oli tegemist demonstratsiooniga - videod õhtusest lennuväljast, kus ere valgustäpp ringi lendab. Kui aga sama asja korraldaks nt ISIS, lennataks pimedas ja püütaks drooni mootorisse sihtida. Märksa odavam ja väiksema riskiga kui rakett välja tulistada.


Samuti päris hea hübriidsõja idee. Lääne ühiskond sulgeb igaks juhuks lennujaama, kuniks selge, mis värk. Idas ilmselt lennud jätkuksid...